Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ξήλωμα σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5786)

giannis1976 18-05-04 03:00

Ξήλωμα σιλικόνης
 
Γεία σας παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε καποιον τρόπο για ξηλώσω την σιλικόνη από ένα ενυδρείο που έχω διότι έχω βάλει αντιμουχλική.'Εχω αναφερθεί παλαιότερα για αυτο το πρόβλημα αλλά λόγω δουλείας δεν μπόρεσα να αντικαταστήσω την σιλικόνη.Το ενυδρείο το έχω φτιαξει εγώ αλλά πριν γίνω μέλος του board και έτσι δεν ήξερα για την αντιμουχλική.Το ενυδρείο είναι 125λιτ χωρίς ψάρια τα έχω μεταφέρει σε ένα άλλο που έχω φτιαξει(70λιτ)αυτό εννοείται με σωστή σιλικόνη.

ASCCO1 18-05-04 03:27

ωχ
τωρα θες να μπεις στα δυσκολα......
με ενα ψηλο ξυραφι που να χωραει αναμεσα μεσα στις ενωσεις.
και μετα αφου βγουν τα τζαμια πολυ καλο καθα :wink: ρισμα.

Stathis 18-05-04 12:46

Φίλε Γιάννη.

Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ με το ξυράφι και ίσως να μην τα καταφέρεις.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις χορδές μεταλικές για κιθάρα (όχι τις πολύ χοντρές). Μπορείς εύκολα να τρυπήσεις τη σιλικόνη με τη χορδή και πιάνοντάς τις δύο άκρες να την σύρεις στη ραφή.
Θα πάθεις πλάκα με το πόσο εύκολα κόβεται.
Αν τα τζάμια σου είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο μπορεί να σου κόβεται η χορδή σχετικά εύκολα. Μπορείς να αγοράσεις από κάποιο συνεργείο που αλλάζει παρμπρίζ αυτοκινήτων ειδικό σύρμα για αυτή τη δουλειά. Είναι πιο χοντρό αλλά δεν κόβεται με τίποτα. Λίγη υπομονή και θα τα καταφέρεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
Στάθης

Stathis 18-05-04 12:54

Φίλε Γιάννη.

Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ με το ξυράφι και ίσως να μην τα καταφέρεις.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις χορδές μεταλικές για κιθάρα (όχι τις πολύ χοντρές). Μπορείς εύκολα να τρυπήσεις τη σιλικόνη με τη χορδή και πιάνοντάς τις δύο άκρες να την σύρεις στη ραφή.
Θα πάθεις πλάκα με το πόσο εύκολα κόβεται.
Αν τα τζάμια σου είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο μπορεί να σου κόβεται η χορδή σχετικά εύκολα. Μπορείς να αγοράσεις από κάποιο συνεργείο που αλλάζει παρμπρίζ αυτοκινήτων ειδικό σύρμα για αυτή τη δουλειά. Είναι πιο χοντρό αλλά δεν κόβεται με τίποτα. Λίγη υπομονή και θα τα καταφέρεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
Στάθης

Obelix(Reifen) 18-05-04 12:55

δεν μπορει να το αφησει οπωσ ειναι και να λειτουργησει το ενυδρειο με ανθρακα στο φιλτρο για λιγο καιρο χωρις ψαρια και να συνεχισει να βαζει ανθρακα στο φιλτρο του για μερικουσ μηνες; :?: :idea:

lasal 18-05-04 13:35

Γιάννη ρίξε μια ματιά εδώ
http://studio.aaquaria.com/board/vie...F4%EF%F5%EB%E1

γαυρος 18-05-04 22:21

δυστυχως ολα τα καλα εχουν και τα ασχημα τους !!
η χορδη καλη,αλλα <<σπαει >> τις γωνιες του τζαμιου !!!!
κανε τουλαχιστον τη μια πλευρα με ατσαλοσυρμα πολυυυυυυ ψιλο,και μετα ανοιγοντας τις πλευρες με εναν πολυ καλο χαρτοκοπτη λιγο λιγο να φας τη σιλικονη !!
ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ !! :cry: :cry: :cry:

giannis1976 19-05-04 02:21

Ξήλωμα σιλικόνης
 
Eυχαριστώ παιδιά.Ελπίζω να καταφέρω κάτι αλλιώς θα πάει όλο το ενυδρείο στα σκουπίδια.

Filippos 19-05-04 10:24

Εάν δε σου κάτσει, γιατί δεν το κάνεις fully planted?
Προς Θεού, μην το πετάξεις...

Tolis 19-05-04 14:06

Μην ξηλωνεις τιποτα. Περασε μια στρωση καινουργια (μη τοξικη) σιλικονη πανω απο την παλια.

Φιλλιππε, το full planted σε τι δεν επηρεαζεται απο την τοξικη?

Filippos 19-05-04 14:18

Εννοούσα fully planted χωρίς ψάρια. Επηρεάζει και τα φυτά η σιλικόνη?
Εάν είπα βλακεία sorry.

giannis1976 23-05-04 02:12

Ξήλωμα σιλικόνης
 
Παιδιά μετά από πολύ κόπο καθάρισα το ενυδρείο και τώρα το έχω ξανακολήσει και περιμένω να στεγνώσει.Με μια λεπίδα έβγαλα τα κομμάτια και με μία ξύστρα για τζάμια(αποδείχτηκε πολύ αποτελεσματική)τα καθάρισα πολύ καλά αλλά για καλό και για κακό τα κόλλησα από τις πλευρές που στην αρχή ήταν εξωτερικά.Μπορείτε να μου πείτε κάποιο υλικό για να περάσω εσωτερικά το καπάκι του ενυδρείου που είναι ξύλινο για να μη τραβάει υγρασία?

GC 25-05-04 15:19

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΦΤΙΑΞΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΑΚΗ......
ΦΥΣΙΚΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ...
ΑΦΟΥ ΑΓΟΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΒΓΑΛΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΆ ΤΗΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΜΕ ΞΥΡΑΦΙ ΚΑΙ ΎΣΤΕΡΑ ΜΕ ΑΣΕΤΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΑΝ ΌΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΥΠΑ..

GOOD LUCK

giannis1976 01-06-04 04:13

Re: Ξήλωμα σιλικόνης
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis1976
Παιδιά μετά από πολύ κόπο καθάρισα το ενυδρείο και τώρα το έχω ξανακολήσει και περιμένω να στεγνώσει.Με μια λεπίδα έβγαλα τα κομμάτια και με μία ξύστρα για τζάμια(αποδείχτηκε πολύ αποτελεσματική)τα καθάρισα πολύ καλά αλλά για καλό και για κακό τα κόλλησα από τις πλευρές που στην αρχή ήταν εξωτερικά.Μπορείτε να μου πείτε κάποιο υλικό για να περάσω εσωτερικά το καπάκι του ενυδρείου που είναι ξύλινο για να μη τραβάει υγρασία?


lasal 01-06-04 10:25

Re: Ξήλωμα σιλικόνης
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis1976
Μπορείτε να μου πείτε κάποιο υλικό για να περάσω εσωτερικά το καπάκι του ενυδρείου που είναι ξύλινο για να μη τραβάει υγρασία?

Λούστρο.

Gioutsos 02-11-06 14:15

Βερνικι Νερου Πολυουρεθανησ

george 02-11-06 23:14

Το ποστ είναι από το 2004 φίλε...μέχρι τώρα....θα το έχει βάψει μάλλον ;-)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01972 seconds with 11 queries