Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Αποβάλλουν οι γαρίδες τα αβγά τους; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80728)

ispyii 15-06-14 02:45

Αποβάλλουν οι γαρίδες τα αβγά τους;
 
Γεια σας παιδια...

Βρηκα προχθες στο υποστρωμα του ενυδρειου αβγα απο γαριδα.
Σημερα βλεπω μια αλλη της οποιας τα αβγα ηταν τα μισα εγω, κρεμοντουσαν δλδ και αυτη με το ζορι κολυμπουσε, αλλα ετρωγε κανονικα απο οτι παρατηρησα και τα υπολοιπα κατω απο την ουρα της κανονικα.
Ευτυχως η μια που εχει αβγα ακομη ειναι μια χαρα στη 2η εβδομαδα της.

Γιατι γινετε αυτο με τα αβγα?δεν εχουνε γονημοποιηθει?

Ευχαριστω!

kifinas 15-06-14 13:07

καταρχην για τι γαριδες μιλας?

Ειναι φυσιολογικο να ειναι κατω απο το σωμα των γαριδων τα αυγα, και αυτα που βλεπεις στον βυθο μηπως δεν ειναι απο γαριδες αλλα απο καποια σαλιγκαρια?

Μηπως τα αυγα του βυθου ειναι διαφανα?

Προσεξε το χρωμα των αυγων κατω απο τις γαριδες και το χρωμα των αυγων που βλεπεις κατω.

Εαν εχουν αλλο χρωμα δεν ειναι απο γαριδες.

ispyii 15-06-14 18:13

Ειναι κιτρινα,δεν ειναι απο σαλιγγαρια σιγουρα.

Το ξερω πως τα αβγα τα κρατουν απο κατω απο την ουρα αλλα αυτα που λεω ηταν τα μισα απεξω, κρεμοντουσαν.
Τωρα που γραφω τα εχει πεταξει τα αβγα της και εχουν μεινει 2-3 κατω απο την ουρα της.
Δε ξερω τι γινετε
Οι γαριδες ειναι red cherry.

nicpapa 15-06-14 22:38

Τα αυγα ητανε μαζι με εκδυση?
Καμια φορα , ενω κουβαλανε αυγα κανουν εκδυση και την πετανε μαζι με τα αυγα.
Δυσκολα να αφησουν οι γαριδες τα αυγα μονα τους , να τους φυγουν δλδ.
Εχεις ψαρια μαζι με τις γαριδες?

ispyii 16-06-14 03:08

Οχι εχω μονο γαριδες μεσα και μερικα σαλιγγαρια, τιποτε αλλο.
Το ενυδρειο τρεχει περιπου 4 μηνες , απο μετρησεις ολα καλα.....δε ξερω τι να πω.

Τα αβγα ηταν χωρις την εκδυση...παρατημενα πανω σε σε ενα φυτο...

Alex_Salonica 16-06-14 07:13

Πολλές φορές οι γαρίδες αποβάλλουν τα αβγά τους, οι λόγοι που το κάνουν αυτό είναι συνήθως γιατί τα αβγά δεν είναι γονιμοποιημένα, ή λόγο στρες ή κακών συνθηκών.

Έχεις αρσενικά;
Οι μετρήσεις σου είναι εντάξει;
Το ενυδρείο είναι σε σημείο με κίνηση;

ispyii 18-06-14 02:42

Οι συνθηκες ειναι μια χαρα.
Τοτε μαλλον θα ειναι απο τη πολυ ζεστη που μας εκανε εδω πριν 4-5 μερες και το ενυδρειο εφτασε στους 26,8 , τωρα ειναι με ανεμηστηρακια στους 23.
Αρσενικα εχω μεσα αλλα δεν ειναι και πολλα, 2 και αλλες 8 θηλυκες, η μια βεβαια παραμενει με τα αβγα της κανονικα και οπου ναναι θα βγουν και τα μικρα.

Δεν μπορω να πω οτι εχει κινηση μπροστα απο το ενυδρειο μιας και δεν ειμαι σπιτι αρκετες ωρες...μαλλον απο τη ζεστη θα φρικαρανε αλλα δεν ειχα απωλειες παλι καλα!

Σε ευχαριστω πολυ!

Alex_Salonica 18-06-14 08:46

Οι red cherry δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι και τους 28C.

Κάτι άλλο φταίει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01252 seconds with 11 queries