Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τι συμβαίνει υλικά του φίλτρου μετά απο 7 χρόνια χρήσης.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89367)

Ph0b0s 24-12-15 16:32

Τι συμβαίνει υλικά του φίλτρου μετά απο 7 χρόνια χρήσης....
 
5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σας σήμερα μετά απο 2-3 χρόνια (zw) αποφάσισα να τσεκάρω τι γίνεται κάτω απο το σφουγγάρι του φίλτρου μου (eheim 2215) κ να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται τα υλικά βιολογικής φίλτρανσης κ είδα το εξής : τα siporax τέρμα καφέ να διαλύονται με ελάχιστη πίεση, τα αντίστοιχα της jbl βρώμικα αλλα να διαλύονται το ίδιο εύκολα με τα siporax, το substrat pro ίδιο χρώμα με τα καινούργια αλλά ελαφρώς λιωμένα και το siporax mini βρώμικα αλλά γενικώς άθικτα στην μορφή τους.Δεν ξέρω τι σήμαινει για την σωστή λειτουργία τους η για την αξιοπιστία της κάθε εταιρίας απλά έκανα αυτό το θέμα γιατί πολλοί αναρωτιόμαστε για το πόσο αντέχει κάθε προιόν που αγοράζουμε.

Υ.Γ με τον όρο βρώμικα εννόω με εμφανή την βιολογική μούργα πάνω τους.. :smt020

Κωστας Malawi 24-12-15 16:58

αν ειχες να τα καθαρισεις 2-3 χρονια ισως ειναι λογικο το αποτελεσμα.εμενα που καθαριζω το σιποραξ καθε 6 μηνες (εναλαξ μιας και εχω 3 φιλτρα) ειναι σαν καινουριο.δεν εχω παρατηρησει να εχει καμια φθορα εκτος απο το οτι εχει λιγο χρωματακι αλλα οχι οπως τα δικα σου.

Ph0b0s 24-12-15 17:06

Είναι πολύ πιθανόν κ ίσως η κύρια αιτία για την κακή κατάσταση των υλίκων, το θέμα αυτό έγινε απλά για να διατυπώσω την παρατήρηση μου και για να δούμε την διαφορετική συμπεριφορά των υλικών μετά απο τόσο καιρό..Ας πούμε γιατί τα κεραμικά της jbl είναι σχεδόν λευκά αλλά τόσο εύθραυστα και τι λέει αυτό για την αποίκηση βακτηρίων επάνω τους?

Κωστας Malawi 24-12-15 17:28

καταλαβα τον προβληματισμο σου αλλα δεν μπορουμε να εκφερουμε γνωμη για ενα υλικο που δεν εχει συντηρηθει σωστα.πχ δεν μπορεις να πεις οτι ενα αμαξι δεν ειναι καλο εφοσον δεν εχεις αλλαξει ποτε λαδια!καταλαβες τι εννοω?
παντως σε ολη μου την πορεια στα ενυδρεια δεν αλλαξα ποτε την προτιμηση μου για το σιποραξ.και οπως ξαναειπα δεν μου ετυχε ποτε να φθαρει σε τετοιο σημειο οπως βλεπω στη φωτο σου.αρα γενικα τα υλικα σου ηταν τοσο μπουκωμενα που εκτος την ζημια που επαθαν αμφιβαλω αν εκαναν και σωστα τη δουλεια τους.
γι αυτο πολλοι εδω μεσα λενε να βαζουμε ελαφροπετρα.κανει την ιδια δουλεια και κοστιζει μηδεν!!πιο πολυ σε συμφερει να βαζεις καινουρια παρα να την καθαριζεις καθε φορα..
ας ακουσουμε και καμια παραπανω γνωμη για την φθορα των υλικων οταν το δουν κι αλλα παιδια..

delta66 24-12-15 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 911985)
γι αυτο πολλοι εδω μεσα λενε να βαζουμε ελαφροπετρα.κανει την ιδια δουλεια και κοστιζει μηδεν!!πιο πολυ σε συμφερει να βαζεις καινουρια παρα να την καθαριζεις καθε φορα..

Ετσι ειναι.
Ποιος ενδιαφερεται για τα συγκριτικα τεστ των υλικων πλεον? :D

ΔημήτρηςΤ 24-12-15 21:47

Siporax σε φίλτρο που άνοιξα μετά από δύο χρόνια ήταν σαν το δικό σου .το ίδιο που το καθάρισα κάθε 4 μήνες ήταν σχεδόν άσπρο !!!

Ph0b0s 24-12-15 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 912008)
Ετσι ειναι.
Ποιος ενδιαφερεται για τα συγκριτικα τεστ των υλικων πλεον? :D

Εγκυκλοπαιδικές γνώσεις :p γι αυτό κ αντικαταστάθηκε με ελαφρόπετρα απο τα praktiker :cool:

delta66 25-12-15 05:06

Ναι αλλα τωρα μη κανεις αλλα 7 χρονια για να κανεις συντηρηση. :)
Βουλωνει απο σκουπιδι το πορωδες υλικο και χανει με τον καιρο την ωφελιμη επιφανεια για εποικηση απο βακτηρια.
Εκτος απο το γνωστο ξεπλυμα με νερο ενυδρειου για να φευγουν τα πολλα σκουπιδια και να ξεβουλωνει, και επειδη το ξεπλυμα δεν φτανει μεχρι βαθεια στους πορους, καθε 3 χρονια πρεπει να εχει αλλαξει ολο το υλικο σταδιακα.
Πχ καθε χρονο αλλαζε το 1/3 με καινουριο υλικο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01347 seconds with 11 queries