Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Valisneria και Flourish (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74673)

manolakis 08-10-13 20:54

Valisneria και Flourish
 
Γεια σας.
Η Valisneria έχω διαβάσει ότι τρέφεται από τις ρίζες.
Να υποθέσω λοιπόν ότι σε ένα ενευδρείο μόνο με το συγκεκριμένο φυτό, το flourish της seachem, και γενικά τα υγρά λιπάσματα είναι άχρηστα;

Χρηστος Ζ. 08-10-13 21:15

εχω να ριξω οποιοδηποτε λιπασμα στο ενυδρειο που εχω βαλλισνεριες και αλλα ευκολα φυτα πανω απο χρονο. μονο ταμπλετες βαζω μια φορα το μηνα και αν.
οποτε πιστευω οτι δεν σου χρειαζεται κατι σε υγρο.
αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οι κρυπτοκορινες αναπτυσονται πολυ αργα, μαλλον θα το θελουν ενα γενικο, αλλα γενικα βγαζουν υγειη φυλλα και δεν μου εχουν παρουσιασει καποιο προβλημα.

michael151 08-10-13 21:21

εμ.. γιατι να μην εχουν θετικη επιδραση τα ζουμια στις valisneries?! διαλυμενα στο νερο θα απορροφηθουν και απο τις ριζες πιστευω..

exelix 08-10-13 21:26

Τα φυτά που λαμβάνουν τα θρεπτικά τους κατά κύριο λόγο από τις ρίζες τους καλό είναι να τα ενισχύουμε ακριβώς εκεί. Δεν είναι τόσο το αν μπορούν να προσλάβουν τα θρεπτικά που ρίχνουμε διαλυμένα στη στήλη νερού, όσο το πόσο θα τους πάρει σε σχέση με τις άλγες ή και σε σχέση με τα υπόλοιπα φυτά του ενυδρείου.

michael151 08-10-13 21:34

Απολυτα σωστο αν στοχευει μονο σ ενα φυτο για τη μεγιστη αναπτυξη αυτου! Αλλα δεν και ειναι "αχρηστα" εντελως οπως αναφερει ο φιλος, τουλαχιστον οσον αφορα μια γενικη χρηση!

exelix 08-10-13 22:24

Απλά λέει ότι ως εύκολο φυτό (αν και ταλαιπωρούν κάποιους πού και πού) δε χρειάζονται απαραίτητα κάποιο λίπασμα και ειδικά σε υγρό, καλύτερα ταμπλέτες.

stratri1 08-10-13 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 791017)
Απλά λέει ότι ως εύκολο φυτό (αν και ταλαιπωρούν κάποιους πού και πού) δε χρειάζονται απαραίτητα κάποιο λίπασμα και ειδικά σε υγρό, καλύτερα ταμπλέτες.

Αυτό ακριβώς!!!!!
Εμένα με ταλαιπωρούν. Ενώ βγάζουν φύλλα, αυτά δεν μεγαλώνουν και οι άκρες τους λιώνουν. Δεν παίρνουν ύψος. Βγάζουν δρομείς με νέα φυτάκια, αλλά μένουν κοντά.

Χρηστος Ζ. 08-10-13 23:45

τυχερε, εμενα που μεγαλωνουν κανα 1,5 μετρο τα γυρναω τα φυλλα γυρω-γυρω σαν κοκορετσι.

μεγαλωνουν τα φυλλα και σαπιζουν οι ακρες πριν φτασουν στην επιφανεια?
κοιτα μηπως λειπει στα φυτα λιπασμα ( ταμπλετες) η δεν εχεις καλες λαμπες.


σαπιζουν τα φυλλα σιγα-σιγα, αλλα μονο τα γερικα.

Nick74 08-10-13 23:53

χεχε κι εμενα ενα μετρο και βαλε γινοντουσαν...
Σε ενυδρειο με ζωοτοκα τις ειχα με φουλ γεννες και υπερπλυθισμο οποτε ισως να βρισκαν τροφη στα νιτρικα.
Τις εκοβα τα φυλλα, και μετα ξανα-αναπτυσονταν πολυ γρηγορα (ναι, δεν ειναι προβλημα να κοψεις οπως το γκαζον, δεν παθαινουν απολυτως τιποτα)

Χρηστος Ζ. 09-10-13 00:05

αναλογως ποιο ειδος βαλλισνεριας εχεις. η γιγαντεα δεν χαμπαριαζει, κοβεις το φυλλο εκει που θελεις και αυτο συνεχιζει και μεγαλωνει. στη σπιραλις, μολις το κοψεις, τις επομενες ημερες σαπιζει και το υπολοιπο.


καταραμενα φυτα :D:D:D:D.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries