Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   My Reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35793)

mixalis_crete 01-12-09 00:02

My Reef
 
καλησπέρα αδέλφια!

μετά απο καιρό επανέρχομαι στο forum αυτή την φορά καθαρά ως "reefας" και αυτό θα με απασχολεί απο εδώ και στο εξής.
Κάποιοι φίλοι απο δώ θα με θυμούνται και με των 240 λίτρων Eheim με δίσκους που θα έχω ακόμα για ένα μήνα περίπου οπότε και θα το δώσω σε έναν φίλο.
Επειτα απο διάφορα ενυδρεία που κατά καιρους είχα(έφτασα μέχρι τα τέσσερα) με δίσκους, αγρια , φυτεμένα κλπ. πιστεύω πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να σχοληθώ αποκλειστικά και μόνο με την θάλασσα.

Είπα λοιπόν να κρατήσω μόνο το τελευταίο ενυδρείο που πήρα και το οποίο είχα παρουσιάσει στην αρχή που μπήκα σε αυτό το forum και στα πολύ αρχικά του στάδια παρόλο αυτά θα σας το ξαναπαρουσιάσω μια και πλέον έχει πάρει την τελική του μορφή,η οποία είναι και τελείως διαφορετική απο αυτή που είχε στην αρχή το ενυδρείο, ειδικά όσον αφορά το χτίσιμο του βράχου το οποίο και για μένα ήταν το πιο βασικό μου δίλημα .

Anyway..μια και είναι ήδη περασμένη η ώρα θα σας κάνω μια πλήρης παρουσίαση αύριο όσον αφορά και τις τεχνικές προδιαγραφές του ενυδρείου, δεν θα σας κουράσω παραπάνω λοιπόν και τα λέμε αύριο και για αρκετό καιρό ακόμα μέσα απο αυτό το forum.
Καλό σας βρήκα φίλοι μου και στο επανιδείν.

mixalis_crete 01-12-09 22:50

My Reef_παρουσίαση
 
17 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά,
Ας δούμε λοιπόν το ενυδρείο μου


Το ενυδρείο
Αqua Medic percula bow front 430lt

Ο φωτισμός (το φωτιστικό μαμίσιο είχε μόνο τις 2 mh)
2 χ 150 mh
1 x aqua medic moonlight
2 x actinic blue arcadia marine

Επιπλέον εξοπλισμός
carbolit -phsphate reactor Aqua Medic

IKs Aquastar με ελεγχο στάθμης νερού, ph,redox,αλατότητα,θερμοκρασία

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες απο το ενυδρείο .

θα ήθελα εδώ να πω ότι είδικα όσον αφορά το στήσιμο προβληματίστηκα αρκετά ,αλλάξα αρκετές φορές το βράχο και με αποτέλεσμα να έχω και αρκετές απώλειες βεβαια ετσι? Τώρα έχω κατασταλάξει σε αυτό το στήσιμο και τελειώνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους φίλους Χαρη και Βαγγελη για την πολύτιμη βοήθεια τους σε αυτο το κομμάτι.

_antonis_ 02-12-09 09:37

Πολύ όμορφο είναι εμφανησιακά, κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα απο θαλασσινό! :rolleyes:

enzo 02-12-09 10:19

πολυ καλο μπραβο....:smt041
το στησιμο του βραχου μου αρεση πολυ εγω προσωπικα δεν θα το ξαναπειραζα...
το ενυδρειο εχει ακομα παρα πολλες δυνατοτητες και με σωστη επιλογη κοραλιων θα γινη super...
απο ψαρια δεν θα εβαζα κατι αλλο σε μεγαλο, ηδη με τα 3 tang εισαι οριακα, παρα ενα κοπαδακι ισως σε chromis, η ισως κανα goby magnifica....
keep reefing...:smt045

gregoryn 02-12-09 16:20

Ωραίος! Οπως είπαι και ο φίλος απο πάνω, με λίγα κοράλια ακομα θα ειναι super! Ωραίο και το IKs Aquastar ;) (αλήθεια ποσο το πηρες?)

Πιο Skimmer έχεις?

mixalis_crete 02-12-09 18:12

My Reef-παρουσίαση ενυδρείου
 
οσον αφορα τα κοράλια έχω χάσει και αρκετά στο παρελθόν κυρίως λόγω στρωσίματος αλλά και λόγω διάφορων αλλαγών που έκανα στο στήσιμο του βράχου μέχρι να καταλήξω σε αυτό που βλέπετε . Εκτοτε ολα βαίνουν καλώς, ειδικά παιδιά όταν άρχισα να τσεκάρω σχεδόν καθημερινά τις παραμέτρους στο νερό και κυρίως kh και ασβέστιο αλλά και μετά απο πολύ μελέτη όταν κατάλαβα με πιο τρόπο θα πρεπει να γίνεται η διαχείρησή τους (θα ανοίξω θεματάκι γιάυτά τα δύο σύντομα)απο την στιγμή μάλιστα που δεν έχω βάλει ακόμα ριάκτορα ασβεστίου(θα το κάνω μόλις βάλω 2-3 κοραλάκια ακόμα).
Ο υπολογιστής παιδιά είναι super έχει απίστευτες δυνατότητες τις οποίες δύσκολα να τις εκμεταλευτής στο έπακρον, αν θυμαμαι καλά πρεπει να μου πήγε μαζί με ηλεκτρόδια και εξωτερική οθόνη χιλιάρικο και.. αλλά αξίζει.
Το σκίμμερ -το οποίο έιχα ξεχάσει να αναφέρω στη αρχή- είχε την μαμίσια αντλία aqua medic αλλά τώρα τελευταία πέταξα την aqua medic και έβαλα την καινούρια της eheim 1103 compact marine που είναι άπαιχτη, βασικά η μαμίσιες αντλίες της aqua medic που είχε το ενυδρείο όταν το πήρα ήταν και το μόνο πρόβλημα-κολούσανε συχνα-και γι'αυτο τις αντικατέστησα όλες και πρόσθεσα και 2 tunze επιπλέον δεξια και αριστερά.








Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregoryn (Μήνυμα 393360)
Ωραίος! Οπως είπαι και ο φίλος απο πάνω, με λίγα κοράλια ακομα θα ειναι super! Ωραίο και το IKs Aquastar ;) (αλήθεια ποσο το πηρες?)

Πιο Skimmer έχεις?

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 393250)
πολυ καλο μπραβο....:smt041
το στησιμο του βραχου μου αρεση πολυ εγω προσωπικα δεν θα το ξαναπειραζα...
το ενυδρειο εχει ακομα παρα πολλες δυνατοτητες και με σωστη επιλογη κοραλιων θα γινη super...
απο ψαρια δεν θα εβαζα κατι αλλο σε μεγαλο, ηδη με τα 3 tang εισαι οριακα, παρα ενα κοπαδακι ισως σε chromis, η ισως κανα goby magnifica....
keep reefing...:smt045

Enzo απο την αρχή ο σκοπός μου ήταν αυτός , λίγα ψάρια και πολύ προσεκτικά επιλεγμένα βασικά γιατί με ενδιαφέρουν περισότερο τα κοράλια, ούτε αχινούς ούτε αστερίες ούτε snail tpt γιατί όλο και κάτι θα μου πείραζαν και δεν σκοπεύω να βάλω και άλλα , μόνο κοραλάκια απο εδώ και στο εξής

Γιώργος Κ 04-12-09 19:47

:smt041:smt041
Δε ξερω απο θαλασσινα αλλα δειχνει πολυ ομορφο!!
Αν προσθεσεις κοραλλακια και χρωματα θα ειναι απαιχτο!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries