Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   sos sos sos sos sos ψοφανε τα γκαπυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33269)

zhta47 13-07-09 16:10

sos sos sos sos sos ψοφανε τα γκαπυ
 
παιδια εχω ενα 180 λιτρα και εχει μια βδομαδα τωρα που χανω μονο γκαπακια
απο μετρησεις ειναι ολα καλα
τι παιζει?????
δεν εχουν στιγματα ουτε παρατηρω κατι το υποπτο πανω τους

theodor72 13-07-09 16:17

Αν βαλεις ενα καφεδακι να γινεται, θα σου πω το φλιτζανι και μπορει να βρουμε τι εχουν τα ψαρακια σου ! :D:D:D

Πλακα κανω!

Αν θες να σε βοηθησει καποιος συμπληρωσε την παρακατω φορμα, θα ειναι πιο ευκολο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

zhta47 13-07-09 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 365207)
Αν βαλεις ενα καφεδακι να γινεται, θα σου πω το φλιτζανι και μπορει να βρουμε τι εχουν τα ψαρακια σου ! :D:D:D

Πλακα κανω!

Αν θες να σε βοηθησει καποιος συμπληρωσε την παρακατω φορμα, θα ειναι πιο ευκολο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

με ολα αυτα που πρεπει να γραψω μαλλον θα κερασω καφεδακι
ποιο ευκολο ειναι
ειδικα αφου εισαι θεσ/νικη

kostaskich 13-07-09 16:34

kostaskich
 
απο θερμοκρασια εισαι ενταξει?

theodor72 13-07-09 16:40

Περα απο την πλακα, αν αρχισω να ρωταω, ποσα ψαρακια εχεις, ποιες ειναι οι μετρησεις σου, ποια η θερμοκρασια του ενυδρειου και οτι αλλο θυμηθω και ξεχασω κατι και ξαναρωτησω και εσυ ξεχασεις κατι να απαντησεις και ξαναποσταρεις, τοτε θα κανουμε ενα θεμα μακρυναρι και ακρη δεν θα βγαλουμε.

Στην φορμα που προτεινει το φορουμ για τετοιες περιπτωσεις, δινεις την γενικη εικονα τοσο του ενυδρειου σου οσο και των ψαριων που πασχουν. Ετσι οποιος ξερει να απαντησει εχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη της καταστασης. Επισης κατι που εσυ θεωρεις ενταξει ή ασυμαντο, μπορει σε καποιον εμπειρο να συμαινει κατι...:)

Ηλίας 13-07-09 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 365211)
Περα απο την πλακα, αν αρχισω να ρωταω, ποσα ψαρακια εχεις, ποιες ειναι οι μετρησεις σου, ποια η θερμοκρασια του ενυδρειου και οτι αλλο θυμηθω και ξεχασω κατι και ξαναρωτησω και εσυ ξεχασεις κατι να απαντησεις και ξαναποσταρεις, τοτε θα κανουμε ενα θεμα μακρυναρι και ακρη δεν θα βγαλουμε.

Στην φορμα που προτεινει το φορουμ για τετοιες περιπτωσεις, δινεις την γενικη εικονα τοσο του ενυδρειου σου οσο και των ψαριων που πασχουν. Ετσι οποιος ξερει να απαντησει εχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη της καταστασης. Επισης κατι που εσυ θεωρεις ενταξει ή ασυμαντο, μπορει σε καποιον εμπειρο να συμαινει κατι...:)

+1!!

zhta47 13-07-09 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 365211)
Περα απο την πλακα, αν αρχισω να ρωταω, ποσα ψαρακια εχεις, ποιες ειναι οι μετρησεις σου, ποια η θερμοκρασια του ενυδρειου και οτι αλλο θυμηθω και ξεχασω κατι και ξαναρωτησω και εσυ ξεχασεις κατι να απαντησεις και ξαναποσταρεις, τοτε θα κανουμε ενα θεμα μακρυναρι και ακρη δεν θα βγαλουμε.

Στην φορμα που προτεινει το φορουμ για τετοιες περιπτωσεις, δινεις την γενικη εικονα τοσο του ενυδρειου σου οσο και των ψαριων που πασχουν. Ετσι οποιος ξερει να απαντησει εχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη της καταστασης. Επισης κατι που εσυ θεωρεις ενταξει ή ασυμαντο, μπορει σε καποιον εμπειρο να συμαινει κατι...:)

επιμενω στον καφε
πες μου ποτε εχεις ελευθερο χρονο και κερναω
φιλικα Ηλιας

ANXRI 13-07-09 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zhta47 (Μήνυμα 365221)
επιμενω στον καφε
πες μου ποτε εχεις ελευθερο χρονο και κερναω
φιλικα Ηλιας

Ζητάς βοήθεια από τα παιδιά, ενώ δεν δίνεις στοιχεία,
πως να σε βοηθήσουν.

POURITANOS 13-07-09 21:33

Μια και δεν γραφείς παραπάνω στοιχειά για της συνθήκες νερού η ποσό καιρό έχει που είναι στρωμένο το ενυδρείο.
Θα απαντήσουμε όλοι στο περίπου.:D

1.. βγάλε το θερμοστάτη από την πρίζα (τους θερινούς μήνες αν δεν έχεις αλλά ψαριά μέσα)
2.. αν έχεις 180 λίτρα ενυδρείο (καθαρό νερό 170λιτρα) βαλέ 3 μεγάλες κουταλιές χοντρό ακατέργαστο αλάτι (προσοχή χωρίς ιώδιο).
Θα πρότεινα να το βάζεις σταδιακά 1 κουταλιά ανά 3-4 ώρες.
3.. το ενυδρείο είναι στρωμένο??? Έχει φίλτρο??? Αν έχει φίλτρο είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο έχει αναπτύξει βιολογία ???
4.. το ότι οι μετρήσεις είναι σωστές δες για επίπεδα αμμωνίας και όπως είπα κοιτά τι θερμοκρασία του νερού

exetlaios 13-07-09 22:12

4.. το ότι οι μετρήσεις είναι σωστές δες για επίπεδα αμμωνίας και όπως είπα κοιτά τι θερμοκρασία του νερού[/quote]

Πάντα μαντεύοντας η θερμοκρασία που σου λέει ο πουριτανός είναι πάρα πολύ πιθανή αιτία λόγω εποχής.

Πάνος 14-07-09 00:15

αν δεν εχεις ολα τα στοιχεια τη φορμας....συμπληρωσε τουλαχιστον αυτα που ξερεις..

zhta47 14-07-09 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 365242)
Μια και δεν γραφείς παραπάνω στοιχειά για της συνθήκες νερού η ποσό καιρό έχει που είναι στρωμένο το ενυδρείο.
Θα απαντήσουμε όλοι στο περίπου.:D

1.. βγάλε το θερμοστάτη από την πρίζα (τους θερινούς μήνες αν δεν έχεις αλλά ψαριά μέσα)
2.. αν έχεις 180 λίτρα ενυδρείο (καθαρό νερό 170λιτρα) βαλέ 3 μεγάλες κουταλιές χοντρό ακατέργαστο αλάτι (προσοχή χωρίς ιώδιο).
Θα πρότεινα να το βάζεις σταδιακά 1 κουταλιά ανά 3-4 ώρες.
3.. το ενυδρείο είναι στρωμένο??? Έχει φίλτρο??? Αν έχει φίλτρο είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο έχει αναπτύξει βιολογία ???
4.. το ότι οι μετρήσεις είναι σωστές δες για επίπεδα αμμωνίας και όπως είπα κοιτά τι θερμοκρασία του νερού


1.ο θερμοστατης ειναι βγαλμενος εδω και ενα μηνα.θερμοκρασια στους 27 βαθμους
2.θα δοκιμασω το αλατακι
3.το ενυδρειο τρεχει 1 χρονο με εσωτερικο φιλτρο(το δικο του)και ενα εξωτερικο
4.και η αμμωνια ειναι ενταξει

αυτες ειναι οι απαντησεις στα ερωτηματα
το ερωτηματολογιο δεν μπορω να το απαντησω ολο γιατι δεν εχω τεστ τωρα.εκανα μονο για αμμωνια και νιτρικα επειδη φανταστικα οτι ειναι απο αυτα
ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

aquaman 14-07-09 08:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zhta47 (Μήνυμα 365265)

1.ο θερμοστατης ειναι βγαλμενος εδω και ενα μηνα.θερμοκρασια στους 27 βαθμους
2.θα δοκιμασω το αλατακι
3.το ενυδρειο τρεχει 1 χρονο με εσωτερικο φιλτρο(το δικο του)και ενα εξωτερικο
4.και η αμμωνια ειναι ενταξει

αυτες ειναι οι απαντησεις στα ερωτηματα
το ερωτηματολογιο δεν μπορω να το απαντησω ολο γιατι δεν εχω τεστ τωρα.εκανα μονο για αμμωνια και νιτρικα επειδη φανταστικα οτι ειναι απο αυτα
ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

Για την αμμωνία: το "εντάξει" σημαίνει μηδέν; Είναι σημαντικό αυτό. Επίσης τα "νιτρικά" μάλλον δεν είναι το πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι τα νιτρώδη - ΝΟ2. Τεστ γι'αυτά έκανες;

Τα τεστ είναι υγρά ή στικάκια;

zhta47 14-07-09 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 365268)
Για την αμμωνία: το "εντάξει" σημαίνει μηδέν; Είναι σημαντικό αυτό. Επίσης τα "νιτρικά" μάλλον δεν είναι το πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι τα νιτρώδη - ΝΟ2. Τεστ γι'αυτά έκανες;

Τα τεστ είναι υγρά ή στικάκια;


χαρτακια(μαλλον στικακια) με χρωματα
5 χρωματισμοι και δειχνουν και οι 5 ενταξει
ειμαι λιγο ατζαμης με τα τεστ
αλλαξα 1/3 του νερου και περιμενω
θα παρω τεστ και θα ενημερωσω αν δεν στρωσει η κατασταση

aquaman 14-07-09 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zhta47 (Μήνυμα 365429)
χαρτακια(μαλλον στικακια) με χρωματα
5 χρωματισμοι και δειχνουν και οι 5 ενταξει
ειμαι λιγο ατζαμης με τα τεστ
αλλαξα 1/3 του νερου και περιμενω
θα παρω τεστ και θα ενημερωσω αν δεν στρωσει η κατασταση[/b][/color]

Κοίτα, τα στικάκια γενικά δεν είναι και πολύ αξιόπιστα (και γω τα χρησιμοποίησα την πρώτη - και τελευταία - φορά).
Θα χρειαστείς υγρά τεστ άμεσα αν θέλεις να δεις τι γίνεται. Μπορεί να χάνεις ψάρια από αμμωνία, ή νιτρώδη, π.χ.

Επίσης, ο ασφαλέστερος τρόπος για να μεταδώσεις στους άλλους το τι γίνεται (ειδικά χωρίς οπτική επαφή) είναι να γραψεις τα νούμερα των μετρήσεών σου, μπας και μπορέσει κανείς να κάνει "διάγνωση" (για αυτό υπάρχει και η "στάνταρ" φόρμα ασθενειών που είπε κάποιος παραπάνω). Γιατί το να πούμε ότι οι χρωματισμοί φαίνονται "εντάξει" δε λέει και πολλά.

Εν τω μεταξύ τα ψάρια σε τι κατάσταση είναι; "Έφυγε" κανένα άλλο;

zhta47 15-07-09 01:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 365430)
Κοίτα, τα στικάκια γενικά δεν είναι και πολύ αξιόπιστα (και γω τα χρησιμοποίησα την πρώτη - και τελευταία - φορά).
Θα χρειαστείς υγρά τεστ άμεσα αν θέλεις να δεις τι γίνεται. Μπορεί να χάνεις ψάρια από αμμωνία, ή νιτρώδη, π.χ.

Επίσης, ο ασφαλέστερος τρόπος για να μεταδώσεις στους άλλους το τι γίνεται (ειδικά χωρίς οπτική επαφή) είναι να γραψεις τα νούμερα των μετρήσεών σου, μπας και μπορέσει κανείς να κάνει "διάγνωση" (για αυτό υπάρχει και η "στάνταρ" φόρμα ασθενειών που είπε κάποιος παραπάνω). Γιατί το να πούμε ότι οι χρωματισμοί φαίνονται "εντάξει" δε λέει και πολλά.

Εν τω μεταξύ τα ψάρια σε τι κατάσταση είναι; "Έφυγε" κανένα άλλο;

απο χθες που εκανα την αλλαγη οχι
ελπιζω να πανε ολα καλα
γιαττι ομως μονο γκαπακια?????
εχω μεσα 8 πλατυ
5 -καρρδιναλιους
2 σιλβερσαρκ
2 γατοψαρακια
2 μικτα αγγελοψαρα
και τα γκαπακια που ηταν καμια 15αρια (απο γεννες)

zhta47 19-07-09 18:15

μεχρι σημερα ολα καλα
καμια απωλεια

PascM 19-07-09 20:25

Πρέπει να δεις το θέμα της σύνθεσης των ψαριών....

antonis15 20-07-09 14:11

1βγαλε αγγελοψαρα και τα καρντιναλ

2ασε τα ζωοτοκα

3παρε υγρα τεστ

4κανενα φυτο εχεισ?

5κανε παρουσιαση του ενυδρειου.

6παρα πολλα ψαρια

εγω στο δικο μου το εχω 2 μηνες χωρις αλλαγη και τιποτα δεν εχει ανεβη.

halvas69 20-07-09 14:15

Βρε Αντωνάκη μου όλα ωραία και καλά, αυτό το τελευταίο τι το ήθελες ?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 366131)
εγω στο δικο μου το εχω 2 μηνες χωρις αλλαγη και τιποτα δεν εχει ανεβη.

Ιχνοστοιχεία, μεταλικά άλατα κλπ πως θα λάβουν τα ψαράκια σου άμα δεν αλλάξεις το νερό ?

antonis15 21-07-09 20:25

πηγα στο χωριο για δουλεια και το αφισα στην αδερφη μου να τα τα'ι'ζει αλλα να κανει καμια αλλαγη οχι βεβαια θα μου τα σκωτοσει τα ψαρια και σημερα εκανα γενικη αλλαγη και νερου καθαρισμου και αλλα.........

τωρα με το προβλημα του φιλου μας τι κανουμε..........

george 21-07-09 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 366326)
πηγα στο χωριο για δουλεια και το αφισα στην αδερφη μου να τα τα'ι'ζει αλλα να κανει καμια αλλαγη οχι βεβαια θα μου τα σκωτοσει τα ψαρια και σημερα εκανα γενικη αλλαγη και νερου καθαρισμου και αλλα.........

:confused::confused::confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02499 seconds with 11 queries