Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   bettas και ποτηρακια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69117)

Vangelis21 13-02-13 18:33

bettas και ποτηρακια
 
θα ηθελα τις προτασεις σας για ενα θεματακι. οπως ολοι ξερουμε σε αρκετα πετ σοπ εχουν τους μονομαχους σε ποτηρακια των 400ml. Εδω εχουμε ενα τετοιο πετ σοπ στο οποιο εχουν καμια 20αρια τετοια ΚΑΙ τα εχουν και με κλειστο καπακι.

Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε

1) Ποσο χρονο ζωης μπορει να εχεις αυτοι οι μονομαχοι?
2) ειναι 100% σιγουρο οτι οποιος αγορασει καποιον αυτος θα ειναι και αρρωστος?
3) Αλλαζουν το νερο λετε? και αν ναι πως?
4) Καμια ιδεα για το τι μπορει να γινει εαν το μαγαζι δεν εχει αλλο χωρο να τους βαλει και δε θελει να ξοδεψει και πολλα λεφτα?

Butterfly 13-02-13 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 736040)
θα ηθελα τις προτασεις σας για ενα θεματακι. οπως ολοι ξερουμε σε αρκετα πετ σοπ εχουν τους μονομαχους σε ποτηρακια των 400ml. Εδω το εδώ που είναι? εχουμε ενα τετοιο πετ σοπ στο οποιο εχουν καμια 20αρια τετοια ΚΑΙ τα εχουν και με κλειστο καπακι.

Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε

1) Ποσο χρονο ζωης μπορει να εχεις αυτοι οι μονομαχοι?
2) ειναι 100% σιγουρο οτι οποιος αγορασει καποιον αυτος θα ειναι και αρρωστος?
3) Αλλαζουν το νερο λετε? και αν ναι πως? Μπορείς να τους ρωτήσεις
4) Καμια ιδεα για το τι μπορει να γινει εαν το μαγαζι δεν εχει αλλο χωρο να τους βαλει και δε θελει να ξοδεψει και πολλα λεφτα? Μπορεί να το κλείσει

Πιστεύω να σε κάλυψα...

Kotsos 13-02-13 18:48

έχει τρύπα στο καπάκι προφανώς..

sammy 13-02-13 18:57

Αν δεις μονομάχους να έρχονται από παραγγελία στα μαγαζιά θα φρικάρεις αν σε φρικάρουν όλα αυτά που προαναφέρεις. Έρχονται κυριολεκτικά σε μια κουταλιά νερό μέσα σε κάτι μικρά σακουλάκια σαν αυτά που χρησιμοποιούνται για να βάζουν μικροπράγματα όπως σκουλαρίκια, βίδες, παξιμάδια κ.δ.ά.Ίσως φταίει η φυσική τους ιδιότητα να μπορούν να επιβιώνουν σε ελάχιστο νερό αλλά και από την άλλη αυτή η μανία του ανθρώπου να το "τραβάει από τα αυτιά"και να βγάζει τον κομπλεξισμό του πάνω σε αθώα και ανήμπορα πλάσματα που δεν μπορούν να αντισταθούν αλλά ούτε και να διαμαρτυρηθούν.

Vangelis21 13-02-13 18:59

το αν εχει τρυπα θα πρεπει να το δω. Ακουω προτασεις ομως...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sammy (Μήνυμα 736044)
Αν δεις μονομάχους να έρχονται από παραγγελία στα μαγαζιά θα φρικάρεις αν σε φρικάρουν όλα αυτά που προαναφέρεις. Έρχονται κυριολεκτικά σε μια κουταλιά νερό μέσα σε κάτι μικρά σακουλάκια σαν αυτά που χρησιμοποιούνται για να βάζουν μικροπράγματα όπως σκουλαρίκια, βίδες, παξιμάδια κ.δ.ά.Ίσως φταίει η φυσική τους ιδιότητα να μπορούν να επιβιώνουν σε ελάχιστο νερό αλλά και από την άλλη αυτή η μανία του ανθρώπου να το "τραβάει από τα αυτιά"και να βγάζει τον κομπλεξισμό του πάνω σε αθώα και ανήμπορα πλάσματα που δεν μπορούν να αντισταθούν αλλά ούτε και να διαμαρτυρηθούν.

ωραια συμφωνοι, προτασεις να αρχισουμε σιγα σιγα να φτιαχνουμε τα πραγματα ομως, γιατι εχω βαρεθει να ακουω "ε ετσι κανουν ολοι, τι να κανουμε κι εμεις".

Εγω εχω σκεφτει την προταση να φτιαξει στον ιδιο χωρο ενα ενυδρειο 300-400 λιτρα με διαχωριστικα ανα μονομαχο οπου τουλαχιστον θα μπορει να διακοσμησει, φυτεψει αλλα και χρησιμοποιησει φιλτρο

Γιώργος Κ 13-02-13 19:00

Ενα καταστημα μπορει να φτιαξει μια κατασκευη που εχει φτιαξει ο Μανθος (Starfish aquarium)

Andros 13-02-13 19:01

Τα ποτηρακια κανουν μονο για να πινουμε τα ποτα μας.....

Vangelis21 13-02-13 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 736047)
Ενα καταστημα μπορει να φτιαξει μια κατασκευη που εχει φτιαξει ο Μανθος (Starfish aquarium)

τι και που ειναι αυτο? εχουμε φωτο?

Maverick 13-02-13 19:16

Βασικά υπάρχουν 2 τρόποι κατά τη γνώμη μου:

1) Drip-system με πλαστικά/γυάλινα δοχεία στο μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος (5 l+)

πχ

BORKED

DIY drip-system με πλαστικά δοχεία 10 l (δείτε και τα υπόλοιπα parts)

2) Ενυδρείο με μεγάλο μήκος και διαχωριστικά

πχ

http://bettacare101.com/housing2/divided.jpg
(από bettacare101.com)

leandros69 13-02-13 19:59

και μεις τον δικο μας σε ποτηρακι τον ειχαμε παρει.
ειχαμε ανοιξει και θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64012.
μαλιστα για να μην φαινεται ποσο προχωρημενο φιν ροτ ειχε του ειχαν κοψει την ουρα με ψαλιδι.
τον πηραμε παρασκευη μολις ειχαν ερθει απο αθηνα και δευτερα πηγαινοντας στο πετ για αλλο λογο, πρωι πρωι ολοι οι μονομαχοι εκτος απο 2 ειχαν ψοφησει.το ιδιο και οι μονομαχινες ηταν ψοφιες στον πατο του ενυδρειου.το θερμομετρο εδειχνε 36 β.ο μαγαζατορας αποφασισε καλοκαιρι να μην ξαναπαραγκειλει ψαρια και τωρα τους μονομαχους τους παραγκελνει 9 τη φορα και τους μοιραζει σε 9 40 λιτρα.

maria p 13-02-13 21:19

εγώ έχω δει να τους έχουν σε κάτι κρεμαστά φακελλάκια από πλεξιγκλας πάνω σε πάνελ καταστήματος. κίνηση μηδέν

Κουραμπιές 14-02-13 14:48

:shock::shock::smt041:smt041 Ισα που στηνω ενα τετοιο! Κορυφη απλο και πανεμορφο!!
http://bettacare101.com/housing2/divided.jpg

freediver 14-02-13 18:59

Τι υπέροχο! Όταν υπάρχει θέληση για το σωστό, το αποτέλεσμα θα έρθει με τον καλύτερο τρόπο!

Αντζι 14-02-13 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 736113)
εγώ έχω δει να τους έχουν σε κάτι κρεμαστά φακελλάκια από πλεξιγκλας πάνω σε πάνελ καταστήματος. κίνηση μηδέν

αχ αυτο και εγω το ειδα χθες και σοκαριστικα ομολογουμενος!

Timekeeper 14-02-13 23:45

Πριν μια εβσομαδα συζητουσα με εναν πετσοπα αυτο το θεμα βαγγελη και πανω σε αυτα που ρωτας απο οτι μ ειπε η στρατιγικη του/ς ειναι η εξης.Βαζουν καταρχην τους μονομαχους σε ποτηρακια πρωτον λογο ελειψης χωρου.Αυτο πρακτικα σημαινει οτι δεν θελουν να τα βαλουν με τα υπολειπα ψαρια που παραγγελνουν για να μην εχουν απωλειες ειτε απο μονομαχους ειτε απο τα υπολειπα ψαρια!Προσπαθουν να ελαχιστοποιησουν το κοστος απο τις απωλειες οποτε η λυση ειναι να μπουν σε ποτηρια !Η λογικη ειναι οτι στους 15 π.χ μονομαχους αμα τους πουλησεις ολους θα φτασεις κοντα ασ πουμε με 5 ευρω τον ενα 75!Ενω αμα πουλησεις καμια 60 γκαπυ επι 2 ευρω πας 120!Εαν τα κανεις αυτα σουπα το συνολικο σου κερδος θα ειναι απειρος μικροτερο [το παραδειγμα ειναι τυχαιο]!Τωρα οσον αφορα την ζωη μου ειπε οτι κρατησε και 2 μηνες κοντα μονομαχο ετσι και για να εχουν καλη εικονα η αλαγη γινετε απο ποτηρι σε καθαρο ποτηρι γιατι το παλιο κιτρινιζει και χαλαει η εικονα[τραγικο] καθε 10 μερες περιπου.Το μονο που κανουν ειναι εαν τυχον καποιος αρωστησει :smt088 να τον μεταφερουν προσωρινα σε καπιο μεγαλο ενυδρειο να ανακαμψει και ξανα πισω στο πλαστικο κλουβι!Ετυχε να ειμαι παρων σε παραλαβη μονομαχων που ερχοντε σε σακουλακια πολυ πολυ μικρα μεσα σε κουτια απο φελιζολ οποτε γενικα η ταλαιπωρια ειναι μεγαλη.Λιγοι ειναι αυτοι που αφιερωνουν χωρο στο να ζησει και να πουληθει αξιοπρεπως ενα τοσο ομορφο πλασμα δυστηχως!Ολα αυτα ειναι πρακτικες που ειδα εδω και σιγουρα δεν συμβαινουν σε ολα τα πετσοπ !φιλικα γιωργος!Υ.γ Συνηθως οταν ειναι απο παραλαβη οι μονομαχοι εχουν μια ζωντανια μετα απο τον μηνα χλωμιαζουν θα λεγαμε!Αυτο το λεω με αφορμη την παραλαβη που ειδα απο τους 20 που ειδα εκεινη την μερα ολοι σχεδον ηταν ζωηροι και σχετικα σε καλη κατασταση χωρις φιν ροτ η καποια αλλη ασθενεια!

maria p 15-02-13 00:00

ναι ξέχασε όμως κάνοντας τον λογαριασμό να πει:
θα δώσω και μια γυάλα, θ αρρωστήσει το ψαράκι, θάρθει να πάρει το φαρμακάκι, δεν θα γίνεται καλά, θα ξανάρθει θα πάρει το μικρούτσικο ενυδρειάκι, θα πεθάνει το ζωάκι, θα αγοράσει άλλο ζωάκι αν είμαι τυχερός και μεγαλύτερο ενυδρείο και πάει λέγοντας.
εντάξει επάγγελμα, κέρδος όλα σεβαστά αλλά δεν είναι τρόπος αυτός.
λένε οτι οι μονομάχοι που αγοράζουμε είναι περίπου 6 μηνών. έχουν δηλαδή περάσει ένα μεγάλο μέρος της ζωής τους ιδρυματοποιημένοι πως να το συνεφέρεις το ζωντανό μετά.

Timekeeper 15-02-13 00:06

εσυ το προσωρησες λιγο μαρια και δικιο εχεις !Οντως σιγα σιγα στα τρωνε !

philorian 15-02-13 07:56

το βρηκα τυχαια http://youtu.be/MSSRMqmPbAA

maria p 15-02-13 08:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philorian (Μήνυμα 736734)
το βρηκα τυχαια http://youtu.be/MSSRMqmPbAA

η αλήθεια

Vangelis21 15-02-13 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philorian (Μήνυμα 736734)
το βρηκα τυχαια http://youtu.be/MSSRMqmPbAA

εδω να πω οτι αυτα τα ποτηρακια του βιντεο ειναι και 2 φορες μεγαλυτερα απο αυτα που τους εχουν εκει που λεω. δυστυχως

afroditoula 15-10-13 23:06

τραγικοτατοι μερικοι τυποι....

aqua jimmy 16-10-13 05:15

Οι μονομάχοι είχανε και πάντα θα έχουνε.αυτό το.πρόβλημα χώρου.στα.πετσοπςγιατί είναι.ανθεκτικά ψαράκια και έχουν.την.ιδιότητα να αναπνέουν απ'την ατμόσφαιρα και επειδή τα καημένα μπορούν και ζουν σε ένα ποτήρι αυτοί το εκμεταλλεύονται. :( ! Στην Αγγλία που ήμουν στη περιοχή που εμένα είχανε ξεκινήσει petition για τα animal rights και για το animal cruelty!!! Δυστυχώς δεν καταφερανε να κάνουν κάτι γιατί οι μονομάχοι στα ποτηράκια δεν πέθανε ούτε ένας την εβδομάδα που γίνονταν οι έλεγχοι ! Το σωστό είναι τουλάχιστον 30 λίτρα ενυδρείο για το συγκεκριμένο είδος αλλά αυτοί κάνουν το παν να χουν ποικιλία για να πουλάνε και να μη χαλάνε και χώρο !!! Έχω δει λίγους πετσοπαδες να έχουν σωστά τους μονομαχους τους

leandros69 17-10-13 22:24

το δεν πεθαινει κανενας ειναι σχετικο.εχω δει να κανουν παραλαβη στη Συρο τον Ιουλη με 36β. ημερα Παρασκευη και την Δευτερα να βλεπεις ποτηρακια με νεκρους μονομαχους.και μιλαμε για ποσοστο να ζουν 2 στους 10.

aqua jimmy 18-10-13 03:37

Φίλε λεανδρε είπα δεν.πέθανε κανένας τότε με τους ελέγχους στην Αγγλία!!! Όχι ότι δε πέθαινει ποτέ κανείς !!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02097 seconds with 11 queries