Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Σχεδιάζω γαριδάδικο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89791)

tkalamat 24-01-16 15:21

Σχεδιάζω γαριδάδικο.
 
1 Συνημμένο(α)
Είμαι στα σχέδια ενός γαριδάδικου 50χ40χ45 70 lt περίπου καθαρά που λειτουργεί με μικρά γκαπι που θα δοθούν σε φίλους.τα προβλήματα αρχίζουν γιατί στην επαρχία τα υλικά δεν τα βρίσκουμε εύκολα.το ψάχνω για μαύρο χαλαζιακό χαλικάκι ή άμμο. Μος θα μου δώσει ένας φίλος από φυτά δεν υπάρχει πρόβλημα το 200lt το κλαδεύω κάθε βδομάδα. Τώρα το ενυδρείο έχει διακοσμητική λάβα από το praktiker αλλά νομίζω ότι δεν κάνει για φυτά. Από γαρίδες Red Cherry και Amano. (περιμένω απόψεις και σχόλια.)

Artemisia 24-01-16 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 916331)
Είμαι στα σχέδια ενός γαριδάδικου 50χ40χ45 70 lt περίπου καθαρά που λειτουργεί με μικρά γκαπι που θα δοθούν σε φίλους.τα προβλήματα αρχίζουν γιατί στην επαρχία τα υλικά δεν τα βρίσκουμε εύκολα.το ψάχνω για μαύρο χαλαζιακό χαλικάκι ή άμμο. Μος θα μου δώσει ένας φίλος από φυτά δεν υπάρχει πρόβλημα το 200lt το κλαδεύω κάθε βδομάδα. Τώρα το ενυδρείο έχει διακοσμητική λάβα από το praktiker αλλά νομίζω ότι δεν κάνει για φυτά. Από γαρίδες Red Cherry και Amano. (περιμένω απόψεις και σχόλια.)

Μπράβο μπράβο , ζωάρα θα κάνουν οι γαρίδες ;)
Δεν ξέρω παραμέτρους απο amano να σου πώ , αλλά απο ότι ξέρω ένας φίλος τις έχει σε υφάλμηρο για να αναπαράγονται. Φαντάζομαι θα σου πούνε τα παιδιά εδω ;)
Απο φυτά βάλε τα πάντα όλα , ήθελα να σου στείλω η κακομοίρα και μετά θυμήθηκα αυτο το ενυδρείο που αναφέρεις ;)

G_AQUA 24-01-16 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 916340)
Μπράβο μπράβο , ζωάρα θα κάνουν οι γαρίδες ;)
Δεν ξέρω παραμέτρους απο amano να σου πώ , αλλά απο ότι ξέρω ένας φίλος τις έχει σε υφάλμηρο για να αναπαράγονται. Φαντάζομαι θα σου πούνε τα παιδιά εδω ;)
Απο φυτά βάλε τα πάντα όλα , ήθελα να σου στείλω η κακομοίρα και μετά θυμήθηκα αυτο το ενυδρείο που αναφέρεις ;)

Οι Amano είναι το πιο εύκολο και ανθεκτικό είδος γαρίδας. Το μόνο που χρειάζονται είναι νερό...βρύσης. Μπορούν να είναι μια χαρά σε ένα μεγάλο εύρος τιμών νερού αρκεί να μην είναι πολύ μαλακό (εγώ τις έχω σε ΚΗ6), είναι από τα είδη που μπορούν να αντέξουν "λογικά" νιτρικά στο νερό (όχι υπερβολικές τιμές βέβαια) κι από την στιγμή που έχουν τα φυτάκια τους, την μος τους και το φαγάκι τους, θα ζήσουν σαν βασιλιάδες:D

Artemisia 24-01-16 19:34

Ξέχασα να ρωτήσω θα βάλεις και σε αυτό co2 ??

tkalamat 24-01-16 20:27

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 916380)
Ξέχασα να ρωτήσω θα βάλεις και σε αυτό co2 ??

Έχω μεγάλη φιάλη από κάβα με ένα τάφ με 2 βασανάκια νομίζω ότι θα είναι εύκολο πιο πολλά υλικά τα έχω .

tkalamat 27-01-16 20:01

Αυτό κάνει για τις γαρίδες. Europet Bernina Dark 1-3mm 10kg

tkalamat 30-01-16 13:36

2 Συνημμένο(α)
Η αρχή έγινε αλά δυστυχώς τα σχέδια άλλαξαν και το χαλίκι δεν έφτασε,περιμένω 10 κιλά την επόμενη βδομάδα υπομονή.

Artemisia 31-01-16 00:09

Αυτό που έβαλες είναι απλό μαύρο χαλαζιακό χαλίκι ?? Οι πέτρες τι περίεργες .. διαφορετικές :D αγορασμένες ??
Θέλω να δώ τι θα κάνεις με τα φανταστικά φυτά σου ;)

tkalamat 02-02-16 07:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 917731)
Αυτό που έβαλες είναι απλό μαύρο χαλαζιακό χαλίκι ?? Οι πέτρες τι περίεργες .. διαφορετικές :D αγορασμένες ??
Θέλω να δώ τι θα κάνεις με τα φανταστικά φυτά σου ;)

Είναι Europet Bernina Black 1-3mm από το aquariumshop οι πέτρες είναι από τον Ταύγετο,όσο για τα φυτά θα δούμε.

kris_athws 02-02-16 09:18

Ασε τις πετρες που ενδεχόμενος θα ανεβαζουν σκληρότητες. Ωραιο το μαυρο υποστρωμα,βαλε ξυλο μεσα κ moss. Περα απο το στρώσιμο πρεπει να ωριμασει το ενυδρειο αρχικά. Οποτε ξεχνα για λιγο το διακοσμο,δωσε βαση στα φυτα,moss κ δημιουργία αλγης. Μετα απο δίμηνο θα βάλεις γαριδες. Κ αν εχεις υπομονη κ παει καλα,μπορεις να βαλεις κ γαρίδες σοβαρές.

THEOFIL7 03-02-16 21:17

οταν σου ερθει και το υπολοιπο υποστρωμα παρε τηλ.θα το στησουμε μαζι.....ξερεις..

tkalamat 04-02-16 14:15

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kris_athws (Μήνυμα 918109)
Ασε τις πετρες που ενδεχόμενος θα ανεβαζουν σκληρότητες. Ωραιο το μαυρο υποστρωμα,βαλε ξυλο μεσα κ moss. Περα απο το στρώσιμο πρεπει να ωριμασει το ενυδρειο αρχικά. Οποτε ξεχνα για λιγο το διακοσμο,δωσε βαση στα φυτα,moss κ δημιουργία αλγης. Μετα απο δίμηνο θα βάλεις γαριδες. Κ αν εχεις υπομονη κ παει καλα,μπορεις να βαλεις κ γαρίδες σοβαρές.

Οι πέτρες δεν ανεβάζουν τις σκληρότητα είναι δοκιμασμένες το ξύλο είναι έτοιμο
το έβρασα και είναι σε δοχείο με νερό.τα φυτά η μος και εγώ περιμένουμε το χαλίκι για να συνεχίσουμε οι γαρίδες θα μπουν Απρίλιο.

tkalamat 04-02-16 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEOFIL7 (Μήνυμα 918374)
οταν σου ερθει και το υπολοιπο υποστρωμα παρε τηλ.θα το στησουμε μαζι.....ξερεις..

Χωρίς εσένα γαριδάδικο δεν στήνω.:smt041:smt041

Artemisia 04-02-16 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 918506)
Οι πέτρες δεν ανεβάζουν τις σκληρότητα είναι δοκιμασμένες το ξύλο είναι έτοιμο
το έβρασα και είναι σε δοχείο με νερό.τα φυτά η μος και εγώ περιμένουμε το χαλίκι για να συνεχίσουμε οι γαρίδες θα μπουν Απρίλιο.

Πολύ ωραίο το ξύλο , σούπερ θα δείξει :D

tkalamat 04-02-16 15:03

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 918518)
Πολύ ωραίο το ξύλο , σούπερ θα δείξει :D

είναι δώρο από το φίλο THEOFIL7 μαζί με μια πέτρα.

tkalamat 11-02-16 16:29

2 Συνημμένο(α)
Άρχισε το στήσιμο αν και το χαλίκι δεν ήρθε περιμένω.Θα το βάλω όταν έρθει στην αριστερή πίσω πλευρά. Το φίλτρο μπολιάστηκε και δουλεύει με αρκετό ενυδρειακό βαμβάκι για να καθαρίσει η θολούρα. (Περιμένω απόψεις και διορθώσεις.)

tkalamat 11-02-16 16:35

1 Συνημμένο(α)
Μια φωτό ακόμη.

Artemisia 11-02-16 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 920269)
Μια φωτό ακόμη.

Tι σκέφτεσαι ?? Θα βάλεις και άλλα φυτά ??Το μαύρο μπαστούνι πίσω τι είναι θερμοστάτης?
Να σου πώ γουστα είναι αυτά να κάνεις ότι σου αρέσει εσένα . :)

sarpijk 11-02-16 16:40

Mου αρεσει το στησιμο με την ριζα και τις κρυψωνες απο κατω.

tkalamat 11-02-16 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920271)
Tι σκέφτεσαι ?? Θα βάλεις και άλλα φυτά ??Το μαύρο μπαστούνι πίσω τι είναι θερμοστάτης?
Να σου πώ γουστα είναι αυτά να κάνεις ότι σου αρέσει εσένα . :)

Φυτά θα βάλω λίγα για να βλέπω τις γαρίδες το μαύρο είναι στήριγμα για τη ρίζα θα φύγει.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 920272)
Mου αρεσει το στησιμο με την ριζα και τις κρυψωνες απο κατω.

ευχαριστώ αλλιώς το άρχισα στην πορεία έγιναν πολλές αλλαγές.

tsala 11-02-16 16:57

Ωραιος, προχωρα!
Εβαλες κανενα σαλιγκαρακι μεσα να ωριμασεις τον βυθο σιγα σιγα;

Artemisia 11-02-16 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 920276)
Φυτά θα βάλω λίγα για να βλέπω τις γαρίδες το μαύρο είναι στήριγμα για τη ρίζα θα φύγει.
-------------------------

Το έβλεπα και δεν καταλαβαινα τι είναι :D:D:D Αυτό θα σου έλεγα κάποιοι φίλοι μου που ασχολούνται με ακριβές γαρίδες δεν βάζουν σχεδόν τίποτα στο ενυδρείο μόνο moss ;) Εγω που ήθελα και φυτεμένο και γαρίδες έβαλα ότι υπήρχε διαθέσιμο :D Μου αρέσει πάντως θα γίνει πολύ ωραίο και θα δείχνουν ωραίες οι γαρίδες στο σκούρο υπόστρωμα :D:D

tkalamat 11-02-16 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 920281)
Ωραιος, προχωρα!
Εβαλες κανενα σαλιγκαρακι μεσα να ωριμασεις τον βυθο σιγα σιγα;

Ευχαριστώ θα βάλω και σαλιγκάρια όταν θα μπει και το υπόλοιπο χαλίκι.

tkalamat 11-02-16 19:27

2 Συνημμένο(α)
Δυο καινούργιες φωτό.

lingistis 11-02-16 22:25

Δοκίμασε λίγο μερικές αλλαγές στο aquascape σου να δεις πως θα είναι...

Α. από την πίσω δεξιά γωνία πάρε την μία από τις δύο πέτρες και τοποθέτησε την στην γωνια μπροστά από την ανούμπια... μετά φέρε την ανούμπια πιο μπροστά.

Β. Βάλε την ριζα πιο δεξια, δίπλα από το φίλτρο, όχι μπροστά όπως είναι τώρα και να κάθετε πιο ‘‘χαμηλά‘‘ , μετά μετέφερε την μπροστινή δεξια πέτρα στην αριστερή γωνία μπροστά από την ανούμπια.

tkalamat 12-02-16 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 920422)
Δοκίμασε λίγο μερικές αλλαγές στο aquascape σου να δεις πως θα είναι...

Α. από την πίσω δεξιά γωνία πάρε την μία από τις δύο πέτρες και τοποθέτησε την στην γωνια μπροστά από την ανούμπια... μετά φέρε την ανούμπια πιο μπροστά.

Ευχαριστώ.Αυτό θα το κάνω όταν θα πάω στο σπίτι.

Β. Βάλε την ριζα πιο δεξια, δίπλα από το φίλτρο, όχι μπροστά όπως είναι τώρα και να κάθετε πιο ‘‘χαμηλά‘‘ , μετά μετέφερε την μπροστινή δεξια πέτρα στην αριστερή γωνία μπροστά από την ανούμπια.

Η ρίζα είναι κολλημένη πίσω και στο πλαϊνό και τη σήκωσα γιατί έβρισκε στην πίσω δεξιά ανυψωμένη πλευρά
-------------------------
Βάλε την ριζα πιο δεξια, δίπλα από το φίλτρο, όχι μπροστά όπως είναι τώρα


Το εσωτερικό σαμπ το έβγαλα δουλεύει φίλτρο 300lt εσωτερικό και στην πορεία βλέπουμε.

tkalamat 12-02-16 16:06

2 Συνημμένο(α)
Έγιναν κάποιες αλλαγές.

tkalamat 13-02-16 16:33

3 Συνημμένο(α)
Πήρε την τελική μορφή του τώρα μόνο μικρές αλλαγές μπορούν να γίνουν. Μπήκανε μερικά μικρά γκαπυ αρκετά σαλιγκάρια και περιμένω να στρώση ο βυθός.

tsala 13-02-16 16:43

Ωραιος! Υπομονη τωρα λιγο καιρο.
Ωραια χρωματα τα σαλιγκαρια!

Artemisia 13-02-16 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 920978)
Πήρε την τελική μορφή του τώρα μόνο μικρές αλλαγές μπορούν να γίνουν. Μπήκανε μερικά μικρά γκαπυ αρκετά σαλιγκάρια και περιμένω να στρώση ο βυθός.

Τι όμορφο που έγινε :D
:D:D Γειά στα χέρια σου :D:D:D Βλέπω τα σαλιγκαράκια σου και σκέφτομαι τα δικά μου :( που με αφήσανε ... :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02541 seconds with 11 queries