Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο Ξεκίνημα !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19461)

gnostos 13-09-07 22:05

Νέο Ξεκίνημα !!!
 
Καλησπέρα,

Πριν από 8 ημέρες έθεσα σε λειτουργία το πρώτο μου ενυδρείο ( 20lt ). Δυστηχώς λόγω έλειψής γνώσης και λάθος καθοδήγησης από καταστηματάρχη μετά από 3 ημέρες έριξα μέσα και 5 guppy καθώς και ένα φυτό ( Anubias barteri ).
Από την πρώτη μέρα κάνω τεστ αμμωνίας και νιτρωδών ( υγρο τεστ ). Από ότι είδα ο κύκλος του αζώτου έχει ξεκινήσει διότι μέσα σε 6 ημέρες η αμμωνία έφτασε τα 3 ppm και έμεινε εκεί παράλληλα με τα νιτρώδη που ενω τις πρώτες μέρες ανέβαιναν ελάχιστα τις 3 τελευταίες ημέρες ( σταθερή αμμωνία ) έχουν φτάσει το 1ppm. Η ερώτησεις μου είναι:

Θα πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού ή να περιμένω να τελειώσει το στρώσιμό; επίσης θα πρέπει να συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια κάθε μέρα ( PSB Bacteria - 1.5ml ); και τέλος ταίζω τα ψάρια κάθε 2 ημέρες, είναι σωστό;

Συμπληρωματικά στοιχεία:

Θερμοκρασία: 27
Ph: 8.4
Φωτισμός: 12ON/12OFF με χρονοδιακόπτη

Ευχαριστώ

stav 14-09-07 08:06

Απο την στιγμη που εχεις ψαρια στο ενυδρειο υποχρεωτικα θα κανεις αλλαγες μερα παρα μερα το 30%.Ριχνε τα βακτηριδια καλο κανουν κακο δεν
κανουν.Με ταισμα καθε δυο ημερες τα ψαρια δεν παθαινουν τιποτα.Δεν θα
βαλλεις αλλα ψαρια.

PascM 14-09-07 10:06

Τι φίλτρο υπάρχει?

gnostos 14-09-07 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 199178)
Τι φίλτρο υπάρχει?

εσωτερικό 200l/h - μπλε σφουγγάρι και πλαστικό μικρό δοχείο με μάυρα κομματάκια ( sorry για την άθλια περιγραφή )

PascM 14-09-07 15:50

Τα μαύρα κομματάκια που αναφέρεις λογικά είναι άνθρακας! Καλό είναι να τα αφαιρέσεις και να τα αντικαταστήσεις με μερικά π.χ. κομμάτια siporax.

gnostos 14-09-07 16:19

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια !!!

Pritanis 14-09-07 18:38

ο ανθρακας να μεινει για κανα μηνα.... Θα βοηθησει σε αρχαριο οσο αφορα χλωριο και αλλα χημικα που μπορει να βγαλει νεο ενυδρειο........

crazyio 14-09-07 19:40

200 λίτρα / ώρα ? για 20 λίτρα ενυδρείο ?
Πλυντήριο τα Guppy ? παρατηρείς να έχει μεγαλη ροή το φίλτρο ή κανονική ? αν σου " φαίνεται" εστω και σαν αρχάριος πως η ροή του φίλτρου σου είναι μεγάλη και ενοχλήτική για τα ψάρια σου θα χρειαστεί να κάνεις κάποια πατέντα για μείωση ροής ..
Προσωπικά εγώ σε τόσο μικρό ενυδρείο και με συγκέντρωση αμμωνίας θα έκανα αλλαγές 30% καθημερινά μέχρι να πέσει ....

gnostos 14-09-07 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 199359)
200 λίτρα / ώρα ? για 20 λίτρα ενυδρείο ?
Πλυντήριο τα Gyppy ? παρατηρείς να έχει μεγαλη ροή το φίλτρο ή κανονική ? αν σου " φαίνεται" εστω και σαν αρχάριος πως η ροή του φίλτρου σου είναι μεγάλη και ενοχλήτική για τα ψάρια σου θα χρειαστεί να κάνεις κάποια πατέντα για μείωση ροής ..
Προσωπικά εγώ σε τόσο μικρό ενυδρείο και με συγκέντρωση αμμωνίας θα έκανα αλλαγές 30% καθημερινά μέχρι να πέσει ....


Διόρθωση: Το φίλτρο μου ήταν σετ με το ενυδρείο και γράφει 175l/h max
η ροή δεν είναι ενοχλητική, θα έλεγα ότι δεν το καταλαβαίνεις και αυτό με ανυσηχεί μήπως δεν λειτουργεί σωστά. Όπως και να' χει μου έδωσε ένας φίλος ένα άλλο φίλτρο με διαβαθμίσεις ( από 20l/h έως 200l/h ) και λέω να βάλω αυτό σε χαμηλή κλίμακα.

Όσον αφορά την αμμωνία σε μετρήσεις που έκανα σήμερα, έχει πέσει στα 2ppm αλλά τα νιτρώδη ανέβηκαν στα 2ppm ( το ξέρω αυτό δεν είναι πια νερό αλλά δηλητήριο, αλλά τι να κάνω !!! ).

Να αρχίσω τις αλλαγές κάθε μέρα ή να περιμένω;

Και πάλι ευχαριστώ για την υπομονή και την βοήθεια

halvas69 14-09-07 21:05

Eπππ δεν θέλω να φανώ κακός αλλά στο έχουν πει τόσες φορές, κάνε αλλαγές νερού, μόνο έτσι θα πέσει η αμμωνία.
Και θα έλεγα 50% ημερησίως.

gnostos 15-09-07 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 199403)
Eπππ δεν θέλω να φανώ κακός αλλά στο έχουν πει τόσες φορές, κάνε αλλαγές νερού, μόνο έτσι θα πέσει η αμμωνία.
Και θα έλεγα 50% ημερησίως.

Άλλαξα το νερό καθώς και το φίλτρο ( δεν έχασα τις υπάρχουσες αποικίες βακτηριων ) και όπως είχατε προβλέψει έπεσε η αμμωνία στο μισό ( από 2ppm σε 1ppm ), αλλά τα νιτρώδη παραμένουν στα 2ppm και σήμερα μέτρησα και τα νιτρικά τα οποία είναι στα 100ppm !!!

Μήπως πάει κάτι στραβά γενικότερα ή εάν συνεχισώ τις αλλαγές νερού τελικά θα στρώσει το ενυδρείο?

Ευχαριστώ

gutsi 15-09-07 20:40

στα εκατο;;;πολυ δεν ειναι;
--------------------------------
συνεχισε εσυ τις αλλαγες και θα δουμε.ριξε αν και λιγα υγρα βακτηρια αν εχεις πιστευω πως βοηθανε.

crazyio 15-09-07 21:09

να κάνεις αλλαγές ....

ioannist 18-09-07 15:24

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?Ο άνθρακας κάνει κακό?Δεν μπορεί να συνυπάρχει στο φίλτρο με υαλοβάμβακα και βιολογικό υλικό?Πρέπει απαραίτητα να βγεί?

crazyio 18-09-07 22:40

Απαρραίτητο δεν είναι να βγεί αλλά όταν τρέχει ενα υγειές ενυδρείο και δεν έχει γίνει κάποια θεραπεία δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει ...
Εξ' άλλου ο άνθρακας χάνει την ιδιοτητά του μετά απο 2-3 εβδομάδες και γίνεται σαν τα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου σου για αποιοκατοίκιση βακτηριδίων.
Γι' αυτό λέμε να μην μπαίνει ο άνθρακας απο την αρχή γιατι όταν χρειαστεί το πιο πιθανό είναι πως δεν θα έχει προβλευθεί να αγοραστεί άλλος για να τον αντικαταστήσει .....
Ένας απο τους λόγους τέλος πάντων ....

gnostos 23-09-07 21:25

Άρχισα τις αλλαγές νερού στις 15/9 όπως με συμβουλεψατε και έχω κάνει μέχρι και σήμερα 4 αλλαγές ( 15/9, 16/9, 18/9, 22/9 ) τις τάξεως του 40% περίπου, βάζοντας ταυτόχρονα και 3ml bacteria κάθε μέρα μέχρι και χθες.

Με σημερινές μετρήσεις:

Η αμμωνία είναι < 0.01 ppm
Τα νιτρώδη 0.1 ppm
και τα νιτρικά 15ppm
Θερμοκρασία 27

Τα παραπάνω δείχνουν ότι έχει στρώσει το ενυδρείο?
Τα bacteria να συνεχίσω να τα βάζω?

Ευχαριστώ

PascM 23-09-07 23:11

Τα παραπάνω δείχνουν οτι πλησιάζεις στο στρώσιμο! Προσπάθησε να διατηρείς την αμμωνία κάτω από 0,5.
Όταν μηδενίσουν οι τιμές της αμμωνίας και των Νο2 τότε ναι έχει στρώσει το ενυδρείο σου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01668 seconds with 11 queries