Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ψαροσυνθεση σε νέο malawi mbuna ενυδρειο 270 λίτρων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64433)

ilias ts 02-09-12 11:53

ψαροσυνθεση σε νέο malawi mbuna ενυδρειο 270 λίτρων.
 
Το ενυδρειο λοιπόν είναι 270λίτρων με μήκος 110 εκατοστών. Θέλω να γίνει mbuna και προβληματιζομαι ως προς ποια ψάρια θα μπουν μέσα. Μία σύνθεση που έχω σκεφτεί, και εδώ θέλω φυσικά τη βοήθεια σας,είναι απο ένα χαρέμι από τα παρακάτω: lambido, socolofi, (σκεφτομουν saulosi αλλά από τη στιγμή που υβριδιζουν με τα σοκολοφι, αποκλείονται )και τέλος κάποιο άλλο μικρό σχετικά και όχι πολύ επιθετικό είδος (ακούω προτάσεις ). Θα ήθελα λοιπόν τις γνώσεις και τις ιδέες σας για το συγκεκριμένο σχέδιο. Νομίζω πως 3*4=12 ψάρια είναι αρκετά για τα λίτρα μου. Ή μήπως θα μπορούσε να προστεθεί ακόμη ένα χαρέμι;
-------------------------
Σκέφτομαι για τρίτο είδος κάποιο ειρηνικό iodotropheus.
-------------------------
Πχ: rusty cichlid

tsag 02-09-12 11:58

1 trio Protomelas
1 trio Aulonocara
1 trio Copadichromis
1 trio Labidochromis or Cynotilapia
4 Neolamprologus (larger species)
2 Eretmodus or 1 trio Haplochromis
2 Julidochromis (larger species)
1 Synodontis Catfish
1 medium sized Plecostomus

ilias ts 02-09-12 12:06

Με την πρόταση σου αναμιγνύονται άσχετα μεταξύ τους ψάρια και από διαφορετικές μάλιστα λίμνες.

lingistis 02-09-12 12:14

Με 2 χαρέμια είσαι καλά... έτσι όπως το σκέφτηκες:

κάποιο είδος Labidochromis και
Pseudotropheus socolofi αλλά να γνωρίζεις πως είναι επιθετικό είδος και ίσως δυσκολέψουν τα λαμπίδο,

και τα Iodotropheus sprengerae είναι μια καλή επιλογή με τα Labidochromis... δοκιμασμένη από πολλούς.

\/ag 02-09-12 12:29

Καλησπέρα φίλε μου...καλή αρχή!!

Όπως έχεις γράψει και εσύ ξεκίνα με την εισαγωγή 2 χαρεμιών και αργότερα θα σου δείξει μόνο του αν 'παίρνει' κ άλλο(για 4ο το αποκλείω)...άλλωστε τα ψάρια δεν βρίσκονται τόσο εύκολα,και ειδικά σε έτοιμο χαρέμι!!
Πρώτα να βάλεις το,θεωρητικά,πιο ήσυχο είδος όπως είναι τα labidochromis(προφανώς εννοείς τα caeruleus)..
Τα saulosi λογικά δεν θα υβριδίσουν με τα socolofi και ας είναι της ίδιας οικογένειας αλλά ίσως υπάρξει πρόβλημα με τα labido που θα είναι κίτρινα(κίτρινα είναι και τα θηλυκά saulosi)

Ξεκίνα με το στήσιμο και το στρώσιμο του ενυδρείου(εκτός αν τα έχεις ήδη έτοιμα) και για την ψαροσύνθεση εδώ είμαστε να το συζητήσουμε όσο θες...;)

ilias ts 02-09-12 12:39

Ευχαριστώ πολύ Vag. Φοβάμαι για υβριδισμο μεταξύ labido - saulosi. Ως προς την επιθετικότητα ποια η άποψή σου.

\/ag 02-09-12 12:53

Όπως είπε και ο lingistis τα socolofi ίσως δυσκολέψουν και ίσως δυσκολευτούν και τα ίδια στο ενυδρείο σου(γίνονται γύρω στα 13-14εκ)..

Γιατί δεν σκέφτεσαι συνδυασμό saulosi(που έχουν και διαφορά χρωμάτων ανάμεσα σε αρσ-θηλ και θα βρεις και απτον φίλο Παναγιώτη που έχει γέννες) με κάποιο άλλο είδος...

Έτσι θα βάλεις 2 είδη στο ενυδρείο σου και θα έχεις και 3 διαφορετικούς χρωματισμούς ψαριών..

Σαν 2ο είδος αν σου αρέσει βάζεις iodotropheus πχ...

ilias ts 02-09-12 12:57

Πολύ γοητευτικα βρίσκω και τα mbamba . Αλλά μπορούν να συνυπαρξουν με τα yellow labs;
-------------------------
Η πρόταση σου βαγκ είναι πραγματικά καταπληκτική και πολύ έξυπνη.

\/ag 02-09-12 13:00

Πολύ όμορφα τα mbamba όντως..είναι λίγο ρίσκο να μπουν με τα labido όμως!Τελείως διαφορετικοί χρωματισμοί ΑΛΛΑ ίδια οικογένεια και ίδια σχεδόν μορφολογία και σωματοδομή ψαριού..

Δες εδώ όλα τα είδη..δυστυχώς δεν μπορούμε να τα βρούμε όλα όμως!:rolleyes:
http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2

lingistis 02-09-12 14:08

Το σωστό είναι ένα είδος Labidochromis... αν βρεις mbamba ειναι πολύ όμορφα τα αρσενικά αλλά οι κοπελιές δεν πολυενθουσιάζουν, αλλά αυτά είναι γούστα. Γενικά όπως έγραψε και ο Vag πολύ δύσκολο να βρείς έτοιμο χαρέμι, αν βρεις μικρά πέρνεις μια ομάδα και κρατάς όταν μεγαλώσουν χαρέμι.

ilias ts 02-09-12 14:18

Η ομάδα, από ποσά άτομα περίπου είναι καλό να αποτελείται;

\/ag 02-09-12 14:29

Όταν είναι μικρά καλό είναι να πάρεις τουλάχιστον 6-7 ψάρια...γιατί σκέψου οτι από αυτά πρέπει να σου βγουν 3-4 θηλυκά,κρατάς και έναν αρσενικό και τα υπόλοιπα τα δίνεις!!

ilias ts 02-09-12 14:48

Κρατας φαντάζομαι το κυρίαρχο αρσενικό, έτσι; Είναι εύκολη η αναγνώρισή του;

lingistis 02-09-12 14:51

Ναι γιατί θα είναι πράγματι κυρίαρχος. Τα έξτρα αρσενικά μπορείς να τα ανταλλάξεις... όλο κι κάποιος θα ψάχνει νέο νεαρό αρσενικό για να ανανεώσει τα γονίδια στα ψαράκια του ;)

\/ag 02-09-12 15:34

Η αναγνώριση αρσενικού είναι εύκολη...η αναγνώριση θηλυκού είναι το δύσκολο!!

ilias ts 02-09-12 15:41

Τι ακριβώς εννοείς; Αναγνώριση κυρίαρχου θηλυκού; Είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο;

\/ag 02-09-12 15:48

Όχι..το κυρίαρχο αρσενικό μπορείς να το διακρίνεις από τα έντονα χρώματα του,την επιθετική συμπεριφορά του και από την γενική κυριαρχία του μέσα στο ενυδρείο...
Το θηλυκό όμως δεν σου δίνει στοιχεία για να το καταλάβεις(ειδικά στα ψάρια που έχουν ίδιο χρωματισμό αρσ κ θηλ)..το οτι μπορεί να μην είναι επιθετικό,το οτι μπορεί να μην έχει έντονα χρώματα κλπ δεν σημαίνει οτι είναι 100% θηλυκό...παίζει κ πάλι να είναι αρσενικό αλλά αδύναμο κ φοβισμένο...για να είσαι 100% σίγουρος οτι ένα ψάρι είναι θηλυκό πρέπει να το δεις μπουκωμένο(να κρατάει αυγά στο στόμα)

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις..

ilias ts 02-09-12 15:55

Ναι,και βεβαίως κατάλαβα τι λες. Απλά επειδή στο μυαλό μου είχα τα saulosi, δεν κατάλαβα στην αρχή αλλά και σε αυτά φαντάζομαι πως μπορεί κάποιο αρσενικό να μην πάρει το μπλε χρώμα και να μείνει με το "θηλυκό " χρωματισμό.

\/ag 02-09-12 15:58

Δεν τα είχα τα ψάρια αυτά ποτέ αλλά πιστεύω οτι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...

tsag 02-09-12 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 688087)
Με την πρόταση σου αναμιγνύονται άσχετα μεταξύ τους ψάρια και από διαφορετικές μάλιστα λίμνες.


ειναι προταση που δινει η www.cichlidrecipe.com


κατι θα ξερουν τα παιδια εκει.

\/ag 02-09-12 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 688192)
ειναι προταση που δινει η www.cichlidrecipe.com


κατι θα ξερουν τα παιδια εκει.

Που το λεει αυτο;Αν μπορεις βρεστο κ βάλε μια το link..

ilias ts 02-09-12 19:15

Πράγματι, φίλε rash πού βρηκες αυτό το συνδυασμό;
-------------------------
Διόρθωση: φίλε tsag

Κλεόβουλος 02-09-12 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 688192)
ειναι προταση που δινει η www.cichlidrecipe.com


κατι θα ξερουν τα παιδια εκει.

Αν πράγματι κάνουν τέτοια πρόταση μάλλον κάτι δεν ξέρουν
(ή είναι αμερικανάκια) :smt075

lingistis 02-09-12 22:06

http://r16.imgfast.net/users/1611/61.../295477921.gif

http://www.cichlidrecipe.com/crp22.htm

είναι παλιάς σχολής αμερικανάκια... έκδοση 1996-9 είναι το βιβλίο

tsag 02-09-12 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 688211)
Πράγματι, φίλε rash πού βρηκες αυτό το συνδυασμό;
-------------------------
Διόρθωση: φίλε tsag

εδω

http://www.cichlidrecipe.com/crp22.htm

στα 55 γαλονια

ilias ts 03-09-12 20:24

Φανταζεστε τι θα γινόταν αν ακολουθουσαμε τέτοιες οδηγίες χωρίς να το ψαξουμε έστω και λίγο ;
-------------------------
Μία σύνθεση: 1αρσενικό 3θηλυκά saulosi
1αρσενικό 3 θηληκα iodotropheus.Πώς σας φενεται;

Κλεόβουλος 03-09-12 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 688256)
-------------------------
Μία σύνθεση: 1αρσενικό 3θηλυκά saulosi
1αρσενικό 3 θηληκα iodotropheus.Πώς σας φενεται;

Μια χαρά μου φαίνεται ;)

saxlina 18-09-12 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 688580)
Μια χαρά μου φαίνεται ;)

παιδια εχω 2 και 2 saulosi
1 και 2 iodotropheus
αν εξαιρεσεις οτι το ενα αρσενικο saulosiδεν δειχνει καθολου τα χρωματα του(οταν το κανει τρωει πολυ ξυλο) δεν εχω κανενα προβλημα...δυο γεννες iodo και δυο γεννες saulosi χαμενες απο βλακεια μου...τωρα παντως και οι δυο θηλυκες ειναι μπουκωμενες ξανα για τριτη φορα σε 4 μηνες
ααα και ολα αυτα σε 100 λιτρα εεε...
τωρα παντως θα τα ματακομισω σε 250 λιτρα...

\/ag 19-09-12 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saxlina (Μήνυμα 693616)
αν εξαιρεσεις οτι το ενα αρσενικο saulosiδεν δειχνει καθολου τα χρωματα του(οταν το κανει τρωει πολυ ξυλο) δεν εχω κανενα προβλημα...

E τι άλλο πρόβλημα να έχεις εκτός από αυτό;;Ένα μόνιμα στρεσαρισμένο ψάρι δεν σου αρκεί σαν πρόβλημα..;Σου αρέσει να το βλέπεις έτσι;;

saxlina 19-09-12 12:18

δεν ειπα οτι μαρεσει αλλα και τι να το κανω?
1.δεν εχω αλλο ενυδρειο να το ξεχωρισω
2.υπαρχει καποιος που να θελει ενα αρσενικο μονο του?
3.αν μου ψοφισει το αλλο τι θα κανω?θα χαλασω το χαρεμι...θα μεινω χωρις αρσενικο...ασε που αυτος που μου τα εδωσε δεν μου τα εδινε μεμονωμενα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02299 seconds with 11 queries