Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   rio 400 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11477)

koko 11-04-06 12:48

rio 400
 
Γεια σας,
ψάχνουμε με έναν φίλο (για τον συνάδελφο βασικά) ένα ενυδρείο RIO 400 (κομπλέ). Το βρήκαμε στο διαδίκτυο με 650 € περίπου (aquaristic.net). Έχει παραγγείλει ποτέ κανείς ενυδρείο μέσω διαδικτύου; Αν ναι ήρθε σε καλή κατάσταση με την μεταφορική; Βοηθήστε μας!!!

Στην Θεσσαλονίκη σε ένα μαγαζί που πήραμε τηλέφωνο μας είπαν 1120 (κομπλέ) + 150 € μεταφορικά για την Καβάλα, για να το φέρει ο ίδιος.

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να το έχει σε καλύτερη τιμή από τα 1120;΄Όσοι το έχετε πόσο το πήρατε; Αλήθεια βγήκε καλό;

Ευχαριστούμε για όσες απαντήσεις έρθουν

klaz 11-04-06 12:54

ΑΖΟΡΕΣ.....ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙΜΑΡΑ..!!!! 2310-841583;) :cool:

mikenuke 11-04-06 15:02

o Billy το εχει και ειναι παρα πολυ ωραιο.

koko 12-04-06 08:54

Μου είπαν χθες για τα aquel ή acquel, όπως λέγονται. Είναι καλά αυτά; Καλύτερα από τα Jewel;

Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις σας

george 12-04-06 09:07

http://sklep.aquael.pl/237.htm

Eιναι εταιρια απο την Πολωνια.
Ολα ειναι θεμα σχεσης τιμης/ποιοτητας.
Βλεπεις....συγκρινεις και αποφασιζεις !

Κινεζικο δεν ειναι παντως !!!!!

billy 12-04-06 09:52

Καλημερα παιδια.Εγω το εχω 3 μηνες περιπου και ειμαι κατα ενθουσιασμενως, ειναι φοβερο ενυδρειο.Σας το συνηστω ανεπιφυλαχτα....Οσο για την αγορα ΑΖΟΡΕΣ τηλ.2310831312. ζητα τον Κωστα φοβερο παιδι,θα σας εξυπηρετησει και απο θεμα τιμης και απο θεμα μεταφορας.

koko 12-04-06 14:30

Έχετε δίκιο, αρκετά καλή τιμή και πολύ εξυπηρετικοί στο ΑΖΟΡΕΣ, όταν τους πήρα τηλέφωνο. Βέβαια η τιμή δεν συγκρίνεται με αυτή του διαδικτύου αλλά είναι καλή για τα ελληνικά δεδομένα.

Αλήθεια έχει παραγγείλει κανείς ενυδρείο από το νετ;

klaz 12-04-06 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koko
Έχετε δίκιο, αρκετά καλή τιμή και πολύ εξυπηρετικοί στο ΑΖΟΡΕΣ, όταν τους πήρα τηλέφωνο. Βέβαια η τιμή δεν συγκρίνεται με αυτή του διαδικτύου αλλά είναι καλή για τα ελληνικά δεδομένα.

Αλήθεια έχει παραγγείλει κανείς ενυδρείο από το νετ;

δες εδω...http://www.greekaquarist.com/vb/show...6605#post96605 την αγορα που εκανε ο φιλος θωμας,και αν θελεις την γνωμη μου,δεν ξερω αν σε καλυπτει καποιος σε περιπτωση ζημιας-θραυσης του ενυδρειου,κατα την μεταφορα,η καποιου ελλατωματικου κομματιου....δεν ξερω εγω θα προτιμουσα οσο αναφορα το ενυδρειο,την τοπικη μας αγορα(ο κωστης ειναι παιδι τζιμανι...)γιατι μπορει να σε υποστηριξει αμμεσα,ενω το ιντερνετ..............

koko 12-04-06 15:36

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

Κάτι ακόμα...το έπιπλο του RIO 400 από ότι είδα σε φοτο είναι από MDF ή κάτι παρόμοιο...Αλήθεια αντέχει τόσα κιλά 400 λίτρα νερό + πέτρες, άμμο κτλ κτλ; Με κάνει να νιώθω ανασφαλή

klaz 12-04-06 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koko
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

Κάτι ακόμα...το έπιπλο του RIO 400 από ότι είδα σε φοτο είναι από MDF ή κάτι παρόμοιο...Αλήθεια αντέχει τόσα κιλά 400 λίτρα νερό + πέτρες, άμμο κτλ κτλ; Με κάνει να νιώθω ανασφαλή

ναι ,ειναι απο mdf,και δεν σου κρυβω οταν το πηρα και το εστησα για το δικο μου 200λιτρο,και εγω ειχα την απορια αν θα αντεξει,αλλα ειναι οκ,αντεχει μια χαρα(εε,δεν ειναι τοσο χαζοι οι γερμανοι...)βεβαια το μειονεκτημα ειναι οτι ειναι λιγο ασχημουλικο,αλλα τη δουλεια του την κανει μια χαρα.

leonm 12-04-06 22:31

Οι βάσεις που φτιάχνει η juwel είναι από νοβοπάν 17 mm επενδεδυμένο με μελαμίνη. Δεν είναι και το πιο γερό υλικό, αλλα για για να τις φτιάχνουν έτσι κάτι θα ξέρουν.Στο δικό μου που το έχω 1 χρόνο περίπου και το συνιστώ ανεπιφύλαχτα τη βάση την έφτιαξα από mdf 25mm και στο βάψιμο δεν μου πολυπέτυχε.

koko 13-04-06 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
βεβαια το μειονεκτημα ειναι οτι ειναι λιγο ασχημουλικο,αλλα τη δουλεια του την κανει μια χαρα.

Αυτό το πρόσεξε και η γυναίκα του σπιτιού, με αποτέλεσμα να κοιτάμε και τα aquael (υπάρχει ένα inox εκεί αν θυμάμαι καλά). Θα την πείσουμε όμως για RIO!!!

klaz 13-04-06 09:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koko
Αυτό το πρόσεξε και η γυναίκα του σπιτιού,

ε,καλα,γιατι στην δικη μου περιπτωση ποια νομιζεις οτι το προσεξε....?????αντε και καλοριζικο......;)

koko 17-04-06 23:47

Άντε τώρα να πείσεις την γυναίκα, ότι η βάση αυτή είναι πολύ καλή και όμορφη...!!! Προσπαθεί να με πείσει οτι η DIY που είχα φτιάξει στο προήγουμενο diy ενυδρείο 350 λτρ είναι φοβερή και πολύ πιο όμορφη από αυτές του εμπορίου...

Το θέμα είναι αν αποφασίσω για diy στο τέλος θα μου βγει πολύ πιο ακριβά από ότι μια έτοιμη κατασκευή, διότι σίγουρα τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω θα είναι ακριβά, όπως επίσης και κάποιο καλό σχέδιο τρώει πολύ ώρα. Άσε που δεν είμαστε και για περισσότερα έξοδα τώρα μιας και φτιάχνουμε σπίτι.

Για να καταφέρω αυτό που θέλω υποσχέθηκα ότι θα αλλάξω τα καπάκια-ντουλάπια. Εδώ που τα λέμε όσο το βλέπω σαν να έχει δίκιο....ψιλοπλαστικούρα φαίνεται.

klaz 18-04-06 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koko
Εδώ που τα λέμε όσο το βλέπω σαν να έχει δίκιο....ψιλοπλαστικούρα φαίνεται.

κοιτα,μπορει να δειχνει πλαστικουρα,αλλα ειναι ιδιαιτερα πρακτικα,τα καπακια,αφου,ειναι πληρψς αποσπωμενα,οπως αλλωστε και το φωτιστικο,με αποτελεσμα,να εχεις πληρως τον ελεγχο,για τις εργασιες μεσα στο τανκ,οπου και να ειναι ....ειναι πολυ σημαντικο να εχεις προσβαση ευκολα παντου.......

PascM 25-04-06 13:04

Πάντος και η ΡΕΝΑ έχει πολύ όμορφα ενυδρεία αν και από ότι έμαθα το ΙΝΟΧ που έβγαζε το έχει σταματήσει πριν προλάβω να το αγοράσω!:@#@#


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries