Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   αρρώστησε ο μικρός μου.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14335)

pet 27-11-06 00:39

αρρώστησε ο μικρός μου....
 
Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη...τον μονομαχάκο μου τον έχω αρκετό καιρό τώρα, ίσως 10 μήνες..και τον είχα αγοράσει full size, άγνωστης ηλικίας και άρρωστο με fin rot kai fungus στα πτερύγια.
Τον τάιζα μια ποικιλία, κατεψυγμένων, ζωντανών και τυποποιημένων τροφών...και είχα δεθεί απίστευτα μαζί του, γιατί με γνώριζε και ερχόταν για χαδάκια στο χέρι μου...Αλλά ας μη μιλάω σε παρελθόντα χρόνο, ζει ακόμα. Τον έβγαλα από το 40 λιτρο που τον είχα και τον έβαλα στα 250λτ.(με μερικά corydoras που γενικά τον εκνεύριζαν). Ροή μέτρια.
από μετρήσεις όλα καλά, το ph έχω λίγο ανεβασμένο (νερό βρύσης).
Στο μεγάλο ενυδρείο πήρε την κάτω βόλτα...μάλλον η αλλαγή του χώρου, δεν ξέρω τί να πω, ίσως να ήταν και σύμπτωση
Τα συμπτώματα είναι τα εξής (έχει όλες τις αρρώστιες):
1. cloudy eye και ελαφρύ pop eye στο ένα μάτι
2. άσπρα περιττώματα που δεν φεύγουν αμέσως
3. ελαφρύ πρήξιμο στην κοιλιά του
4. στην κοιλιά έχει ένα σκίσιμο, μέσα από το οποίο, φαίνεται κάτι σαν fungus.
5. Γενικά έχει ξεθωριάσει, και τα πτερύγια του κρέμονται αξιοθρήνητα.

Από τα συμπτώματα καταλαβαίνω ότι είναι columnaris, και από το ψάξιμο που έκανα είναι ουσιαστικά tuberculosis...(??? αν κατάλαβα καλά)
Η σπονδυλική του στήλη ήταν πάντα στραβή, οπότε αυτό δεν το θεωρώ σύμπτωμα.
Τον έβαλα στο παλιό του ενυδρείο (30λτ περίπου), ανέβασα τη θερμοκρασία 28, χωρίς φίλτρο. Του αλλάζω το μισό νερό 2 φορές τη μέρα, με νερό ίδιας θερμοκρασίας, και του έχω βάλει τρεις κουταλιές αλατάκι και μια κουταλιά εκτοζον, αλλά εδώ και τρεις μέρες δεν έχω δει καλυτέρευση.
Τρώει ακόμα και φτιάχνει φωλιά. Τον ταίζω κάθε δύο μέρες.

Κι επειδή θέλω να το παλέψω...χρειάζεται αντιβίωση, όμως ποια?
ευχαριστώ...

netblues 27-11-06 07:03

Θα ελεγα furan-2....(aquarium pharma)
Και αν δε θες το methylene blue που εχει μεσα,
τοτε aquafuran της aquarium munster.

tsikis 27-11-06 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet (Μήνυμα 140058)
και του έχω βάλει τρεις κουταλιές αλατάκι και μια κουταλιά εκτοζον,

Aλατάκι με φάρμακο????? :smt107:smt107:smt107

Κολλάει?????

netblues 27-11-06 17:56

Αν τα πραγματα ειναι σοβαρά, σκετο αλατακι δεν το προλαβαινει.
Το εκτοζον, μαλλον δεν κανει τιποτε σε αυτή την περιπτωση.

Γενικά προτιμουμε τις ηπιες φαρμακευτικες αγωγές.
Οταν τα πραγματα παρουν την κατω βολτα ομως χρειαζονται δραστικοτερες λυσεις. (με μικρες πιθανοτητες επιτυχιας ομολογουμενως..)

pet 01-12-06 00:12

όπως το περίμενα... ο μονομάχος μου από χθες άρχισε να κάθεται στον πάτο...χαμήλωσα τη στάθμη του νερού, μετά από λίγο τον βρήκα νεκρό...τον είχα 7 μήνες, και όλοι ξέρετε τί καλή παρέα είναι...

δεν έχει νόημα, αλλά με έχει πειράξει, γιατί βρήκε φρικτό θάνατο (σαν να του έλειπε ολόκληρο κομμάτι, πρησμένη κοιλιά), αν και ήμουν απίστευτα τυπική σε όλα, όσο καιρό τον φρόντιζα... Αλλαγές με νερό προετοιμασμένο από την προηγούμενη, ποτέ δεν είχα μετρήσει αμμωνία, τάιζα μεγάλη ποικιλία τροφής...και τελικά αρρώστησε...κρίμα.

mariah 01-12-06 00:40

Κριμα και εμενα με πειραζει οταν χανω εναν μονομαχο.Ο αδερφος μου ειχε εναν 4 χρονια και τον εχασε πριν μια βδομαδα.Ηταν πολυ δεμενος μαζι του.Τον εχασε απο γεραματα.Και μην νομιζεις οτι τον προσεχε πολυ.Σε συμβουλευω να παρεις εναν καινουριο κουκλο αμεσως για να αναπληρωσεις το κενο του.

Mariel 01-12-06 21:42

κριμα....:(

tsikis 02-12-06 22:15

Κρίμα....:smt088 :smt088 :smt088
Είμαι σίγουρος πως έκανες ότι μπορούσες....
Εύχομαι γρήγορη αναπλήρωση και ευτυχή αποτελέσματα....

(Για ρίξτε μια ματιά και στο πρόβλημα του δικού μου.... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14312 )


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01638 seconds with 11 queries