Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Δευτερη αποτυχια? Βοηθεια!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27423)

Manolis 15-10-08 14:33

Δευτερη αποτυχια? Βοηθεια!!!!
 
Το ενυδρειο ειναι αυτο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23527
Για αρκετους μηνες ειχε μεινει χωρις ψαρια αλλα ταιζοταν καθε 3 μερες .
Και αλλαγες κανονικα.
Πριν 3 μερες αγορασα 6 chromis.
Σημερα εχουν μεινει 4.Αιτια ?? δεν μπορω να καταλαβω.
Μου ξεφιγε λιγο η αλλατοτητα στο 1.027 αλλα δεν πιστευω να ειναι αυτο.
Εχετε καμια ιδεα.?? Απο φαι τους δινω κατι κοκους οχι φιλαρακι αλλα τρωγαν κανονικα
πριν 12 ωρες που μετρησα ηταν

PH:8,2
KH:8
NH4: 0
NO2: 0
NO3: <1
Θερμοκρασια : 26
Μετραω με tropic marin τα test δεν εχουν ληξει.

Οι λογοι που σκεφτομαι ειναι
1. εχω την μεγαλα αντλια Marea κανει αρκετο ρευμα νερου μηπως τα
αναγκαζει συνεχεια να κολυμπανε και κουραζονται?(ακουγετε λιγο χαζο)
2 εχω 6 καβουρια .υπαρχει περιπτωσει να τα πειραζουν??
3 τα ταιζω μια φορα την ημερα μηπως θελουν παραπανω??

accnt 15-10-08 15:17

Πολλές φορές αυτό γίνεται με την εισαγωγή νέων ψαριών στο ενυδρείο μας.
Μπορεί να φταίει το σοκ του "ψαρέματος" των ψαριών, τα ίδια τα ψάρια, καθώς επίσης και η προσαρμογή που έγινε.

Την αλατότητα να την κατεβάσεις σιγά σιγά.

Manolis 15-10-08 15:52

Θα την παω στο 1.026 ειναι καλα?
Επισης μολις τα ειχε φερει και το μαγαζι 2 μερες τα ειχε οποτε μπορει να ειχαν κατι.
Προσαρμογει εκανα 30λεπτα.Καθε 10 λεπτα εριχνα νερο απο το ενυδρειο καλα ειναι??
Μπορειτε να μου προτεινετε να παρω καλες τροφες?? να ταιζω και ζωντανες τροφες?

Pritanis 15-10-08 16:32

οσο πιο αργη η προσαρμογη τοσο καλυτερη και σιγουρα τα 30 λεπτα ειναι πολυ λιγα......περιμενε να δεις πως θα πανε και τα υπολοιπα ψαρια και μην βιαστεις να βαλεις νεα ψαρια μεχρι να βεβαιωθεις οτι το ενυδρειο σου εστρωσε.....

nikman 15-10-08 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 297231)



Οι λογοι που σκεφτομαι ειναι
1. εχω την μεγαλα αντλια Marea κανει αρκετο ρευμα νερου μηπως τα
αναγκαζει συνεχεια να κολυμπανε και κουραζονται?(ακουγετε λιγο χαζο)
2 εχω 6 καβουρια .υπαρχει περιπτωσει να τα πειραζουν??
3 τα ταιζω μια φορα την ημερα μηπως θελουν παραπανω??

Κατα τη γνώμη μου και οι τρείς λόγοι που έγραψες παίζουν συν ότι από το συγκεκριμένο ψάρι θα είχες έτσι κι αλλιώς απώλειες κάποια στιγμή. Είναι ο κανόνας σα να πούμε και δεν σημαίνει κάτι για το ενυδρείο σου και τη πιότητα του νερού σου.
Τώρα για προσαρμογή θα συμφωνήσω με τον φίλο Pritanis ότι τα θαλασσινά ψαράκια χρειάζονται παραπάνω προσαρμογή, όχι λιγότερο από μίαμιση ώρα ΙΜΟ

accnt 16-10-08 07:44

Και αν αναλογισθούμε ότι πολλοί επαγγελματίες κρατούν τα ψάρια σε ελαφρά υποαλατότητα, κάνει ακόμη πιο δύσκολη την προσαρμογή.
Έρχονται τα ψάρια από κανονική αλατότητα, μπαίνουν στις δεξαμενές με υποαλατότητα και μετά στα ενυδρεία μας με κανονική αλατότητα και πάλι. Για να μην αναφερθούμε στο Kh, Ph

Oσωστότερος τρόπος, είναι να έχουμε ένα ενυδρείο καραντίνας και προτού βάλουμε τα ψάρια να προσαρμόζουμε τις παραμέτρους νερού, σύμφωνα με αυτές που βρίσκονται τα ψάρια. Αλατότητα, Kh, Ph, θερμοκρασία. Να μένουν στην καραντίνα ένα μήνα min, έτσι ώστε αν έχουν κάποια ασθένεια να την εκδηλώσουν εκεί. Και παράλληλα και σταδιακά να φέρνουμε τις παραμέτρους κοντά με αυτές του ενυδρείου μας.

Φαντάζεστε να έχετε ένα ενυδρείο με 4-5 ψάρια, μεγάλα και αρκετά ακριβά και να πάτε να βάλετε κανένα chromisή καμιά anthias(μικρά δηλαδή ψαράκια), να κολλήσουν όλα τα ψάρια κάποια ασθένεια και να χαθούν όλα?
Γνωρίζω ενυδρεία στα οποία έχει συμβεί τέτοια καταστροφή.

madfdg 17-10-08 08:16

Μανώλη εγώ θα σταθώ (εννοείετε πως συμφωνώ με τα παιδιά) στο γεγονός της ταυτόχρονης εισαγωγής 6 νέων ψαριών (κατ' εμέ δεν έχει σημασία πως ήταν μικρά) σε ενυδρείο που ήταν χωρίς ψάρια για αρκετό καιρό.Δεν ξέρουμε η βιολογία σου σε τι κατάσταση βρίσκεται και αν μπορεί να ανταποκριθεί!;)

Manolis 20-10-08 02:29

Τελικα εμειναν 3. Μαλλον τα πιο γερα.Τα παρακολουθω συνεχεια και φαινονται πολυ γερα τις τελευταιες μερες. Ταιζω 2 φορες την μερα και βαζω στην τροφη και βιταμηνες της tropic marin.
Παντως το νερο παραμενει καλο σημερα εκανα και αλλαγη.

Nikos! 22-10-08 14:57

Μακαρι να ζησουν αυτα...Οταν διαβαζω κατι τετοια φοβαμαι μην παθω και εγω τα ιδια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01583 seconds with 11 queries