Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Γωνιακό Ενυδρείο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7400)

sakis345 10-02-05 21:40

Γωνιακό Ενυδρείο.
 
Μπορώ να φτιάξω γωνιακό ενυδρείο? (1x1m x 40 πλάτος x όσο θέλω ύψος) Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει?Φίλτρα πόσα και πως θα δουλέψουν κ.τ.λ.

halvas69 11-02-05 07:06

1) Μπορώ να φτιάξω γωνιακό ενυδρείο?..........Ναι.
2) (1x1m x 40 πλάτος x όσο θέλω ύψος).........κάνε ένα σχεδιάγραμμα να καταλάβουμε πως το εννοείς, αν είναι σε "λογικές" διατάσεις και μετά τις διευκρινήσεις το πιό πιθανό να είναι πάλι ναι η απάντηση. *
3) Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει ?.....βλέπε απάντηση Νο 2
4) Φίλτρα πόσα και πως θα δουλέψουν κ.τ.λ......... αναλόγως των λίτρων σου. Τώρα αυτό το πως θα δουλέψουν...δεν το κατάλαβα

*Βγάλε τις διαστάσεις που θες γιατί έτσι δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.Κυρίως το ύψος καθ'ότι η πίεση του νερού είναι ανάλογη του ύψους και αντίστοιχα αλλάζει το πάχος των τζαμιών.

sakis345 11-02-05 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
1) Μπορώ να φτιάξω γωνιακό ενυδρείο?..........Ναι.
2) (1x1m x 40 πλάτος x όσο θέλω ύψος).........κάνε ένα σχεδιάγραμμα να καταλάβουμε πως το εννοείς, αν είναι σε "λογικές" διατάσεις και μετά τις διευκρινήσεις το πιό πιθανό να είναι πάλι ναι η απάντηση. *
3) Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει ?.....βλέπε απάντηση Νο 2
4) Φίλτρα πόσα και πως θα δουλέψουν κ.τ.λ......... αναλόγως των λίτρων σου. Τώρα αυτό το πως θα δουλέψουν...δεν το κατάλαβα

*Βγάλε τις διαστάσεις που θες γιατί έτσι δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.Κυρίως το ύψος καθ'ότι η πίεση του νερού είναι ανάλογη του ύψους και αντίστοιχα αλλάζει το πάχος των τζαμιών.

Έχω μια γωνία στο σαλόνι 130cm x 110cm είναι η γωνία απο την οποία σας απαντώ.(εδώ βρίσκεται το γραφείο με τον υπολογιστή)Σκεφτήκαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε ένα γωνιακό έπιπλο με ένα ενυδρείο απο πάνω επίσης γωνιακό,χωρίς να έχουμε δει κάπου κάτι τέτοιο και χωρίς να ξέρουμε αν είναι εφικτό.Όσον αφορά το ύψος δεν ξέρω 50cm 60; θα δούμε.Για το αν γίνεται μου απάντησες και σ'ευχαριστώ.Για το ή τα φίλτρα δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ένα σε κάθε πλευρά που θα φιλτράρει τον όγκο της κάθε γωνίας;

halvas69 11-02-05 22:27

Το Φίλτρο μπορεί να είναι και ένα, αλλά με μεγάλο κάδο και κυκλοφορία ανάλογη των λίτρων του ενυδρείου και της ιχθυοφόρτισης.
Αν υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφορία (νεκρές περιοχές από κυκλοφορία) μπορείς να προσθέσεις σε ένα άλλο σημείο έναν σχέτο κυκλοφορητή για καλύτερα αποτελέσματα.
Με έναν μπακαλίστικο υπολογισμό θα ξεπεράσεις τα 700-800 λίτρα νερού και σε μικρό χώρο, οπότε θα πρέπει να προσέξεις την κατασκευή της βάσης, να είναι πολύ γερή και την στατικότητα του σημείου.
Αν είναι κοντά σε δοκάρι ακόμα καλύτερα και δίπλα στον τοίχο δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα, αλλά καλού κακού να τα λέμε αυτά.

ΥΓ ρε παιδιά κανένας με σχέδιο γωνιακού ενυδρείου να βοηθήσουμε τον συνάδελφο ?

sakis345 11-02-05 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Το Φίλτρο μπορεί να είναι και ένα, αλλά με μεγάλο κάδο και κυκλοφορία ανάλογη των λίτρων του ενυδρείου και της ιχθυοφόρτισης.
Αν υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφορία (νεκρές περιοχές από κυκλοφορία) μπορείς να προσθέσεις σε ένα άλλο σημείο έναν σχέτο κυκλοφορητή για καλύτερα αποτελέσματα.
Με έναν μπακαλίστικο υπολογισμό θα ξεπεράσεις τα 700-800 λίτρα νερού και σε μικρό χώρο, οπότε θα πρέπει να προσέξεις την κατασκευή της βάσης, να είναι πολύ γερή και την στατικότητα του σημείου.
Αν είναι κοντά σε δοκάρι ακόμα καλύτερα και δίπλα στον τοίχο δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα, αλλά καλού κακού να τα λέμε αυτά.

ΥΓ ρε παιδιά κανένας με σχέδιο γωνιακού ενυδρείου να βοηθήσουμε τον συνάδελφο ?

Γιώργο σ'ευχαριστώ πολύ. Με την στατικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα(μονοκατοικία :D )Με τα λεφτά είνα το πρόβλημα,αλλά κάτι θα κάνουμε σιγά σιγά.

halvas69 11-02-05 23:53

Αχχχχ αυτά τα λεφτά.
Κάθομαι και βλέπω την βάση που έφτιαξα πέρσυ τον σεπτέμβρη για το 900άρι που θέλω να φτιάξω και πονάω....
Δεν λέω άλλα όμως γιατί έχει γίνει το ανέκδοτο όλων εδώ μέσα.....θα αρχίσει και ο Τσάμης τα πειράγματα :oops:

mikenuke 11-02-05 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Αχχχχ αυτά τα λεφτά.
Κάθομαι και βλέπω την βάση που έφτιαξα πέρσυ τον σεπτέμβρη για το 900άρι που θέλω να φτιάξω και πονάω....
Δεν λέω άλλα όμως γιατί έχει γίνει το ανέκδοτο όλων εδώ μέσα.....θα αρχίσει και ο Τσάμης τα πειράγματα :oops:

Ποιο λες?εκεινο τον καναπε?!!!! :P

Takis 12-02-05 00:04

Δεν θελω να βιαζεσαι!!!
Ουτε 3 χρονια δεν εχουν περασει!!!
Σιγα σιγα και χαλαρα... :lol: :lol:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries