Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   εσωτερικο φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23464)

kanarini 06-03-08 16:15

εσωτερικο φιλτρο
 
1 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους

Μπορω μεσα σε βιολογικο φιλτρο σαν πρωτο σταδιο αντι για μακαρονι να βαλω λαβα και απο επανω μπλε σφουγγαρι και στο τελος υαλοβαμβακα.
δειτε στην φωτογραφια το εσωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο μου.

kanarini 06-03-08 16:36

παιδια ειναι καποιος που ξερει περιμενω μια απαντηση για να συνεχισω το στησιμο του ενυδρειου.
Αντι για μακαρονι και substrat μπορω να βαλω λαβα καλης ποιοτητας στην βαση του εσωτερικου φιλτρου. Απο πανω σφουγγαρι και υαλοβαμβακα

ΧρήστοςΠ 06-03-08 16:46

Άντε ρε να σου απαντήσω εγώ που έχω το ίδιο σε γεννήστρα .

Λοιπόν στο πρώτο διαμέρισμα εκεί που έχεις εισαγωγή νερού θα βάλεις λίγο υαλομβάβακα στο δεύτερο διαμέρισμα θα βάλεις πρώτα το μπλε σφουγκάρι ( καλό είναι να πατάει σε μια σχαρίτσα πλαστικιά) και μετά σε μία κάλτσα την λάβα , το σιποραξ και ότι έχεις άλλο έχεις

Δεν είναι εσωτερικό είναι σαν sump πλάτης :D .Πρόσεξε μόνο κάτι εκεί που έχει τις εισαγωγές συχνό έλεγχο να μην βουλώσουν γιατί θας πλυμήρα

Χρήστος

kanarini 06-03-08 16:55

ευχαριστω στο πρωτο θαλαμο πρεπει να βαλω και τον θερμοστατη εκει θα παει και ο υαλοβαμβακας? την λαβα πειραζει να την βαλω κατω κατω στο δευτερο θαλαμο και απο πανω το μπλε σφουγγαρι

ΧρήστοςΠ 06-03-08 17:19

Θα βάλεις το μπλέ σφουγκάρι πρώτα από το βιολογικό για να τρώει και βρώμα να μην περνάει στην λάβα. Αν κατάλαβα καλά από τον πρώτο θάλαμο το νερό πεφτει στον δεύτερο από ψηλά άρα βάλε πρώτα το μπλε σφουγκάρι .

kanarini 06-03-08 17:29

απο τον πρωτο θαλαμο πεφτει απο ψηλα το νερο, πανω πανω να βαλω το σφουγγαρι εκει η πανω απο το σφουγγαρι τον υαλοβαμβακα. Λεω να χρησιμοποιησω απο κατω απο το σφουγγαρι λαβα αντι για μακαρονι τι λες

ΧρήστοςΠ 06-03-08 17:35

Στο πρώτο διαμέρισμα δεν θα βάλεις τίποτα? βάλε και εκεί λίγο υαλοβάμβακα καλό θα κάνει . Στο δεύτερο όπως τα λες . Έχω ακούσει ότι η λάβα διαλύεται και δεν κάνει καλό αυτό .Δεν είμαι σίγουρος αλλά το είχα ακούσει στο σύλλογο από ποιον όμως :confused: . Πάντως σίγουρα μην την βάλεις χύμα αλλά με κάλτσα . Και μην ξεχάσεις το πλακάκι το πλαστικό(έχουν στα πετ σοπ) στο δεύτερο διαμέρισμα κάτω κάτω.

kanarini 06-03-08 17:42

ευχαριστω πολυ να εισαι καλα θα βαλω πλακακι και μακαρονι την λαβα την αφηνω

steady 06-03-08 18:38

η λαβα τριβει οταν χρησιμοποιειται σαν υλικο φιλτραρισματος και η σκονη αυτη μπορει να παει στα βρανχια των ψαριων με ασχημα αποτελεσματα καποτε ηταν καλη λυση τωρα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01310 seconds with 11 queries