Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Για να ζηλεύει ο Κώστας (φόρος τιμής στον Bokosta) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40717)

drbig 26-05-10 18:50

Για να ζηλεύει ο Κώστας (φόρος τιμής στον Bokosta)
 
8 Συνημμένο(α)
Ιδού τα krib-άκια με τους γονείς κανα 2 εβδομάδων. Κωστα μέτρησα 45! :smt044:smt044:smt043:smt043

Λίγα λόγια για το ιστορικό της ομολογουμένως δύσκολης αναπαραγωγής...

1) Παίρνεις 2 kribs κατα προτίμηση αρσενικό - θηλυκό.. :D
2) Τα βάζεις στο ενυδρείο
3) Ο αρσενικός κάνει τη δουλειά του...
4) Ο αρσενικός κλειδώνει τη θηλυκιά σε μια σπηλιά που αμα λάχει τη φτιάχνει και μόνος του (όπως έγινε σε μένα)
5) Μετα απο λίγες μέρες βλέπεις πολλα μόμολα
6) Κάνεις πλάκα στον Κώστα! :smt077:smt077:smt077



....και 7) Ευχαριστείς τον Κώστα που σου τα έδωσε και σου είπε και 5 λογάκια και δεν σε παράτησε στην μάυρη σου μαυρίλα.... Thanks φιλε...

drbig 26-05-10 19:18

Οψόμεθα και για καλύτερες φωτό... μολις παρατήρησα οτι τα μωρά είναι κάλυψη-απόκρυψη με το βυθό παραλλαγής που έχω.... :D:D:D

kingrim 26-05-10 19:42

μπραβο μπραβο να σου ζησουν Χαρη

bokostas 26-05-10 19:56

3 Συνημμένο(α)
Άντε μπράβο βρε, να σου ζήσουν όλα και να τα χαίρεσαι και σιγά-σιγά μπορεί να μάθεις να βγάζεις και φωτογραφίες.:D

Πραγματικά ζηλεύω, γιατί η δικιά μου ζωντοχήρα κριμπενσίνα κατάφερε να μεγαλώσει μόνον 9, μόνη της όμως.

Οι ευχαριστίες δεν μου αξίζουν, γιατί κι εμένα μου τα χάρισαν φίλοι από το GAB.

Και για να ζηλεύεις κι εσύ Χάρη, δες τα σκαλαράκια μου, σήμερα 5 ημερών:

maikl 26-05-10 19:56

Καλως τα δεχτηκες..! ;)

drbig 26-05-10 20:09

Ζηλεύω......
Αλλά τι να κάνουμε? Παιδικό σταθμο τα ενυδρεία μας??? :D:D Αντε να σε ζήσουν ΜΠΡΕ!

akiriazides 26-05-10 20:42

κωστα στην φωτογραφια ποιος ειναι;;;;;;;

bokostas 26-05-10 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akiriazides (Μήνυμα 449820)
κωστα στην φωτογραφια ποιος ειναι;;;;;;;

Μπράβο παρατηρητικότητα. Ο μακαρίτης ο πατέρας μου Αντώνη.
Το μαγαρίσαμε πάλι το θέμα του Χάρη.:D

drbig 26-05-10 21:19

Ελα βρε, εμείς να μαστε καλα... slow the eggs.. ενα θεματάκι είναι εξάλλου!. Εν αναμονή της όσμωσης, και του καινούργιου φίλτρου, και καλυτερων φωτογραφιών απο τα kribs (ελπίζω να πρόσεξες τις κοκκινες κοιλίτσες!!!;)) πάω να κάνω αλλαγή νερού (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)

Πάντως πολύ χαίρομαι που τα kribs ουσιαστικά μεγαλώνουν μόνα τους, γιατι τα σκαλάρια πολύ προσπάθεια ρε παιδάκι μου.... :D:D:D Καλά δεν συζητάμε τι ξύλο έχει πέσει στους xipho...

nikosm1 26-05-10 21:25

Να σας ζήσουν και στους δύο.

ΥΓ Γιατί είχα την εντύπωση οτι ο Κώστας άλλαξε το username σε beaukostas?

Alex_Salonica 26-05-10 21:25

Να σου ζήσουν Χάρη!

Χαίρομαι που η γενιά των κριμπς μου αναπτύσετε και διαδίδεται! :D

bokostas 26-05-10 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 449841)
Να σου ζήσουν Χάρη!

Χαίρομαι που η γενιά των κριμπς μου αναπτύσετε και διαδίδεται! :D

Άλεξ τα κριμπενσάκια σου έκαναν μια γέννα, τα παιδιά τους μοιράστηκαν κι αυτά είναι τα εγγονάκια τους, άρα είσαι προ-πάππος τώρα.:D

Νίκο το σκέφτομαι σοβαρά να το αλλάξω, απλά φοβάμαι την καζούρα από τους Γαλλομαθείς.:)

Πάνος 26-05-10 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 449786)
6) Κάνεις πλάκα στον Κώστα! :smt077:smt077:smt077...

να σας ζησουν τα "μομολα"!!!:p
χαρη...ο κωστας να δεις πλακα που θα κανει..οταν δε θα ξερεις που να δωσεις 45 κριμπς...:D

reselie 27-05-10 00:22

εγω παιρνω ευκολα ενα ζευγαρι:D(Kribz)

drbig 27-05-10 01:06

Ας μεγαλώσουνε και ανετα θα δώσουμε.. Πως γεμισε τη Θεσσαλονίκη ο Κώστας xipho, χαλαρά να την γεμίσουμε και kribs!

giannisaek 27-05-10 02:22

Να σας ζήσουν και στους δυο.:smt041

Αλέξης6 27-05-10 12:18

Να σας ζήσουν τα μόμολα!!!!!!

drbig 27-05-10 20:20

3 Συνημμένο(α)
Δείτε λίγο καλύτερες φωτο, αλλά απο σήμερα έχω πρόβλημα. Η μαμα δεν αφήνει τον μπαμπα καθόλου να πλησιάσει.. Το κυνηγάει και τον έχει σε μια γωνιά. Ποιος ξέρει πάλι τιο μ@μ@κίες έκανε ο αντρας και τον έχει στο σκυλόσπιτο.....

theodarras 27-05-10 21:47

θελω και εγω ρε παιδια! που θα βρω ενα ζευγαρι? ψαχνω σαν τρελος για ενα ζευγαρι αλλα τιποτα!

drbig 27-05-10 21:58

Αν δεν βιαζεσαι ... θα μπορέσουμε να σου στείλουμε μόλις μεγαλώσουν, Εκτός κι αν έχει κάποιος ήδη έτοιμα..:grin:

bokostas 27-05-10 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 450218)
Δείτε λίγο καλύτερες φωτο, αλλά απο σήμερα έχω πρόβλημα. Η μαμα δεν αφήνει τον μπαμπα καθόλου να πλησιάσει.. Το κυνηγάει και τον έχει σε μια γωνιά. Ποιος ξέρει πάλι τιο μ@μ@κίες έκανε ο αντρας και τον έχει στο σκυλόσπιτο.....

Θα έφαγε κανένα μόμολο ο λιγούρης.:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodarras (Μήνυμα 450234)
θελω και εγω ρε παιδια! που θα βρω ενα ζευγαρι? ψαχνω σαν τρελος για ενα ζευγαρι αλλα τιποτα!

Καλοκαίρι έρχεται, όλο και κανένας δικός σου θα ανηφορίσει Θεσσαλονίκη, ή κανένας δικός μας θα έρθει Σάμο για μπάνια, οπότε του φορτώνουμε ένα
ζευγαράκι, αλλιώς υπάρχουν και τα ΚΤΕΛ, απλά είναι μικρούλια ακόμη και τα δικά μου και του Χάρη και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ζευγάρια.

drbig 27-05-10 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 450239)
Θα έφαγε κανένα μόμολο ο λιγούρης.:D

Υποπτεύμομαι οτι μάλλον χτες με τις αλλαγες νερου και το aquascaping χάθηκε κανενα και η τυπισσα θεώρησε τον αρσενικό ως υπαίτιο! ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ για όλα εμας κατηγορούνε. :D:D:D

Πηδάω θέμα (και ενυδρείο ταυτόχρονα), σήμερα καθαρίσανε ανουμπια μετα πολλές μέρες (ίσως και κανα μήνα), το πρωι θα πιάσουν δουλειά οι σκαλάρηδες... τωρα που καλοκαίριασε θα φτιάξω χαλαρά αρτέμια! :D

theodarras 27-05-10 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 450239)
Καλοκαίρι έρχεται, όλο και κανένας δικός σου θα ανηφορίσει Θεσσαλονίκη, ή κανένας δικός μας θα έρθει Σάμο για μπάνια, οπότε του φορτώνουμε ένα
ζευγαράκι, αλλιώς υπάρχουν και τα ΚΤΕΛ, απλά είναι μικρούλια ακόμη και τα δικά μου και του Χάρη και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ζευγάρια.

αν εχετε ζευγαρι πληρωνω και courier να μην σου πω και αεροπλανο για σαμο!

bokostas 27-05-10 22:44

9 μωρά έχω εγώ και καμιά 50αριά ο Χάρης, ε τι λες, δεν θα βγει ζευγάρι?
Οπότε κλείσε από τώρα ένα lear jet με 2μετρη αεροσυνοδό να τα παραλάβει.:D

drbig 28-05-10 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 450267)
9 μωρά έχω εγώ και καμιά 50αριά ο Χάρης, ε τι λες, δεν θα βγει ζευγάρι?
Οπότε κλείσε από τώρα ένα lear jet με 2μετρη αεροσυνοδό να τα παραλάβει.:D

μ' εκανες και γέλασα μες τον ύπνο μου! :D:D:D
-------------------------
Σήμερα το πρωί είδα οτι ο αρσενικός βγήκε απο το σκυλόσπιτο, η θηλυκιά τον πήρε πίσω. Ποιος ξέρει τι της εταξε το βράδυ και τον συγχώρεσε...
"Οχι γλυκια μου σου υποσχομαι, με την ξιφοφορίνα ηταν μια ξεπέτα και τιποτε άλλο, δεν συμπαθω τις κοκκινομάλλες, προτιμω τις μελαχρινές, "
Μα σου λέω αυτες είναι 5 και όλη την ώρα μες τα μούτρα σου και άγιο κολάζουν"
Μη νομίζεις οτι δεν σε είδα που κι εσύ κοιτούσες τον xipho με την μεγάλη ...ουρά"και τετοια....:D:D:D

platy 28-05-10 11:40

χαχαχαχαχ.....δν υπαρχουμε σε αυτο το φορουμ...να ρωτησω και γω...τα σκαλαρια γεννανε ολο το χρονο??οπως τα ζωοτοκα ας πουμε/

drbig 28-05-10 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 450443)
χαχαχαχαχ.....δν υπαρχουμε σε αυτο το φορουμ...να ρωτησω και γω...τα σκαλαρια γεννανε ολο το χρονο??οπως τα ζωοτοκα ας πουμε/

Απο όσο ξέρω ναι. Απλά δεν γεννάνε όλη τους την ζωή απο όσο έχω διαβάσει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02239 seconds with 11 queries