Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   2 ζευγαρια? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67196)

korman709 07-12-12 15:34

2 ζευγαρια?
 
ξερω οτι δεν αρχισα καλα....αλλα πιστευα μεχρι χτες οτι ειχα ζευγαρι,αποφασισα σημερα να παρω ακομα ενα ζευγαρι...το θεμα ειναι οτι μαλλον το θηλυκο απο το πρωτο ζευγαρι ειναι αρσενικο τελικα...και κυνηγανε τωρα το θηλυκο που μολις εβαλα το πρωι...τι να κανω? ξερω οτι παραπαει 3 αρσενικα και 1 θηλυκο...και μαλλον ειναι και εγγυος αφου εχει μαυρη κοιλια...βοηθεια παρακαλω...

υ.γ τα ψαριA ειναι GUPPIES.

freediver 07-12-12 15:56

Μην ανησυχείς. Δεν υπάρχει κίνδυνος να σου την φάνε. :D
Στην επόμενη αγορά πάρε δύο θηλυκές και θα έχεις ισορροπία (μέχρι να αρχίσουν οι γέννες...) Πες μου, αν θέλεις, να πάμε να διαλέξουμε μαζί. ;)

korman709 07-12-12 15:57

ανησυχησα αληθεια...γιατι τωρα εχω 3+1 αρσενικα και θηλυκο αντιστοιχα...
τεσπα μαθαινω κ απο τα λαθη...

platy 07-12-12 15:57

απο ότι κατάλαβα εισαι το παλικάρι που εγραψε και στο facebook για τα γκάπυ του (?)...αυτο που μπορείς να κάνεις τώρα..αν στο επιτρέπουν τα λίτρα σου ..ειναι α) κανεις τα θυληκα 5 και μένεις με 3αρσ-5θηλ...αλλιως στελνεις τα 2 αρσενικα και αγοράζεις 2 θηλυκα...για να εχεις 1αρσ 3 θηλ...


ΥΓ σε περίπτωση που ο πετσοπάς δεν ξέρει να τα αναγνωρίζει ,μάθε να τα αναγνωρίζεις εσυ ..και να εισαι απο πάνω την ώρα που τα πιάνει ωστε να βλέπεις οτι σου εχει δώσει αυτα που διάλεξες....

korman709 07-12-12 16:01

ναι εγω ειμαι...απο το φβ. μαλλον θα μπουν κ αλλα 2 θηλυλα την αλλη εβδομαδα για ισορροπια....η θα φυγει ενα αρσενικο...θα δω.

platy 07-12-12 16:03

αν το ενυδρειο ειναι πανω απο 70λιτρα βάζεις αφοβα +4θηλυκα...

korman709 07-12-12 16:04

72 λιτρα ειναι.βασικα αδειο φαινεται κ με 4 που εχω τωρα,απλα ανησυχησα για την ισορροπια 3 αρσενικων με το θηλυκο...

delta66 08-12-12 01:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korman709 (Μήνυμα 717355)
ξερω οτι δεν αρχισα καλα....αλλα πιστευα μεχρι χτες οτι ειχα ζευγαρι,αποφασισα σημερα να παρω ακομα ενα ζευγαρι...το θεμα ειναι οτι μαλλον το θηλυκο απο το πρωτο ζευγαρι ειναι αρσενικο τελικα...και κυνηγανε τωρα το θηλυκο που μολις εβαλα το πρωι...τι να κανω? ξερω οτι παραπαει 3 αρσενικα και 1 θηλυκο...και μαλλον ειναι και εγγυος αφου εχει μαυρη κοιλια...βοηθεια παρακαλω...

υ.γ τα ψαριA ειναι GUPPIES.

Ανοιξες κι αλλο θεμα την προηγουμενη μερα με το ιδιο προβλημα και σου ειπαν "Τα αρσενικα guppy ειναι γνωστα για τις <ορεξεις> τους γι αυτο πρεπει να υπαρχουν 2-3 θηλυκα για καθε αρσενικο γιατι αν ειναι ειναι μονο ενα συντομα θα καταρευσει απο το πολυ στρες".
Εσυ απαντησες "καταλαβα απολυτα" και μετα πηγες να παρεις ενα ζευγαρι ακομα, αντι για δυο θηλυκα. :confused:
Τι αλλη βοηθεια θελεις?

korman709 08-12-12 06:43

δεν γνωριζα οτι ειχα 2 αρσενικα στην αρχη...τεσπα,απαγορευεται να ανοιγω θεματα?ημουν λιγο ανησυχος για αυτο εκανα βεβιασμενες κινησεις.δε θα απολογηθω περισσοτερο.απλα μαθαινω απο τα λαθη μου.καλημερα σε ολους και ευχαριστω οσους βοηθησαν.πάντα φιλικα.

delta66 08-12-12 16:54

Δεν απαγορευεται να ανοιγεις θεματα, ουτε να απολογηθεις για τιποτα.
Συζητηση κανουμε.
Απλα διαβαζε προσεκτικα και μη βιαζεσαι για να μην εχεις προβληματα. (αυτος δεν ειναι ο λογος που γραφουμε στο φορουμ? η λυση προβληματων και γενικοτερα να απολαμβανουμε το χομπι κι οχι να αγχωνομαστε)
Εστω οτι, οπως νομιζες, ειχες ενα αρσενικο και ενα θηλυκο, βαση των πληροφοριων που σου εδωσαν επρεπε να βαλεις δυο θηλυκα για να γινουν στο συνολο ενα αρσενικο και τρια θηλυκα.
Πηγες κι εβαλες ενα αρσενικο και ενα θηλυκο και τωρα βρεθηκες με τρια αρσενικα και ενα θηλυκο.
Τι πρεπει να κανεις τωρα?

korman709 08-12-12 18:16

οκ,εκανα μια κινηση σημερα και εδωσα εαν αρσενικο και πηρα ενα θηλυκο...την ερχομενη εβδομαδα θα προστεθουν αλλα 2 θηλυκα...

delta66 08-12-12 18:22

Αντε με το καλο.
Ας ελπισουμε να μην συμβει τιποτα με τοση πιεση στα θηλυκα, μεχρι να αποκατασταθει η αναλογια.

korman709 11-12-12 16:30

καλησπερα,ειναι η δευτερη μερα που η γκαπινα μου καθεται κοντα στην επιφανεια σε συγκεκριμενο σημειο παντα του ενυδρειου κουνωντας την ουρα της,επισης δεν αφηνει αλλα ψαρια να πλησιασουν.ειναι ετοιμογεννη η εχει αρρωστησει?

leandros69 11-12-12 22:32

μπορεις αν γινεται να την τραβηξεις μια φωτο απο το πανω μερος και μια απο το πλαϊ;

korman709 12-12-12 09:04

θα την βγαλω μερικες φωτο...σε καμια ωρα περιπου θα τις αναρτησω.

korman709 12-12-12 09:23

1 Συνημμένο(α)
η φωτο με τη μαυρη κηλιδα στην κοιλια της...

genecr 12-12-12 12:59

δε βλέπω κανενα ετοιμόγεννο :confused:

korman709 13-12-12 11:24

πως εξηγειται τοτε η συμπεριφορα του? γιατι καθεται εκει 2 μερες τωρα? το μονο που κανει ειναι να διωχνει τα αλλα και κουναει την ουρα...
-------------------------
με παραξενευει αυτη η συμπεριφορα,επισης παει κ χτυπαει την κοιλια του πανω σε διαφορα μεσα στο ενυδρειο οπως το φιλτρο,το ξυλο και το θερμοστατη...σαν να πηδαει ας πουμε αποτομα...
-------------------------
τελικα υπαρχει καποιος που να γνωριζει τετοιου ειδους συμπεριφορα?παρακαλω ας μου πει.

Amras015 13-12-12 11:48

Αυτό το είδος ψαριού δεν είναι από τα πιο εύκολα για αναγνώριση σε γένος ? εννοώ γκρι θηλυκά και τα ''παρδαλά'' αρσενικά και σε αναλογία 1 αρσενικό -3 θηλυκά? έχω GUPPIES και το ένα είναι στην βδομάδα του για γέννα. η ''μάνα'' κυοφορεί 4-6 εβδομάδες κατά μέσο όρο. εμένα είναι πολυ πιο πρησμένη. και γενικά ποτέ δεν τα έχω δει να είναι σε πολύ κοντινές αποστάσεις. (εννοώ και πριν την γέννα) Όταν πλησιάζουν το ένα το άλλο πολλές φορές ''μανουβράρουν'' (δεν θεωρούντε επιθετικά αλλά αποφεύγουν πολύ κοντινές επαφές).

korman709 13-12-12 16:02

ευχαριστω για το μηνυμα αλλα η ερωτηση ειναι εαν καποιος γνωριζει τη συγκεκριμενη συμπεριφορα του ψαριου...καθεται εκει ολη την ωρα...

Γιώργος Κ 13-12-12 16:55

Δεν ειναι και φυσιολογικο να στεκεται τοσες μερες σε ενα μονο σημειο!

Κανει σαν να ξυνεται? Αν ναι κατι το ενοχλει η στο νερο η παρασιτο!

Απο μετρησεις πως πας?

korman709 13-12-12 17:42

ακουμπαει πανω σε διαφορα μερη με την κοιλια της και εχει νευρικοτητα...θα χρειαστει φαρμακο? αν ναι ποιο? μετρησεις δεν εχω κανει ακομα...

Γιώργος Κ 13-12-12 22:51

Δεν ξερει κανεις αν θα χρειαστει καποιο φαρμακο ... αν δεν ξερει τι εχει ...

Κανε μετρησεις ... και συμπληρωσε τη φορμα για τις ασθενειες αν μπορεις ωστε να μην ρωταμε ενα ενα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02612 seconds with 11 queries