Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Mod-προς αποφυγη παρεξηγησεων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29698)

Πάνος 28-01-09 00:10

Mod-προς αποφυγη παρεξηγησεων
 
Θα ηθελα να πω 2 λογια για μια εμπειρια μου που θα μπορουσε ισως να βοηθησει να αποφευχθουν άλλες παρεξηγησεις στο μελλον…
Τις πρωτες μερες της εγγραφης καποιου νεου μελους…αρχισα να δεχομαι πμ με ερωτησεις ποικιλου ενυδρειακου περιεχομενου….δε μου αρεσει να λεω όχι ευκολα και απαντουσα με καλη διαθεση σε ότι γνωριζα…τα πμ αρχισαν να ζητουν διευθυνση msn για καλυτερη επικοινωνια….και η ανταλλαγη εγινε….γιατι να μη βοηθησεις αν μπορεις…
Μετα από 2-3 μονο αλλα πολύ χρονοβορες συνομλιλιες στο μσν….»αντε να μου δωσεις και το τηλ σου»….το καμπανακι χτυπησε αλλα τι στο καλο…παρα τις επιφυλαξεις ας το δοκιμασουμε και αυτό…αφου υπηρχε η βεβαιωση πως μονο για κατι σοβαρο θα ενοχλουσε…
1-2-3-5...... τηλεφωνα διαρκειας και καποιες φορες να μη το σηκωνω γιατι ημουν στη δουλεια…καθημερινα σχεδον τα τηλεφωνα…
Για ότι αφορα το ενυδρειο του συγκεκριμενα απαντουσα…αλλα οι γενικες ερωτησεις…που δεν τον αφορουσαν (π.χ. τι κανει ο ζεολιθος) απαντουνταν με παραπομπη σε σελιδες…
Αυτό ηταν…Δε του αρεσε,,,
Λαβαινω ένα μηνυμα ότι το παιζουμε παντογνωστες…ότι μας κανουν (εμας τους mods) 5 ερωτησεις ολο κι ολο και δεν απανταμε ολοκληρωμενα και το συστημα μας είναι να παραπεμπουμε σε σελιδες…Κατα λεξη:
«ε, όχι ρε δε διαβαζω..γιαυτο ειστε εκει ότι ερωτηση σας κανουν να απαντατε..και όχι να τον στελνετε σε άλλη σελιδα …αλλιως τι γραφεστε για να το παιζετε παντογνωστες?»

Δεν εχει νοημα να πω περισσοτερα (και είναι αρκετα και υβριστικα)…αλλα με αφορμη το παραπανω θελω να σταθω στο τι κανει η τι πρεπει να κανει ενας mod..

Ειμαστε υπευθυνοι για τη σωστη λειτουργια των κατηγοριων μας….να προσπαθουμε να μη γραφονται λαθη ..να μη γινονται καυγαδες ,συκοφαντιες, παρεξηγησεις…να μεταφερουμε –ενωνουμε-διαγραφουμε θεματα για πιο σωστη κατανομη των θεματων…
Αλλος καθεται μιση ωρα και αλλοι πολλες ωρες καθημερινα…και ολοι χωρις καμια ανταμοιβη..ειναι επιλογη μας….
Δε γνωριζουμε τα παντα…..δεν ειμαστε πανω από έναν υπολογιστη συνεχεια για να απανταμε αμεσως σε ολους....μπορει να μεσολαβησουν λιγες ωρες η και 1-2 μερες….
Διαφορετικα δε θα ηταν φορουμ αλλα ιστοσελιδα παροχης υπηρεσιων….

Τελος να πω ότι δε τα γραφω τα παραπανω σαν mod αλλα σαν μελος (γιατι συνεχιζουμε και ειμαστε μελη) θελοντας να ευχαριστησω ολους.. mod και μη-mod που βοηθησαν να εχουμε τις λιγες γνωσεις που εχουμε…και να χαιρομαστε τα ενυδρεια μας..

ο καθεις που εχει καποια ενσταση η καποιο παραπονο μπορει να το εκφρασει ελευθερα για να βελτιωσουμε οτι μπορουμε..

xontros 28-01-09 00:18

+1000 :smt023

Neoklis 28-01-09 00:23

Καλα εκανες και το επισημαινες Πανο!!
Η "δουλεια" σας (ελπιζω να το λεω καλα) ειναι να συντονιζεται το φορουμ και οχι να απαντατε στο καθε εναν με πμ και ενυδρειακα μαθηματα και ειδικα οταν εχει τετοιο θρασος.
Αμα θελει να κατσει να διαβασει.


Και αλλη φορα να μην του ξαναπαντησεις... :smt033

PascM 28-01-09 00:27

Αν και δεν είμαι mod θέλω να απαντήσω σε αυτά που γράφεις Πάνο.

Το forum είναι για να διαβάζει κάποιος τις πληροφορίες που γράφονται, να ψάχνει να βρει παρόμοιες περιπτώσεις με αυτές που αντιμετωπίζει γιατί κάποιος άλλος πιθανότατα να έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και έγραψε την εμπειρία του εδώ μέσα.

Το να ζητάμε από κάποιον να μας πει τι να κάνουμε και δη μέσα από ένα τηλέφωνο με βρίσκει να διαφωνώ παρόλο που το έχω ζήσει.

Στο τέλος θα πρέπει όποιος γνωρίζει να πηγαίνει να στήσει και το ενυδρείο του άλλου.

Δεν είναι λογική αυτή!

Τσιόνογλου Σταύρος 28-01-09 00:28

Καλά έκανες και τα είπες συμφωνω απόλυτα μαζί σου.Προσωπικά κάποιους τύπους που με έπρηξαν τους ξαπόστειλα και ησύχασα.:smt065

fishme1 28-01-09 00:29

ειστε και οι δυο και εσυ και ο χοντρελας
υπεροπτες και σκοπιμα δεν απαντατε 15η φορα σε πμ , και δεν τα λετε ολα απο το μσν και το τηλεφωνο που δωσατε απλα και μονο γιατι δεν θελετε να δωσετε την γνωση και τα μαθουμε οι υπολοιποι και σας παρουμε την θεση

ουστ κοπροι

πραγματικα εχω αηδιασει με την παρτη σας :smt078

Perazzi 28-01-09 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 326886)
Αν και δεν είμαι mod θέλω να απαντήσω σε αυτά που γράφεις Πάνο.

Το forum είναι για να διαβάζει κάποιος τις πληροφορίες που γράφονται, να ψάχνει να βρει παρόμοιες περιπτώσεις με αυτές που αντιμετωπίζει γιατί κάποιος άλλος πιθανότατα να έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και έγραψε την εμπειρία του εδώ μέσα.

Το να ζητάμε από κάποιον να μας πει τι να κάνουμε και δη μέσα από ένα τηλέφωνο με βρίσκει να διαφωνώ παρόλο που το έχω ζήσει.

Στο τέλος θα πρέπει όποιος γνωρίζει να πηγαίνει να στήσει και το ενυδρείο του άλλου.

Δεν είναι λογική αυτή!

:smt023:smt023:smt023:smt023

sifnos 28-01-09 00:33

αφου αναγραφεται και στους κανονες και το εχει κανει και υπομνημα ο τολης. οχι μασημενη τροφη και πρωτα απ' ολα αναζητηση. αν δεν διαβασεις δεν βρεχεις ενυδρειο(κατα το ρητο με το ψαρι)

chemical mac 28-01-09 00:43

:D :D :D Είμαι σίγουρος ότι έδωσες τηλέφωνο μπας και βγάλεις γκομενάκι αλλά σου βγήκε μούφα και σε πρήζει με το ενυδρείο. Τα ηθελες και τα πάθες φιλαράκο :D :D :D

Πάνος 28-01-09 00:45

:D:D:D...με επιασες μακη...ακολουθω τις τακτικες σου αλλα δεν...:smt033

σιφνο....ποιο υπομνημα λες και μου διαφευγει??

sifnos 28-01-09 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 326907)
:D:D:D...με επιασες μακη...ακολουθω τις τακτικες σου αλλα δεν...:smt033

σιφνο....ποιο υπομνημα λες και μου διαφευγει??

αυτο που λεει για τις ιδιες και ιδιες επαναλαμβανομενες ερωτησεις....να ψαξω να σου δωσω λινκ?

Πάνος 28-01-09 00:50

αν θελεις...γιατι δε καταλαβα για ποιο λες...

sifnos 28-01-09 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 326912)
αν θελεις...γιατι δε καταλαβα για ποιο λες...

καλα απο το πολυ διαβασμα τα εχω κανει ολα mix. ειχα στο μυαλο μου(:confused:)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%F1%EF%F5%F2 και το συνδιασα με αυτο

Παράθεση:

Πριν ζητήσετε / ρωτήσετε κάτι ακολουθήστε τους παρακάτω απλούς κανόνες:
  • Χρησιμοποιήστε το Search του forum (Ίσως να υπάρχει αυτό που ζητάτε σε κάποιο παλιότερο topic / μήνυμα).
  • Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.
  • Θυμηθείτε ότι οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν και ότι δεν υπάρχουν για τα πάντα απαντήσεις.

θα ορκιζομουν οτι το ειχα διαβασει καπου να το λεει και ο Τολης(οχι οτι αλλαζει στο νοημα της υποθεσης κατι αλλα επειδη το ανεφερα)

Nikos! 28-01-09 01:00

Μια χαρα τα ειπε ο πανος!!!Οι mod εμενα προσωπικα μου εχουν δωσει αρκετες πληροφοριες μεσω πμ και σας ευχαριστω ολους παρα πολυ..Ισως μερικες φορες να τους επριξα κιολας αλλα τωρα θα το κανω μονο αν ειναι πραγματικα αναγκη.Ασε που δεν ειναι υποχρεωμενοι να μας απαντανε μεσω πμ.Και παλι ευχαριστω!

imichal 28-01-09 01:03

Παράθεση:

Είμαι σίγουρος ότι έδωσες τηλέφωνο μπας και βγάλεις γκομενάκι αλλά σου βγήκε μούφα και σε πρήζει με το ενυδρείο
χαχαχαχα

Βρε κοπροι !! Τι σας πληρωνουμε ? οχι μονο πρεπει να απαντατε στα πμ αλλα θα πρεπει να κανετε και επισκεψεις στα σπιτια των ενδιαφερομενων για να τους δειχνετε στην πραξη τα λεγομενα σας.....
Και να γυρισετε τα τηλεφωνα σας σε 0800...(για μην πληρωνουμε κιολας)
Πες τα ρε fishme1....
Φτου σας.....

chemical mac 28-01-09 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 326907)
:D:D:D...με επιασες μακη...ακολουθω τις τακτικες σου αλλα δεν...:smt033

σιφνο....ποιο υπομνημα λες και μου διαφευγει??

εγώ χαρίζω κλαδέματα ;)

Λιβέρης Σταύρος 28-01-09 09:39

Ρε παιδιά τί να πώ μ'αυτά που διαβάζω, οι Mods δέν είναι αποκλειστικές νοσοκόμες και πολύ τους και καλά τους, που ορισμένες φορές έχει μαλιάσει η γλώσσα τους να λένε τα ίδια και τα ίδια. Αν το πάρουμε κι' απο την άλλη, αν διαβάσει κάποιος το φόρουμ βρίσκει πληροφορίες-απαντήσεις για τόσα θέματα που δέν χρειάζεται να ρωτήσει κάτι άλλο. Ελπίζω να λυθεί το θεματάκι γρήγορα.

lion 28-01-09 09:43

Δηλαδή μπορούμε να στέλνουμε pm στους mods για διάφορα προβλήματα, ενυδρειακά ή όχι; Δεν το ήξερα... Ωραία... Καλά που μου το είπατε....

N4505 28-01-09 09:44

[
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos! (Μήνυμα 326918)
Ασε που δεν ειναι υποχρεωμενοι να μας απαντανε μεσω πμ

Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται να στέλνουμε πμ για βοήθεια...
Το νόημα του forum νομίζω, είναι να γίνονται δημόσιες ερωτήσεις για να υπαρχει πλουραλισμός και για να μπορεί και κάποιος άλλος να βοηθηθεί με μια απλή αναζήτηση.

andreas72 28-01-09 09:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 326905)
:D :D :D Είμαι σίγουρος ότι έδωσες τηλέφωνο μπας και βγάλεις γκομενάκι αλλά σου βγήκε μούφα και σε πρήζει με το ενυδρείο. Τα ηθελες και τα πάθες φιλαράκο :D :D :D

επειδή είχα την τιμή να γνωρίσω τον πάνo,από κοντά...
θα "σινφονονισο",ότι πήγε να γνωρίσει το τέλειο κορμί..:D:D:D.(είναι πονηρός τύπος )αλλα του έκατσε μούφα:D:D:smt033:smt033

chemical mac 28-01-09 10:29

επειδή πάλι μπερδεύτηκε το θέμα. οι mods είναι εδώ για να κρατάν τις ισορροπίες στο forum (σβήσιμο μηνυμάτων, μπανάρισμα κτλ :D ). Το να απαγορευτεί να στέλνονται πμ σε αυτούς το βρίσκω τουλάχιστον φαιδρό. Κι αν δε γουστάρεις απλά δεν απαντάς. Η υποχρέωση του mod είναι η εύρυθμη λειτουργία του forum και όχι η απάντηση ή η βοήθεια κάποιου άλλου. Αν ισχύει το δεύτερο...είμαστε όλοι μας mods. Η ουσία είναι αυτό που λέει ο Ν4505 "Το νόημα του forum νομίζω, είναι να γίνονται δημόσιες ερωτήσεις για να υπαρχει πλουραλισμός και για να μπορεί και κάποιος άλλος να βοηθηθεί με μια απλή αναζήτηση". Κάποτε σε μια ερώτηση μου με πμ προς τον Τόλη είχα ακριβώς αυτή την αντιμετώπιση, με προέτρψε να το ποστάρω στην κατάλληλη κατηγορία και μετά απάντησε όσο πιο αναλυτικά μπορούσε (έβαλε τα κεφάλια που υποκλίνονται, Τόλης είναι αυτός :D ), με γνώμωνα ότι η γνώση και η πληροφορία που κυκλοφορεί εδώ μέσα δεν είναι πλεονέκτημα κάποιων αλλά ένα εργαλείο για όλους.
Και για να ξαναγυρίσουμε στον Πάνο......τι κουτσουκέλα έκανες και δεν σου βγήκε; :smt044

caverman 28-01-09 13:38

Κάποιοι νομίζουν ότι είσαστε σαν τις εταιρείες άμμεσης οδικής βοήθειας. Άμα βρούν τηλέφωνο το βροντάν μέχρι τελικής πτώσεως.
Πρόσφατα πήρε το αυτάκι μου παράπονα :smt076πελατών καταστήματος που μοίραζε και τα ενημερωτικά φυλλάδια του ΠΣΦΕ ότι στα τηλέφωνα του φυλλαδίου δεν απαντά κανένας όταν παίρνουν για να ζητήσουν πληροφορίες για το ενυδρείο τους.!!!!!
Άντε μετά ο καταστηματάρχης να τους εξηγήσει...:smt102:smt102:smt102

kalomoiris 28-01-09 13:55

αχ βρε πανο δεν το εβγαζες νωριτερα το ποστ και δεν με προλαβες!!!!!!!!!:confused::confused::confused::co nfused::confused:

εκανα απο οτι φανηκε και εγω το ιδιο λαθος να του δωσω το τηλ μου

2 πραγματα εχω να πω

πρωτον δεν εχω μπαταρια στο κινητο μου εκλεισε
δευτερον ακομα καινε τα αυτακια μου!!!!!!!!

sifnos 28-01-09 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 327087)
Κάποιοι νομίζουν ότι είσαστε σαν τις εταιρείες άμμεσης οδικής βοήθειας. Άμα βρούν τηλέφωνο το βροντάν μέχρι τελικής πτώσεως.
Πρόσφατα πήρε το αυτάκι μου παράπονα :smt076πελατών καταστήματος που μοίραζε και τα ενημερωτικά φυλλάδια του ΠΣΦΕ ότι στα τηλέφωνα του φυλλαδίου δεν απαντά κανένας όταν παίρνουν για να ζητήσουν πληροφορίες για το ενυδρείο τους.!!!!!
Άντε μετά ο καταστηματάρχης να τους εξηγήσει...:smt102:smt102:smt102

ρε παλιο mod αλητες κληκαδοροι.φτου σας. εχω στειλει σε ολους πμ και κανεις δεν εχει απαντησει ποτε. γα αυτο θα σας ρεζιλεψω. εχει βουλωσει το καζανακι ρε παιδια και δε μου λεει κανενας mod πως να το ξεβουλωσω!!δεν ερχρετε καποιος απο δω για βοηθεια??:D
-------------------------
ο χειροτερος απ΄ολους ειναι αυτος ο πως τον λενε μωρε ααα ναι ο vasilakis. δε βοηθαει καθολου ρε παιδια.κανει πολυ κακη παρεα. τι ειναι αυτος??μιλα ρε. παραδεξουτο.

ermis 28-01-09 14:28

Αν και νέος, συμφωνώ με το 1ο post! Ούτε msn χρειάζεται να δίνει κάποιος, ούτε και τηλ. Στη τελική αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι σε προσωπικό επίπεδο και όχι δημόσια στο forum, ας πάει στο petshop ή ας πάρει τηλ εκεί. Εμένα σε όποιο petshop ζήτησα αρχικά βοήθεια, ηταν όλοι πρόθυμοι να απαντήσουν ακόμα και τηλεφωνικα γιατί αυτή είναι η δουλειά τους! Στα forum υπάρχουν επαγγελματίες αλλά και hobbιστες, επίσης οι απαντήσεις μπορεί ΄να είναι σωστές, μπορεί και λάθος. Ανάλογα με τις εμπειρίες του καθένα!

N4505 28-01-09 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis (Μήνυμα 327108)
Εμένα σε όποιο petshop ζήτησα αρχικά βοήθεια, ηταν όλοι πρόθυμοι να απαντήσουν ακόμα και τηλεφωνικα γιατί αυτή είναι η δουλειά τους! Στα forum υπάρχουν επαγγελματίες αλλά και hobbιστες, επίσης οι απαντήσεις μπορεί ΄να είναι σωστές, μπορεί και λάθος. Ανάλογα με τις εμπειρίες του καθένα!

Εννοείς οτι στα petshop οι απαντήσεις είναι μόνο σωστές γιατί είναι η δουλειά τους? Θεωρητικά σε έναν τέλειο κόσμο έτσι θα ήταν, αλλά.......

ermis 28-01-09 15:10

Λέω "μπορεί"... γιατί κατάλαβα οτι δεν είναι πάντα σωστά τα όσα λένε. Απλά σχολίασα το οτι εκεί είναι κατα κάποιο τρόπο η δουλειά τους να ενημερώνουν (καλώς ή κακώς), ενώ στα forum δε πρέπει να ενοχλούμε τους mod στο τηλ.!

chemical mac 28-01-09 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis (Μήνυμα 327127)
Λέω "μπορεί"... γιατί κατάλαβα οτι δεν είναι πάντα σωστά τα όσα λένε. Απλά σχολίασα το οτι εκεί είναι κατα κάποιο τρόπο η δουλειά τους να ενημερώνουν (καλώς ή κακώς), ενώ στα forum δε πρέπει να ενοχλούμε τους mod στο τηλ.!

τους υπόλοιπους χρήστες; μπορούμε;

sifnos 28-01-09 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 327133)
τους υπόλοιπους χρήστες; μπορούμε;

σταματα ρε mac να μου στελνεις ερωτικα πμ...οοοο:D

ermis 28-01-09 19:51

Προφανώς το ρίξατε στη πλάκα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03207 seconds with 11 queries