Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79648)

vasilhs 22-04-14 18:18

DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά!
 
καλησπερα σας σε ολους!!!Παιδια φτιαχνο το co2 με μαγια ολα καλα το μονο που δεν εχω καταλαβει ειναι αυτο που λεει συνδεουμε το σολινακι το co2 στη εξοδο του φιλτρου??εγω θα βαλω αεροπετρα!!??κ αλλη μια ερωτηση θελω να συνδεσο 2 μπουκαλια απο εναμησι λιτρο το ενα πειραζει να το κανω με ενα ταφ?

tsala 22-04-14 18:43

το βαζεις στην εξοδο του φιλτρου για να κανει καλυτερη διαχυση..
και σε ελαφροπετρα θα δουλεψει.. αλλα δεν θα γινεται τοσο καλα η διαχυση.
δεν νομιζω να εχεις θεμα με το ταφ που λες, πιστευω θα δουλεψει..
για ποσα λιτρα μιλαμε?

vasilhs 22-04-14 19:17

180 το ριο εχω!δλδ βαζω το σωλινακι εκει που βγενει το νερο απ την εξωδο για να παρασερνει το νερο ουσιαστηκα της φυσαλιδες οπως βγενει?

plin 22-04-14 19:35

Ναι. Έτσι βελτιώνεται η διάχυση του CO2 στο νερό.

tsala 22-04-14 19:45

Ακριβως!
αρκετα τα λιτρα.. δεν θα σε καλυψει πληρως αν εχεις απαιτητικα φυτα..
αν εχεις μετριας δυσκολιας και εχεις και καλο φωτισμο, θα εισαι οκ!
προτεινω αφου θα χρησιμοποιεις 2 μπουκαλια,να φτιαχνεις 1 μπουκαλι καθε βδομαδα (εναλλαξ) , ετσι ωστε την ωρα που πεφτει η αποδοση του ενος ,να βαιζεις το νεο και να δυναμωνει..
ετσι θα κρατησεις πιο σταθερο (ας το πουμε) CO2 στο νερο σου και πιο σταθερες παραμετρους..

vasilhs 22-04-14 19:53

ετσι θα το κανω!παιδια μια ερτηση ακομα φυσαω μεσα απ την αντεπιστροφη κ περναει κ απ της 2 μεριες ο αερας νανε χαλασμενες?

Xristos1978 22-04-14 20:06

ναι χαλασμενη ειναι,πρέπει να βγενει απο την μια εξοδο αερα.οσω για το ταφ ειναι η καλυτερη λυση για δυο μπουκαλια,τωρα ετοιαζω τό ίδιο ακριβώς

vasilhs 22-04-14 20:08

τα πετ σοπ εδω δεν παιζει να εχουν αντεπισροφες σε καταστηματα με υδραλικα λογικα θα εχουν τωρα ε παιδια?

Τάκης 22-04-14 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilhs (Μήνυμα 834309)
τα πετ σοπ εδω δεν παιζει να εχουν αντεπισροφες σε καταστηματα με υδραλικα λογικα θα εχουν τωρα ε παιδια?

Οχι βρε σε υδραυλικα, δεν κάνουν οι ανεπίστροφες του νερού, σε πετσοπ, αν έχει ενυδρειακά είδη, σίγουρα θα έχει

nazgul 22-04-14 20:46

Υπαρχουν πολλα θεματα και ιδεες στο φορουμ που σχετιζονται με τη διαχυση του DIY CO2. Ελαφροπετρα σιγουρα δεν κανει, γιατι δεν εχει πιεση η κατασκευη. Οπως και οι κλασικοι γυαλινοι diffusers που κυκλοφορουν στο ebay (τους εχω δοκιμασει).

Προσωπικα απο αυτα που εχω δοκιμασει, καλυτερη διαχυση ειδα με μικρο κυκλοφορητη και προσαρμοσμενο μικρο spray bar. Υπαρχει σε αυτο το θεμα και με μια φωτογραφια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01390 seconds with 11 queries