Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   ick... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56883)

liapakos 22-10-11 11:35

ick...
 
μολις τωρα μου ηρ8αν 5 ιρια8ερινες.τις εχω ακομα στο σακουλακι και εχω αρχισει την προσαρμογη,αλλα παρατηρω οτι στην 1 απο αυτες,υπαρχουν στιγματα ick. :@ τωρα τι κανουμε? εχετε καμια ιδεα? καραντινα δεν εχω, εκτος απο 1 γυαλα 5-6 λιτρων το πολυ. κα8ε βοη8εια ειναι πολυτιμη.

kostas_pana 22-10-11 11:44

τα πας πίσω τώρα...
μην τα ρίξεις στο νερό, και κατα την γνώμη μου μην πάρεις αλλα ψάρια απο εκεί, παρε τα λευτά σου πίσω...

liapakos 22-10-11 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana (Μήνυμα 625840)
τα πας πίσω τώρα...
μην τα ρίξεις στο νερό, και κατα την γνώμη μου μην πάρεις αλλα ψάρια απο εκεί, παρε τα λευτά σου πίσω...

το 8εμα ειναι οτι αυτο δεν γινεται(για διαφορους λογους...) υπαρχει καμια αλλη ιδεα/λυση? να τα βαλω μεσα στο ενυδρειο,να αυξησω τη 8ερμοκρασια σταδιακα και να δω τι γινεται? αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πως 8α ταλαιπωρισω και τα ψαρακια που ηδη εχω...πφφφ στεναχωρι8ηκα πρωι πρωι...

kostas_pana 22-10-11 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από liapakos (Μήνυμα 625841)
το 8εμα ειναι οτι αυτο δεν γινεται(για διαφορους λογους...) υπαρχει καμια αλλη ιδεα/λυση? να τα βαλω μεσα στο ενυδρειο,να αυξησω τη 8ερμοκρασια σταδιακα και να δω τι γινεται? αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πως 8α ταλαιπωρισω και τα ψαρακια που ηδη εχω...πφφφ στεναχωρι8ηκα πρωι πρωι...

δες στης ασθένειες αντιμετώπιση ick, να σου πω την αλήθεια 5 χρόνια τώρα δεν εχω αντιμετωπίσει ποτε ick...

aquaman 22-10-11 11:54

Έχεις 3 επιλογές τότε

1) βάζεις τα ψάρια μέσα και κάνεις θεραπεία για ικ όλο το ενυδρείο
2) βάζεις τα ψάρια στη γυάλα αλλά θέλεις θερμοστάτη. Θα τα στρεσσάρει σε τόσα λίγα λίτρα, αλλά τουλάχιστον δε διακινδυνεύεις τα άλλα
3) πας και αγοράζεις ένα μικρό ενυδρείο καραντίνα 15-20 λίτρα και τα βάζεις εκεί.

Εγώ θα συμβούλευα το 3, και σε καμμιά περίπτωση το 1 αν έχεις ήδη αρκετά ψάρια εκεί μέσα.

liapakos 22-10-11 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 625844)
Έχεις 3 επιλογές τότε

1) βάζεις τα ψάρια μέσα και κάνεις θεραπεία για ικ όλο το ενυδρείο
2) βάζεις τα ψάρια στη γυάλα αλλά θέλεις θερμοστάτη. Θα τα στρεσσάρει σε τόσα λίγα λίτρα, αλλά τουλάχιστον δε διακινδυνεύεις τα άλλα
3) πας και αγοράζεις ένα μικρό ενυδρείο καραντίνα 15-20 λίτρα και τα βάζεις εκεί.

Εγώ θα συμβούλευα το 3, και σε καμμιά περίπτωση το 1 αν έχεις ήδη αρκετά ψάρια εκεί μέσα.

εχω 9 ψαρακια... για το 2, βρηκα και μια λεκανη που μπορω να χρησιμοποιησω και εχω και 2ο φιλτρο. αλλα δεν εχω 8ερμοστατη. τωρα για το 3ο, δεν γινεται αμεσα.. εσυ τι λες?

aquaman 22-10-11 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από liapakos (Μήνυμα 625845)
εχω 9 ψαρακια... για το 2, βρηκα και μια λεκανη που μπορω να χρησιμοποιησω και εχω και 2ο φιλτρο. αλλα δεν εχω 8ερμοστατη. τωρα για το 3ο, δεν γινεται αμεσα.. εσυ τι λες?

Το φίλτρο δεν είναι απαραίτητο - μπορείς να τη βγάλεις με αλλαγές νερού, αλλά ο θερμοστάτης είναι, δε γίνεται αλλιώς. Π.χ. αν ακολουθήσεις τη θεραπεία ικ με αλάτι θα πρέπει να ανεβάσεις (και να κρατάς σταθερή θερμοκρασία. Αλλά και χωρίς θεραπεία οι μελανοταινίες χωρίς θερμανση δεν.

Τι να σου πώ, είναι δύσκολο.

liapakos 22-10-11 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 625847)
Το φίλτρο δεν είναι απαραίτητο - μπορείς να τη βγάλεις με αλλαγές νερού, αλλά ο θερμοστάτης είναι, δε γίνεται αλλιώς. Π.χ. αν ακολουθήσεις τη θεραπεία ικ με αλάτι θα πρέπει να ανεβάσεις (και να κρατάς σταθερή θερμοκρασία. Αλλά και χωρίς θεραπεία οι μελανοταινίες χωρίς θερμανση δεν.

Τι να σου πώ, είναι δύσκολο.

εφυγα,παω να παρω 8ερμοστατη. μου προτεινεις 8εραπεια με αλατι στο 6αρι ή να παρω καποιο φαρμακο? (ρωταω γιατι δεν 8α υπαρχει φιλτρο που να του χαλασει η βιολογια). τι πιστευεις ειναι καλυτερο?

eimaste aR21rwstoi 22-10-11 12:24

στα ελεγα:smt033

aquaman 22-10-11 12:26

Φάρμακα υπάρχουν για το ικ (θα πρέπει να είναι για εξο-παράσιτα, όχι για βακτηριδιακές μολύνσεις ή μήκυτες) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Το αλάτι θέλει υπομονή, και θα σου πάρει γύρω στις 15 μέρες. Το χρησιμοποιησα με επιτυχία 2 φορές. Στην περίπτωσή σου που δε θα έχεις και φίλτρο δεν ξέρω, όντως μπορεί τα χημικά φάρμακα να είναι προτιμότερα. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση - ψάξε λίγο στο δίκτυο ή περίμενε κάποιον που έχει εμπειρία.

Εγώ πάντως, θα σκεφτόμουν το φάρμακο μόνο αν ο χρόνος της θεραπείας του ήταν αρκετά μικρότερος από το 15-ήμερο που θέλει το αλάτι (ώστε να μείνουν λιγότερο καιρό τα ψάρια στο 6-λιτρο, που θα τα ζορίσει όπως και νά'χει).

liapakos 22-10-11 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 625850)
στα ελεγα:smt033

ΕΣΥ ΜΕ ΕΦΑΓΕΣ! :P :D ^^

ελιοτ 22-10-11 12:47

πλαστικο μεγαλο δοχειο απο ικεα η αλλο καταστημα και θεραπια εκαι μεσα. μην τα ταλαιπορισεις τα ψαρια σε λιγα λιτρα

beeromixalhs 22-10-11 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 625853)
πλαστικο μεγαλο δοχειο απο ικεα η αλλο καταστημα και θεραπια εκαι μεσα. μην τα ταλαιπορισεις τα ψαρια σε λιγα λιτρα

οχι ότι θα σου βγει πολύ πιο φτηνό από τα ικεα σε σχέση με το να αγοράσεις ένα ενυδρείο μικρό της πλάκας μόνο και μόνο για καραντίνες.
αλλά είναι καλή και γρήγορη λύση. Δανείσου και κανένα θερμοστάτη από συνχομπίστα εκεί στην Αθήνα ;)

Πάνος 22-10-11 16:50

υψηλη θερμοκρασια και αλατι.....εχω ξεπερασει κι εγω ετσι ικ ανωδυνα....
τα φαρμακα τα θεωρω περιττα στη συγκεκριμενη ασθενεια και με πιθανες επιπτωσεις στη βιολογια...

το αλατι με τη ζεστη ειναι δοκιμασμενη λυση,.... ;)

crazyio 22-10-11 19:34

αν βρείς θερμαντήρα τότε τα πράγματα είναι εύκολα ...

3 γραμμάρια αλάτι ανά λίτρο νερού (αλάτι τυροκομικό χωρίς ιώδιο ή ενυδρειακό), θερμοκρασία 30 C για 10 ημέρες.

Μετά τις 10 μέρες κατεβάζεις σταδιακά (1 βαθμό για παράδειγμα κάθε μέρα μέχρι να φτάσεις την θερμοκρασία που έχεις στο ενυδρείο που θα τα βάλεις) και κάνεις αλλαγές νερού για να διώξεις την αλατότητα ...

μετά τα μεταφέρεις στο κυρίως ενυδρείο ..

Ick bye bye

liapakos 22-10-11 20:11

τελικα,αυτο που εκανα ηταν να τις βαλω στο 7αρι. αγορασα ενα 8ερμοστατη και 3εκινησα 8εραπεια με το costapur της sera. δεν 3εκινησα την με8οδο με το αλατι γιατι 8α παρει μερες και δεν 8ελω να τα εχω συνεχεια στο 7αρι. (στρες κλπ). με το φαρμακο αυτο, διαβασα πως σε 4-6 μερες max 8α ειναι κομπλε. αντε να δουμε. ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας. Να στε καλα :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,14194 seconds with 11 queries