Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Το ενυδρείο μου με παρέα την GAB (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29399)

NIKOSTHEO 17-01-09 13:34

Το ενυδρείο μου με παρέα την GAB
 
10 Συνημμένο(α)
Σας παρουσιάζω το νέο μου ενυδρείο. Αυτό το ενυδρείο είναι αφιερωμένο σε όλους τους χρήστες
του GAB γιατί ότι έχω κάνει στο ενυδρείο το έχω μάθει από αυτούς ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους.

Λοιπόν έχουμε και λέμε
Πρώτον το ενυδρείο είναι αυτοσχέδειο και το έκανα μόνος μου ελπίζω να σας αρέσει


Διαστάσεις: 122χ45χ60
Όγκος: 300 καθαρά
Φυτά: ψεύτικα
Ψάρια / Άλλα είδη:4 χρυσόψαρα, 1 μονομάχος (ακόμα αρχή είναι)
Διακοσμητικά υλικά: Χαλίκι, Πέτρες, κοχύλια, φυτά.
Φόντο:θάλασσα με φυτά
Φωτισμός: 2χ30watt
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης: 200watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): <7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): <10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <5
Αλλαγές νερού: κάθε 10ημερο
Θερμοκρασία: 26οC
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:


water polo 17-01-09 13:40

το ενυδρειο σου εχει φιλτρο?
καλη συνεχεια

frits 17-01-09 13:44

Όμορφο είναι αλλά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κάποια εύκολα αληθινά φυτά, άλλωστε εδώ στο GAΒ φαντάζομαι θα 'χεις καταλάβει πως οι περισσότεροι προτιμούμε ότι πιο φυσικό ;)
Για τη σύνθεση των ψαριών δε γνωρίζω θα σου πουν οι χρυσοψαράδες, καλή αρχή από μένα :p

Πάνος 17-01-09 13:46

επιτελους καποιος που δε τσιγγουνευεται να δωσει λιτρα στα χρυσοψαρα....μπραβο!

αισθητικα και προσωπικη μου αποψη....θα προτιμουσα να βγαλεις τα κοχυλια που σε παραπεμπουν σε θαλασσα....
αν βαλεις και αληθινα φυτα ....θα γινει σουπερ!

απο φιλτρο οπως σωστα σου επισημαναν..τι λεει??

NIKOSTHEO 17-01-09 13:48

Άμα δεις σε κάποια φωτογραφία φαίνετε ο θερμοστάτης και πιο πίσω φαίνετε ο γιαλομβαβακας οι πετρούλες για την αμμωνία και κάτι άλλεςπέτρες που δεν θυμάμαι πως τις λένε.
Το φίλτρο είναι βιολογικό με το σύστημα τριών θαλάμων

Πάνος 17-01-09 13:52

καλο θα ηταν να μας πεις τα υλικα σου φιλτρου σου...ρωτησε στο μαγαζι που τα πηρες να σου πουνε ονομα η δες τις συσκευασιες αν τις εχεις ακομη..

πετρουλες για αμμωνια?? ζεολιθο εννοεις?

NIKOSTHEO 17-01-09 13:55

Αυτό το ρωτάς για απλά για να ξέρεις ή εχω κάνει κάποιο λάθος

θα μάθω και θα σας πώ
τα πείρα απο μαγαζί και αυτος που τα πουλάει μου τα έδοσε

Πάνος 17-01-09 13:59

για να δουμε αν η φιλτρανση και τα υλικα σου επαρκουν για χρυσοψαρα...ο κυκλοφορητης τι προδιαγραφες εχει?

NIKOSTHEO 17-01-09 14:09

Ο κυκλοφορυτής είναι 1100 lit/h
Όμως για τα άλλα δεν ξέρω να σου πω ακριβώς

saerdna 17-01-09 14:14

Καλημέρα και καλορίζικο! Μπράβο για την προσπάθεια, αλλά θα σταθώ στο θέμα του μονομάχου. Δεν ταιριάζει για ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο σε αυτό το ενυδρείο. Είναι τροπικό ψάρι, το οποίο σημαίνει ότι θέλει θερμοκρασία από 24 μέχρι 26 βαθμούς, ενώ τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού. Επίσης απαιτούν διαφορετικές συνθήκες νερού. Άσε που δεν πρέπει να έχει παρέα, όχι γιατί θα σκοτωθούν απαραίτητα (αν και εγώ πιστεύω ότι πάντα ρισκάρεις όταν βάζεις ένα μονομάχο με άλλα ψάρια, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο καθένας), αλλά γιατί στρεσσάρεται και η διαβίωσή του θα είναι πάντα προβληματική. Άρα κατά τη γνώμη μου πρέπει να βγεί άμεσα από το ενυδρείο αυτό, το οποίο είναι ένας παράδεισος για τα χρυσόψαρα!

Υ.Γ. Πρέπει να βγάλεις και τα ψεύτικα φυτά!

Καλή συνέχεια!

NIKOSTHEO 17-01-09 14:19

Αυτά που μου λες τα ξέρω και σε ευχαριστώ πολύ απλά ο μονομάχος ήταν δόρο και και δεν μου πάει να το δόσω πίσω ακόμα δεν εχω προβλημα με τον μονομάχο
το ενυδρείο έχει 25 με 26 βαθμούς

saerdna 17-01-09 14:24

Τότε, αφού πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να του φτιάξεις ένα πιο μικρό ενυδρείο;). Και είναι ακριβώς όπως το είπες. ΑΚΟΜΑ δεν έχεις πρόβλημα. Δεν είναι άδικο να ρισκάρεις;

Υ.Γ. Εννοείται ότι όλα τα λέω φιλικά, για το καλό των ψαριών και για την δική σου πιο ευχάριστη ενασχόληση στο χόμπι!

george 17-01-09 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 321180)
επιτελους καποιος που δε τσιγγουνευεται να δωσει λιτρα στα χρυσοψαρα....μπραβο!

Aν δεν τσιγγουνευτείς να δεις ότι η συμπεριφορά τους θα σε ανταμείψει.
Είναι παρεξηγημένα ψάρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01901 seconds with 11 queries