Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Επί παντός επιστητού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Eπανηλθε το paypal? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87557)

sarpijk 18-08-15 11:10

Eπανηλθε το paypal?
 
Διαβασα πριν λιγο ενα αρθρο που ελεγε οτι επιτρεπεται στα φυσικα προσωπα η μεταφορα κεφαλαιων μεχρι 500€.

Μετα την επιβολη των capital controls το paypal δε με αφηνε να κανω confirm την καρτα μου και ετσι δε μπορουσα και να κανω αγορες. Σημερα με αφησε και τωρα περιμενω να παρω απο την τραπεζα των κωδικο.


Για δειτε και πειτε.

nazgul 18-08-15 12:29

Θεωρητικα μπορει το καθε φυσικο προσωπο να βγαλει 500 ευρω ανα μηνα εκτος Ελλαδας. Εδω και το φρεσκο ΦΕΚ. Λογικα και για την paypal ισχυει το ιδιο.

Τάκης 18-08-15 12:48

Όχι παιδιά, για αγορές με προπληρωμένες/πιστωτικές/χρεωστικές από εξωτερικό μέσω internet μόνο για ειδικές κατηγορίες , όπως αγορά αεροπορικών εισιτηρίων, πληρωμή ξενοδοχείων κλπ αλλά και αυτά μόνο για επαγγελματίες και κάποιες ειδικές περιπτώσεις. Τώρα ήμουν στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και τους ρώτησα. Paypal όχι ακόμα, τουλάχιστον για ιδιώτες.

sarpijk 18-08-15 12:58

Εγω θα περμενω κανα δυο μερες και θα ενημερωσω.

Τακη εγω δεν το δενω κομπο επειδη στο ειπαν στο ταμιευτηριο. Μπορει να μην διαβασαν το Φεκ. Διαβασα σε αλλο φορουμ οτι ατομα πηραν με χρεωστικες απο το εξωτερικο.

more2 18-08-15 13:35

Εγώ προσπαθώ να κάνω επιβεβαίωση την κάρτα της alpha bank (mastercard) αλλά δεν την περνάει.
"The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue"

Α ρε θέλουνε κάτι πιστολιές!! zw zw zw zw zw zw

sarpijk 18-08-15 13:48

Εγω με Πειραιως καρτα μπηκα.

bonelias 18-08-15 14:24

Καλησπέρα σας,

Σήμερα πραγματοποίησα αγορά από εξωτερικό και συγκεκριμένα από Κίνα χωρίς paypal, μόνο με χρεωστική.

more2 18-08-15 17:01

Για να δούμε τι θα γίνει...
Γιατί τσουρέκια μας τα κάνανε με τις μαλα&^% τους.....
Θέλουνε τίποτα πιστολιές!! zw

no_name 18-08-15 17:14

Έχω την εντύπωση ότι οι αγορές επιτρέπονται στο εξωτερικό μέχρι 500e

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1770427

leonidas87 18-08-15 23:05

Παιδία μην μπερδεύεσται κ μην μπερδευετε....

Τα 500 ευρω είναι για εμβάσματα στο εξωτερικό

Το paypal είναι ένας διαμεσολαβητης κεφαλλέων-χρημάτων κ αυτή την στιγμή ΔΕΝ σου επιτρέπει συναλλαγές.

Άλλα ακόμα κ μέσο capital control o Έλληνας βρήκε "παράθυρο" :grin:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ

tdinosauros 18-08-15 23:09

με πιστωτικη η χρεωστικη τουλαχιστον της αλφα κανεις αγορα ,paypal οχι ακομα,ενω eurobank δεν με αφησε

alan boy 18-08-15 23:13

μολις προσπαθησα να κανω αγορα απο e bay με paypal αλλα δεν :(:(

Tanganyiκας 19-08-15 07:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 896446)
μολις προσπαθησα να κανω αγορα απο e bay με paypal αλλα δεν :(:(

Μπορείς να αγοράσεις από εξωτερικό,οπουδήποτε αλλού(με πιστωτική-χρεωστική) εκτός το ebay!Το eday δουλεύει με PayPal το οποίο είναι κλειδωμένο.

Sakisdraminos 19-08-15 08:05

Δλδ απο fish-street.com απο UK μπορουμε να παρουμε?
Χρεωστικη ειναι η VISA?

nazgul 19-08-15 08:32

Λογικα μπορεις να αγορασεις απο καταστημα χρεωνοντας τη visa σου.

Tanganyiκας 19-08-15 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 896475)
Λογικα μπορεις να αγορασεις απο καταστημα χρεωνοντας τη visa σου.

Από όσο γνωρίζω αν μπεις απευθείας στο κατάστημα μπορείς.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 896474)
Δλδ απο fish-street.com απο UK μπορουμε να παρουμε?
Χρεωστικη ειναι η VISA?

Δεν έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο.

Τάκης 19-08-15 11:31

Παιδιά όσο υπάρχει το capital control δεν υπάρχει τρόπος για αγορες εκτός Ελλάδας, άσχετα αν πληρώσεις με Paypal ή με χρεωστική / πιστωτική / προπληρωμένη κατευθείαν στο μαγαζί

Tanganyiκας 19-08-15 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 896496)
Παιδιά όσο υπάρχει το capital control δεν υπάρχει τρόπος για αγορες εκτός Ελλάδας, άσχετα αν πληρώσεις με Paypal ή με χρεωστική / πιστωτική / προπληρωμένη κατευθείαν στο μαγαζί

Τάκη δεν ισχύει αυτό για όλα!Την προηγούμενη εβδομάδα η αδερφή μου παράγγειλε 4 ζευγάρια γυαλιά από έξω και ήρθανε.

alan boy 19-08-15 12:25

μολις προσπαθησα στο alliexpres με χρεωστηκη maestro της εθνικης
η απαντηση Payment failed. :mad::(.

Τάκης 19-08-15 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 896497)
Τάκη δεν ισχύει αυτό για όλα!Την προηγούμενη εβδομάδα η αδερφή μου παράγγειλε 4 ζευγάρια γυαλιά από έξω και ήρθανε.

Μήπως η κάρτα της είναι εξωτερικού ; Μήπως η πληρωμή έγινε στην Ελλάδα ; Γιατί μπορεί να έρχονται από εξωτερικό τα πράγματα αλλά μπορεί ο έμπορας να έχει υποκατάστημα εδώ στην Ελλάδα και τότε η αγορα φαίνεται πως γίνεται εντός της χώρας

Tanganyiκας 19-08-15 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 896511)
Μήπως η κάρτα της είναι εξωτερικού ; Μήπως η πληρωμή έγινε στην Ελλάδα ; Γιατί μπορεί να έρχονται από εξωτερικό τα πράγματα αλλά μπορεί ο έμπορας να έχει υποκατάστημα εδώ στην Ελλάδα και τότε η αγορα φαίνεται πως γίνεται εντός της χώρας

Η πληρωμή έγινε με την κάρτα μισθοδοσίας,το εμπόρευμα έφυγε από Ισπανία και ήρθε Ελλάδα μέσο Γερμανίας.Όσο για υποκατάστημα από ότι έψαξα δεν έχει Ελλάδα!

Τάκης 19-08-15 14:08

Τώρα διάβασα εδώ http://www.newsbeast.gr/financial/ar...pital-controls
πως το paypal μας έχει κλειδώσει όπως και κάποιες άλλες παρόμοιες εταιρίες και πως σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να ψωνίσεις με τη κάρτα σου απευθείας από ηλεκτρονικο κατάστημα του εξωτερικού , δηλαδή αν κατάλαβα καλά εκτός απο το capital control που ισχύει από την ΤτΕ , υπάρχει και capital control που εφαρμόζουν οι ξένες εταιρίες μεταφορας χρημάτων και πληρωμών , πχ Paypal
Καλά κρασιά

Tanganyiκας 19-08-15 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 896521)
Τώρα διάβασα εδώ http://www.newsbeast.gr/financial/ar...pital-controls
πως το paypal μας έχει κλειδώσει όπως και κάποιες άλλες παρόμοιες εταιρίες και πως σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να ψωνίσεις με τη κάρτα σου απευθείας από ηλεκτρονικο κατάστημα του εξωτερικού , δηλαδή αν κατάλαβα καλά εκτός απο το capital control που ισχύει από την ΤτΕ , υπάρχει και capital control που εφαρμόζουν οι ξένες εταιρίες μεταφορας χρημάτων και πληρωμών , πχ Paypal
Καλά κρασιά

:smt023

ReaperX 19-08-15 19:35

Υπάρχουν ημερήσια όρια.

Για αγορές από εξωτερικό δοκιμαστε μετά τις 00:00 που τα όρια μηδενίζονται. Για απευθείας πληρωμή με κάρτα πάντα,όχι paypal.

Sakisdraminos 19-08-15 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ReaperX (Μήνυμα 896537)
Υπάρχουν ημερήσια όρια.

Για αγορές από εξωτερικό δοκιμαστε μετά τις 00:00 που τα όρια μηδενίζονται. Για απευθείας πληρωμή με κάρτα πάντα,όχι paypal.

Ποια ειναι τα ορια????

ReaperX 19-08-15 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 896539)
Ποια ειναι τα ορια????


Αυτό που ήξερα μέχρι πρότινος ήταν 300.000 ημερησίως για τις περισσότερες τράπεζες. Βέβαια δεν ξέρω μηπως τα έχουν αλλάξει από τότε..

Kostas12 19-08-15 21:45

Με κάρτα Visa μπορούν να γίνουν αγορές από το εξωτερικό, εγώ έχω κάνει από Amazon.

basilhs 20-08-15 08:54

Για να βάλετε χρήματα στο paypal wallet κάποιες φορές δουλεύει το παρακάτω.

Καντε λογκ ιν στο παιπαλ σας. Καντε request money σε ένα 2ο μαιλ σας.
Καντε λογκ οφ. Μπήτε στο 2ο μείλ σας, πληρώστε με κάρτα κ όχι με πευπαλ. Δώστε τα στοιχεία της κάρτας. σας κρατάει 3.4% + €0.35 EUR .

Δεν δουλεύει πάντα με όλες τις κάρτες κ όλες τις ώρες ...

(σε εμένα δούλεψε χθές μια μία κάρτα, σήμερα δε θέλει με καμία κάρτα)

good luck

japetus 20-08-15 10:06

Όπως ειπώθηκε, μικροαγορές από εξωτερικό μπορούν να γίνουν πλέον, μέχρι όμως ενός ορίου συνολικά ανά τράπεζα ανά ημέρα, που σημαίνει ότι με την ίδια κάρτα μπορεί να προλάβεις και να αγοράσεις από εξωτερικό, μπορεί όμως και να έχει συμπληρωθεί από άλλους το όριο και να απορριφθεί η αγορά.
Για το πέιπαλ τώρα, αγορές αυτή τη στιγμή μπορούν να γίνουν μόνο από ποσό που υπάρχει στο balance και όχι από συνδεδεμένες κάρτες/λογαριασμούς. Ο τρόπος που περιγράφει παραπάνω ο basilhs είναι και ο μόνος αυτή τη στιγμή να βάλει κάποιος χρήματα στο balance του από Ελλάδα. Επειδή ισχύει το παραπάνω με τα όρια, η κάρτα μπορεί να μη γίνει αποδεκτή κάποια στιγμή, μπορεί όμως να γίνει κάποια άλλη στιγμή αργότερα.
Πέρα από την προμήθεια που κρατάει το paypal, υπάρχει και μια άλλη χρέωση 0.90 ευρώ ανά προσπάθεια πληρωμής από κάρτα, γίνει δε γίνει αποδεκτή. Σε περίπτωση ανεπιτυχούς προσπάθειας μπορούμε να ακυρώσουμε τη χρέωση αυτή από το μενού activity.
Επίσης ένα σημείο προσοχής είναι ότι το ποσό που θέλετε να κάνετε request πρέπει να γίνει σαν goods and services για να γίνει αποδεκτό από το σύστημα (και γι αυτό κρατά και προμήθεια). Στην ουσία 'πουλάμε' με αυτόν τον τρόπο χρήματα μέσω paypal στον εαυτό μας και επειδή θεωρείται εμπορική συναλλαγή, περνά από το σύστημα...

bonelias 20-08-15 13:36

Την προηγούμενη Πέμπτη πραγματοποίησα αγορά από rapid led με χρεωστική Πειραιώς και έγινε δεκτή. Συναλλαγή 120€.

Paypal και λοιπά είναι κλειδωμένα προς το παρόν.

Επίσης, αν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή μπορείτε απλά να επικοινωνήσετε με τον πωλητή και να πραγματοποιήσετε κατάθεση σε προσωπικό του λογαριασμό, αν το δεχτεί (από Κίνα πολύ σπάνια να μην το δεχτούν).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02463 seconds with 11 queries