Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Anubia και με μπλέ σαλιγκάρι! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24963)

zagorakis 13-05-08 16:42

Anubia και με μπλέ σαλιγκάρι!
 
Καλησπέρα σε όλους!Θέλω να αγοράσω 2 anubies και να βάλω στο ενυδρείο μου αλλά διάβασα στο internet ότι στα φυτά επάνω που αγοράζουμε υπάρχει περίπτωση να υπάρχει το μπλέ σαλιγκάρι το οποίο θα αναπαράγεται σε όλο το ενυδρείο και μετά για να το βγάλουμε από το ενυδρείο μας χρειάζεται να ξεστρώσουμε(το ενυδρείο)και μετα ξανά από την αρχή!Η απορία είναι η εξής!Από αλλού άκουσα ότι μπορώ να αγοράσω ένα φάρμακο και βάζω το φυτό για λίγο εκεί μέσα και όλα μετά θα είναι ΟΚ και το άλλο που άκουσα είναι γεμίζω μια λεκάνη με νερό και αλάτι και αφήνω το φυτό για λίγο εκεί μέσα!Αυτό με το αλάτι είναι καλό?Please help γιατί θα πάω να ταγοράσω σε λίγο!

aaaooll 13-05-08 16:46

μαλον λες το βαπτησμα του φυτου σε διαλυμα χλωρινης...
με ολα τα φυτα μπορει να σου ερθουν σαλιγκαρια... μπορεις να τα αποδεχτεις, ουτος η αλλος ειναι μερος του οικοσυστηματος...

zagorakis 13-05-08 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 261778)
μαλον λες το βαπτησμα του φυτου σε διαλυμα χλωρινης...
με ολα τα φυτα μπορει να σου ερθουν σαλιγκαρια... μπορεις να τα αποδεχτεις, ουτος η αλλος ειναι μερος του οικοσυστηματος...

Εγώ όμως φίλε για να αποφύγω τα σαλιγκάρια τι μπορώ να κάνω?Αυτό με το αλάτι είναι καλή μέθοδος?Γνωρίζεις?

aaaooll 13-05-08 16:57

για το αλατι δεν ξερω, αλλα δεν ξερω αν θα εχεις προβλξημα με της ριζες αν μπουν στο αλατι...

zagorakis 13-05-08 16:59

Παιδιά ας απαντήσει κάποιος που ξέρει είναι επείγων ευχαριστώ εκ των προτέρων!

aaaooll 13-05-08 17:00

το δυασλημα χλωρινης 19/1 (νερό προς χλωρίνη) και μερικα δευτερα μεσα, χωρις να ακουμπισουν οι ριζες και μετα καλο ξεπλημα και με αντιχλοριο και εισαι καλημενος...

zagorakis 13-05-08 17:05

Φίλε επειδή είμαι άσχετος η χλωρίνη που κολλάει?Γιατι εμένα μου είπανε με αλάτι!

aaaooll 13-05-08 17:10

κολαει, για να διωξεις τα σαλιγκαρια, κ τυχον αλλα που κουβαλαει το φυτο... α, ξεχασα η χλωρινη να μην ειναι με χρωμμα και αρωματα...

zagorakis 13-05-08 17:25

Η χλωρίνη όμως το πιο πιθανό είναι να κάψει το φυτό!

aaaooll 13-05-08 17:28

πιστεψε με ειναι πολυ ασφαλές, ολοι θα το πουν...

Andreas301 13-05-08 17:29

Ο φίλος aaaooll σου έγραψε νωρίτερα : Διάλυμα χλωρίνης προς νερό 1/19.
Δηλαδή ένα μέρος χλωρίνη 19 μέρη νερό. Δεν θα τα κάψει. Προσοχή όχι στις ρίζες. Προσοχή όχι χλωρίνη με αρώματα. Όχι χλωρίνη gel. Απλή χλωρίνη σκέτη. Και απλό εμβάπτισμα για μερικά δευτερόλεπτα, όχι ημερήσιο μούλιασμα:D. Δεν θα έχεις πρόβλημα !

jimfytakis 13-05-08 17:30

ΕΙναι και μια αλλη μεθοδος...κατι με διαλυμμα στιψης...κατι τετοιο..αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι...

Πάνος 13-05-08 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zagorakis (Μήνυμα 261796)
Η χλωρίνη όμως το πιο πιθανό είναι να κάψει το φυτό!

ασφαλεστατο...δε θα καψει τιποτα μην ανησυχεις.....προσοχη στις ριζες...

Andreas301 13-05-08 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 261800)
ΕΙναι και μια αλλη μεθοδος...κατι με διαλυμμα στιψης...κατι τετοιο..αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι...

Στυπτηρία: βρίσκεις στα φαρμακεία. Διάλυμα στύψης : ένα κουταλάκι του γλυκού στυπτηρία σε ένα λίτρο νερό. Κάνει την ίδια δουλειά με το διάλυμα χλωρίνης.

jimfytakis : φυσικό είναι να μην το γνωρίζεις γιατί είσαι μικρός. Παλιότερα (και ακόμη ίσως σε κάποια) στα κουρεία υπήρχε πάντα στυπτηρία σε μορφή stick για τον καυτηριασμό από πιθανά κοψίματα στο ξύρισμα.

xontros 13-05-08 17:56

Είχαμε μια σχετική συζήτηση με τον Toli.. Και μου επιβεβαίωσε κάτι που διάβαζα κι αλλού.. Αυτό με το διάλυμα χλωρίνης είναι μύθος! Ναι, είναι καλό να το κάνουμε, αφενός για λόγους απολύμανσης και αφεταίρου όντως σκοτώνει ζωντανά σαλιγγαράκια που πιθανόν να υπάρχουν στο φυτό.. Αν όμως υπάρχουν αυγά σαλιγγαριών, για να τα ξεφορτωθούμε, θα πρέπει να βάλουμε το φυτό στο διάλυμα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, οπότε πρώτα θα μας "χαιρετήσει" το ίδιο το φυτό!

Εγώ πάντως, αγοράζοντας φυτά από Fish-Only & Water Inn, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με σαλιγγάρια.. Είναι θέμα εισαγωγέα/πού φυλάσσονται, κ.τ.λ.?

zagorakis 14-05-08 00:44

Τελικά όλα ΟΚ!Πήρα 2 anubies τις έδεσα με κάτι βράχια και είναι μια χαρά!Ρίξτε μια ματιά!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...otos8-13-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...otos8-1122.jpg

halvas69 14-05-08 00:55

Ελπίζω να τις έδεσες όπως λες και όχι να τις στρίμωξες ανάμεσα στα βράχια.
Μην τις πατικώσεις.
Το λέω γιατί από την φωτογραφία δεν φαίνεται τι έχεις κάνει.

zagorakis 14-05-08 01:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 261996)
Ελπίζω να τις έδεσες όπως λες και όχι να τις στρίμωξες ανάμεσα στα βράχια.
Μην τις πατικώσεις.
Το λέω γιατί από την φωτογραφία δεν φαίνεται τι έχεις κάνει.

Όχι βέβαια δεν τις έδεσα ανάμεσα στα βράχια!Τα βράχια που τις έβαλα έχουνε τρύπες και πέρασα τις κεντρικές τους ρίζες από τις τρύπες των βράχων με cable tie και ειναι ολα good!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01789 seconds with 11 queries