Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Απώλειες μικρών scalare (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12323)

melitropos 19-06-06 10:09

:(
 
Μπαμπη ....μου μειναν 2 :smt089

Stilatos 19-06-06 10:46

γιατι ρε συ ? τι εγινε? μηπως δεν εκανες καλη προσαρμογη?

profitia 19-06-06 11:23

Τα μωρά μου!
Μήπως έχεις κάποιο τέρας στο ενυδρείο και τα φαγε;
Αν όχι μάλλον κάτι στο νερό φταίει. Κάνε μετρήσεις επειγόντως. Φαντάσου ότι τρεις μήνες δεν έχασα κανένα. Πάντως αν σιγουρευτείς ότι το νερό είναι καλό και δεν υπάρχει κάτι που τα φαγε, έλα να πάρεις άλλα. Αν δεν έχεις τεστ έλα να σου δανείσω, κρίμα πάντως...

melitropos 19-06-06 12:19

κανενα πλεον....
 
:smt089 ΦΡΙΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! μονα τους τα εβαλα ...αλλα δεν ετρωγαν...ουτε φλακες που μου ειπες εσυ οτι τους εδινες ουτε σπιρουλινα ουτε σκονι μικροβιτ....τιποτα..........μου την εχει δωσει!!!:smt010

profitia 19-06-06 12:34

Το ότι δεν τρώνε σημαίνει ότι έχουν σοκαριστεί. Μάλλον δεν τους έκανες καλή προσαρμογή. Πάντως αυτά που επέζησαν αργά ή γρήγορα θα φάνε. Επιμένω να κάνεις μετρήσεις, μόνο έτσι θα ξέρουμε αν φταίει μόνο ή προσαρμογή ή κάτι άλλο. Σε τι ενυδρείο τα έβαλες; Καλώς κακού μέχρι να συνέλθουν σβύσε τα φώτα, δεν συμπαθούν τον έντονο φωτισμό.

Nrgman 19-06-06 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από profitia
Το ότι δεν τρώνε σημαίνει ότι έχουν σοκαριστεί. Μάλλον δεν τους έκανες καλή προσαρμογή. Πάντως αυτά που επέζησαν αργά ή γρήγορα θα φάνε. Επιμένω να κάνεις μετρήσεις, μόνο έτσι θα ξέρουμε αν φταίει μόνο ή προσαρμογή ή κάτι άλλο. Σε τι ενυδρείο τα έβαλες; Καλώς κακού μέχρι να συνέλθουν σβύσε τα φώτα, δεν συμπαθούν τον έντονο φωτισμό.

Να συνέλθουν ? :smt107 Αφού δεν έμεινε κανένα.!!!

Stilatos 19-06-06 12:42

koita kai emena thn πρωτη μερα γιοκ δεν τρωγανε. αλλα την επομενη που τους ετριψα φυλλαρακι για να το φανε καλυτερα τσιμπαγανε λιγακι

melitropos 19-06-06 12:42

εσβυσαν τα φωτα γενικα...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από profitia
Το ότι δεν τρώνε σημαίνει ότι έχουν σοκαριστεί. Μάλλον δεν τους έκανες καλή προσαρμογή. Πάντως αυτά που επέζησαν αργά ή γρήγορα θα φάνε. Επιμένω να κάνεις μετρήσεις, μόνο έτσι θα ξέρουμε αν φταίει μόνο ή προσαρμογή ή κάτι άλλο. Σε τι ενυδρείο τα έβαλες; Καλώς κακού μέχρι να συνέλθουν σβύσε τα φώτα, δεν συμπαθούν τον έντονο φωτισμό.


πανε ολα:smt087:smt089....εκανα μετρηση με στικ αλλα ηταν σε μια μετρια κατασταση...τα εβαλα σε ενα 20λιτρο μονα τους μονο με μια πετρα χωρις φυτα και δεν εχει και φως αυτο εχει μονο καπακι...ποτε δεν μου εχει γινει αυτο...δεν εμεινε ουτε ενα...στο τελος εσυ θα πηγαινεις στην εκλησια και εγω θα τρεχω απο πισω με καμια σακουλα σκαλαρακια...

Stilatos 19-06-06 12:44

οταν λες μετρια κατασταση δηλαδη τι σου βγαλανε οι μετρησεις?

melitropos 19-06-06 12:49

NO3 PERIPOY 20-25
NO2 PERIPOY 7
TAC PERIPOY 6
PH PERIPOY 7,2


:smt102

Stilatos 19-06-06 12:50

to TAC τι ειναι? αμμωνια η σκληροτητα?

profitia 19-06-06 12:50

Λυπάμαι. Το φίλτρο ήταν στρωμένο; Αν ανέβασε αμμωνία τα μικρά είναι πολύ ευαίσθητα. Την επόμενη φορά ελπίζω να σαι πιο τυχερός. :(

Stilatos 19-06-06 12:53

λιγο υψηλες μου φαινονται οι μετρησεις. προσπαθησε να κανεις αλλαγες καθημερινες λιγο λιγο αμα ξαναδοκιμασεις παλι.

melitropos 19-06-06 12:55

An
 
Αν μου δωσεις αλλα να τα βαλω σε μια γεννηστρα στο μεγαλο μου ενυδρειο που ειναι και τα αλλα μου ψαρια και σιγουρα το νερο ειναι καλο εκει?ετσι κι αλλιως ειναι τοσο μικροσκοπικα και θα ειναι και προστατευμενα...σου εστειλα sms αλλα δεν ξερω αν το ειδες και αν μπορεις να μιλησεις...

Stilatos 19-06-06 12:57

To TAC δεν μας ειπες τι μετρηση ειναι? αμμωνια η σκληροτητα

melitropos 19-06-06 13:02

...
 
einai carbonate hardness

Stilatos 19-06-06 13:07

χμμμ κανε και καμια μετρηση αμμωνιας. βασικα αμμωνια και no2 θαπρεπε να εχεις σχεδον μηδεν μετρησεις.

melitropos 19-06-06 13:29

...
 
τι να τις κανω τωρα που εμεινε αδειο?!:smt089

dimitris21 19-06-06 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stilatos
βασικα αμμωνια και no2 θαπρεπε να εχεις σχεδον μηδεν

οχι ΣΧΕΔΟΝ μηδεν, αλλα ΜΗΔΕΝ

melitropos 19-06-06 13:54

μηπως
 
τι βαρατε ολοι?!:D
....μηπως δεν εγινε ο κυκλος του αζωτου?η δεν εγινε ολος?τι να κανω για την επομενη φορα? :smt100

profitia 19-06-06 13:56

Μετρήσεις βρε, ή έλα να σου δώσω στρωμένα υλικά φίλτρου ή ακόμα και 20 lt νερό. Μη σουπω να φέρεις το 20 litro να το στήσουμε μαζί.

melitropos 19-06-06 14:26

οτι πεις
 
αμε αφου μενω και κοντα μονο που πρεπει να το φερω-παρω με το αμαξι και φοβαμαι οτι θα χηθουν νερα...οτι μου πεις...οπως θες ναι μαλιστα...διαταξτε...ευλογησον...

Stilatos 19-06-06 14:36

παρε μια σακουλιτσα καλυτερα με μπολικο νερο και απο υλικο φιλτρου μην γινει χαμος στο αμαξι :P ασχετο το νερο το πηρες απο το ενυδρειο σου? διοτι αμα το μεγαλο ενυδρειο σου εχει τοσο ψηλες τιμες no2 ισως θα πρεπει να προσεξεις.

melitropos 19-06-06 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stilatos
παρε μια σακουλιτσα καλυτερα με μπολικο νερο και απο υλικο φιλτρου μην γινει χαμος στο αμαξι :P ασχετο το νερο το πηρες απο το ενυδρειο σου? διοτι αμα το μεγαλο ενυδρειο σου εχει τοσο ψηλες τιμες no2 ισως θα πρεπει να προσεξεις.


ναι καπως ετσι θα γινει...αν ειχα παρει νερο απο το μεγαλ ομου ενυδρειο ισως τωρα να ηταν ολα καλα

klaz 20-06-06 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zoyzoynidio
ναι καπως ετσι θα γινει...αν ειχα παρει νερο απο το μεγαλ ομου ενυδρειο ισως τωρα να ηταν ολα καλα

πως τα καταφερες βρε θηριο...?εγινες σκαλαροφονιας...????:(:(....καθε παθημα για μαθημα(λενε σε ορισμενα χωρια....)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02081 seconds with 11 queries