Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Aλλαγή χρώματος και συμπεριφοράς (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9144)

3leon 11-10-05 09:43

Aλλαγή χρώματος και συμπεριφοράς
 
5 Συνημμένο(α)
Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα οτι το αρσενικό labido μου παραουσιάζει μαύρα στίγματα στο δέρμα του. Νομίζω επίσεις οτι το ένα του μάτι εχει θολώσει ελαφριά. Επίσεις έχει αλλάξει και η συμπεριφορά του. Δείχνει πιο φοβισμένο, κρύβεται και δέχεται επιθέσεις απ'ολα τα υπόλοιπα ψάρια. Επειδή ανησύχησα μην τον κτυπήσουν τα άλλα, τον απομόνωσα μέχρι να μου δώσετε κάποιες οδηγίες. Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία τραβηγμένη πριν την αλλαγή και μερικές μετα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών αλλα ειναι τραβηγμένες με το κινητό μου. Περιμένω τις οδηγίες σας.

γαυρος 11-10-05 18:17

εχεις μεσα αλλο αρσενικο ???:smt017

3leon 11-10-05 21:07

Οχι. Υπάρχει ένα θηλυκό και ενα μικρό ( μάλλον αρσενικό ) απο προηγούμενη γέννα. Σημείωσε δε οτι η σύνθεση των ψαριών είναι η ίδια εδώ και πολλούς μήνες. Το συγκεκριμένο ζευγάρι συμβιώνει πάνω απο ένα χρόνο και με τα περισσότερα η μέχρι τώρα συμβίωση ήταν αρκετά καλή χωρίς μεγάλους τσακωμούς και κυνηγητά.

γαυρος 11-10-05 22:04

κατσε...συνοπαδε(απο το νικ το λεω, ελπιζω να ειναι ετσι).-+10
αν εχει μεσα ενα μικρο και μια θηλυκια, τοτε απο τι το απομονωσες??:smt017

και απο ποια ψαρια δεχεται επιθεσεις αφου δεν εχει αλλα μεσα??:smt017

3leon 12-10-05 07:46

Είναι ετσι ( για το συνοπαδέ ). Εννοούσα αλλα αρσενικά labido. Αρσενικά υπάρχουν απο αλλα είδη malawi. Αν θέλεις την πλήρη σύνθεση εχω melanochromis johanni ( male ) το θηλυκό μας άφησε χρόνους το καλοκαίρι, aulonocara hanbaenschi ( male ) , nimbochromis livingstoni ( male ), melanochromis chipokae ( male-female ) 2 pleco , 2 γατόψαρα και 3 αλλα που δεν τα βρίσκω στην σελίδα του mch. Ξέρω οτι είναι λίγο "αχταρμάς" αλλα κατα καιρούς που προσπάθησα αναπροσαρμογή της σύνθεσης, οτι έμπαινε μἐσα πήγαινε αδιάβαστο ( επιθέσεις απ'όλα ). Τα λίτρα μου είναι 220 ( περίπου 200 καθαρά ). Νομίζεις οτι η αλλαγή στο χρώμα του οφείλεται στον φόβο? Αν δημιουργήσω κι'αλλες κρυψώνες θα βελτιωθουν τα πράγματα?

γαυρος 12-10-05 18:07

για το θεμα του ανακατεματος θα αναφερθουμε σε αλλο ποστ, που πρεπει να κανεις ;), οσο για την συμπεριφορα του labido, σχεδον σιγουρο ειναι οτι εχει φαει το ξυλο της αρκουδας.:smt075:smt084:smt021
για μαστιγωσε το livingstoni:smt079 :smt075, και καντο να μαρτυρησει, γιατι εχω την εντυπωση οτι εχει βαλει το χερακι του.:smt043
επισης οι κρυψωνες οπως το εχουμε πει χιλιαδες φορες εδω, ειναι εκ των ουκ ανευ στην προκειμενη περιπτωση!

ksaderfos 14-10-05 00:41

Το ιδιο συνβενει και με το δικο μου labido αλλα κατα καιρους τα μαυρα συμαδια που εμφανιζονται κυριος στο μπροστινο σημειο του ψαριου εξαφανιζονται για κανα δυο μερες και μετα παλι τα ιδια.ενω ειναι συνεχεια κριμενο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01178 seconds with 11 queries