Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   θέλω την μακάβρια γνώμη σας ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10202)

crazyio 01-01-06 00:46

θέλω την μακάβρια γνώμη σας ...
 
1 Συνημμένο(α)
δυστυχώς ο μονομάχος μου δεν είναι καθόλου καλά εδώ και πολύ καιρό (αναρωτιέμαι πως ακόμα ζεί) .... ίσως επειδή έλειπα η ποιότητα νερού έγινε πολύ χάλια -αν και γινόνταν αλλαγές απο τρίτους -...οπότε είναι με εντελώς "λιωμένα" τα πτερυγιά του , έχει χάσει σχεδόν όλο του το χρώμα - ο μισός έχει γίνει μαύρος- δεν μπορεί να κολυμπίσει, είναι συνέχεια κάτω, όποτε πάει να φάει (τρώει όμως κανονικά ! κολυμπάει ΜΟΝΟ για να φάει) πάει σαν χαλασμένο κάρο κούτσα κούτσα .... και γενικά ούτε καν να ισσοροπίσει στο νερό δεν μπορεί :( :( με τινάγματα προχωράει για να φτάσει στην επιφάνεια να φάει ... :(
τον λυπάται η καρδιά μου να τον βλέπω έτσι και πραγματικά ταλαιπωρείται το ψαράκι ......
οπότε σας ρωτάω ... με ποιόν τρόπο γίνεται η ευθανασία στα ψάρια?
αν και με πονάει αυτό που ρωτάω γιατί ήταν και είναι το αγαπημένο μου ψαράκι αυτόν τον λίγο καιρό που ασχολούμαι ...... ήταν πραγματικά πανέμορφος .....

Έτσι ήταν ..

Strahos 01-01-06 18:20

ευθανασία δεν είναι καλή λύση κατά την αποψή μου γιατί δεν νομίζω να είναι μη αναστρέψιμο το κακό. προσπάθησε να του παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες από εδώ και πέρα και μπορεί να επανέλθει το ψάρι.και τα πτερύγια των ψαριών ξαναβγαίνουν.κάνε μια καλή προσπάθεια κι αν σου πεθάνει πέθανε, μην το σκοτώσεις εσύ.

ΠΕΤΡΟΣ 01-01-06 19:14

τι ευθανασια;οχι crazyio.το οτι τρωει δειχνει ενα μικρο σημαδι οτι η κατασταση μπορει να αντιστραφει.βελτιωσε τισ συνθηκεσ.η υπομονη και η προσπαθεια μπορει να ανταμειφθουν.

Dionysis 01-01-06 19:15

Από την φωτογραφία καταλαβαίνει κανείς ότι ήταν ένα πολύ όμορφο ψαράκι και μπορεί να ξαναγίνει αν του παρέχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες .
Δοκίμασε να του δώσεις κατεψυγμένη ή ζωντανή τροφή και συχνές αλλαγές νερού . Απο NH3 /NH4 και ΝΟ2 πως είσαι ?
Μην τα παρατάς τόσο εύκολα . πάλεψε το και αν δεν ζήσει τότε τουλάχιστον προσπάθησες . Καλή τύχη

deMetrIs 01-01-06 19:40

οχι σε παρακαλώ μην το σκοτώσεις....:smt010 αφου ειναι το αγαπημενο σου ψαρακι δεν νομιζω οτι πρεπει να προχωρισεις στην ευθανασια ξερω οτι ειναι δυσκολο να το βλεπεις να βασανιζεται αλλα μην προχωρισεις σε αυθανασια φαντασου να καταλαβεναι τι σκεφταισε το ψαρακι σου!μπορεις να κανεις κατι για να γινει καλυτερα π.χβαλε λιγο αλατακι,αυξησε θερμοκρασια, ταισετον με προτεινουχες τροφη!

Theokyr 02-01-06 15:43

Αν θες να τελικά να κάνεις ευθανασία, μπορείς να βάλεις το ψάρι πάνω σε πάγο...

Η απόφαση είναι δική σου.

Θεόφιλος

filoxenos 02-01-06 22:56

Ευθανασία...
 
Βάζεις το ψάρι σε σακούλα ή τάπερ με νερό - όχι λιγότερο από λίτρο - και το βάζεις στην κατάψυξη. Δεν ανοίγεις πριν περάσουν ~5 ώρες - ανάλογα την κατάψυξη βέβαια. Είναι αρκετά "ανώδυνος" τρόπος (απ' ότι λένε οι "ειδικοί") γιατί πρώτα ναρκώνεται και μετά πεθαίνει.
Συμβουλή (κάποιου που το έχει κάνει και το έχει μετανοιώσει... :( ): Προσπάθησε να σώσεις το όποιο ψάρι, ΟΤΙ και να έχει, ΟΠΩΣ και να είναι, με ΟΛΕΣ σου τις δυνάμεις, γνώσεις και βοήθεια από εδώ ή αλλού.
Πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο, για την 1 πιθανότητα....

cbr929 03-01-06 00:37

Νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να προσπαθήσεις... Κάνε ότι περνάει απ'το χέρι σου: συχνές αλλαγές, ανέβασε θερμοκρασία, βάλε almond leaves, λίγο αλατάκι, ψάξε για το κατάλληλο φάρμακο... Εφόσον τρώει, έχει ακόμα ελπίδες.

Πριν από ένα 6μηνο περίπου, είχα έναν μονομάχο με εμφανή συμπτώματα dropsy (ασθένεια που οδηγεί τις περισσότερες φορές σε θάνατο). Το συγκεκριμένο ψαράκι όχι μόνο ζει και βασιλεύει, αλλά μετά την ανάρρωσή του έγινε το πιο κοινωνικό ψάρι που είχα ποτέ. Τρώει απ'το χέρι μου και δέχεται ευχαρίστως χάδια! Φαντάζεσαι να είχα αποφασίσει ότι δεν έχει ελπίδες και να του είχα κάνει ευθανασία?

crazyio 15-01-06 21:42

καλος σας βρήκα .....
η μετάθεση μου έγινε και είμαι εδώ ..... δίπλα στο σπίτι μου ....
οπότε τωρα μπορώ να φροντίζω όπως θέλω τα ψάρια μου και να βλέπω ανα πάσα στιγμή την κατάσταση τους ....φυσικά ανάλογα με τις εξόδους μου ... ελπίζω για το καλύτερο ...
η απόφαση πάρθηκε ...... προσπαθώ να το σώσω .... αν μπορεί να γίνει κάτι θα γίνει ... αν όχι .... βλέπουμε....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01325 seconds with 11 queries