Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Πρωτο ενυδρειο 96 Λιτρα Κοινωνικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72137)

Notis_xalandri 30-05-13 23:17

Πρωτο ενυδρειο 96 Λιτρα Κοινωνικο
 
5 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις: 80*30*40
Όγκος: 96
Κατηγορία: Κοινωνικο
Φυτά: Vallisneria americana, Anubias, Rotala Sp green,Hygrophila Polysperma
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 guppy,10 apple snail,1 λαθρεπιβατης
Υπόστωμα:
Χαλίκι: Μαυρο χαλαζιακο 3-4mm
Διακοσμητικά υλικά: Πετρες λαβας,ξυλο
Φόντο: μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 46 watt
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: DIY Στυλ αμβουργου με κυκλοφορητη 400l/h και ενα eheim MiniUP 300L/h
Θερμοστάτης: 100w
Λίπανση: Flourish 1ml μια φορα την εβδομαδα,ταμπλετες σιδηρου
Παροχή CO2: DIY 1.5λιτρου

Παράμετροι:

pH: 7,8-8
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαια
ΘερμοκρασίαΆλλες πληροφορίες: Τρεχει τρεις εβδομαδες,οι vallisneries και οι ανουμπιες τωρα πιασανε,τα αλλα δυο φυτα μπηκαν μολις χθες.Η 2η πετρα απο αριστερα θα βγει για να μπει ενα ξυλο που πανω θα δεθει moss και ανουμπιες. Στο μελλον θα μπουν και γαριδες red cherry

delta66 30-05-13 23:32

Τον θερμαντηρα θα τον εβαζα στο πλαινο τζαμι να μη φαινεται τοσο.
Τα apple ειναι παρα πολλα. Σαν να εχεις 20 γκαπι ακομα στην ιχθυφορτωση ειναι.
Προσεχε να μη γεννησουν. Θα σου τιναξουν το ενυδρειο.
Ψυξη δε βλεπω

constantinos 30-05-13 23:35

Άντε καλή αρχή

panik 30-05-13 23:50

Καλη αρχη. Ομορφο ειναι.

manos76 31-05-13 11:24

πολύ καλό! καλή συνέχεια...

ΜΙΜΗΣ 31-05-13 11:48

για πρωτη προσπαθεια ειναι πολυ καλο.
λιγο χαμηλο υποστρωμα εχεις παντος.
μπορεις να προσθεσεις 3-4ποντους στο πισω μερος του ενυδρειου σου
για να δωσεις περισσοτερο βαθος.

nazgul 31-05-13 11:55

Θα συμφωνησω και εγω για τα apple snails. Ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου. Προσεξε μη γεννησουν και εκκολαφθουν τα "τσαμιπια" τους, γιατι θα εχεις πολυ μεγαλο προβλημα. Μεχρι και στο να ξεστησεις το ενυδρειο μπορει να σε οδηγησουν.

Κατα τα αλλα, ωραιο και σωστα στημενο για πρωτη προσπαθεια το ενυδρειο σου.

ChocolatePuma 31-05-13 13:52

Ευρύχωρο, άνετο ενυδρείο και ωραία στημένο:D

Ισως να χρειαστείς κάποια επιπλέον φυτά ταχείας ανάπτυξης και όπως είπε ο Μιμης να αυξήσεις λίγο το υπόστρωμα

Αυτό που σίγουρα πρέπει να προσέξεις είναι η υπερβολική λίπανση που ίσως οδηγήσει σε έξαρση της άλγης

Κράτησε 1-2 apple snail (εγώ προσωπικά θα κρατούσα μόνο 1) και πρόσθεσε 1-2 zebra nerite ;)
Edit : Τα "καθαρά" σου λίτρα πόσα είναι?

Notis_xalandri 31-05-13 16:18

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια εριξα αρκετο διαβασμα για να το φτιαξω ετσι.
Ψυξη θα μπει αυτες τις μερες
Το χαλικι εχει μπει με γωνια ηδη για αυτο το λογο απλα δεν φαινεται με ολα αυτα που ειναι μεσα
Απο φυτα στο ψαξιμο ειμαι ακομα και μπαινουν σιγα σιγα
Ποσο να ριχνω απο το flourish? Οι ταμπλετες ειναι απο μια σε καθε συσταδα φυτων οχι για καθε ριζα
Τα apple snail ειναι μονο για την αρχη, μολις γενησσει το guppy θα μεινουν 1-2 το πολυ.
Τα καθαρα λιτρα μπορει να ειναι και 85...το χαλικι ειναι 15 κιλα σε επιφανεια 80*30

ChocolatePuma 31-05-13 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri (Μήνυμα 767700)
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια εριξα αρκετο διαβασμα για να το φτιαξω ετσι.
Ψυξη θα μπει αυτες τις μερες Σωστός
Το χαλικι εχει μπει με γωνια ηδη για αυτο το λογο απλα δεν φαινεται με ολα αυτα που ειναι μεσα
Απο φυτα στο ψαξιμο ειμαι ακομα και μπαινουν σιγα σιγα - Moss & pellia από μένα...;) (να δούμε πότε!!!)
Ποσο να ριχνω απο το flourish? Εγώ πάντως τα λιπάσματα γενικής χρήσης τα χρησιμοποιώ κάθε 2-3 εβδομάδες στην αναλογία που λένε. Δεν έχεις απαιτητικά φυτά για να χρειάζονται συχνή λίπανση Οι ταμπλετες ειναι απο μια σε καθε συσταδα φυτων οχι για καθε ριζα
Τα apple snail ειναι μονο για την αρχη, μολις γενησσει το guppy θα μεινουν 1-2 το πολυ. Σωστός!
Τα καθαρα λιτρα μπορει να ειναι και 85 Το ρώτησα σε σχέση με το φιλτρο που έχεις, το οποίο σου "τρώει" χώρο - αλλά για μένα είναι τα καλύτερα εσωτερικά φίλτρα :D...το χαλικι ειναι 15 κιλα σε επιφανεια 80*30 Ισως φταίει η φωτο και μας φανηκε χαμηλό

Μερικά φυτάκια ακόμη χρειάζεσαι...βάλε και την ψύξη γιατί οι καύσωνες έρχονται...και μόλις τα φυτά αρχίσουν να αναπτύσονται...εκεί θα δεις διαφορά!!! :D

Notis_xalandri 31-05-13 16:33

Με Μοss θα καλυψω καθε βραχο και ξυλο!!!
Το pellia δεν το εχω δει,ποιο ειναι?
Μαλλον θα ριχνω 1/3 του ml τοτε καθε βδομαδα αντι για μια φορα στις 2-3 βδομαδες 1ml
Μπορει να πιανει λιγο χωρο αλλα κερδιζω σε φιλτρανση.

ChocolatePuma 31-05-13 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri (Μήνυμα 767705)
Με Μοss θα καλυψω καθε βραχο και ξυλο!!!
Το pellia δεν το εχω δει,ποιο ειναι? http://aquariumwall.com/list/1071/140406/mini-pellia
Μαλλον θα ριχνω 1/3 του ml τοτε καθε βδομαδα αντι για μια φορα στις 2-3 βδομαδες 1ml
Μπορει να πιανει λιγο χωρο αλλα κερδιζω σε φιλτρανση Συμφωνώ. Άσε που καθαρίζονται πανεύκολα.

Τα λέμε σύντομα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries