Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ένα απλό φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91978)

manos3 16-05-16 19:58

3 Συνημμένο(α)
Νέοι κάτοικοι στο ενυδρείο!!! Μια δεκάδα για καλή αρχή :D.

Συνημμένο Αρχείο 79435 Συνημμένο Αρχείο 79436 Συνημμένο Αρχείο 79437

manos3 22-05-16 09:30

2 Συνημμένο(α)
Μια ενημέρωση για το ενυδρείο μετά από αλλαγές που έγιναν. Πρόσθεσα στο φωτιστικό μία ακόμα λάμπα led T5 και τώρα ο φωτισμός γίνεται από 3 λάμπες των 4 watt η κάθε μία, οι δύο είναι στα 4.000 klv (250 lumen) και η τρίτη στα 6000 klv (320 lumen). Ο λόγος της αύξησης του φωτισμού είναι οτι προσπαθώ να πάρω και κόκκινο χρώμα από ορισμένα φυτά που έχω στο ενυδρείο (ludwigia repens rubin και rotala rotundifolia (?)) και μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει. Για τον ίδιο λόγο άρχισα να προσθέτω και flourish excel αυξάνοντας παράλληλα το τάισμα για να ανέβουν λίγο τα νιτρικά τα οποία μετρούσα στο 0.

Συνημμένο Αρχείο 79560

Σε ότι αφορά τα φυτά έκανα μια αλλαγή που πιστεύω θα δώσει πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Έβγαλα την fontinalis antipyretica από τη ρίζα και την έδεσα σε ένα plexiglass το οποίο κόλλησα στην πλάτη ώστε να δημιουργήσω ένα moss wall. Δεν είχα βέβαια μεγάλη ποσότητα και την έδεσα αρκετά αραιά αλλά ελπίζω να πιάσει και να φουντώσει σύντομα.

Συνημμένο Αρχείο 79561

manos3 25-05-16 20:32

1 Συνημμένο(α)
Μια φωτογραφία από τη μεγαλύτερη γαρίδα μου η οποία είχε πάρει πόζα και με περίμενε :).

Συνημμένο Αρχείο 79648

manos3 26-05-16 21:13

Καλησπέρα παιδιά, μία ερώτηση που μπορεί να είναι και χαζή... οι γαρίδες red cherry είναι μόνο neocaridina ή μπορεί να είναι και caridina? Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά τί γαρίδες είναι αυτές που έχω στις παραπάνω φωτογραφίες?

johnpecn` 26-05-16 21:17

η λεγομενες ρεντ τσερυ ειναι neocaridina davidi variation red cherry και ειναι αποκλειστικα νεοκαριντινα,εσυ ναι εχεις νεοκαριντινα ρεντ τσερυ.

manos3 26-05-16 21:20

Ευχαριστώ. Τώρα που έκανα την αρχή ψάχνω να δω τί άλλη γαρίδα μπορώ να βάλω αλλά έχω μπερδευτεί λίγο :confused:.

johnpecn` 26-05-16 21:25

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

εδω εχει εναν πινακα με το ποιες υβριδιζουν με ποιες για τσεκαρε το.
Σιγουρα δεν μπορεις να βαλεις κανενα αλλο ειδος νεοκαριντινα παντως.

manos3 27-05-16 16:31

Με σώζεις, θα το διαβάσω. Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν για amano μιας και μπαίνουν σε νερό βρύσης, αλλά θα προτιμούσα κάποιο είδος που να έχει έντονο χρώμα, μπλε ή κίτρινο.
-------------------------
Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους φίλους... γνωρίζει κάποιος ποια είναι η επιστημονική ονομασία αυτής της γαρίδας? Είναι η Caridina sp. "Blue Bee"?
-------------------------
Ρωτάω γιατί πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα αλλά η ονομασία που ξέρουν και αναγράφει το τιμολόγιο που αγοράζουν είναι αυτή που έχουν και στο site. Μου είπαν βέβαια οτι δεν κάνουν κάποια επεξεργασία στο νερό που τις έχουν αλλά θα προτιμούσα να διαβάσω το προφιλ τους πριν αγοράσω. Μην τις πάρω και τις δω τέζα καμιά μέρα, κρίμα είναι...

revolution1925 29-05-16 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 945265)
Με σώζεις, θα το διαβάσω. Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν για amano μιας και μπαίνουν σε νερό βρύσης, αλλά θα προτιμούσα κάποιο είδος που να έχει έντονο χρώμα, μπλε ή κίτρινο.
-------------------------
Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους φίλους... γνωρίζει κάποιος ποια είναι η επιστημονική ονομασία αυτής της γαρίδας? Είναι η Caridina sp. "Blue Bee"?
-------------------------
Ρωτάω γιατί πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα αλλά η ονομασία που ξέρουν και αναγράφει το τιμολόγιο που αγοράζουν είναι αυτή που έχουν και στο site. Μου είπαν βέβαια οτι δεν κάνουν κάποια επεξεργασία στο νερό που τις έχουν αλλά θα προτιμούσα να διαβάσω το προφιλ τους πριν αγοράσω. Μην τις πάρω και τις δω τέζα καμιά μέρα, κρίμα είναι...

Ωραίες γαρίδες θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω τι είδος είναι..

manos3 29-05-16 11:58

Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη... Είναι caridina απότε θεωρητικά μπαίνουν με τις red cherry που έχω. Σε ότι αφορά τις συνθήκες που απαιτούν θα αρκεστώ στο λόγο των παιδιών στο κατάστημα.

manos3 01-06-16 20:56

2 Συνημμένο(α)
Καλώς τα δέχτηκα?
Συνημμένο Αρχείο 79818Συνημμένο Αρχείο 79819

manos3 02-06-16 08:08

Χθες για πρώτη φορά είδα μία από τις red cherry με αβγά, λογικά θα τα βγάλει τις επόμενες μέρες. Πέρα από την κάλυψη του φίλτρου με κάποιο τούλι ή πανάκι, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω για τα μικρά?

Στο ενυδρείο μαζί με τις red cherry θα προστεθούν, τις περιμένω το απόγευμα για την ακρίβεια, 4 blue shrimp caridina sp. και 3 amano, που έχω παραγγείλει. Υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψουν τα μικρά του ενός είδους από τις άλλες?

revolution1925 02-06-16 08:36

Όχι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα τα μικρά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό...
Όσο για τις μπλε τώρα επειδή μου άρεσαν και μένα βρήκα αυτό για τις συνθήκες που ζουν ρίξε μια ματιά αν θες..!
http://www.aquaeden.co.uk/royal_blue_shrimp.html

Αντε με το καλό τα μικρά..!

manos3 02-06-16 08:48

Ωραία, ευχαριστώ. Οι συνθήκες νερού που γράφουν στο προφίλ ταιριάζουν με αυτά που μου είπαν τα παιδιά στο κατάστημα. Βέβαια εκείνοι μου είπα οτι έχουν δει και γέννες ενώ στο link γράφει οτι είναι δύσκολο αλλά θα το δω στην πράξη αυτό. Σήμερα τις περιμένω, ελπίζω να άντεξαν 2 μέρες ταξίδι, αν και με τη ζέστη που έχει το φοβάμαι λίγο.

manos3 07-06-16 20:50

1 Συνημμένο(α)
Οι κάτοικοι του ενυδρείου μου
Συνημμένο Αρχείο 79937

odin79 07-06-16 21:28

πολυ ομορφες!!!αυτες ειναι οι blue rili?

manos3 07-06-16 22:16

Ευχαριστώ. Οι μπλε πρέπει να είναι αυτές.

manos3 23-06-16 08:06

2 Συνημμένο(α)
Χάζευα χθες το ενυδρείο την ώρα που έτρωγαν και να σου δύο γαριδάκια 5mm περίπου... Κοιτάζω λίγο καλύτερα και βλέπω κάτι μικροσκοπικά "σκουπιδάκια" να κολυμπάνε σαν τρελά. Μάλλον γέννησαν οι red cherry. Περιμένω και τις μπλε τώρα αφού έδώ και λίγο καιρό μία είναι με αυγά.

Συνημμένο Αρχείο 80179 Συνημμένο Αρχείο 80180

Με βάση τις παραπάνω φωτογραφίες μπορεί να καταλάβει κανείς τί είναι αυτό το κάψιμο στο java fern και που μπορεί να οφείλεται? Να πω εδώ οτι από λιπάσματα βάζω το γενικό seachem flourish, κάλιο με seachem potassium και μικρές ποσότητες excel. Ταίζω αρκετά για να ανεβάσω τα νιτρικά και η θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει τους 25,4 oC.

manos3 07-07-16 14:01

3 Συνημμένο(α)
Πήρα δύο φυτάκια της tropica χθες, ένα staurogyne porto velho mini και ένα bucephalandra spec wavy green. Ωραία φυτά και τα 2, σε καλή κατάσταση παρόλη τη ζέστη και τη διήμερη μεταφορά.
Συνημμένο Αρχείο 80538

Φύτεψα το staurogyne αλλά δε μου μοιάζει με αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες στο internet :(...
Συνημμένο Αρχείο 80539Συνημμένο Αρχείο 80540

Το έχει βάλει κανείς, μοιάζει με αυτό που έχω εγώ στη συσκευασία?

sarpijk 07-07-16 14:19

Με γειά! Εφόσον τα φυτά είναι συσκευασμένα της tropica με ονομασίες δεν έχει γίνει λάθος. Απλά είναι μεγαλωμένο εκτός νερού.

manos3 07-07-16 14:24

Ευχαριστώ. Μου έκανε εντύπωση οτι ενώ είναι της tropica δεν έχει το έντονο πράσινο χρώμα που έβλεπα σε άλλες φωτογραφίες.

manos3 21-07-16 20:24

Μαζικός θάνατος γαρίδων... 24 red cherry (1 μεγάλη οι υπόλοιπες από γέννα), 1 blue shrimp και 1 amano. Ελπίζω να σταματήσει εδώ.

sarpijk 21-07-16 20:38

Πολυ κρίμα! Που το αποδιδεις? Έπεσε κάτι μέσα ενδεχομένως?

manos3 21-07-16 20:47

Έλα ντε, που να το αποδώσω... Χθες έβγαλα τη ρίζα και έδεσα ένα φυτό πάνω, έβγαλα και το πλέξι που έχω στην πλάτη, συμπλήρωσα moss και το ξαναέβαλα. Και τα δύο φυτά αγορά από tropica. Αλλαγή νερού είχα κάνει την Κυριακή όπως κάθε φορά, χθες έριξα κάλιο και ελάχιστο excel όπως συνηθίζω...

Όπως καταλαβαίνεις άλλαξα πολλά. Το μόνο που αποκλείω είναι η θερμοκρασία (δουλεύει stc), η τροφή και το να έπεσε κάτι μέσα.

G_AQUA 22-07-16 09:29

Τις αλλαγές που λες ότι έκανες, τις έκανες πριν τις απώλειες;

ChocolatePuma 22-07-16 09:31

Απολύμανες τα φυτά πριν τα βάλεις? Ή έστω τα έπλυνες?

Μου έχει συμβεί το ίδιο με γαρίδες αμανο και red cherry οι οποίες πέθαναν μέσα σε λίγη ωρα, μετά την εισαγωγή φυτού το οποίο δεν "απολύμανα"

manos3 22-07-16 11:21

1 Συνημμένο(α)
Τετάρτη απόγευμα πρόσθεσα δύο φυτά, μέχρι αργά το βράδυ δεν είχα δει κάτι περίεργο, Πέμπτη απόγευμα που άνοιξαν τα φώτα είδα ψόφιες τις γαρίδες. Σήμερα το πρωί ευτυχώς δεν είχα καμία απώλεια.

Είχα προσθέσει 2 φυτά, το ένα ήταν fontinalis antipyretica οποία ήταν σε σφραγισμένο κυπελλάκι (φωτό) και η άλλη bucephalandra. Την fontinalis την ξέπλυνα καλά γιατί ήταν σε ένα περίεργο υγρό, την bucephalandra δυστυχώς όχι.

Υγ. φωτογραφία με την fontinalis antipyretica που αγόρασα 6,89 €. Με έπιασε νευρικό γέλιο όταν είδα την ποσότητα.

Συνημμένο Αρχείο 80740

manos3 22-07-16 20:34

Άλλη μια μπλε και 2 red cherry ψόφιες σήμερα το απόγευμα. Φοβάμαι οτι από απερισκεψία κατέστρεψα το ενυδρείο μου.

Έκανα μία αλλαγή νερού 40% και βλέπουμε...

sarpijk 22-07-16 21:33

Χτες μετά τους θανάτους έκανες αλλαγή? Πιστεύω κάτι έπεσε μέσα ή είχες στα χέρια.

Όσο για τη fontinalis επειδή έχω πάρει γλαστρακι 1 2 grow της tropica πάντα είχε μεσα αρκετη ποσοτητα. Μπορείς να δεις και σε φωτο πόσο έχει μέσα κανονικά. Κακώς την αγορασες κάποιος μάλλον δανείστηκε λιγάκι.

manos3 22-07-16 22:04

Δεν έκανα αλλαγή χθες. Βλακεία βέβαια γιατί τώρα που έκανα βλέπω τις γαρίδες και έχουν πάρει τα πάνω τους, πριν ήταν σαν ζαλισμενες.

Το κυπελάκι είχε 7 ή 8 κλωναράκια και ήταν σφραγισμένο, αεροστεγός θα έλεγα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02415 seconds with 11 queries