Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομάχος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=105640)

Mara Zoe Doug 24-03-23 13:22

Μονομάχος
 
Καλησπέρα σας. Πήρα για πρώτη φορά ενυδρείο και έβαλα μέσα το μονομάχο που είχα μέχρι πριν σε απλή γυάλα. Να σημειωθεί πως εχω κάνει όλες τις διαδικασίες πριν τον βάλω. Η απορία μου είναι γιατί πάει και κάθεται πίσω από το φίλτρο?

KostasGR 24-03-23 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mara Zoe Doug (Μήνυμα 1064937)
Καλησπέρα σας. Πήρα για πρώτη φορά ενυδρείο και έβαλα μέσα το μονομάχο που είχα μέχρι πριν σε απλή γυάλα. Να σημειωθεί πως εχω κάνει όλες τις διαδικασίες πριν τον βάλω. Η απορία μου είναι γιατί πάει και κάθεται πίσω από το φίλτρο?

Μάλλον γιατί ειναι δυνατή η ροή του φίλτρου, οι μονομάχοι δεν θέλουν πολλή ροή.

snakepanos 26-03-23 01:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mara Zoe Doug (Μήνυμα 1064937)
Καλησπέρα σας. Πήρα για πρώτη φορά ενυδρείο και έβαλα μέσα το μονομάχο που είχα μέχρι πριν σε απλή γυάλα. Να σημειωθεί πως εχω κάνει όλες τις διαδικασίες πριν τον βάλω. Η απορία μου είναι γιατί πάει και κάθεται πίσω από το φίλτρο?

το αεροφιλτρο ειναι καλυτερο για μονομαχο

KostasGR 27-03-23 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 1064941)
το αεροφιλτρο ειναι καλυτερο για μονομαχο

Γιατί το λες αυτό;

George Giakan 27-03-23 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 1064941)
το αεροφιλτρο ειναι καλυτερο για μονομαχο

τι εννοείς;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mara Zoe Doug (Μήνυμα 1064937)
Καλησπέρα σας. Πήρα για πρώτη φορά ενυδρείο και έβαλα μέσα το μονομάχο που είχα μέχρι πριν σε απλή γυάλα. Να σημειωθεί πως εχω κάνει όλες τις διαδικασίες πριν τον βάλω. Η απορία μου είναι γιατί πάει και κάθεται πίσω από το φίλτρο?

Καλησπέρα.
Το ίδιο κάνουν όλοι ανά διαστήματα.Ισως κρύβονται για κάποιο λόγο ή ίσως και να παίζουν με την αναρρόφηση .Αν βγαίνει για φαγητό και ξανακρυβεται κοίτα τι μπορεί να τον στρεσάρει ή να τον φοβίζει

KostasGR 27-03-23 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George Giakan (Μήνυμα 1064947)
...Το ίδιο κάνουν όλοι ανά διαστήματα.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο

snakepanos 27-03-23 19:05

Εχω βγαλει 3 γεννες απο μονομαχους red dragon ,,και σε ολα ειχα αεροφιλτρα ,,γιατι δεν κανουν αναταραξη το νερο και δεν τους ενοχλεί καθολου ,και οξυγονονουν το νερο αριστα ,,,αμα ο μονομαχος κρύβετε τοτε δεν μπορει να κολυμπήσει ανετα στο ενυδρειο .

George Giakan 28-03-23 00:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 1064952)
Εχω βγαλει 3 γεννες απο μονομαχους red dragon ,,και σε ολα ειχα αεροφιλτρα ,,γιατι δεν κανουν αναταραξη το νερο και δεν τους ενοχλεί καθολου ,και οξυγονονουν το νερο αριστα ,,,αμα ο μονομαχος κρύβετε τοτε δεν μπορει να κολυμπήσει ανετα στο ενυδρειο .

Εκ παραδρομής θεώρησα αυτονόητο ότι υπάρχει η ελαχιστοτατη ροή στο ενυδρείο.Ναι , εννοείται ότι αν τον ενοχλεί το ρεύμα που δημιουργεί ένα δυνατό φίλτρο θα προτιμά τα σημεία με τη χαμηλότερη δυναμική.Εν τω μεταξύ, πολλούς μας ξεγελάει το μέγεθος του φίλτρου θεωρώντας ότι ένα μικρό φίλτρο θα έχει οπωσδήποτε και χαμηλή ροή.Ισχυει βέβαια αναλογικά με τα μεγέθη των φίλτρων αλλά οι Betta's δεν ενδιαφέρονται για αυτά παρά μόνο για καθαρό, σχεδόν στάσιμο νερό.
Τώρα,με αεροφιλτρα δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω άποψη αλλά κατάλαβα ότι εκτός της οξυγόνωσης δίνουν και την επιθυμητή ένταση χωρίς πατέντες και μερεμετια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 1064949)
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο

όλοι μου οι μονομάχοι ανά διαστήματα σύχναζαν σε διάφορα "εσωστρεφή" μέρη όπως πίσω από το φίλτρο, μέσα σε διάφορες κρυψώνες του scape κ.λ.π. ενώ ταυτόχρονα ήταν φυσιολογικά δραστήριοι και κινητικοί αλλά και υγιέστατοι.Δεν έχω υπάρξει μονομάχος και δεν ξέρω από ιδία εμπειρία 😄 αλλά μόνο ότι έχω μάθει από τα ίδια μου τα ψάρια όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με το είδος.Αρα το τι ισχύει δεν μπορούμε να το πούμε απόλυτα σε μερικά θέματα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries