Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   30λιτρο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83172)

kari 10-11-14 16:07

30λιτρο ενυδρειο
 
καλησπερα, οπως προαναφερα το ενυδρειο μου ειναι 30 λιτρων και φιλοξενει 1αρενικο γκαπυ και 2 θηλυκα, ο petshop μου λεει πως μπορω να βαλω και ενα χαρεμι με πλατυ, μηπως ειναι λιγο υπερβολικο:confused:;;; τα μωρακια ενοειται πως θα χαριζονται αμεσα για την σωστη λειτουργια του βιοσυστηματος και παλι ομως δεν ειμαι σιγουρη...για πειτε μου την γνωμη σας ως πιο εμπειροι:D

gordon 10-11-14 16:10

για platy ουτε καν ...ακομα και αυτα τα γκαπάκια δυσκολα θα είναι εκει μεσα...το ιδανικο για το ενυδρειο σου θα ήταν να το έκανες μονομαχοενυδρειο...ή γαριδάδικο !!

Κωστας Malawi 10-11-14 16:10

Καλησπερα!!
Βαλε αλλα 2 θυληκα και εισαι μια χαρα..

kari 10-11-14 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 861609)
Καλησπερα!!
Βαλε αλλα 2 θυληκα και εισαι μια χαρα..

αλλα 2 θυληκα γκαπυ ενοειται;;; δηλ στο συνολο 1 αρσενικο και 4 θυληκα;

Κωστας Malawi 10-11-14 16:15

Ναι.και πολλα ειναι για 30 λιτρα.μετρησεις κανεις;

gordon 10-11-14 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 861609)
Καλησπερα!!
Βαλε αλλα 2 θυληκα και εισαι μια χαρα..

φίλε μου σε 1 μηνα θα ειναι 100 τουλαχιστον εκει μεσα αν βάλει και άλλα θηλυκά... πρωτα απ όλα όμως πρέπει να έχει γίνει στρώσιμο του ενυδρειου και φυσικά να γινονται τακτικά μετρησεις..

Κωστας Malawi 10-11-14 16:25

Ειπε οτι θα τα χαριζει αμεσα..ας μην ειμαστε πολυ αυστηροι.αν κανει σωστα βηματα θα ειναι ενταξει.αν δεν τα κανει σωστα τοτε δεν θα γλυτωσει ουτε ενας μονομαχος που ειπες.και ειναι και πιο δυσκολος στις συνθηκες.

Μην απογοητευεσε kari..ορεξη να εχεις και ιλα θα πανε καλα.εν το μεταξύ μπορει να βρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειακι...

gordon 10-11-14 16:29

εγω δεν το πα για να απογοητευτεί ...καθε άλλο ...πρώτα πρεπει να μας κανεις μια παρουσιαση να δουμε το ενυδρειακι και τον εξοπλισμό που έχει ...και άν έχεις κάνει και μετρήσεις γράψτες.. ;)

kari 10-11-14 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 861616)
Ειπε οτι θα τα χαριζει αμεσα..ας μην ειμαστε πολυ αυστηροι.αν κανει σωστα βηματα θα ειναι ενταξει.αν δεν τα κανει σωστα τοτε δεν θα γλυτωσει ουτε ενας μονομαχος που ειπες.και ειναι και πιο δυσκολος στις συνθηκες.

Μην απογοητευεσε kari..ορεξη να εχεις και ιλα θα πανε καλα.εν το μεταξύ μπορει να βρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειακι...

το ενυδρειο παιδια ειναι στρωμενο, με τις μετρησεις του...ολα καλα μου βγαινουν στα τεστ και τα γκαπακια μια χαρα τα βλεπω...τους εκανα και μια τροφη σημερα που βρηκα στο φορουμ σας....μπορω να μεινω και με τα 3 γκαπυ, δεν χαθηκε ο κοσμος...ισως αν εβαζα και 2-3 γαριδουλες...θα ημουν τοτεκομπλε , εσεις τι λετε;;;

Κωστας Malawi 10-11-14 16:35

Κανε παρουσιαση.θα μαθεις πολλα για το ενυδρειο σου.
Οι γαριδουλες μπορει να γινουν μεζεδακι και θελουν αριστες συνθηκες.

gordon 10-11-14 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kari (Μήνυμα 861620)
το ενυδρειο παιδια ειναι στρωμενο, με τις μετρησεις του...ολα καλα μου βγαινουν στα τεστ και τα γκαπακια μια χαρα τα βλεπω...τους εκανα και μια τροφη σημερα που βρηκα στο φορουμ σας....μπορω να μεινω και με τα 3 γκαπυ, δεν χαθηκε ο κοσμος...ισως αν εβαζα και 2-3 γαριδουλες...θα ημουν τοτεκομπλε , εσεις τι λετε;;;

κανε μια παρουσιαση για να δουμε το ενυδρειο...αν έχεις πολλα φυτά ,ναι, αν και καλύτερα ειναι να είναι μονες τους...ιδικα σε λίγα λιτρα..

kari 10-11-14 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 861623)
κανε μια παρουσιαση για να δουμε το ενυδρειο...αν έχεις πολλα φυτά ,ναι, αν και καλύτερα ειναι να είναι μονες τους...ιδικα σε λίγα λιτρα..

παιδια δεν γνωριζω ακομα πολλα...οταν λετε παρουσιαση τι ακριβως πρεπει να αναφερω;; το ενυδρειο μου το χαρισαν, αυτο που γνωριζω ειναι πως εχει βιολογικο φιλτρο, 8watt λαμπα, θερμοστατη και εχω και λιγο ζωντανα φυτα οπως κερατοφυλλο, ανουβια και ενα ακομα που δεν θυμαμαι πως λεγεται:smt017

Τάκης 10-11-14 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kari (Μήνυμα 861626)
παιδια δεν γνωριζω ακομα πολλα...οταν λετε παρουσιαση τι ακριβως πρεπει να αναφερω;; το ενυδρειο μου το χαρισαν, αυτο που γνωριζω ειναι πως εχει βιολογικο φιλτρο, 8watt λαμπα, θερμοστατη και εχω και λιγο ζωντανα φυτα οπως κερατοφυλλο, ανουβια και ενα ακομα που δεν θυμαμαι πως λεγεται:smt017



Ανοίγεις ένα νέο θέμα σε αυτή την ενότητα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164
Αντιγράφεις τη φόρμα από αυτό το θέμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
και τη συμπληρώνεις
-------------------------

Ξέχασα να σου πω, διάβασες μερικές άλλες παρουσιάσεις και θα δεις τι γράφουν τα άλλα παιδιά και θα καταλάβεις

kari 10-11-14 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 861628)
Ανοίγεις ένα νέο θέμα σε αυτή την ενότητα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164
Αντιγράφεις τη φόρμα από αυτό το θέμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
και τη συμπληρώνεις
-------------------------

Ξέχασα να σου πω, διάβασες μερικές άλλες παρουσιάσεις και θα δεις τι γράφουν τα άλλα παιδιά και θα καταλάβεις

οκ θα το κανω μια απο αυτες τις μερες!!!

ChocolatePuma 10-11-14 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 861616)
Ειπε οτι θα τα χαριζει αμεσα..

Καλώς ή κακώς, η "αγορά" ειναι κορεσμένη από ζωοτόκα ;)

stanisalus18 10-11-14 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 861637)
Καλώς ή κακώς, η "αγορά" ειναι κορεσμένη από ζωοτόκα ;)

αυτό είναι αλήθεια ;) το λέει ένας παθών, αρκετές μέρες πρέπει να μου πήρε για να χαριστούν δύο αρσενικά γκαπακια εδώ στη αθήνα.

ChocolatePuma 10-11-14 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 861649)
αυτό είναι αλήθεια ;) το λέει ένας παθών, αρκετές μέρες πρέπει να μου πήρε για να χαριστούν δύο αρσενικά γκαπακια εδώ στη αθήνα.

Γι αυτό πλέον προτείνω "οχι ζωοτόκα σε ενυδρειο κάτω απο 80 λιτρα - κι αυτό με προϋποθέσεις"...αλλά γίνομαι υπερβολικός :p



Στο 30λιτρο θα προτεινα αρχικά να χαριστούν τα ζωοτοκα και να μπει μονομάχος και ένα σαλιγκάρι (ή μία αμάνο)

kari 10-11-14 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 861660)
Γι αυτό πλέον προτείνω "οχι ζωοτόκα σε ενυδρειο κάτω απο 80 λιτρα - κι αυτό με προϋποθέσεις"...αλλά γίνομαι υπερβολικός :p



Στο 30λιτρο θα προτεινα αρχικά να χαριστούν τα ζωοτοκα και να μπει μονομάχος και ένα σαλιγκάρι (ή μία αμάνο)

παιδια εγω ζω θεσσαλονικη και τα πραγματα δεν ειναι τοσο κορεσμενα, αντιθετως για να βρω τα γκαπυ επρεπε να κατεβω σε πολυ κεντρικο καταστημα στα συνοικοιακα δεν βρισκεις τιποτα της προκοπης και επισης μολις γινει γνωστο πως χαριζονται τοτε γινονται αναρπαστα

ChocolatePuma 10-11-14 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kari (Μήνυμα 861678)
παιδια εγω ζω θεσσαλονικη και τα πραγματα δεν ειναι τοσο κορεσμενα, αντιθετως για να βρω τα γκαπυ επρεπε να κατεβω σε πολυ κεντρικο καταστημα στα συνοικοιακα δεν βρισκεις τιποτα της προκοπης και επισης μολις γινει γνωστο πως χαριζονται τοτε γινονται αναρπαστα

Δεν ξερω ποσο ασχημα ειναι τα ενυδρειακα θεματα στην πόλη μου... γεγονος ειναι πως καποια στιγμη το ενυδρειο θα γεμίσει

Κι εγω με γκαπακια σε 30 λίτρο ξεκινησα!

Δοκιμασε το κι αν στην πορεια δεις πως κουραστηκες να χαριζεις ή δεν βρισκεις ατομα να ενδιαφέρονται, τοτε αλλάζεις ψαροσυνθεση

kari 10-11-14 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 861680)
Δεν ξερω ποσο ασχημα ειναι τα ενυδρειακα θεματα στην πόλη μου... γεγονος ειναι πως καποια στιγμη το ενυδρειο θα γεμίσει

Κι εγω με γκαπακια σε 30 λίτρο ξεκινησα!

Δοκιμασε το κι αν στην πορεια δεις πως κουραστηκες να χαριζεις ή δεν βρισκεις ατομα να ενδιαφέρονται, τοτε αλλάζεις ψαροσυνθεση

συμφωνω απολυτα...αλλα ρε παιδια δηλ τοσο πολυ γεννανε;;; αρχιζετε να με τρομαζετε χαχαχα:rolleyes:

stanisalus18 10-11-14 23:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kari (Μήνυμα 861611)
αλλα 2 θυληκα γκαπυ ενοειται;;; δηλ στο συνολο 1 αρσενικο και 4 θυληκα;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kari (Μήνυμα 861684)
συμφωνω απολυτα...αλλα ρε παιδια δηλ τοσο πολυ γεννανε;;; αρχιζετε να με τρομαζετε χαχαχα:rolleyes:

αν το πας σε αυτη τη αναλογια μαλλον θα γεμισεις σε πολυ συντομο διαστημα, σα τα κουνελια γεννανε αν οι συνθηκες του ενυδρειου ειναι οι καταλληλες

kari 10-11-14 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 861689)
αν το πας σε αυτη τη αναλογια μαλλον θα γεμισεις σε πολυ συντομο διαστημα, σα τα κουνελια γεννανε αν οι συνθηκες του ενυδρειου ειναι οι καταλληλες

οκ μενω τοτε ως εχει με 1 αρσενικο και 2 θυληκα, να βαλω και κανα δυο γαριδουλες οταν στρωσει ο βυθος γιατι τις λατρευω;;; ή θα το παρακανω παλι;

nazgul 11-11-14 09:40

Θα συμφωνησω και εγω οτι τα λιτρα ειναι λιγα για ζωοτοκα. Οι συνεχεις αναπαραγωγες, θα δημιουργησουν προβλημα στο μελλον, γιατι ειναι δυσκολο να κρατηθουν σταθερες συνθηκες σε αυτα τα λιτρα.

Περα απο αυτα, οι συνεχεις σωστες αλλαγες νερου, ακομα και ανα 2-3 μερες για την υγεια του ευαισθητου σε υψηλα νιτρικα γονου, θα γινουν ρουτινα.

Θα συμφωνησω ακομα με το γεγονος οτι τα ζωοτοκα δυσκολα χαριζονται, τουλαχιστον σε αριθμους που θα μπορουσαν να βοηθησουν ενα ενυδρειο με υπερπληθυσμο.

Αν σου αρεσουν οι γαριδες, το καλυτερο για εμενα θα ηταν καποια στιγμη στο 30αρι σου να φιλοξενησεις μονο γαριδες red cherries, αντε και κανενα σαλιγκαρι. Αλλα χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα και με τον καιρο καποια εμπειρια, ωστε να κρατησεις (οσο ειναι δυνατο σε αυτα τα λιτρα) σταθερες τις παραμετρους νερου, οπως και τη θερμοκρασια (το καλοκαιρι οπωσδηποτε συστημα ψυξης - κατι που ετσι κι αλλιως πρεπει να κανεις σε καθε περιπτωση).

kari 11-11-14 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 861721)
Θα συμφωνησω και εγω οτι τα λιτρα ειναι λιγα για ζωοτοκα. Οι συνεχεις αναπαραγωγες, θα δημιουργησουν προβλημα στο μελλον, γιατι ειναι δυσκολο να κρατηθουν σταθερες συνθηκες σε αυτα τα λιτρα.

Περα απο αυτα, οι συνεχεις σωστες αλλαγες νερου, ακομα και ανα 2-3 μερες για την υγεια του ευαισθητου σε υψηλα νιτρικα γονου, θα γινουν ρουτινα.

Θα συμφωνησω ακομα με το γεγονος οτι τα ζωοτοκα δυσκολα χαριζονται, τουλαχιστον σε αριθμους που θα μπορουσαν να βοηθησουν ενα ενυδρειο με υπερπληθυσμο.

Αν σου αρεσουν οι γαριδες, το καλυτερο για εμενα θα ηταν καποια στιγμη στο 30αρι σου να φιλοξενησεις μονο γαριδες red cherries, αντε και κανενα σαλιγκαρι. Αλλα χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα και με τον καιρο καποια εμπειρια, ωστε να κρατησεις (οσο ειναι δυνατο σε αυτα τα λιτρα) σταθερες τις παραμετρους νερου, οπως και τη θερμοκρασια (το καλοκαιρι οπωσδηποτε συστημα ψυξης - κατι που ετσι κι αλλιως πρεπει να κανεις σε καθε περιπτωση).

...καταλαβα, πολυ διαβασμα εχω να ριξω...τι να πω ο πετσοπ μου προτεινε και πηρα τα γκαπυ...τωρα τελος, βλεποντας και κανοντας...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02520 seconds with 11 queries