Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΠΑΚΟΥ.ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37550)

ilias 03-02-10 21:11

ΠΑΚΟΥ.ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ?
 
Γεια σας.
Εχω ενα πακου που εχει γινει τεραστιο για το ενυδρειο μου περιπου 50 εκατοστα.
Κατα καιρους εχω βαλει αγγελιες και στο φορουμ αλλα τιποτα.
Τωρα ομως αρχιζει και γινεται επικινδυνο να μου σπασει το ενυδρειο.
Γνωριζει κανεις καμια λιμνη να παω να το αφησω.
Δεν εχω αλλη λυση.
Περιμενω ιδεες.

thanasis76 03-02-10 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias (Μήνυμα 413191)
Γεια σας.
Εχω ενα πακου που εχει γινει τεραστιο για το ενυδρειο μου περιπου 50 εκατοστα.
Κατα καιρους εχω βαλει αγγελιες και στο φορουμ αλλα τιποτα.
Τωρα ομως αρχιζει και γινεται επικινδυνο να μου σπασει το ενυδρειο.
Γνωριζει κανεις καμια λιμνη να παω να το αφησω.
Δεν εχω αλλη λυση.
Περιμενω ιδεες.

δεν θα το παρει κανεις.... με τοσα λιτρα που χρειαζεται....
δυστυχος...

george 03-02-10 21:17

Kαι φυσικά δεν νομίζω να σοβαρολογείς όταν μιλάς ότι θα το ρίξεις σε κάποια λίμνη.

Πάνος 03-02-10 21:28

παρε σβαρνα τα πετσοπαδικα γιατι μερικα εχουν κατι ενυδρεια επιδειξης-βιτρινας με ψαρια μισο μετρο....οχι οτι θα περναει καλα.........αλλα δε βλεπω αλλη λυση να εχει αρκετο χωρο...
φυσικα συνεχιζεις τις αγγελιες γιατι ποτε δε ξερεις...
για λιμνη ουτε λογος....το κυριοτερο ειναι πως εγκληματουμε οσον αφορα το οικοσυστημα ..αλλα και το ψαρι ειναι καταδικασμενο...
σε μια τετοια περιπτωση προτιμοτερη ειναι η ευθανασια....
αυτο το ποστ θα ηταν καλο να γινει υπομνημα γιατι οταν λεμε (οχι σε σενα προσωπικα) σε καποιους αρχαριους (και μη) οτι καποια ψαρια ειναι ακαταλληλα.....μας ονομαζουν συνηθως υπερβολικους...

Kostas G. 04-02-10 19:09

Κάνε επαφή με Αττικό Πάρκο αν θες και δες μήπως έχουν καμμιά θερμαινόμενη λίμνη κατάλληλη...Ποτέ δεν ξέρεις....;)

maria1983 05-02-10 00:39

Κρίμα... γενικά! Νομίζω ότι καλύτερες πιθανότητες έχεις στα ενυδρειάδικα και κυρίως σε αυτά που κάνουν μεγάλες κατασκευές σε σπίτια (πιο...ευκατάστατα) και μαγαζιά. Όλο και κάποιος θα βρεθεί να το φιλοξενήσει το καημένο.Ψαξ' το στο google και άρχισε να επικοινωνείς! Ελπίζω να βρεθεί λύση!

harris samos 05-02-10 00:42

ειχε μια μεγαλη καφετερια στην αθηνα στη νικαια αν θυμαμε καλα
παπα george λεγοταν και ειχε κατι τερασια ενυδρεια ο τυπος ριξε μια ματια θα εχεις και την ευκαιρια να τον βλεπεις

kokos125 05-02-10 10:43

Απο οτι καταλαβα το ποσταρε για να γελασουμε το παιδι...Τελος παντων εγω η μονη λυση που βλεπω ειναι η να αλλαξει ενυδρειο με ενα μεγαλυτερο η να το παει σε κανενα petshop μηπως και το παρει κανενας που το βλεπω λιγο δυσκολο...Μακαρι να βρεθει λυση γιατι ειναι κριμα:(

gta__156 05-02-10 13:09

ωραια αφου δεν θες να το μαγειρεψεις :D:D:D ( τωρα σου εβαλα οικονιδια γελιου για να γινουν κατανοητες οι προθεσεις μου )
οι λυσεις ειναι
1) βρες ενα πετ σοπ που να το θελει να το παρει ( και να εχει το καταλληλο χωρο για να το φιλοξενησει )

2) βρες εναν χομπιστα με μεγαλο ενυδρειο 600λιτρα + που να θελει να το φιλοξενησει

3) Αγορασε εσυ μεγαλυτερο ενυδρειο και κρατα το

4) ευθανασια


Ολα τα παραπανω εχουν σχετικα μεγαλο βαθμο δυσκολιας γιατι δεν γνωριζω πολλα πετ σοπ που να θελουν να συντηρησουν το θηριο , μου φαινεται δυσκολο καποιος αλλος χομπυστας να διαθεση τοσο μεγαλο χωρο για το πακου , το να αγορασεις μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι ενα μεγαλος κοστος και οσων αφορα την ευθανασια εκει παιζουν ψυχολογικοι παραγωντες


Εαν καποιος εχει καμια αλλη ιδεα ας την πει .

robius 05-02-10 17:35

σχετικα με το πακου
 
για τον φιλο με το πακου ,ειναι ενα ενυδρειαδικο στην λεωφορο Αλεξανδρας απεναντι απο το παρκο ,εχει μεγαλα ενυδρεια και ισως δεχτει το πακου.Οσο για την ταινια που παραθετει ο φιλος σχετικα με τους βασανισμους ζωων παιδια επαθα καταθληψη.Δειτε την ταινια και θα καταλαβετε...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries