Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   ενυδρειο για το συλλογο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13546)

netblues 30-09-06 14:50

ενυδρειο για το συλλογο
 
χαριζεται ενυδρείο για το συλλογο.
επειδη ειναι λιγακι μεγαλουτσικο (1,5) μετρο και εχει και βαση, ζητουνται εθελοντες με το καταλληλο οχημα για να μεταφερθει στα γραφεια του συλλογου στον κορυδαλλό.


υγ. δεν το χαριζω εγω. απλα ξερω που και πως.

Liolios 01-10-06 11:16

Σωτήρη, εμένα υπολόγισέ με μέσα. Δεν έχω όμως τόσο μεγάλο αυτοκίνητο...

KOKORAS 01-10-06 12:18

και μενα να με υπολογίσεις. Όσο για το του-του δεν μπορει να πάει με 2 συμβατικά η σε 2 δόσεις?

γαυρος 01-10-06 14:13

ναι αμε,
το κοβουμε στη μεση και παμε απο μισο και μετα το κολλαμε...

κοκορα λαλησες αγορι μου?? :smt064:D

Mitsos 01-10-06 15:09

κι εγω μεσα μαζι με τις βεντουζες μου :) :)

george 01-10-06 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos
κι εγω μεσα μαζι με τις βεντουζες μου :) :)

Έχω και ένα κρυωματάκι...ότι πρέπει θα είναι ;-)

netblues 01-10-06 21:11

Το ενυδρειο εξασφαλιστηκε. Απομενει η μεταφορα του στα γραφεια του συλλογου. Οσο κιαν φαινεται απιστευτο, το μαζεψαμε απο τα σκουπιδια...
:eek:

Nrgman 01-10-06 22:10

Και εγώ μέσα για το κουβάλημα . Εχω άδεια αυτη την εβδομάδα , έτσι όποτε κανονισετε είμαι μέσα.

Giorgos 01-10-06 22:50

Κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσω να βάλω το φορτηγάκι για τη μεταφορά το Σάββατο (ή την Κυριακή) που μας έρχετε. Χρειαζόμαστε μερικούς "κουβαλητές" ακόμα.

KOKORAS 02-10-06 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
ναι αμε,
το κοβουμε στη μεση και παμε απο μισο και μετα το κολλαμε...

κοκορα λαλησες αγορι μου?? :smt064:D

Βρε παλικάρι μου ενοούσα 1 δρόμος ενυδρείο και ένας δρόμος βάση... (Το κικιρίκου όπως σου είπα μόνο τις 06:00).
1,5 μετρο ενυδρείο σε ένα κλασικό πεντάπορτο η τρίπορτο με πεσμένα καθίσματα το χωράει πιστευω.

netblues 02-10-06 06:45

το χωραει με ανοιγμενο πορτ μπαγκαζ και να εξεχει λιγο.
το προβλημα ειναι οτι δεν παταει καλα, και με τις λακκουβες θα φτασει σε περισσοτερα απο ενα κομματια..

memy 02-10-06 08:57

Αν δεν βρείτε φορτηγάκι τελικά, ειδοποιήστε με, είπα και στον Δημήτρη ότι μπορώ να πάρω της εταιρείας το σαβ/κο αν χρειαστεί.

Liolios 02-10-06 09:23

Πάρα πολύ ωραία!!!!
Φορτηγάκι βρήκαμε λοιπόν, οπότε μας μένουν 2-3 άτομα για το κουβάλημα.
Λογικά και εκτός απροόπτου εγώ θα μπορώ να βοηθήσω.

netblues 02-10-06 09:36

3 Συνημμένο(α)
τωρα που το μετρησα.. ειναι 1.70 χ 42 χ 61.
τωρα εξηγειται ο πονος στη μεση.. :d
το φλας δειχνει μερικες ανατριχιαστικιες γρατζουνιες..
αλλα αμα δεν καθαριστει δεν βγαινει συμπερασμα.

george 02-10-06 09:53

Μια χαρά είναι για τον Βλαδίμηρα !!!

Zorba_The_Freak 02-10-06 12:44

Καλά υπάρχουν λογικοί άνθρωποι που πετάνε στα σκουπίδια τέτοια ενυδρεία

:smt119 :confused: :smt119 :confused: :smt119 :confused:

Takis 02-10-06 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
τωρα που το μετρησα.. ειναι 1.70 χ 42 χ 61.
τωρα εξηγειται ο πονος στη μεση.. :d
το φλας δειχνει μερικες ανατριχιαστικιες γρατζουνιες..
αλλα αμα δεν καθαριστει δεν βγαινει συμπερασμα.

Αν καθαριστει θα γινει αψογο!!!
Λιγο ακουαφορτε και θα πεταει η ομαδα!!!!:D

PascM 02-10-06 13:16

Και μήπως ένας έλενχος για διαροές να είναι απαραίτητος? Το να το πέταξε κάποιος μήπως να υπήρχε και λόγος? ή μια ραφή με σιλικόνη?

netblues 02-10-06 13:28

μπα... μεχρι πολυ προσφατα ηταν γεματο. εκει κοντα μέσα σε ενα μαγαζι.
φαινόταν.
αν εχει γινει κατι, μόνο κατα τη μεταφορά ισως.

George1961 02-10-06 14:42

Προσωπική άποψη
 
Όχι κι άλλο ένα παράταιρο ενυδρείο στο σύλλογο.
Netbluesαντιλαμβάνομαι την άριστη πρόθεσή σου και απλά δράττωμαι της ευκαιρίας να εκθέσω κάποιους προβληματισμούς μου πάνω στο θέμα «ενυδρεία στα γραφεία του συλλόγου»
Και για να γίνω σαφέστερος:
Δεν θεωρώ ότι πρέπει να γεμίσουν τα γραφεία του συλλόγου με τις όποιες γυάλες.
Τα γραφεία είναι ο καθρέφτης και η διαρκής έκθεση κάποιων, που θα πρέπει να χαρακτηρίζονται από το μεράκι και το καλό γούστο που επιβάλλει η ενασχόληση με τα ενυδρεία.
Δεν θεωρώ ότι η επιτυχία σ’ένα ενυδρείο του συλλόγου εξαντλείται στις σωστές παραμέτρους μέσα απ’ την γυάλα , και πιστεύω ότι θα πρέπει να δίνεται έμφαση και στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα , αν θέλουμε να πειστεί κάποιος ότι θα μπορούσε να φιλοξενίσει κάτι τέτοιο στο σαλόνι ή στο γραφείο του.
Προτείνω λοιπόν την μελέτη και τον σχεδιασμό του αποτελέσματος που θέλουμε να επιτύχουμε (πόσα ενυδρεία, που τα τοποθετούμε, ποια είδη θέλουμε να φιλοξενούνται σ’ αυτά) την υιοθέτηση ενός σχεδίου ενυδρείου και κυρίως καπακιού και βάσεων, την κοστολόγιση του εγχειρήματος και την σταδιακή υλοποίησή του χωρίς χρονικούς περιορισμούς και κυρίως, σύμφωνα με τις οικονομικές δυνατότητες.
Αν από το προεδρείο υιοθετηθεί μια τέτοια πρόταση με χαρά αναλαμβάνω τον τρισδιάστατο σχεδιασμό για την παρουσίαση προτάσεων στα μέλη με σκοπό την καλύτερη δυνατή επιλογή.
Εάν πάλι λόγω του χρόνου που χρειάζεται για μια τέτοια υλοποίηση,δημιουργούνται προβλήματα, επειδή χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης κάποια θέματα όπως του Βλαδίμηρου, προσφέρω εξ ολοκλήρου το κόστος και την ανάλογη δυνατή προσωπική εργασία, για την κατασκευή ενός καινούριου ενυδρείου, όμοιου (προσοχή δεν αναφέρομαι σε aquascaping) με το 3μετρο μαλάουϊ για να πετύχουμε μια στοιχειώδη ομοιομορφία.
Υπολογίζοντας ταυτόχρονα ότι το προτεινόμενο ενυδρείο ίσως χρειάζεται αρκετή δουλειά συν κάποια έξοδα για την ανακατασκευή του εγώ προβληματίζομαι ιδιαίτερα.
Ίσως αν ανοίγαμε μια κουβέντα και ακούγονταν πολλές απόψεις, καταλήξουμε πιο εύκολα στο κατά πόσο εφικτός είναι ένας τέτοιος στόχος.

Περιμένοντας και την δράση και την αντίδραση
Φιλικά Γιώργος

@admin: Αν τα ανωτέρω κρίνονται άκαιρα – άσκοπα ή άτοπα παρακαλώ διαχειριστήτε τα κατά το δοκούν.

netblues 02-10-06 15:11

Το πραγμα ειναι απλό.
Σιγουρα η υπαρξη ομοιομορφων ενυδρειων θα δειξει αλλιως.
Οπως επίσης και η εγκατασταση κεντρικου κλιματισμού για τη ζέστη/κρυο.
(εξισου χρήσιμο)
Οπως επισης δερματινοι καναπέδες (chesterfield κατα προτίμηση).
Χωρις παρεξηγηση, δεν θεωρω οτι δεν ειναι ωραιο αυτό που λές, και ουτε φυσικά το περνω προσωπικά επειδή ετυχε να το βρώ.
Από την άλλη το να έχουμε ενα ψαρι σαν το Βλαδιμηρα στο ενυδρείο που είναι σήμερα δεν είναι και τοσο σωστό... ή μήπως είναι?
Το μόνο εύκολο είναι να στήσεις καινουργια ενυδρεία και να βγάλεις τα παλιά για ανακύκλώση.
Ας πουμε οτι υπαρχουν τα λεφτά για την ομοιομορφία..Τι ορίζοντα υλοποιησης βάζουμε?

George1961 02-10-06 16:05

Για όλα υπάρχουν οικονομικές και αξιόπιστες λύσεις , αρκεί να προγραμματιστούν.
Πχ. Κλιματιστικά 2 Χ 18000 btuαπό Μάκρο (δοκιμασμένα) 2 Χ 200 ε =400e. Ανέφικτο? (με το ρεύμα τι γίνεται?)
Για chesterfield ούτε λόγος , είπαμε να πείσουμε τον κόσμο ότι το χόμπυ είναι για όλα τα βαλάντια.
Παράθεση:

Από την άλλη το να έχουμε ενα ψαρι σαν το Βλαδιμηρα στο ενυδρείο που είναι σήμερα δεν είναι και τοσο σωστό... ή μήπως είναι?

Αναγνωρίζοντας το πρόβλημα Βλαδίμηρος πρότεινα ήδη λύση.
Παράθεση:

Τι ορίζοντα υλοποιησης βάζουμε?

Τον όποιο.Πρότεινα την σταδιακή αντικακάσταση των υπαρχόντων ενυδρείων
Δεν καλούμαστε να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν.


bakogiannisd 02-10-06 17:06

καλησπέρα
καλορίζικο το νέο μας ενυδρείο:D
Θέλω να ρωτήσω κάτι, αλλα μήν βαράτε:smt021 :smt021 :smt072 :smt072 γιατί ακόμη δεν έχω καταφέρει να έρθω στον σύλογο :smt085 :smt085 και να σας γνωρίσω απο κοντά.
Τί ψαράκι είναι ο Βλαδίμηρας;; κάποια φώτο;; τόσο κουβέντα για πάρτη του, να μην τον δούμε κιόλας;:rolleyes:

DimmyF 02-10-06 17:44

1 Συνημμένο(α)
Cyprinus carpio.

Η αυτού μεγαλιότης αυτοπροσώπως εν ώρα φαγητού!!!

Η φοτο αυτή είναι κ στο περιοδικό του συλλόγου τεύχος 9 σε άρθρο της Αργυρώς Αγγελοπούλου. Tα πνευματικά δικαιώματα της φοτο καθώς κ το χέρι που τον ταΐζει εκείνη τη στιγμη (δε φαίνεται) ανήκουν στον κ.Πεταλά;)

ουπς σορρυ...
να κ η φοτο

Liolios 02-10-06 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George1961
Προτείνω λοιπόν την μελέτη και τον σχεδιασμό του αποτελέσματος που θέλουμε να επιτύχουμε (πόσα ενυδρεία, που τα τοποθετούμε, ποια είδη θέλουμε να φιλοξενούνται σ’ αυτά) την υιοθέτηση ενός σχεδίου ενυδρείου και κυρίως καπακιού και βάσεων, την κοστολόγιση του εγχειρήματος και την σταδιακή υλοποίησή του χωρίς χρονικούς περιορισμούς και κυρίως, σύμφωνα με τις οικονομικές δυνατότητες.

Πάρε όλες τις προτάσεις σου - που κατ εμέ είναι ορθότατες - και έλα την Τετάρτη στη Δ.Σ.

Tolis 02-10-06 21:56

Θα συμφωνησω με...ολους!
Και εξηγω:
Η αναγκη να υπαρξουν γρηγορα στον συλλογο αρκετα ενυδρεια ωστε να κανει την παραμονη για καφε (εκτος των οποιων αλλων δραστηριοτητων) ευχαριστη, και να "δειχνει" και ο χωρος σχετικος με το αντικειμενο στους νεους, εκανε να μπουν και παραταιρα ενυδρεια μεσα, και να υπαρχει πχ. η αναγκη για ενα ακομα μεγαλο ενυδρειο (και μιας και βρεθηκε, δυσκολο να πεις οχι).
Απο την αλλη, η πειρα μας εχει δειξει οτι ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου, κι αυτο πρεπει να σταματησει καποια στιγμη - και κυριως, πρεπει να μπει επιτελους ενα πλανο για το που και ποσα ενυδρεια θα βαλουμε.
Μπορει καλλιστα αυτο το ενυδρειο με ενα καλο φρεσκαρισμα να μπει δωρο σε μια λαχειοφορο πχ.
Γιωργο η προταση σου ειναι υπερ του δεοντος δελεαστικη - αλλά ας φρεναρουμε λιγο την κουβεντα, και ας το συζητησουμε απο κοντα την Τεταρτη (αν μπορεις να εισαι) ή το Σαββατο.
Δεν ειναι μονο το θεμα των ενυδρειων - αλλά και των κατοικων (στο malawi πχ εγω δεν ξερω πλεον τι υπαρχει, και κατα ποσον υπαρχει μη ταυτοποιημενο ψαρι εκει μεσα, πρεπει καποια στιγμη να μπουν και καποια ενδημικα ψαρια, κλπκλπ).

George1961 03-10-06 11:45

ΟΚ. Τόλη …φρένο και τα λέμε σίγουρα το Σάββατο.(αύριο είναι αδύνατον)
Ελπίζω με την παρουσία όλων να κάνουμε μια ουσιαστική συζήτηση .

Mitsos 06-10-06 14:37

Τελικα η μεταφορα θα γινει?
συγνωμη που ρωταω αλλα δουλευω μεχρι τις 3 και θα πρεπει να κανονισω το προγραμμα μου, ή να παω νωριτερα για να φυγω και νωριτερα ή το αναποδο.....

Μητσος.

memy 09-10-06 08:38

Η μεταφορά έγινε, το ενυδρείο βρίσκεται ήδη στο σύλλογο.
Από αφανείς ήρωες όπως πάντα...

netblues 09-10-06 09:15

Ε οχι και τοσο αφανεις... :D

Ας ειναι καλα ο liolios, ο ηλιας, η μεμυ, ο dimmys, και οποιος αλλος βοηθησε στο συλλογο και δεν το ξερω.
And last but not least , ο απιστευτος albanian friend με το NISSAN...
:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02935 seconds with 11 queries