Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Σύμβολος γάμου!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12787)

Nrgman 27-07-06 13:15

Το ευτηχές γεγονός !!!
 
Στο 100άρι έχω βάλει ένα ζευγάρι kribensis που έχουν κάνει και γέννες σε άλλο ενυδρείο.
Στο δικό μου ο αρσενικός είναι σχεδόν συνέχεια στην φωλιά και η θυληκιά πάει και κάθεται αλλού αν και μερικές φορές του κάνει καμιά επίσκεψη.
Τα ψάρια είναι μόνα τους στο ενυδρείο παρέα με πολλά φυτά.

Σημερινές Μετρήσεις

Gh 9
Kh 7
Ph 7 (Nutrafin Co2)
Νο2 0
Νο3 15
Νh4 0
Temp. 28 C

Κάνω τιποτα λάθος? Να κάνω τίποτα παραπάνω ?

deMetrIs 27-07-06 13:49

πότε τα εβαλες στο ακινουριο τους ενυδρειο; αν ειναι προσφατα λογικα ειναι να μην γεννουν μεχρι να προσαρμοστουν ;)
αν παλι εχουν κανει πολλες γεννες ισως κανουν ενα διαλυμα
τι τροφη τα ταϊζεις ?

Nrgman 27-07-06 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
πότε τα εβαλες στο ακινουριο τους ενυδρειο; αν ειναι προσφατα λογικα ειναι να μην γεννουν μεχρι να προσαρμοστουν ;)
αν παλι εχουν κανει πολλες γεννες ισως κανουν ενα διαλυμα
τι τροφη τα ταϊζεις ?

20 μέρες περίπου.
Απλα ρώτησα γιατι ο αρσενικός είναι τόσο ντροπαλός . ενώ η θυληκιά κάνει τις βόλτες τις.

Το τάισμα είναι λίγο δύσκολη υπόθεση γιατι πρέπει η τροφή να περάσει απο μπροστά τους για να φάνε. Τους δίνω ξηρά τροφη tropical. Έχω προσπαθήση και bloodworms .

Takis 27-07-06 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nrgman
Έχω προσπαθήση και bloodworms .

Αυτο, αν τα θελεις τα ψαρακια σου, μην το ξανακανεις!!!
Τι εννοεις εχεις προσπαθησει;
Το κοκκινο σκουληκι απαγορευεται στα κριμπενσις. Μηπως βλεπεις τιποτα περιεργο στο στομα του αρσενικου; Λιγο πρισμενο ή μονιμα λιγο ανοιχτο;

Nrgman 27-07-06 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis
Αυτο, αν τα θελεις τα ψαρακια σου, μην το ξανακανεις!!!
Τι εννοεις εχεις προσπαθησει;
Το κοκκινο σκουληκι απαγορευεται στα κριμπενσις. Μηπως βλεπεις τιποτα περιεργο στο στομα του αρσενικου; Λιγο πρισμενο ή μονιμα λιγο ανοιχτο;

Μια φορά 'εβαλα .:( Δεν θα το ξανακάνω.

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο

Giorgos 27-07-06 18:41

Δώσε του λίγο χρόνο να προσαρμοστεί. Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή.
Αν δεις ότι δεν ξεθαρεύει, δοκίμασε να προσθέσεις ένα μικρό κοπαδάκι τετρα (ή otocinclus) μαζί τους. Έτσι, πολύ πιθανόν να ξερθαρέψει πολύ γρήγορα.

sot-zoe 28-07-06 14:40

Εγω παλι νομιζω οτι ο αρσενικος εχει επιλεξει την φωλια και η θυληκια δεν ειναι ακομη ετοιμη .
Σε λιγο βλεπω να αρχιζει το κυνηγι ο αρσενικος μεχρι να δεχτει η θυληκια.
Δωστους χρονο λεω εγω .

Nrgman 29-07-06 18:27

Ακούγοντας όλες τις συμβουλές έκανα υπομονή να προσαρμοστούν τα ψαράκια μου στο καινούργιο τους ενυδρείο για να μην φοβούνται τόσο πια και να αρχίσουν τις βόλτες.

Σήμερα κατα την διάρκεια του ημερήσιου ελεγχου του ενυδρείου ο αρσενικός ήταν κλασικά μέσα στην φωλιά. Ψάχνω να βρώτην θυληκιά στο συνηθισμένο της μέρος αλλα δεν ήταν εκεί.
Ψάχνωντας και άλλο τι βλέπω? Την θυληκιά να κάθεται στην σκία του ozelot και απο κάτω της καμια 20 μικρά!!!
Έπαθα Σοκ . Ταραχή και χαρά μαζί. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Τελικά αλλο να το ακούς απο άλλους και άλλο να το παθαίνεις εσυ.

Ξερω όμως οτι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Βεβαιά σαν πρωτάρης την έχω πατήσει για δεν έχω ετοιμάσει φαγητό για τα μικρά.
Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βάλω τουλι στην εισαγωγή του φίλτρου για να μην έχουμε κανένα ατύχημα.

Υ.Γ. Θα βάλω φώτογραφιες όποτε μπορέσω. Ουφ , έχω πολύ άνγχος!!!

Χαζομπαμπάς Μιχάλης :D :D :D

george 29-07-06 19:24

Να σου ζήσουν....δεν θέλει άγχος...και η φύση αν την αφήσεις μπορεί να κάνει την δουλεία της.

klaz 29-07-06 19:27

αντε παντα τετοια...!!!να σου ζησουν,και περιμενουμε τα πουρα....:smt025:smt025:smt038:smt038:smt038:smt03 8

pani 29-07-06 20:37

Φίλοι μου έχω και γώ να σας πω κάτι όμορφο απόκτησα απόψε 2 πανέμορφα κρίπενσις απο τον φίλο μας τον Δημήτρη, ενα αλπίνο αρσενικό και μιά κυρά μέ κόκκινη κοιλίτσα..... τα έχω βάλει στο μεγάλο ενυδρείο.... και αυτά τώρα άρχισαν τις βόλτες και την εξερεύνηση του ενυδρείου..... τί λέτε θα έχω και γώ μωράκια σύντομααααα. Πραγματικά ειναι πανέμορφα και κουκλάκια. Σε ευχαριστώ Δημήτρη μου για τα κουκλιά που μου χάρισες.

sot-zoe 29-07-06 21:49

Με το τουλι εκανες την σωστη κινηση , οσο για το φαι μην εχεις προβλημα εφοσον το ενυδρειο εχει αρκετα φυτα , καποια ινφουσόρια θα βρουν να φανε και μετα ολο και καποια αλγη , οποτε μην εχεις προβλημα .
Υ.Γ.
Πανιτσα ελπιζω να ξερεις τι σημαινει αλμπινο.

pani 29-07-06 21:59

αν δεν απατώμαι σωτήρη σημαίνει λευκό

sot-zoe 29-07-06 22:07

Οχι μονο αυτο βρε Πάνη , αλμπινο σημαινει οτι ειναι ενα ψαρι απο επιλεκτικες αναπαραγωγες , και οτι ενα τετοιο στην φυση δεν θα αναπαραγοταν ποτε , δεν θα μεγαλωνε , πρωτα πρωτα γιατι θα γινοταν πρωτο στοχος στους θηρευτες , αλλα και εαν μεγαλωνε το αλλο φυλλο δεν θα το προτιμουσε , οποτε ........
Εαν θες μπορουμε να το αναλυσουμε και πιο πολυ , αλλα εχει συζητηθει αρκετες φορες εδω παλαιοτερα.
Με αυτη την ενοια λεω εαν ξερεις τι σημαινει αλμπινο , ετσι διαβαζοντας και καποιος νεος στον χωρο να μαθει τι σημαινει αυτο και οτι δεν ειναι καποια ποικιλια των ειδών.;)

pani 29-07-06 22:22

εντάξυ σωτήρη μου είπα το λευκό γιατί δεν ήξερα την ιδιαιτερότητα του.. απλά επειδή απόψε το απόκτησα δεν είχα και τον χρόνο για να το ψαξω. παντως σε ευχαριστώ που μου έδωσες το εναυσμα για έρευνα. Να σαι σήγουρος οτι θα το κανω.

soza 30-07-06 01:40

Kαι για να το αναλυσουμε λιγο περισσοτερο .. το οτι καποιο ζωο ειναι αλμπινο,σημαινει οτι στερειται το γονιδιο, το οποιο ειναι υπευθυνο για την παραγωγη ενος ενζυμου που ρυθμιζει την παραγωγη μελανινης.

Nrgman 30-07-06 09:37

2 Συνημμένο(α)
Να και δύο φωτογραφίες απο το σπίτι και την ψαροοικογένεια.

Τα φυτά που έχω είναι.

LILAEOPSIS Novae-zelandiae
MICROSORIUM Pteropus
HYGROPHILA POLYSPERMA
CERATOPTERIS Thalictroides
ANUBUA NANA
ECHINODORUS OZELOT
CRYPTOCORYNE WILLISII

Nrgman 30-07-06 11:51

1 Συνημμένο(α)
one more.

xaris1974 30-07-06 14:32

Μπραβο Μιχαλη ,ειδες που τελικα ηταν θεμα χρονου ευχομαι και πιστευω οτι θα δεις και αλλες γεννες μην ανησυχεις τα μικρα θα τα αναλαβει η μητερα εσυ απλα απολαυσε την εμπειρια .. Οσο για την συμπεροφορα του αρσενικου ετσι εκανε και σε εμενα εμενε στη φωλια αφου ειχε γονιμοποιησει τα αυγα και μολις αυτα αρχιζαν να βγαινουν απο την φωλια τοτε αναλαμβανε η μαμα...

Giorgos 30-07-06 22:14

Συγχαρητήρια Μιχάλη!
Μην ανησυχείς τόσο για τη διατροφή των μικρών αφού πρόκειται για ένα από τα πιο εύκολα είδη όσον αφορά το τάισμα των νεογνών. Από τις πρώτες ώρες που αρχίζουν να κολυμπούν ελεύθερα, είναι αρκετά μεγάλα να δεχτούν ακόμα και τρυμμένες νιφάδες (να τις κάνεις σκόνη).

Nrgman 28-08-06 09:33

Τα μικρά τώρα έχουν γίνει 6 με 10 χιλ. το καθένα . Κολυμπάνε μόνα τους χωρίς τους γονείς τους .
Οι γονείς τώρα περνάνε αρκετο χρόνο μεσα στην φωλιά μαζί . Χθες έβλεπα την θυληκιά να είναι πλαί στον αρσενικό και να γυρνάει ανάπόδα!!! Αλλα μόλις πλησίαζα και άλλο γυρνούσε γρήγορα και έβγαζε το κεφάλι της απο την φωλιά και με κοιτούσε!!!. Μήπως ετοιμάζουν τίποτα καινούργιο εκει μέσα.
Μήπως θα πρέπει να βάλω τα μικρά σε αλλο ενυδρείο ?

Giorgos 28-08-06 09:38

Όσο ήταν γυρισμένη ανάποδα, η θηλυκιά κολλούσε τα αυγά της στα τοιχώματα της φωλιάς! Καλύτερα να απομακρύνεις την προηγούμενη γέννα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01958 seconds with 11 queries