Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ενυδρείο σε υπνοδωμάτιο. Ναι ή όχι και γιατί? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28644)

sifnos 13-12-08 01:51

Ενυδρείο σε υπνοδωμάτιο. Ναι ή όχι και γιατί?
 
Σας καλημερίζω. ‘έχω ένα χώρο στο δωμάτιο μου ο οποίος φαντάζει ιδανικός για ενυδρείο. σκάφτομαι να το κάνω περίπου 190*60*80. Θα ήθελα να είναι πλήρως εξοπλισμένο. Τι λέτε? Να το κάνω η θα το ρίξω στην αγρυπνία λόγο θορύβου. Θα ήθελα να μου πείτε τα κατά που βρίσκεται σε αυτή την ιδέα. Ευχαριστώ προκαταβολικά

POURITANOS 13-12-08 02:07

Εγώ παντός δε θα το έβαζα.
Ο καθένας πάλι κάνει ότι νιώθει και θεωρεί ότι τον ικανοποιεί άλλοι τα έχουν στο σαλόνι ενώ εγώ όχι τα έχω στο δωμάτιο μου [όχι κρεβατοκάμαρα] αλλά και να ήθελα θα με έβαζε μέσα στην γυάλα η γυναίκα μου.:D
Αν το βάλεις σίγουρα το φίλτρο θα πρέπει να είναι πρώτον εξωτερικό και δεύτερον τοποθετημένο σε ένα ντουλάπι κατασκευασμένο για ηχομονώσει στάνταρ.
Σίγουρα όχι πανό από το κεφαλάρι παντός .
Δε βρίσκω και τόσο υγείες σε ένα χώρο που για τους περισσότερους κυκλοφορούν γυμνοί και όχι μόνοι τους:smt057 να έχουν πέσει τίποτα νερά ενυδρείου από κάποια αλλαγή, δε μου κάθετε καλά εμένα παντός, από την άλλη εσύ αποφασίζεις

s-vitzi 13-12-08 02:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 312526)
Σας καλημερίζω. ‘έχω ένα χώρο στο δωμάτιο μου ο οποίος φαντάζει ιδανικός για ενυδρείο. σκάφτομαι να το κάνω περίπου 190*60*80. Θα ήθελα να είναι πλήρως εξοπλισμένο. Τι λέτε? Να το κάνω η θα το ρίξω στην αγρυπνία λόγο θορύβου. Θα ήθελα να μου πείτε τα κατά που βρίσκεται σε αυτή την ιδέα. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Επειδη μιλαμε για υπνοδωματιο...Εκτος τις ενοχλησεις που πιθανον να εχεις εσυ απο το ενυδρειο,εχε υπ' οψην σου και τις ενοχλησεις των κατοικων του ενυδρειου,απο σενα,η αλλους συγκυριακους,η μη,ενοικους αυτου του δωματιου ;)

orck 13-12-08 02:17

με αλλα λογια δεν θα κανεις σεξ ξανα στην κρεβατοκαμαρα
τα ψαρια θα κοιτανε επιμονα και θα διαφθαρουν :smt096

εχω ενα μικρο ενυδρειο στην κρεβατοκαμαρα και πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο εχω κανει ποτε μου, τα βλεπω τα ψαρια για 20λεπτα καθε ημερα
ενω στο καθιστικο ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα

s-vitzi 13-12-08 02:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 312530)
με αλλα λογια δεν θα κανεις σεξ ξανα στην κρεβατοκαμαρα

Ολα για το χομπυ...? :D:D:D

delta66 13-12-08 04:16

Το καλοκαιρι αν εχεις κουνουπια δεν βαζεις με τιποτα εντομοαποθητικο που ειναι τοξικο για τα ψαρια κλπ.
Φυσικα δεν καπνιζεις (ετσι κι αλλιως δεν πρεπει στον κλειστο χωρο του υπνοδωματιου).
Κανονισε τη φωτοπεριοδο να μη συμπιπτει με τον υπνο σου (και μεσημερι, αν το συνηθιζεις) εκτος κι αν κουκουλωνεις το ενυδρειο.

(το θεμα θορυβος παιζει αναλογα τον εξοπλισμο και το ειδος του ενυδρειου)

Tricky 13-12-08 10:29

Θαλασσινο ενυδρειο και ειδικα τοσο μεγαλο με τιποτε στο υπνοδωματιο ...θα κανει φασαρια σιγουρα , θα πεφτουν νερα σιγουρα , δεν θα το βλεπεις σιγουρα οσο θες.

lucy 13-12-08 10:50

Έχω 2 των 15 λίτρων με τους μονομάχους μου. Δεν μ' ενόχλησαν σε τίποτα. Τον θόρυβο τον καταπολέμησα βάζοντας τον κυκλοφορητή του φίλτρου μέσα σε μπλε σφουγγάρι (έκανα μια τρύπα και το έβαλα) και φρόντισα να γίνει σχεδόν σαν φίλτρο .... Αμβούργου; έτσι το λένε; θυμάμαι καλά;

Κάποτε ένα 6 λιτρο το είχα με γαριδούλες μόνο, στο κομοδίνο μου δίπλα στο μαξιλάρι μου, και το βράδυ το παρατηρούσα μέχρι να με πάρει ο ύπνος ... τύφλα νά 'χουν τα ηρεμιστικά!!! Μια αλλαγή που έγινε στο δωμάτιο μου στέρησε το κομοδίνο και το ενυδρειάκι :(

Με τις αλλαγές νερού δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

madfdg 13-12-08 11:01

Δεν ξέρω αλλα μου αρέσει και εμένα η ιδέα να έχω ένα ενυδρείο στην κρεβατοκάμαρα!Οχι βέβαια στις διαστάσεις που αναφέρθηκαν.Ένα 200άρι (εννοείται όχι το κυρίως ενυδρείο του σπιτιού) θα το έκανα;)

imichal 13-12-08 11:09

Παράθεση:

Εκτος τις ενοχλησεις που πιθανον να εχεις εσυ απο το ενυδρειο,εχε υπ' οψην σου και τις ενοχλησεις των κατοικων του ενυδρειου,απο σενα
ροχαλιζεις ? :D:D

Εγώ εχω το ριο400 λίτρα μεσα στο δωματιο μου και δεν ακουω ουτε κιχ.....
Το ενυδρειο εχει 3 φιλτρα (το εσωτερικο του και 2 2217).....
Το εβαλα ακριβως απεναντι απο το κρεβατι (στη θεση που ηταν παλια η τηλεοραση....:D). Ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα......περαν της καποιας υγρασιας βεβαια .....:D:D (πλακα κανω...)

ΥΓ. Δεν καπιζω......

Πάνος 13-12-08 13:35

εχω το 30αρι στο κομοδινο διπλα στο κρεββατι μου....λογω βαρδιων κοιμαμαι σε ασχετες ωρες αλλα δε με ενοχλει το φως καθολου...απο θορυβο δεν κανει το φιλτρακι που εχει μεσα και δεν ακουγεται τιποτα...ειναι πολυ ωραιο ηρεμιστικο ... με παιρνει ο υπνος βλεποντας τις νωχελικες κινησεις των ψαριων....

επισης ειναι και ενα πολυ πρωτοτυπο φωτιστικο κραββατοκαμαρας....

τελος μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι τα ψαρακια δεν ειναι καθολου μπανιστηρτζηδες...:D..εναντιθεση με καποιους ανθρωπους..:D:D

asourtzo 13-12-08 13:43

Εγω παλι και τα 2 τα ενυδρεια τα εχω στο υπνοδωματιο και δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε με τα φιλτρα ουτε με το φως , αν εσυ παλι ξυπνας με το παραμικρο δεν θα στο συνιστουσα ;) . Οσο για το μπανιστιρι που αναφερουν τα παιδια πιο πανω ειχα ενα κριμπενσις που κοιταγε επιμονα αλλα το εδωσα και ησυχασα:D :D :D :D

accnt 13-12-08 15:01

To συγκεκριμένο ενυδρείο μην το κάνεις στο υπνοδωμάτιο. Ο θόρυβος θα είναι δυνατός εκτός και αν είσαι αναίσθητος.... :D

aaaooll 13-12-08 17:49

εγω παλι τα εχω κ τα 3 στο υπνοδοματιο... και το τεταρτο που θα κανω... με καλο εξωπλησμο δεν θα εχεις θορυβο...

Πάνος 13-12-08 17:58

τασουλη οταν βγαλεις κι εσυ πτερυγια πες μου να ερθω με την φωτογραφικη μου μηχανη...:D:D

mikele 13-12-08 20:38

εγω εκει που κοιμαμαι εχω 2 240αρια γλυκου ....κοιμαμαι σαν πουλακι !!!!!!!

glazar 13-12-08 21:12

ειχα το 350αρι θαλλασινο στο υπνοδωματιο μου στο οποιο και καπνιζα και ειχα τον υπολογιστη και την TV για ενα χρονο.Με κρεμαστο σκιμμερ και εξ.φιλτρο απο κατω χωρις ντουλαπι.Βεβαια πριν γινει θαλασσινο ηταν γλυκου νερου και μαλιστα τα τελευταια 10 χρονια υπηρχε ενυδρειο μεσα στο δωματιο.
Δεν ειχα κανενα προβλημα απο θορυβο.Ειναι βεβαια οπως συνηθισει κανεις.
Πλεον το μετεφερα σε καινουργιο σπιτι και μπηκε στο σαλονι.Εκει υπαρχουν βεβαια αλλα προβληματα,οπως το ,αν κανεις νερα στο πατωμα πρεπει να τα σκουπισεις αμεσως γιατι η γυναικα φωναζει.

Σαλονι ειναι βλεπεις και πρεπει πριν πεσει η σταγονα να εχεις υπολογισει να βαλεις ενα πανι ακριβως απο κατω για να μην την δει κανενας. :D:D

Τελικα ειναι καθαρα υποκειμενικο το αν θα σε ενοχλει η οχι.

Αν υπαρχει και moonlight στο ενυδρειο σου τοτε για βραδυνες "ανησυχιες" ειναι οτι καλυτερο το ενυδρειο :D:D:D

Α και οσο για τα κουνουπια , με τοσες μπριζες που χρειαζεται το θαλλασινο, ολο και καποια θα σου περισσεψει να βαλεις ταμπλετα Αροξολ. !!!:)

chris129 14-12-08 16:27

και εγω μαγκες 2 εχω μεσα στην κρεββατοκαμαρα 100λιτρα το ενα και 35λιτρα το αλλο και δεν με ενοχλει τιποτα

nikman 14-12-08 16:57

Φίλε sifnos μπορείς να βάλεις οτιδήποτε θες στο υπνοδωμάτιο σου αλλά αν βάλεις ένα θαλασσινό 900 λίτρων το σίγουρο είναι ότι αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσεις και άντε να το μεταφέρεις αλλού μετά αυτό το θηρίο.
Οι λόγοι είναι όλοι αυτοί που σου είπαν. Δηλαδή θα ενοχλείσαι πρώτα από όλα εσύ από θόρυβο, φώτα κ.λ.π αλλά κι εσύ θα ενοχλείς τα ψάρια (ειδικά τα θαλασσινά που θέλουν περισσότερη ησυχία) γιατί όπως και να το κάνουμε ένα υπνοδωμάτιο δεν μπορεί να έχει τις διαστάσεις που έχει ένα καθιστικό-σαλόνι και αναγκαστικά θα περνάς συχνά από πολύ κοντά. Συν ότι θα τα βλέπεις πολύ λιγότερο από ότι θα ήθελες. Με δύο λόγια δε θα το απολαμβάνεις.
Προσωπικά μόνο σε μία περίπτωση θα έβαζα ενυδρείο στο υπνοδωμάτιο. Αν ήθελα να καλύψω κάποιους εξωτερικούς θορύβους (παράδειγμα από αυτοκίνητα) Φυσικά θα έβαζα ένα μικρό ενυδρείο και θα φρόντιζα η φωτοπερίοδος να ταιριάζει με το οράριο ύπνου μου.

imichal 14-12-08 17:01

εγω παντος και το 2μετρο που θα ερθει αργα ή γρηγορα στο υπνοδωματιο θα το βαλω.....

nikman 14-12-08 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 312829)
εγω παντος και το 2μετρο που θα ερθει αργα ή γρηγορα στο υπνοδωματιο θα το βαλω.....


Αυτό θέλω να το δω Ηλία :smt118:smt118:smt118

imichal 14-12-08 17:16

αφου τα ξερεις.....
και το 2,5μετρο σαλονι.......

nikman 14-12-08 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 312832)
αφου τα ξερεις.....
και το 2,5μετρο σαλονι.......

Εγώ τα ξέρω η σύζυγος το ξέρει; :D

Τέλος πάντων το θαλασσινό έχει μεγάλη διαφορά από το γλυκό. Μόνο τη διαφορά στα φώτα να βάλεις...θα το κάνει μέρα το υπνοδωμάτιο. :smt025

imichal 14-12-08 18:33

το βραδι τα φωτα ειναι κλειστα......

Σπύρος Μ 14-12-08 18:47

Πως κάνετε έτσι ρε παιδιά;...
Εγω το 120αρι μου το έχω στο δωμάτιο μου.Εκεί περναω αρκετές ώρες την ημέρα ενώ είναι δίπλα στον υπολογιστή και μπορώ να βλέπω το aquascape αλλων ενυδρείων και κάνω τις αλλαγές.

Το 2213 είναι αθορυβο.Δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ σε λίγους μηνες στο δωμάτιο μου θα μπει το μεγάλο(απο 150λίτρα και πάνω)αφου θα αφαιρέσω την βιβλιοθήκη-+9

vasilakis 14-12-08 21:51

Μεγαλο ενυδρειο και ειδικα θαλασσινο open top δε θα εβαζα σε υπνοδωματιο ποτε γιατι εκτος του θορυβου θα ειχε πολυ υγρασια ο χωρος με ολα τα αρνητικα επακολουθα στον υπνο και στην υγεια γενικοτερα.
Ενα μικρο που θα απαιτει λιγη φροντιδα , με ελαχιστο εξοπλισμο για το θεμα θορυβου και εννοειται με καπακι θα ηταν μια πολυ ωραια προσθηκη...

sifnos 15-12-08 00:13

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκρισή σας. Πραγματικά ξεκαρδίστηκα με ορισμένα ποστ. Ευτυχώς που δεν έχω παντρευτεί ε? αλλιώς χλωμό το έβλεπα να αποκτήσω ενυδρείο!! ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο τι θα κάνω περιμένω τυχόν περισσότερες απόψεις μέχρι να ξεκινήσω. Ευχαριστώ και πάλι

george 15-12-08 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 312932)
. Ευτυχώς που δεν έχω παντρευτεί ε? ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο τι θα κάνω περιμένω τυχόν περισσότερες απόψεις μέχρι να ξεκινήσω. Ευχαριστώ και πάλι

Συμβουλές και απόψεις για να παντρευτείς θέλεις ; :D:D:D

sifnos 15-12-08 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 313022)
Συμβουλές και απόψεις για να παντρευτείς θέλεις ; :D:D:D

:D:D:D θα φτιάξω πρώτα ενυδρείο να το παρουσιάσω σαν
προίκα να είμαι καλημένος από τη μουρμούρα

vasilakis 15-12-08 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 313037)
:D:D:D θα φτιάξω πρώτα ενυδρείο να το παρουσιάσω σαν
προίκα να είμαι καλημένος από τη μουρμούρα

Oχι μονο αυτο!!! Πρεπει να το προχωρησεις και παραπερα.
Πρεπει οταν γνωρισεις την καταλληλη να της ξεκαθαρισεις οτι οταν ασχολεισαι με το ενυδρειο σου , δε θελεις να σε ενοχλει κανεις και πως επισης θα βγαινεις συχνα με ενυδρειοφιλους για καφε και τα συναφη... :D:D:D
Τωρα το κατα ποσο θα πιασει αυτο εγκειται στη γυναικα που θα παντρευτεις!!! :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02404 seconds with 11 queries