Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ταιριάζουν ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10508)

sifo 26-01-06 02:53

Ταιριάζουν ?
 
Καλημέρα
Εχω 2 Labidochromis sp. “yellow”1male + 1 female
2 Cynotilapia afra 1male + 1 female
Και 2 Hemichromis lifalili1male ( μάλλον )
+ 1 female( μάλλον )
Ταιριάζουν ? γιατί το αρσενικό Afraριχνει πολύ ξύλο στα 2 Hemichromis lifalili
Αν δεν ταιριάζουν τα χαρίζώ τα 2 Hemichromis lifalili σε όποιον τα θέλει.

george 26-01-06 09:46

Δεν μας ειπες κατι πολυ βασικο !
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου !!!

Αναλογα λοιπον με τα λιτρα θα πρεπει να ειναι και η αναλογια αρσενικων-θυληκων διοτι αυτην την στιγμη ετσι οπως εχουν τα πραγματα ενα μονο θυληκο δεχεται ολη την πιεση και επιθετικοτητα του αρσενικου.

Εχεις κανει το λαθος να βαλεις μεσα ψαρια απο διαφορετικα νερα (malawi για τα λαμπιντο και τις αφρα,Ζαϊρ και Κονγκο για τα Hemichromis) με διαφορετικες συνθηκες και διατροφικες συνηθειες.

Αρα ή φευγουν τα Hemichromis ή τα αφρα με τα λαμπιντος.

sifo 26-01-06 10:53

120 lt γεμάτο πέτρες
δεν εχω αλλα ψαρια μέσα ( είχα ένα αστακό 3cm και τον φάγανε )
τα έχω 3 εβδομάδες μαζί
πρίν είχα μόνο τα 2 ζευγάρια afla & yellow

george 26-01-06 11:47

Να φανε αστακο ψαρια οπως τα λαμπιντο και τα αφρα...πρωτη φορα το ακουω.
Αυτα τρεφονται με "πρασιναδες" :confused: :confused: :confused:

Eκτος αν τον πηρε η συζηγος κρυφα για να σου φτιαξει αστακομακαροναδα :D

Το ενυδρειο σου ειναι σχετικα μικρο για κιχλιδες.
Αποφασισε ποια ψαρια θελεις να κρατησεις και μετα το συζηταμε.

sifo 26-01-06 12:37

θελω να κρατησω τα αφρα & yellow τα αλλα τί τα κάνω?( οποιος τα θέλει και μένει κοντα στο μαρουσι ας τα πάρει Δωρεάν .
Αλλα μπορώ να βάλω Π.χ. ενα ζευγάρι socolori?

george 26-01-06 12:40

Για τριτο ειδος δεν το συζηταμε καν...θα γινεται χαμος απο καυγαδες ειδικα με τα socolofi που ειναι και παλιοχαρακτηρες :smt110
Αν και δεν σου εγγυωμαι τι θα γινει αργοτερα (οταν μεγαλωσουν) τα αφρα και τα λαμπιντος το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να προσθεσεις και αλλα θυληκα.

sifo 26-01-06 12:49

ρε παιδιά στο μαγαζί που τα πήρα ( πουλαει μονο ψαρια ) τους ειπα τα λύτρα και μου ειπε ανθρωπος εμπειρος ( ετσι φαινοταν ) οτι μπορώ να βάλω 4 ζευγάρια διαφορετικά και μαλιστα μου ειπε οτι αν δεν τα βάλω όλα μαζί αργότερα θα έχω πρόβλημα να βάλω ψάρια με το ιδιο χρώμα( δηλ. και άλλα θηληκα)

george 26-01-06 13:17

Το οτι ενα μαγαζι "πουλαει μονο ψαρια" και οτι ο μαγαζατορας "φαινεται" εμπειρος εμενα δεν μου λεει τιποτα.
Διοτι εκατονταδες χομπιστες την εχουν πατησει απο εμπειρους μαγαζατορες που πουλανε μονο ψαρια.Ψαρια πουλανε και στην ψαραγορα αλλα δεν ξερουν απο malawi.

Αυτα που σου λεω προερχονται απο προσωπικη μου εμπειρια και διαβασμα αρκετων ετων και απο την παρατηρηση των συγκεκριμενων ειδων στο ενυδρειο μου.

Απο εκει και περα...η επιλογη δικη σου.Εγω να βοηθησω θελω.

Υπαρχει μια λογικη του "να τα βαλω ολα μαζι" με την εννοια οτι αν ειναι μικρα τα ψαρια και μπουν ολα μαζι θα συμβιωσουν πιο αρμονικα στην αρχη αλλα οταν μεγαλωσουν και φτασουν και σε ηλικια αναπαραγωγης τοτε θα πεσει το ξυλο της αρκουδας και θα χασεις ψαρια ή απο ασθενειες ή απο τραυματισμους.

Τωρα αυτο που λες για τα "ψαρια με το ιδιο χρωμα-θυληκα" δεν το καταλαβαινω.

mikenuke 27-01-06 01:24

Mαλλον εννοει προβληματα υβριδισμου, ο καταστηματαρχης ηταν αρκετα ευαισθητος ωστε να ενημερωσει για την αποφυγη τετοιου φαινομενου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01893 seconds with 11 queries