Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φύκη -€“ ¶λγες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=195)
-   -   κοκκινη αλγη? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62179)

stap 09-05-12 22:10

κοκκινη αλγη?
 
καλησπερα,

εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρων . θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε τι ειναι οι κοκκινες φουντιτσες που βγηκαν πανω στο τζαμι . διαβασα στο φορουμ οτι μαλλον ειναι κοκκινη αλγη . ομως δεν εχει παει στους βραχους . μαλλον βγηκαν σημερα γιατι εχθες δεν προσεξα κατι .
εκανα μετρησεις και ασβεστιο εχω 400 mg 900 kh 8 kai ph 8.5 . δεν κερω τι εφτεξε κ βγηκαν οι φουντες αυτες. βασικα αλλαξα αντιφωσφορο και εβγαλα τον ενεργο ανθρακα ( οπως με συμβουλεψε ενας φιλος στο φορουμ) μηπως δεν επρεπε?

stap 09-05-12 22:17

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stap (Μήνυμα 668209)
καλησπερα,

εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρων . θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε τι ειναι οι κοκκινες φουντιτσες που βγηκαν πανω στο τζαμι . διαβασα στο φορουμ οτι μαλλον ειναι κοκκινη αλγη . ομως δεν εχει παει στους βραχους . μαλλον βγηκαν σημερα γιατι εχθες δεν προσεξα κατι .
εκανα μετρησεις και ασβεστιο εχω 400 mg 900 kh 8 kai ph 8.5 . δεν κερω τι εφτεξε κ βγηκαν οι φουντες αυτες. βασικα αλλαξα αντιφωσφορο και εβγαλα τον ενεργο ανθρακα ( οπως με συμβουλεψε ενας φιλος στο φορουμ) μηπως δεν επρεπε?

ελπιζω να καταλαβετε τι ειναι

Χρηστος Ζ. 09-05-12 22:34

εγω δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα αυτο στη φωτο ειναι μολυ?

snakepanos 09-05-12 22:38

Ειναι κοκκινη αλγη ??,,, η μηπως ειναι αλγη σαν βουρτσα ?/
Δεν φαινεται καλα ,

stap 10-05-12 08:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 668223)
εγω δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα αυτο στη φωτο ειναι μολυ?


ναι μολυ ειναι ηταν το πρωτο ψαρι που πηρα και ζει απο τοτε χωρις προβλημα , παρολου που δεν ειναι θαλασσινο !
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 668226)
Ειναι κοκκινη αλγη ??,,, η μηπως ειναι αλγη σαν βουρτσα ?/
Δεν φαινεται καλα ,

σαν βουρτσα ? δεν ξερω . ειναι στογγυλα σεδον με τριχες στις ακρες και δυνατα , πηγα να ξεριζωζω ενα και βγηκε με πολυ δυσκολια .... τι μπορει να ειναι ?

snakepanos 10-05-12 09:07

Εχεις πολλα νιτρικα και φωσφορικα αλατα,.
Λαμπες αλλαξες καμια φορα?,δεν εχεις καλο φωτισμο.
Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις? κανε καθε 7 ήμερες

stap 10-05-12 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 668292)
Εχεις πολλα νιτρικα και φωσφορικα αλατα,.
Λαμπες αλλαξες καμια φορα?,δεν εχεις καλο φωτισμο.
Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις? κανε καθε 7 ήμερες

καλημερα , αλλαγη νερου κανω 1 φορα το μηνα. την προυγουμενη παρασκευη εκανα αλλαγη και εβαλα τον νεο αντιφωσφορο και εβγαλα τελειως τον αθρακα . και οι μετρησεις μου ηταν νιτρικα =0 και φωσφορικα 25 μ/λ . αμωνια δεν ειχα ..... δεν ξερω , οι λαμπες εχουν κανενα 4 μηνο που τις αλλαξα και γιατι δεν ειναι καλες ? οι τ5 δεν ειναι οι καλυτερες ?
λες να κανω αλλαγη καθε εβδομαδα ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries