Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Λιμνούλα Δημοτικού Σχολείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93994)

Artemisia 08-04-17 18:28

Σταύρο με τι, κάνεις σκούπα βυθού στην λίμνη ?

Undertaker 09-04-17 08:07

Σταύρο συγχαρητήρια πρώτα για ότι κάνεις για τα παιδιά και τους μαθαίνεις πράγματα όμορφα έξω από τα βιβλία και τις αίθουσες και μετά για την πολύ όμορφη λιμνούλα που έφτιαξες. Μακάρι να είχες μαθητές και τους γιους μου!

NikosGus 09-04-17 09:00

Εγώ που διάβασα τώρα το θέμα σου σε βρίσκω πολύ επιπόλαιο. Θα μπορούσε ένα παιδί να βάλει το κεφάλι του μέσα στη λίμνη για να μετρήσει μέχρι το εκατό και να πνιγεί! Ασε που θα μπορούσε το χειμώνα να βάλει τα πόδια του, να μετρήσει μέχρι το χίλια και να πάθει πνευμονία! Αν ήμουν ψυχολόγος με όρεξη θα έψαχνα γιατί όταν μαζευόμαστε σπίτι μου και βλέπουν την λίμνη μου επισημάνουν χίλιους δυο κίνδυνους και όταν μαζευόμαστε σπίτι του φίλου μου Στράτου που έχει πισίνα δεν περνά από το μυαλό κανενός ενώ έχουν και τα δύο τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας. Μάλλον είναι η ίδια ψυχολογία που όλοι διαμαρτύρονται φωναχτά σε ένα σούπερ μάρκετ στην ουρά για ένα ακόμη ταμείο, ενώ στην τράπεζα το ψυθιρίζουν.

DEXFISH 09-04-17 09:02

Να σαι καλά ρε Πανο.
Αρτεμισία με λάστιχο βεράντας δεμένο σε ένα κοντάρι για να μην λυγίζει από τη μεριά που είναι μέσα στη λίμνη.

vasiliosbill 09-04-17 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1005145)
Να σαι καλά ρε Πανο.
Αρτεμισία με λάστιχο βεράντας δεμένο σε ένα κοντάρι για να μην λυγίζει από τη μεριά που είναι μέσα στη λίμνη.

:smt038

Undertaker 09-04-17 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 1005144)
Εγώ που διάβασα τώρα το θέμα σου σε βρίσκω πολύ επιπόλαιο. Θα μπορούσε ένα παιδί να βάλει το κεφάλι του μέσα στη λίμνη για να μετρήσει μέχρι το εκατό και να πνιγεί! Ασε που θα μπορούσε το χειμώνα να βάλει τα πόδια του, να μετρήσει μέχρι το χίλια και να πάθει πνευμονία! Αν ήμουν ψυχολόγος με όρεξη θα έψαχνα γιατί όταν μαζευόμαστε σπίτι μου και βλέπουν την λίμνη μου επισημάνουν χίλιους δυο κίνδυνους και όταν μαζευόμαστε σπίτι του φίλου μου Στράτου που έχει πισίνα δεν περνά από το μυαλό κανενός ενώ έχουν και τα δύο τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας. Μάλλον είναι η ίδια ψυχολογία που όλοι διαμαρτύρονται φωναχτά σε ένα σούπερ μάρκετ στην ουρά για ένα ακόμη ταμείο, ενώ στην τράπεζα το ψυθιρίζουν.

Θα διαφωνήσω καθώς με τη λογική αυτή, θα πρέπει να μαζέψουμε και όλες τις πέτρες γιατί ένα παιδί πάνω στο παιχνίδι ή στον καυγά θα την πετάξει στο κεφάλι του άλλου παιδιού ή να κόψουμε τα δέντρα της αυλής αφού τα παιδιά μπορεί να αναρριχηθούν και από μια πτώση να σπάσουν κάνα χέρι ή πόδι ή να πάθουν μεταξύ άλλων ρήξη σπληνας όπως έπαθε ενα παιδάκι στην πόλη μου. Αν ο εκπαιδευτικός έχει δώσει στα παιδιά να καταλάβουν τι ρόλο παίζει η λίμνη στην αυλή και για ποιο λόγο τη φτιάξαμε και τη διατηρούμε (ούτε για βουτιές, ούτε για ποδολουτρα αλλά για τη διαβίωση κάποιων ειδών), τότε αυτό το εγχείρημα είναι μια αφετηρία για ένα σπουδαίο,γεμάτο ενδιαφέρον μάθημα για τα παιδιά που ξεκινά από την κατανόηση της λειτουργίας της φύσης μέχρι τον τρόπο με τον οποίο θα διατηρούμε σωστά έναν υδροβιότοπο με ζωντανα. Η γνώμη μου είναι πως οι κίνδυνοι πάντα θα υπάρχουν με ή χωρίς τη λίμνη, ο εκπαιδευτικός όμως (στην προκειμένη περίπτωση) είναι εκείνος που θα τους μηδενίσει. Ο Σταύρος δεν είναι κανένα επιπόλαιο και ανευθυνο παιδάκι, ξέρει τι έχει φτιάξει, ξέρει τους πιθανούς κινδύνους (γι' αυτό και η επένδυση της λίμνης με τις καλαμιές και το ύψος του τοιχίου), έχει την ευθύνη και το ξέρει, και προσωπικά τον ξανασυγχαίρω γι' αυτό και ζηλεύω που τα παιδάκια μου δεν είναι εκεί να χαιρονται τη λίμνη και να μαθαίνουν τόσο ενδιαφέροντα πράγματα.

NikosGus 09-04-17 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1005160)
Θα διαφωνήσω καθώς με τη λογική αυτή,

!! Δεν φαντάστηκα οτι θα πάρει κάποιος στα σοβαρά αυτό που είπα, άρα μάλλον πρέπει να διευκρινίσω πως αστειευόμουνα. Και φυσικά δεν θα έλεγα επιπόλαιο τον άνθρωπο χωρίς να τον ξέρω. Δεν θα τον έλεγα από εδώ ακόμη και αν τον θεωρούσα έτσι. Κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε το μνμ μου από την τρολ του μεριά. :D

Undertaker 09-04-17 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 1005163)
!! Δεν φαντάστηκα οτι θα πάρει κάποιος στα σοβαρά αυτό που είπα, άρα μάλλον πρέπει να διευκρινίσω πως αστειευόμουνα. Και φυσικά δεν θα έλεγα επιπόλαιο τον άνθρωπο χωρίς να τον ξέρω. Δεν θα τον έλεγα από εδώ ακόμη και αν τον θεωρούσα έτσι. Κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε το μνμ μου από την τρολ του μεριά. :D

Χαχαχαχαχαχα έχεις δίκιο. Μετά τον χαρακτηρισμό "επιπόλαιος", διάβαζα το υπόλοιπο ποστ με τα ματιά κόκκινα από την πίεση και επομένως διάβαζα λάθος. Με συγχωρείς.

NikosGus 09-04-17 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1005173)
διάβαζα το υπόλοιπο ποστ με τα ματιά κόκκινα από την πίεση

Ασε σε καταλαβαίνω το παθαίνω σχεδόν πάντα όταν μπαίνω σε φόρουμ. :rolleyes: Μπήκε ο άνθρωπος εδώ να ποστάρει φότο να δείξει την προσπάθειά του για μια καλή κουβέντα η μια βοήθεια και τον τρελάναμε στις υποδείξεις.

Artemisia 09-04-17 17:48

Νικόλα που είσαι βρε ?? :D:D Πάμε να φάμε τα πασατέμπο μας χαχαχαχαχχαχα ξέρεις εσυ ;)

Artemisia 09-04-17 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1005145)
.
Αρτεμισία με λάστιχο βεράντας δεμένο σε ένα κοντάρι για να μην λυγίζει από τη μεριά που είναι μέσα στη λίμνη.

Καλά το φαντάστικα ;)

DEXFISH 11-04-17 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 1005190)
Ασε σε καταλαβαίνω το παθαίνω σχεδόν πάντα όταν μπαίνω σε φόρουμ. :rolleyes: Μπήκε ο άνθρωπος εδώ να ποστάρει φότο να δείξει την προσπάθειά του για μια καλή κουβέντα η μια βοήθεια και τον τρελάναμε στις υποδείξεις.

Πάντως εγώ το κατάλαβα ότι κάνεις πλάκα. Άσε που είναι στατιστικά αδύνατον να βρεθεί 2ος περίεργος :D

DEXFISH 16-09-17 09:18

Το δεύτερο καλοκαίρι πέρασε και η λιμνούλα άντεξε. Μάλιστα έχουμε και μερικά νέα χρυσοψαρακια που γεννήθηκαν και επέζησαν αυτούς τους μήνες. Τα νουφαρα δεν ανθισαν ποτέ μια και δεν τη βλέπει ο ήλιος σχεδόν καθόλου.

Artemisia 16-09-17 11:57

Άντε ωραία να σας ζήσουν !!! :D Για την επόμενη χρονιά βάλε nymphaea alba δεν θέλει απευθείας ήλιο ;)

tsoui 16-09-17 12:18

Να σου ζησουν Σταυρο ευχαριστα νεα!!!!

DEXFISH 21-09-17 16:35

Καλά κάθε μέρα μετράω περισσότερα μικρά. Παίζει να είναι 20 τα νέα χρυσοψαρακια. Μου κάνει εντύπωση ότι κάποια ενώ έχουν πάρει μπόι είναι ακόμα μαύρα ενώ αλλά που ακόμα είναι μισή μερίδα, πιο νέα, έχουν γίνει πορτοκάλι :smt120
Το ωραίο είναι που όταν με βλέπουν έρχονται σε σειρά 3 γενιές ψάρια συνολικά καμιά 35 άρα μαζί με τα νιάνιαρα. Ευτυχώς η λιμνούλα είναι 4-5 κυβικά και φαίνεται άδεια.

stanisalus18 22-09-17 08:59

Βγαλε μερικες καινουργιες φωτογραφιες με τα μικρα να τη χαρουμε και εμεις την λιμνη :)

DEXFISH 23-09-17 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1021899)
Βγαλε μερικες καινουργιες φωτογραφιες με τα μικρα να τη χαρουμε και εμεις την λιμνη :)

Θα βγάλω αν είναι τη Δευτέρα. Το κακό είναι ότι αποφοιτησε η μαθήτρια που είχε υποβρύχια κάμερα αλλά οκ

DEXFISH 25-09-17 16:31

https://youtu.be/jz5DLjIwKaA
Ένα πρόχειρο βίντεο

Sakisdraminos 25-09-17 21:04

Μια χαρά Σταύρο!

Φαίνονται πολύ ζωηρά τα ψαράκια!
Μπράβο πάλι στο μεράκι σου !

Μπάμπης 25-09-17 21:07

Μπράβο Σταύρο. Πολύ ωραία.

AGGELIKI ARWEN 12-08-18 21:55

γεια σου Σταύρο :-) Πολύ ωραία η λίμνη σου μπράβο !!! και πολύ χρήσιμο αυτό για τα παιδιά !!! εγω τώρα είμαι υπό κατασκευή λίμνης και θα ήθελα να μάθω αν έφτιαξες σκούπα βυθού ή αν αγόρασες κάποια του εμπορίου ... αν την έχεις φτιάξει θα μπορούσες να με βοηθήσεις με τη διαδικασία ?

Artemisia 13-08-18 00:15

Καλησπέρα και καλως ήρθες :D πές μας λίγα πράγματα για την λίμνη σου, να δούμε αν χρειάζεσαι πραγματικά σκούπα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02186 seconds with 11 queries