Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ΑΜΜΟΣ ΘΑΛΛΑΣΗΣ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32655)

omegka 04-06-09 22:47

ΑΜΜΟΣ ΘΑΛΛΑΣΗΣ?
 
Καλησπερα.σκεφτομαι να μαζεψω αμμο απ τη θαλλασα για να τη βαλω σε ενυδρειο με malawi.εχει κανεις καποια εμπειρια και αποψη?

sifnos 04-06-09 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από omegka (Μήνυμα 359040)
Καλησπερα.σκεφτομαι να μαζεψω αμμο απ τη θαλλασα για να τη βαλω σε ενυδρειο με malawi.εχει κανεις καποια εμπειρια και αποψη?

για κανε μια αναζητηση φιλε μου.θα βρεις πολλεεεες πληροφοριες.απο αυτ που εχω διαβασει μια χαρα ειναι;)

omegka 04-06-09 22:53

το θεμα ειναι οτι οι μισοι λενε οχι και οι αλλοι μισοι ναι!!βγαλε ακρη!

sifnos 04-06-09 22:55

δες ποιοι λενε οχι και ποιοι ναι;) επισης δες αν το τεκμηριωνουν.γιατι οχι?γιατι ναι? σε βλεπω σε καμια κοντινη παραλια συντομα:rolleyes:

omegka 04-06-09 22:58

ετοιμαζομαι για αυριο αλλα φοβαμαι μην εχω προβληματα..

sifnos 04-06-09 23:01

μονο στη μεση ισως να εχεις αν κουβαλισεις αρκετη:D

omegka 04-06-09 23:02

χαχα!ασε που θελω γυρω στα 40 κιλα!

Γιώργος Κ 04-06-09 23:06

Διαλεξε οσο γινεται πιο καθαρη παραλια (αν εχεις χρονο ριξε και καμια βουτια) και καλο πλυσιμο και ολα θα πανε καλα (40 κιλα αμμο θα σου φυγει η μεση :D)

halvas69 04-06-09 23:07

Μια χαρά κάνει η άμμος από την παραλία, αρκεί να είναι καθαρή.
Πέρασε την από μία σίτα (μην έχει απο γόπες μέχρι ....ξέρω εγώ) και ξέπλυνε την καλά με νεράκι και θα είναι έτοιμη.

omegka 04-06-09 23:08

εχει κανεισ σας εμπειρια αποπ αμμο θαλλασης ή εστω ενα φιλο?
ευχαριστω παντως.

george 04-06-09 23:09

Για να σου λέμε βάλε...θα έχουμε ;)

omegka 04-06-09 23:11

οοοκ!!βασικα θα τη βρασω οσο δε παει..!και θα προσπαθησω στο μαζεμα να ειναι οσο πιο μεσα στη θαλασσα.

Pritanis 05-06-09 10:17

γιατι να μην βαλει αμμο απο τη θαλασσα και οχι απο την αμμουδια που πιθανον να ειναι πιο βρωμικη?????

Moutralewn 05-06-09 13:03

Να σημειώσω κάτι...

Δεν αξίζει να μαζέψεις άμμο απο την παραλία.

Πας σε ένα μαγαζί με οικοδομικά υλικά και αγοράζεις με 2-3€ τα 20-25 κιλά.
Είναι καθαρότερη απο αυτή που θα μαζέψεις γιατί θεωρητικά είναι μαζεμένη απο μεγαλύτερο βάθος και γλυτώνεις και το κουβάλημα απο την παραλία που, πίστεψε με, είνια πολύ πιο δύσκολο και χειρότερο απο ότι ακούγεται.
;)

mikele 05-06-09 14:53

οχι αμμο θαλασσης για ψαρια μαλακου νερου
απο δοκιμες που εχω κανει ανεβαζει και πχ και σκληροτητα

Kotsos 05-06-09 15:30

Εγω έχω θαλάσσης μαζεμένη από την αμμουδιά χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά την έπλενα καλά. Δεν την έβρασα.

omegka 05-06-09 15:47

thnx all of you!!

albireo 05-06-09 18:33

Και εγώ στο ενυδρείο με μαλάουι που έχω η άμμος είναι από παραλία πλυμένη πολύ καλά και όχι βρασμένη, ανεβάζει και την σκληρότητα. Ένα χρόνο τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε εγώ ούτε οι κιχλίδες μου! ;)

thanasis76 05-06-09 19:08

επιδη εχω μια καποια εμπειρια .... η αμμο θαλασσης ειναι οτι πιο τελειο μπορει να μπει σε ενυδρειο μαλαουι...
και επιδη πολλοι μπορει να εχουν ξεχασει....

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21189



καλη συνεχεια φιλε μου και οτι θελεις στειλε μηνυμα...
και μην ακουσω που χαθηκες εσυ :D:D:D

με εχετε γκαντεμιασει και εχω ολο τραυματισμους!!!!
σκατοπαιδα....:smt065:smt065:smt065
χρωσταω και φωτο απο τα ταιρατακια μου ξερω....:D:D:D

sifnos 05-06-09 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 359196)
επιδη εχω μια καποια εμπειρια .... η αμμο θαλασσης ειναι οτι πιο τελειο μπορει να μπει σε ενυδρειο μαλαουι...
και επιδη πολλοι μπορει να εχουν ξεχασει....

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21189



καλη συνεχεια φιλε μου και οτι θελεις στειλε μηνυμα...
και μην ακουσω που χαθηκες εσυ :D:D:D

με εχετε γκαντεμιασει και εχω ολο τραυματισμους!!!!
σκατοπαιδα....:smt065:smt065:smt065
χρωσταω και φωτο απο τα ταιρατακια μου ξερω....:D:D:D

που χαθηκες εσυ :D:D:D??σε λιγο θα ψαχναμε στις αναζητησεις του ερυθρου σταυρου

thanasis76 05-06-09 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 359197)
που χαθηκες εσυ :D:D:D??σε λιγο θα ψαχναμε στις αναζητησεις του ερυθρου σταυρου

εχω ενα προβληματακι με το χερι και δεν κανει να ειμαι στο γραφειο και στο πισι πολυ... σχεδον καθολου....:(:(:(

KOKOBAS 08-06-09 16:38

Έχω δοκιμάσει με άμμο θαλάσσης και δουλεύει μια χαρά. Εγώ το έκανα ως εξής. Την έιχα σε κουβάδες και έβαζα μια σείτα. στη συνέχεια περνούσε η άμμος μέσα από τη σείτα και έπφτε σε ένα καρότσι. Στη συνέχεια έβαζα το λάστιχο μέσα στο καρότσι και με μια τύπου υπερχείλιση έδιωχνα τη βρωμιά. Δηλαδή άφηνα το νερό να τρέξει μέχρι να ξεπεράσει το ύψος του καροτσιού. Καλό είναι παράλληλα να την ανακατεύεις και βγάζει μια βρωμιά που μένει πάνω σαν αφρός.
ΜΕτά την αφήνεις στο καρότσι να στεγνώσει. Θυμίσου πριν βάλεις την άμμο στο ενυδρείο και εφόσον σκοπεύεις να βάλεις πέτρες να κολλήσεις το αφρολέξ.

omegka 11-06-09 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 359541)
Έχω δοκιμάσει με άμμο θαλάσσης και δουλεύει μια χαρά. Εγώ το έκανα ως εξής. Την έιχα σε κουβάδες και έβαζα μια σείτα. στη συνέχεια περνούσε η άμμος μέσα από τη σείτα και έπφτε σε ένα καρότσι. Στη συνέχεια έβαζα το λάστιχο μέσα στο καρότσι και με μια τύπου υπερχείλιση έδιωχνα τη βρωμιά. Δηλαδή άφηνα το νερό να τρέξει μέχρι να ξεπεράσει το ύψος του καροτσιού. Καλό είναι παράλληλα να την ανακατεύεις και βγάζει μια βρωμιά που μένει πάνω σαν αφρός.
ΜΕτά την αφήνεις στο καρότσι να στεγνώσει. Θυμίσου πριν βάλεις την άμμο στο ενυδρείο και εφόσον σκοπεύεις να βάλεις πέτρες να κολλήσεις το αφρολέξ.

Εννοεις να κολλησω το αφρολεξ στο πατο του ενυδρειου?αφου θα μπουν τοσα κιλα αμμο και πετρας,υπαρχει λογος?Βασικα πηρα απο μαντρα 50 κιλα χαλαζιακη αμμο αλλα θα τη ξεπλυνω κι αυτη πολυ καλα..
μηπως γνωριζει καποιος ποσα κιλα θα αντεξει το ενυδρειο???ειναι 300 λιτρα καθαρα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από omegka (Μήνυμα 359877)
Εννοεις να κολλησω το αφρολεξ στο πατο του ενυδρειου?αφου θα μπουν τοσα κιλα αμμο και πετρας,υπαρχει λογος?Βασικα πηρα απο μαντρα 50 κιλα χαλαζιακη αμμο αλλα θα τη ξεπλυνω κι αυτη πολυ καλα..
μηπως γνωριζει καποιος ποσα κιλα θα αντεξει το ενυδρειο???ειναι 300 λιτρα καθαρα.

Εφοσον κολληθουν οι πετρες με σιλικονη μεσα στο ενυδρειο μεταξυ τους,πρεπει να τις αφησω ετσι για καποιο διαστημα πριν μπει το νερο?

Yannis_K 11-06-09 12:44

Η σιλικόνη καλό είναι να μείνει μία μέρα να σταθεροποιηθεί καλά και να σταματήσει να μυρίζει. Για άμμο εγώ προτίμησα αραγωνίτη κυρίως για αισθητικούς λόγους αν και είναι λίγο "αλμυρός". Η χαλαζιακή είναι ουδέτερη και δεν βοηθάει στις παραμέτρους του νερού.

omegka 11-06-09 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K (Μήνυμα 360085)
Η σιλικόνη καλό είναι να μείνει μία μέρα να σταθεροποιηθεί καλά και να σταματήσει να μυρίζει. Για άμμο εγώ προτίμησα αραγωνίτη κυρίως για αισθητικούς λόγους αν και είναι λίγο "αλμυρός". Η χαλαζιακή είναι ουδέτερη και δεν βοηθάει στις παραμέτρους του νερού.

ok!Απο αμμο εχω παρει ηδη χαλαζιακη.Μηπωσ γνωριζεις αν πρεπει να κολληθει και το φελιζολ στη βαση του ενυδρειου οπως λεει και πιο πανω ενας φιλος?

george 11-06-09 13:36

Πρέπει να κολληθεί με σιλικόνη

Κλεόβουλος 11-06-09 13:37

Καλά είναι να την κολλήσεις για να αποφύγεις την άνωση όταν χρειαστεί να μετακινήσεις ή να βγάλεις τις πέτρες.

omegka 11-06-09 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 360098)
Καλά είναι να την κολλήσεις για να αποφύγεις την άνωση όταν χρειαστεί να μετακινήσεις ή να βγάλεις τις πέτρες.

ΣΩΣΤΟΣΤ!

KOKOBAS 11-06-09 18:03

πρόσεξε η σιλικόνη σου να είναι κατάλληλη για ενυδρεία.
Εγώ όταν έφτιαχνα το ενυδρείο πήρα 2 διαφορετικές. Τη 1 τη πήρα από μαγαζί με ενυρειακά και αν θυμάμαι καλά τη πλήρωσα αρκετά χρήματα και ήταν μαύρη. τη 2η τη πλήρωσα λιγότερο, αλλά ήταν από praktiker. Γενικά αυτή που πήρα ακριβά κράτησε καλύτερα.
Επίσης αν σηκώσεις ψηλά τις πέτρες, κόλλα τες με σιλικόνη, ώστε να μη τυχόν κατρακυλήσει καμία και φύγει πάνω σε κανένα τζάμι.

Moutralewn 12-06-09 21:47

Τέλος, να σημειώσω ότι καλό θα είναι να αφήσεις 2-3 μέρες την σιλικόνη για να είσαι απολύτως σίγουρος ότι "στέγνωσε" και μιας και μιλάμε για σιλικόνη μέσα στο νερό και σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα νέα (άμμος, πέτρες κλπ), θεωρώ απαραίτητο το ενυδρείο να "τρέξει" για 3-4 μέρες με ενεργό άνθρακα προκειμένου να κατακρατηθούν ό,τι πιθανώς βλαβερό μπορεί να υπάρξει.

...και μετά βουρ για μπόλι, στήσιμο βιολογίας και ψάρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02641 seconds with 11 queries