Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ερωτηση για φιλτρο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12450)

nkmyrtos 29-06-06 02:29

Ερωτηση για φιλτρο!
 
Ακομα ενας καινουργιος στο χωρο ο οποιος τετοια ωρα δεν ειχε τιποτα καλυτερο να κανει απο το να ασχολειται με το ενυδρειο του και να ψαχνει λυσεις βελτιωσης του. Η απορια μου ειναι αν το φιλτρο Eheim 2128 Professional II Freshwater Thermo θα μπορουσε να αντικαταστησει επαξια το μαμισιο φιλτρο (το ενυδρειο ειναι το JUWEL VISION 180) καθως επισης αν γνωριζει καποιος τιμη απο ελληνικο μαγαζι και οχι μεσω νετ κομπλε(με τα υλικα του , τις βανες κτλ)
υ.γ επανερχομαι συντομα με νεες αποριες και ιδεες!!

giannisg 29-06-06 08:20

Καλωσήλθες φίλε nkmyrtos... To φίλτρο που αναφέρεις πιστεύω πως είναι υπέραρκετό για το ενυδρείο σου. Η σύνθεση στο ενυδρείο σου με προβληματίζει λιγο. Μήπως θέλει λίγο...ψάξιμο?

Liolios 29-06-06 09:04

Το φίλτρο είναι υπεραρκετό για το ενυδρείο σου και θα σε καλύψει απόλυτα. Φυσικά υπάρχουν και οικονομικότερες λύσεις όπως το eheim 2217 αλλά και αρκετά άλλα. Πριν αλλάξεις όμως το φίλτρο, αλλάξε οπωσδήποτε τη σύνθεση στο ενυδρείο σου. Για παράδειγμα 2 labeo στο ίδιο ενυδρείο είναι απλά αδύνατον να συμβιώσουν, ενώ το μαχαιρόψαρο γίνεται - πέραν όλων των άλλων - πολύ μεγάλο για τα λίτρα σου. Όμως γενικά τα ψάρια που έχεις δε δένουν μεταξύ τους. Εγώ θα σου πρότεινα ένα κεντρικό ζευγάρι, π.χ τα σκαλάρια - που δεν ταιριάζουν με τα τιγράκια - και μετά κινήσου γύρω από αυτά (με τι ψάρια πάνε και τι διακόσμηση θέλουν).

nkmyrtos 29-06-06 15:17

Καταρχην ευχαριστω !
 
Ευχαριστω για τις πληροφοριες για το φιλτρο και οσοι γνωριζουν και καμια τιμουλα θα με βοηθουσαν ακομα περισσοτερο . Οσο για την συνθεση των ψαριων οφειλω να παραδεχτω καθωτι και σχετικα απειρος οτι εγινε με κριτηρια οχι και τοσο αυστηρα οπως θα επρεπε καθως επισης οτι αυτα τα ψαρια ζουν μαζι εδω και 4 μηνες περιπου χωρις κανενα να εχει δημιουργησει σε καποιο αλλο προβλημα αυτο ισως οφειλεται και στο γεγονος οτι αγοραστηκαν ολα σε παρα πολυ μικρη ηλικα και χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος για αυτο ισως να παιζει καποιο ρολο...αυτα και συνεχιζουμε!

Liolios 30-06-06 08:33

Το ότι ακόμα δεν έχεις πρόβλημα, δε σημαίνει ότι δε θα αποκτήσεις κιόλας.

Lsourtzo 30-06-06 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Το ότι ακόμα δεν έχεις πρόβλημα, δε σημαίνει ότι δε θα αποκτήσεις κιόλας.

αυτό ξαναπέστο !!!

nkmyrtos 30-06-06 18:40

Μετα απο ολα αυτα που μου εχετε πει επειδη πανω απο ολα θελω την καλη λειτουργια του ενυδρειου μου που βρισκεται ακομα σε μεταβατικο σταδιο απο θεμα διακοσμησης, και μηχανηματων και διαφορων αλλων τροποποιησεων σκεφτομαι να χαρισω σε καποιον φιλο τα 2 tiger barb και το 1 red tail black shark...αν και στεναχωριεμαι πολυ με αυτο που θα κανω απο οτι καταλαβαινω επιβαλλεται για το καλο του συνολου!!

nkmyrtos 08-07-06 00:33

Επειδη το θεμα ξεφυγε λιγο θελω να επανελθω και να ρωτησω το εξης:το νεο εξωτερικο φιλτρο θα μπει σε παραλληλη λειτουργια με το εσωτερικο χωρις καμια αλλη διαδικασια και αν ναι για ποσο διαστημα θα δουλευουν και τα 2 μαζι για να στρωσει το καινουργιο ωστε να μπορω με ασφαλεια να αφαιρεσω το εσωτερικο?

Giorgos 08-07-06 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos
ωστε να μπορω με ασφαλεια να αφαιρεσω το εσωτερικο?

Ένας μήνας είναι υπεραρκετός.

Tolis 08-07-06 10:13

Και η φροντοζα πρεπει να φυγει, και τα clown ruby cichlid δεν ξερω ποια ειναι ακριβως, και γενικως ο συνδυασμος δεν νομιζω οτι θα κατσει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries