Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ξεκολαει το ενυδριεο μου?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31032)

aginor 18-03-09 17:08

ξεκολαει το ενυδριεο μου??
 
κολισα ενα ενυδριο με υπερδιαφανη σιλικωνη. ειναι σχεδον οσο διαφανο ειναι και το τζαμι. το γεμισα νερο και στις κολησεις φανικαν κατι σαν μικρες φουσκες αερα. οι φουσκες αυτες σιγα σιγα κατεβαινουν πιο κατω. θα σπασει ή οχι??? αν οχι τι ειναι αυτα?? δεν υπηρχαν πριν το γεμισω με νερο. παχος τζαμιου 6mm και διπλος πατος. διαστασεις 103.5cm X 46cm Χ53 υψος τζαμιου.

gregog7 18-03-09 17:13

κόντρες έβαλες;

paco 18-03-09 17:28

κανονικα φυσαλιδες δεν πρεπει να εχει στις ενωσεις και αν βλεπεις να μεγαλωνουν καλα θα κανεις να βγει στο μπαλκονι και να γεμιση ξανα για καποιες μερες για να μην σε απογοητευσω για διαλυση και ξαναφτιαξιμο βγαλε καμια φωτο να δουμε τη παιζει η σιλικονη που εβαλες ειναι ενυδρειακη?

aginor 18-03-09 18:52

δεν ειναι ενυδριακη. για ενυδρια ειναι οι σιλικωνες που δεν διαλυουν χημικα μεσα στο νερο. εχουν και αλλες ιδιοτητες εκτος απο αυτην???
καθολου κοντρες. ειχω ενα ακριβως ιδιο χωρις κοντρες και δεν εχει προβλημα.... αλλα εχω αλλη σιλικονη
εκει που ειναι δεν μπορει να εστιαση η μηχανη. οπωτε φωτογραφειες γιοκ.

paco 18-03-09 19:12

αν δεν γραφει για ενυδρειακη χρηση η σιλικονη πας οπωσδηποτε για διαλυση ενυδρειου κανενα ψαρακι που θα βαλεις μεσα δε θα ζησει. Απο τηναλλη δεν θα εμπιστευομουνα 250l στο σαλονι μου με φουσκαλες στις ενωσεις μονοδρομος .....διαλυση και ξανα απο την αρχη με ενυδρειακη σιλικονη

aginor 18-03-09 19:42

για περιπου 1.5χρονο ετρεχε το παλιο με χρυσοψαρα και χωρις ενυδριακη σιλικωνη. χωρις προβληματα.
ωραια αν υποθεσουμε οτι κατι θα βρω να κανω τα ψαρια, και καπος θα μαζεψω τα υλικα και το χωμα του πυθμενα και τα υπολυπα, ΟΠΩΣ ξεκολαει τοση σιλικωνη χωρις να σπασω τα τζαμια????

Rigel 18-03-09 20:31

Δοκίμασε με μια χορδη κιθάρας,σιδερενια και κατα προτιμηση λεπτη(πχ μι ή σι).Δεν το εχω δοκιμάσει αλλα ένας φίλος που ασχολείται μου είπε οτι κανει δουλεια..

paco 18-03-09 20:35

ξυραφακια τα αστορ τα παλια σκετο το πιανεις με μια πενσα και το κατεβαζεις ενδιαμεσα στις ενωσεις μετα καθαριζεις τα τζαμια με ξυραφι κεραμικης εστιας και οτι εχει μεινη με ασετον

mixalis24 19-03-09 01:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aginor (Μήνυμα 341797)
κολισα ενα ενυδριο με υπερδιαφανη σιλικωνη. ειναι σχεδον οσο διαφανο ειναι και το τζαμι. το γεμισα νερο και στις κολησεις φανικαν κατι σαν μικρες φουσκες αερα. οι φουσκες αυτες σιγα σιγα κατεβαινουν πιο κατω. θα σπασει ή οχι??? αν οχι τι ειναι αυτα?? δεν υπηρχαν πριν το γεμισω με νερο. παχος τζαμιου 6mm και διπλος πατος. διαστασεις 103.5cm X 46cm Χ53 υψος τζαμιου.

διαλυση επι τοπου μην το σκευτεις καν.+-8 σε βλεπω στα τεσσερα με πατσαβουρια...:smt045

Nik25 19-03-09 11:11

Mην αγχωνετε τζαμπα τον φιλο μας.Οι φυσααλιδες που βλεπεις ειναι οι "ανοχες" που περνει η σιλικονη καθως πιεζοντε οι επιφανειες κολλησης.Μηπως δεν το αφησες να στεγνωσει αρκετο καιρο??
Αστο γεματο για λιγο καιρο να παρει η σιλικονη τις ανοχες της και λογικα δε θα χεις προβληματα.Εγω θα εβαζα και κοντρες

paco 19-03-09 11:16

νικο και να ειναι αυτο που λες (το ευχομαι)ειναι κολημενο με μη ενυδρειακης χρησεις σιλικονη.απο εκει και περα δοκιμη πρεπει να ειναι μπαλκονατη και με κοντρες

aginor 19-03-09 12:29

2 Συνημμένο(α)
αυτο με την ενυδριακη συλικονη δεν ξερω κατα ποσο μας επιρεαζει. δεν εξεταζω την χημικη επιδραση στο νερο μονο την αντοχη της.
το αφησα να στεγνωσει 2.5μερες. τι κολπο ειναι αυτο με τις ανοχες??? μπορεις να μου το κανεις λιγο πιο κατανοητο???αδειασα αρκετο νερο απο μεσα. η δυναμεις εχουν πεσει περιπου στο μισο και σταματισαν να μεγανωνουν και οι φισαλιδες.
λεω να κανω το κολπο με το ξυραφακι το ΣΚ. αλλα θα γινει κ..ος γιατι εχω ασπρη ψηλη αμμο μεσα και ενυδριακο χωμα. δεν ξεχωριζουν καλα....
καταφερα να εστιασω την μηχανη με το χαρτι που εβαλα απο διπλα

theofilos 19-03-09 13:04

Δεν ειναι και σιγουρο οτι εχει προβλημα με τις φυσαλιδες.

maikl 19-03-09 16:27

...αν και δεν εχει γινει τέλεια η κολληση και εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα...:smt045

Nik25 19-03-09 17:57

Aυτο που ειπα ακριβως ειναι!!Η σιλικονη λογω ελαστικοτητας περνει ανοχες.Με τις κοντρες θα λυθει πληρως το ζητημα σου.
Πιο πολυ ψυχολογικο ειναι παρα στ'αληθεια επικινδυνο.

gregog7 04-04-09 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 342092)
Aυτο που ειπα ακριβως ειναι!!Η σιλικονη λογω ελαστικοτητας περνει ανοχες.Με τις κοντρες θα λυθει πληρως το ζητημα σου.
Πιο πολυ ψυχολογικο ειναι παρα στ'αληθεια επικινδυνο.

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries