Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καθαρισμός φίλτρου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21909)

snappys 05-01-08 16:22

Καθαρισμός φίλτρου.
 
Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!!!
Έχω το 96άρι ενυδρείο του carefour 2,5 μήνες.Στο φίλτρο εχω σφουγγάρι και 2 ειδών μακαρονι.Κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω και ποια είναι η διαδικασία;Τα παλια μακαρόνια τα πετάω και απλά βαζω καινούρια;Ρωτάω για να μην κάνω κανένα λαθος.Εχω 3 ανούμπιες.Να τις βγάλω απο το πλαστικό με το σφουγγαράκι που είναι τοποθετημένες ή να τις τοποθετησω έτσι μέσα στο χαλίκι;Ευχαριστώ.:confused:

giagligian 05-01-08 16:29

Το φίλτρο δεν το καθαρίζουμε ποτέ εκτός αν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όπως για παράδειγμα το να μειώνει αισθητά την ροή του νερού. Και αν είναι να το καθαρίσεις, θα ξεπλύνεις απλώς τα σφουγγάρια του με νερό από το ενυδρείο, και όχι με νερό της βρύσης.

Όσο για τα φυτά, εννοείται ότι πρέπει να βγάλεις τα γλαστράκια με τα σφουγγαράκια. Και οι ανούμπιες δεν φυτεύονται στο χαλίκι;). Ή μάλλον φυτεύονται αλλά μόνο οι ρίζες πρέπει να μπουν στο χαλίκι, όχι ο κορμός. Είναι πολύ καλύτερο να τις δέσεις πάνω σε κάποια πέτρα ή κάποιο ξύλο που προφανώς θα έχεις μέσα στο ενυδρείο σου. Για περισσότερες πληροφορίες περίμενε τον halva να σου πει που έχει ανθισμένες ανούμπιες :D:D:D

imichal 05-01-08 16:32

α)Τις ανουμπιες τις βγαζεις απο το πλαστικό και το σφουγγαράκι. Μπορείς είτε να τις δεσεις πάνω σε ενα ξύλο ή πέτρα (χωρις να τις φυτέψεις) ή να τις τοποθετησεις στο χαλικι προσέχοντας να μπουν στο χαλίκι μονο τα μικρά ριζίδια (το πιο χοντρό πρασινο απο το οποιο βγαινουν τα μικροτερα ριζίδια πρεπει να μεινει εξω από το χαλίκι...)
β)το φίλτρο θα το αλλάζεις περίπου ανα μήνα ή όποτε δεις οτι δεν σου καθαρίζει το νερό. Προσοχή οταν το ξεπλένεις να χρησιμοποιεις νέρο ενυδρείου και οχι βρυσης.(το νερό βρυσης σκοτωνει τα βακτηρια που αναπτυσονται στο φίλτρο σου....)
γ)Το μακαρόνι ειναι για μηχανική φίλτρανση και δεν το αλλάζεις.....(θα το καθαρίζεις με τον ιδιο τροπο οπως το σφουγγαρι σου (νερό ενυδρείου) οταν βλεπεις οτι εχει "μπουκωσει"

halvas69 05-01-08 16:32

Όπως τα είπε ο Ναξιώτης μας είναι 100% σωστά, δεν έχω να προσθέσω τίποτα.
ΥΓ giaglian είσαι κόπρος χα,χα,χα.

Mr.Gorsky 05-01-08 16:33

Το φιλτρο 8α το κα8αριζεις μονο οταν 8α εχει μειωθει αρκετα η ροη του
το οποιο απλα 8α πρεπει να ανοιξεις και να πλυνεις λιγο με νερο του ενυδρειου ( ειναι πολυ σημαντικο αυτο ) δε πετας τπτ


Τις ανούμπιες τις βγαζεις απο το γλαστρακι τους και ειτε τις <πιανεις > πανω σε μια ριζα η τις φυτευεις στο χαλικι προσοχη : η κετρικη ριζα να ειναι εξω απο το χαλικι , δηλαδη να μονο τα μικρα καθετα ριζιδια να μπενουν στο χαλικι

Tolis 05-01-08 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 226000)
β)το φίλτρο θα το αλλάζεις περίπου ανα μήνα ή όποτε δεις οτι δεν σου καθαρίζει το νερό.

Να προσεχουμε, δεν θα το αλλαζει, θα το ξεπλενει...

imichal 05-01-08 16:50

:smt023

snappys 05-01-08 16:51

Εχω παρει υγρό λίπασμα που λέει να ρίχνω 10ml για 100λιτρα κάθε 14 μέρες.Κάνει δουλειά ή όχι;

imichal 05-01-08 16:54

Τι λίπασμα? Ποιας εταιρειας ?

snappys 05-01-08 17:03

aqua plant της Tropical.

imichal 05-01-08 17:09

Παρόλο που το συγκεκριμένο δεν το έχω χρησιμοποιησει ποτέ για τα φυτά σου (3 anubias) που ειναι χαμηλών απαιτήσεων πιστεύω οτι θα ειναι μια χαρά. Αν αργότερα βάλεις φυτά με περισσότερες απαιτήσεις τότε δοκίμασε τη σειρά της seachem.....

Tolis 05-01-08 17:23

Μιας κι εχεις μονο 3 ανουμπιες ριχνε τη μιση δοση, κι αυτη οχι με μιας, αλλά "σπασμενη" σε δυο τρεις φορες. Το παραπανω λιπασμα θα βοηθησει στην αλγη.

snappys 05-01-08 19:06

Στο μπουκαλακι λέει ότι είναι ιδανικό στο να μειώνει τον κίνδυνο προσβολής αλγης.είναι πολωνικο.θα το δω στην πράξη κ θα σας ενημερώσω.θα βάζω την μισή ποσότητα όπως μου είπατε.ευχαριστώ πολύ!

stav 07-01-08 09:54

Το συγκεκριμενο σκευασμα ειναι σκετο νεροζουμι,το εχω δοκιμασει.Οταν σου τελειωσει παρε της Seachem(δεν κανω διαφημηση).

gfdimopo 08-01-08 23:55

μπορεί να πει κάποιος πως ξεπλένουμε τα σφουγγάρια?

Τα βουταμε απλά στο νερό του ενυδρείου που έχουμε βγάλει στο κουβα, τα βγάζουμε και τα στίβουμε 2 με 3 φορές?

δεν τα τρίβουμε καθόλου?

chris129 08-01-08 23:57

ετσι ακριβως δεν τα τριβουμε καθολου απλα τα στραγγιζουμε:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries