Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ξαναμπουκωμενη λαμπιντο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63957)

Vangelis21 08-08-12 11:44

ξαναμπουκωμενη λαμπιντο
 
πριν 2-3 βδομαδες ειχα μια μπουκωμενη λαμπιντο η οποια περιμενε μεχρι να παω διακοπες για να τα βγαλει και τα εχασα τα ψαρακια (δεν ξερω απο τι) τωρα και 4 μερες πριν φυγω για διακοπες παλι βρηκα κι αλλη μπουκωμενη (δεν ξερω αν ειναι η ιδια). μπορω να κανω κατι εγω ωστε να μην τα χασω?

Ας πουμε χρειαζεται διχτακι στο φιλτρο τελικα η οχι?

lans 08-08-12 13:33

Αναλογως τι φιλτρο εχεις.
για ποσεσ μερες θα φυγεις?

Vangelis21 08-08-12 13:42

εξωτερικο φλουβαλ ειναι. θα φυγω 2 εβδομαδες

lans 08-08-12 16:44

αν εχεις κρυψωνες στο ενυδρειο δεν θα εχεις προβλημα...συνηθως!
αν δεν εχεις...καθε φορα που θα γεννα καποια θα τα τρωνε οι αλλοι.

Vangelis21 08-08-12 17:39

απο οσο ξερω τα λαμπιντο δεν ειναι σαν αλλους γονεις που τα τρωνε. ΙΣΩΣ φανε την πρωτη γεννα απο απειρια αλλα αλλα παιδια μου εχουν πει αυτο που ειπα παραπανω. εμπειρια στο θεμα δεν εχω. κρυψωνες απο πετρες υπαρχουν αλλα απο μονο του δεν ξερω αν βοηθησει. αντε να δουμε

stelios816 08-08-12 18:34

[QUOTE=Vangelis21;683759]απο οσο ξερω τα λαμπιντο δεν ειναι σαν αλλους γονεις που τα τρωνε. ΙΣΩΣ φανε την πρωτη γεννα απο απειρια αλλα αλλα παιδια μου εχουν πει αυτο που ειπα παραπανω. εμπειρια στο θεμα δεν εχω. κρυψωνες απο πετρες υπαρχουν αλλα απο μονο του δεν ξερω αν βοηθησει. αντε να δουμε

ποιος τα λεει αυτα βαγγελη τι πρωτη και δευτερη γεννα ολες η αφρικανες τρωνε τα μικρα παντα .ακομα και η μανα μετα απο 2-3 ωρες .αφου τα φτυσει κανονικα

ΜΙΜΗΣ 09-08-12 09:40

συμφωνω με τον Στελιο
οτι κινειται τρωγεται...

Vangelis21 09-08-12 11:12

δεν υπαρχει αυτο που λετε. δεν ειναι μαθηματικα ωσε να στεκει μια προταση του τυπου την πρωη και την δευτερη γεννα". Ειχα γεννα απο κριμπενσις, δεν τα φαγανε οι γονεις. Δεν τα φαγανε καν τα αλλα κριμπενσις που ειχα μεσα.

Εκτος αυτων μου εχουν πει κι αλλα παιδια εδω μεσα, εμπειρα, αυτο που σας λεω. Αν θελετε το ψαχνετε

ΜΙΜΗΣ 09-08-12 11:24

μην συγκρινεις M'bunas που ειναι επιθετικα
με τα κριμπς και αλλες αμερικανικες κιχλiδες
που προστατευουν τα μικρα τους.

κατα τα αλλα
οπως θες να πιστευεις φιλε μου
αφου το ειπαν και οι εμπειροι
εμας δεν μας
πεφτει λογος.

stelios816 09-08-12 11:29

ενω δεν εχεις ιδεα καν για το ποιο ειναι αρσενικο πιο θυλυκο ,πως γενανε και αλλα απλα πραγματα επιμενεις μαλλον θα ξερεις καλυτερα εσυ .

lans 09-08-12 12:34

Λοιπον, για να μην ξεφεύγουμε.

Τα Mbuna παντα τρωνε τα νεογέννητα. απλα αμα εχεις κρυψώνες, και μικρές τα μικρα προλαβαίνουν και κρύβονται εκει για πολυ καιρο και τρεφονται με αλγη μεχρι να μεγαλώσουν (2-4 μηνες).

Οποτε σου ειπαμε τι πρεπει να κανεις.

Vangelis21 09-08-12 12:43

εδω ο αλλος ειπε τις κριμπενσις αμερικανικες! ρε θα μας τρελλανετε μερικοι! Αν δεν ξερουμε καλο ειναι να μην απανταμε καν.-

the_passenger 09-08-12 12:50

προσωπικά θα προσέθετα και καλοτριμμένα φλέικς (ή τροφή σε σκόνη για μωρά) μεσα στην ταίστρα για το διάστημα της απουσίας.. :)

Vangelis21 09-08-12 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από the_passenger (Μήνυμα 683919)
προσωπικά θα προσέθετα και καλοτριμμένα φλέικς (ή τροφή σε σκόνη για μωρά) μεσα στην ταίστρα για το διάστημα της απουσίας.. :)

ευχαριστω φιλε μου. το ειχα κανει κι αυτο !

lans 09-08-12 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 683916)
εδω ο αλλος ειπε τις κριμπενσις αμερικανικες! ρε θα μας τρελλανετε μερικοι! Αν δεν ξερουμε καλο ειναι να μην απανταμε καν.-

Δεν σου ειπε αυτο.
Εννοουσε "οπως τα κριβενσης ή αλλες αμερικανικές κιχλιδες".

Και μην στραβώνετε ευκολα... :D

Vangelis21 09-08-12 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 683952)
Δεν σου ειπε αυτο.
Εννοουσε "οπως τα κριβενσης ή αλλες αμερικανικές κιχλιδες".

Και μην στραβώνετε ευκολα... :D

"με τα κριμπς και αλλες αμερικανικες κιχλiδες..." και δεν ειναι τυχαιο παραδειγμα, πολλοι τις θεωρουν λανθασμενα αμερικανες. τεσπα το θεμα μας δεν ειναι αυτο. βεβαια χασαμε απο νωρις το θεμα του τοπικ αλλα τελοσπαντων!

μακαρι να κρατησουν αυτη τη γεννα σωστα. θα το μαθουμε σε 3 εβδομαδες περιπου

stelios816 09-08-12 16:54

απιστευτος εισαι κανεις και κριτικη στο μιμη σου παραθετω ενα ποστ δικο σου.

Vangelis21


αυτο που λες για εναν ασχετο σαν κι εμενα ειναι επιστημη! κατι πιο συγκεκριμενο εχουμε? τα αβγα που ειναι? γιατι κανουν κυκλους? ποιο ειναι ποιο? κτλ!

Vangelis21 09-08-12 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 683959)
απιστευτος εισαι κανεις και κριτικη στο μιμη σου παραθετω ενα ποστ δικο σου.

Vangelis21


αυτο που λες για εναν ασχετο σαν κι εμενα ειναι επιστημη! κατι πιο συγκεκριμενο εχουμε? τα αβγα που ειναι? γιατι κανουν κυκλους? ποιο ειναι ποιο? κτλ!

εχεις καποιο προβλημα με το ποσο ασχετος ειμαι? ναι ειμαι ασχετος, αλλα σε σχεση με ΠΟΛΛΟΥΣ εδω μεσα το λεω και το φωναζω. βεβαια τουλαχιστον κι εγω ο ασχετος ξερω οτι οι αφρικανες δεν τρωνες ολες τα μωρα τους και με μαθηματικη ακριβεια μαλιστα (ακουσον ακουσον). Ακομα ξερω οτι οι κριμπενσις δεν ειναι αμερικανες.

κι επειδη σε καποιους αρεσει να βγαινουν εκτος θεματος οταν δεν εχουν να πουν τιποτα για το θεμα, παρακαλω να κλειδωσει

stelios816 09-08-12 19:02

προφανως ακομα δεν ξερεις τις διαφορες τον ψαριων θα ηθελα να μας πεις ποσα ειδη mpunas εχεις φιλοξενισει εσυ και εχεις δει οτι μαθηματικα δεν τρωνε ολες τα μικρα τους .και να μας πεις ποιος σου ειπε το αντιθετο

Anna10 13-08-12 12:15

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμαι.Ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία με τις κιχλίδες.Κι στο δικό μου ενυδρείο υπάρχουν πολλές γέννες από Mbuna και έχασα ελάχιστα μικρά τα οποία δεν νομίζω να ήταν ότι φαγώθηκαν από τα μεγάλα παρά από το πολύ κυνηγητό μεταξύ τους και το στρες.Τα μεγάλα τις περισσότερες φορές τα αγνοούν.

Κλεόβουλος 13-08-12 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 683898)
δεν υπαρχει αυτο που λετε. δεν ειναι μαθηματικα ωσε να στεκει μια προταση του τυπου την πρωη και την δευτερη γεννα". Ειχα γεννα απο κριμπενσις, δεν τα φαγανε οι γονεις. Δεν τα φαγανε καν τα αλλα κριμπενσις που ειχα μεσα.

Εκτος αυτων μου εχουν πει κι αλλα παιδια εδω μεσα, εμπειρα, αυτο που σας λεω. Αν θελετε το ψαχνετε

Vangelis21
άκου αυτά που σου λένε τα παιδιά παραπάνω
και αν γνωρίζεις τις απαντήσεις κάποιων έμπειρων(?!), απλά μη ρωτάς.

Η δική μου απάντηση(που εξακολουθώ να είμαι άπειρος:)) είναι πως όλα τα ενήλικα mbuna όταν έχουν την ευκαιρία θα φάνε τον γόνο ακόμη και τον δικό τους, όταν δεν υπάρχουν επαρκείς και κατάλληλες κρυψώνες.
Τα κριμπς είναι διαφορετικά ψάρια.

ΜΙΜΗΣ 21-08-12 10:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 683916)
εδω ο αλλος ειπε τις κριμπενσις αμερικανικες! ρε θα μας τρελλανετε μερικοι! Αν δεν ξερουμε καλο ειναι να μην απανταμε καν.-

Μα δεν ρωτησες,τι καταγωγη εχουν τα κριμπς και σου ειπα απο λαθος αμερικανες.
αλλος ηταν ο προβληματισμος σου,αν θα σωθουν τα μικρα
αυτο δεν ρωτησες Βαγγελη???
τοτε γιατι μου επιτεθηκες?

Φιλε Βαγγελη μακαρι να κρατησουν την γεννα
και να δεις ουριτσες.

Για τα κριμπς το παρεξηγησες.
Απλα οπως τα κριμπς,(που δεν ξερω τι καταγωγη εχουν και δεν ντρεπομαι να το πω)και αλλα ψαρια πχ
αμερικανικες κιχλιδες οπως οι δισκοι τα αγγελοψαρα ξερω οτι δεν τρωνε τα μωρα τους αλλα ειναι και πολυ προστατευτικα
αυτο εννοουσα

αυτο που ηξερα και ξερω απο δικη μου εμπειρια στο ειπα
παραπανω κατι αλλο δεν εχω να προσθεσω.

αν νομιζεις οτι δεν ξερω και δεν πρεπει να λεω την αποψη μου να μην την ξαναπω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02006 seconds with 11 queries