Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   τιμες για κοντρα πλακε θαλασσης? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88217)

hiphophooligan 08-10-15 09:27

τιμες για κοντρα πλακε θαλασσης?
 
θελω να φτιαξω μια βαση με κοντρα πλακε θαλασσης αλλα δεν εχω ιδεα ποσο στοιχιζει.. περιπου ποσο παει το τετραγωνικο για το 15αρι? (για να εχω μια ιδεα, μη μου πει ο αλλος 50 ευρω και δεν ξερω αν ειναι φτηνος ή ακριβος)
κι επισης, εχω διαβασει οτι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες, τι μου προτεινετε? (η βαση θα ειναι για 50 λιτρα περιπου)

Τάκης 08-10-15 09:45

Πετάξου στο Leroy και δες τιμές αλλά και πάρε, έχει αρκετα καλή ποιότητα.
Ενδεικτικά να σου πω πως περσι το καλοκαιρι πήρα τα παρακάτω κομμάτια
1 Χ 1,24 Χ 0,57
1 Χ 1,24 Χ 0,50
2 Χ 0,50 Χ 0,57
και έδωσα 50 Ευρώ για κοντρα-πλακε 18αρι
Ενας φίλος ξυλουργός που το είδε μου είπε πως είναι πολύ καλή ποιότητα.
Επίσης να σου πω πως το κοντρα-πλακε είχε σφραγίδες που έγραφαν ΜΟΥΡΙΚΗΣ, που είναι Ελληνικό εργοστάσιο ξυλείας κάπου στη Κορινθο

hiphophooligan 08-10-15 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 901708)
Πετάξου στο Leroy και δες τιμές αλλά και πάρε, έχει αρκετα καλή ποιότητα.
Ενδεικτικά να σου πω πως περσι το καλοκαιρι πήρα τα παρακάτω κομμάτια
1 Χ 1,24 Χ 0,57
1 Χ 1,24 Χ 0,50
2 Χ 0,50 Χ 0,57
και έδωσα 50 Ευρώ για κοντρα-πλακε 18αρι
Ενας φίλος ξυλουργός που το είδε μου είπε πως είναι πολύ καλή ποιότητα.
Επίσης να σου πω πως το κοντρα-πλακε είχε σφραγίδες που έγραφαν ΜΟΥΡΙΚΗΣ, που είναι Ελληνικό εργοστάσιο ξυλείας κάπου στη Κορινθο

Για Λιρόι λίγο δύσκολο γιατί έχω μαγαζιά με ξυλεια στον δρόμο μου, μην τα δώσω στις βενζίνες... Και μιας και ειπες για 18αρι, 15αρι υπάρχει ή έχω μετρήσει ότι να ναι??

Τάκης 08-10-15 10:41

Ναι υπάρχει και 15αρι.
Ρώτα και σε μαγαζιά με ξυλεία αλλά θα απογοητευτείς , και οι τιμές τους είναι υπερβολικά μεγάλες και θα σου χρεώσουν και τα ρετάλια που θα περισσέψουν. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση στο Leroy αλλά αυτά τα μαγαζιά με τα είδη ξυλείας και με το κόψιμο στα μέτρα σου που λένε , έχουν ξεφύγει κάπως. Επειδή συνέχεια όλο και φτιάχνω κάτι, δυστυχώς μόνο στο Leroy έχω βρει ανταγωνιστικές τιμές σε ότι αφορά κόντρα-πλακέ.
Εκτός αν πάρεις φύλο ολόκληρο και το κόψεις μόνος σου, τότε ίσως να βρεις πιο χαμηλές τιμές

Tanganyiκας 08-10-15 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 901716)
Ναι υπάρχει και 15αρι.
Ρώτα και σε μαγαζιά με ξυλεία αλλά θα απογοητευτείς , και οι τιμές τους είναι υπερβολικά μεγάλες και θα σου χρεώσουν και τα ρετάλια που θα περισσέψουν. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση στο Leroy αλλά αυτά τα μαγαζιά με τα είδη ξυλείας και με το κόψιμο στα μέτρα σου που λένε , έχουν ξεφύγει κάπως. Επειδή συνέχεια όλο και φτιάχνω κάτι, δυστυχώς μόνο στο Leroy έχω βρει ανταγωνιστικές τιμές σε ότι αφορά κόντρα-πλακέ.
Εκτός αν πάρεις φύλο ολόκληρο και το κόψεις μόνος σου, τότε ίσως να βρεις πιο χαμηλές τιμές

Συμφωνώ!Leroy για κόντρα πλακέ,καλή ποιότητα και τιμές έχω πάρει αρκετά κομμάτια.

hiphophooligan 08-10-15 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 901716)
Ναι υπάρχει και 15αρι.
Ρώτα και σε μαγαζιά με ξυλεία αλλά θα απογοητευτείς , και οι τιμές τους είναι υπερβολικά μεγάλες και θα σου χρεώσουν και τα ρετάλια που θα περισσέψουν. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση στο Leroy αλλά αυτά τα μαγαζιά με τα είδη ξυλείας και με το κόψιμο στα μέτρα σου που λένε , έχουν ξεφύγει κάπως. Επειδή συνέχεια όλο και φτιάχνω κάτι, δυστυχώς μόνο στο Leroy έχω βρει ανταγωνιστικές τιμές σε ότι αφορά κόντρα-πλακέ.
Εκτός αν πάρεις φύλο ολόκληρο και το κόψεις μόνος σου, τότε ίσως να βρεις πιο χαμηλές τιμές

γι αυτο ρωταω, για να ξερω αν με συμφερει... αν συνολικα μου βγει 5-10 ευρω παραπανω δε με συμφερει το λιροι... και απο τις τιμες που μου ειπες εσυ, υπολογιζω οτι βγαινει γυρω στα 25+ το τετραγωνικο (το 18αρι)
μιλαμε για "θαλασσης", ετσι?

mysugarrider 08-10-15 11:04

Εγω πείρα φίλος ολόκληρο απο εμπορα ξυλείας 3x0.70μ. και 1,5εκκατοστο πάχος στα 20Ε

Τάκης 08-10-15 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan (Μήνυμα 901718)
γι αυτο ρωταω, για να ξερω αν με συμφερει... αν συνολικα μου βγει 5-10 ευρω παραπανω δε με συμφερει το λιροι... και απο τις τιμες που μου ειπες εσυ, υπολογιζω οτι βγαινει γυρω στα 25+ το τετραγωνικο (το 18αρι)
μιλαμε για "θαλασσης", ετσι?

Εννοείται θαλάσσης, ενυδρείο σε ταράτσα έφτιαξα με αυτό :smile:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mysugarrider (Μήνυμα 901720)
Εγω πείρα φίλος ολόκληρο απο εμπορα ξυλείας 3x0.70μ. και 1,5εκκατοστο πάχος στα 20Ε

Λογικό να το πάρεις τόσο φθηνό, άλλο από έμπορα και χωρίς κοψίμματα και άλλο με κοψίμματα ρετάλια κλπ.

hiphophooligan 08-10-15 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 901722)
Εννοείται θαλάσσης, ενυδρείο σε ταράτσα έφτιαξα με αυτό :smile:



Λογικό να το πάρεις τόσο φθηνό, άλλο από έμπορα και χωρίς κοψίμματα και άλλο με κοψίμματα ρετάλια κλπ.

αυτο με τα ρεταλια που λες σου εχει τυχει? γιατι εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε να με χρεωσουν και οτι περισσεψει απο το φυλλο (κυριως μελαμινες εχω παρει)..

Τάκης 08-10-15 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan (Μήνυμα 901724)
αυτο με τα ρεταλια που λες σου εχει τυχει? γιατι εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε να με χρεωσουν και οτι περισσεψει απο το φυλλο (κυριως μελαμινες εχω παρει)..

Μου έχει τύχει σε έναν έμπορα ξυλείας πριν 4-5 χρόνια που ήθελα κάτι πορτάκια από κόντρα-πλακέ, μου έκοψε τα μέτρα που θέλω και μου έδωσε αλλά και μου χρέωσε ότι περίσσεψε, με αποτέλεσμα 2 πορτάκια με 8αρι να μου κοστίσουν γύρω στα 70 Ευρώ αν θυμάμαι καλά, και τα κόντρα-πλακέ του ενυδρείου μου είχαν κοστίσει μόνο 50.
Στο Leroy όμως πληρώνεις μόνο ότι σου κόψουν, τίποτα άλλο

hiphophooligan 08-10-15 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 901725)
Μου έχει τύχει σε έναν έμπορα ξυλείας πριν 4-5 χρόνια που ήθελα κάτι πορτάκια από κόντρα-πλακέ, μου έκοψε τα μέτρα που θέλω και μου έδωσε αλλά και μου χρέωσε ότι περίσσεψε, με αποτέλεσμα 2 πορτάκια με 8αρι να μου κοστίσουν γύρω στα 70 Ευρώ αν θυμάμαι καλά, και τα κόντρα-πλακέ του ενυδρείου μου είχαν κοστίσει μόνο 50.
Στο Leroy όμως πληρώνεις μόνο ότι σου κόψουν, τίποτα άλλο

τι να σου πω, εγω οσες φορες εχω παρει ξυλα παιρνω και πληρωνω μονο οτι ζηταω... + το γεγονος οτι ενημερωνομαι για την τιμη πριν τα κοψει (αυτος που παω τουλαχιστον, μονος του μου λεει "θα κοστισει τοσο, τα κοβω"?)

Τάκης 08-10-15 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan (Μήνυμα 901731)
τι να σου πω, εγω οσες φορες εχω παρει ξυλα παιρνω και πληρωνω μονο οτι ζηταω... + το γεγονος οτι ενημερωνομαι για την τιμη πριν τα κοψει (αυτος που παω τουλαχιστον, μονος του μου λεει "θα κοστισει τοσο, τα κοβω"?)

Μάλλον έχεις βρει κάποιον φθηνό

hiphophooligan 08-10-15 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 901732)
Μάλλον έχεις βρει κάποιον φθηνό

φθηνος δεν ξερω αν ειναι (γι αυτο αλλωστε ρωτησα τις εμπειριες σας απο τιμες) αλλα τουλαχιστον δεν κοιταει να στην φερει χρεωνοντας σε πραγματα που δεν ζητας.... βεβαια θα το δουμε μην τυχον και ισχυει αυτο για το κοντρα πλακε και οχι για τις μελαμινες, αν και δεν το νομιζω...
θα ενημερωσω το θεμα παντως οταν τα παρω..

Τάκης 08-10-15 13:05

Στο Leroy όλα τα παραπάνω μόνο για κοντρα-πλακε και νοβοπαν, μελαμίνες δεν κόβουν από όσο ξέρω.
Επίσης κόβουν και στο Praktiker αλλά μια φορα που πήγα να πάρω το είχε τη διπλάσια τιμή ακριβώς από το Leroy, το θυμάμαι πολύ καλα γιατι στο Praktiker μου ζήτησαν 14 Ευρώ και το Leroy 7, και ποιότητα καμία σχεση με του Leroy, το κοντρα πλακε του Praktiker ήταν γεμάτο κενά σε αντίθεση με του Leroy που ήταν συμπαγές

stanisalus18 08-10-15 13:31

να πω και εγω πως οταν ειχα κανει την ερευνα μου για κοντρα πλακε θαλασσης στα ξυλουργεια της γειτονιας μου μου ζητουσαν διπλασια με πενταπλασια τιμη απο του Leroy Merlin. τραγικο κι ομως ετσι ηταν. και προτιμουσα να τα δωσω τα χρηματα μου στα τοπικα ξυλουργεια. κατεληξα ομως στο Leroy μονο και μονο λογω του οικονομικου. ειναι πολυ καλα εκει παντως. και οτι παιρνεις ακριβως πληρωνεις. εχουν λιστα με τις τιμες για το καθε ξυλο. οποτε το βγαζεις μια φωτογραφια και κανεις μονος σου τους υπολογισμους σου. το μονο κακο που εχουν ειναι οτι δεν τα εχουν αμεσα διαθεσιμα ολα τα ξυλα εκεινη τη στιγμη οποτε μπορει να ξαναχρειαστει να πας εκει αλλη μερα να τα παρεις.

Diskus fan 08-10-15 18:40

Να προσθέσω ότι (στο Leroy Merlin)... λιγότερο από 10 εκ. ΔΕΝ κόβουν (για λόγους ασφαλείας, λένε).- ;)

hiphophooligan 08-10-15 20:44

Λοιπόν, τα ξύλα αγοράστηκαν σε διαστάσεις:
2x 64x40
2x 64x37
1x 40x37
1x 34x37
3x 30x5

Σε 15αρι κόντρα πλακέ, σύνολο 35 ευρώ...
Καλή τιμή την θεωρώ...

Lth1 09-10-15 08:39

μια χαρα ειναι... :-)

Τάκης 09-10-15 10:45

Πολύ καλή τιμή

mpampis81 17-10-16 14:08

Από Praktiker που μόλις πήρα τιμή το 8mm έχει 14.99ε το τμ και 21.99e το 15άρι. Χρειάζεται πέρασμα με βερνίκι για να αντέξει μετά. σωστά? Θέλω να το βάλω σαν πάτωμα σε μια επένδυση σιδεροκατασκευής που φτιάχνω.

Τάκης 17-10-16 15:22

Περασε το πρώτα συντηρητικό ξύλου εμποτισμού διαλύτου,
και μετά ότι άλλο θες.
Με το συντηρητικό θα αντέξει τυχόν νερά αν πέσουν επανω του

mpampis81 17-10-16 19:31

Μόλις το πέρασα 4 χέρια με πινέλο προστατευτικό βερνίκι ξύλου. Μέσα σε 1 ώρα όλα τα χέρια, το είδα ότι τραβάει με την πρώτη, σκέφτομαι αύριο να το περάσω πάλι;)

Τάκης 17-10-16 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis81 (Μήνυμα 972378)
Μόλις το πέρασα 4 χέρια με πινέλο προστατευτικό βερνίκι ξύλου. Μέσα σε 1 ώρα όλα τα χέρια, το είδα ότι τραβάει με την πρώτη, σκέφτομαι αύριο να το περάσω πάλι;)

νερού ή διαλύτου ;
για να στεγνώνει τόσο γρήγορα μάλλον νερού

Giwrgos P. 06-09-17 20:33

επαναφέρω το θεμα. για κόντρα πλακέ 1.50x50 2 κομμάτια ποσο πάχος και ποιο τύπο να παρω; πρόκειται για reef 500 λίτρα και σαμπ 250

stanisalus18 04-10-17 07:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P. (Μήνυμα 1020421)
επαναφέρω το θεμα. για κόντρα πλακέ 1.50x50 2 κομμάτια ποσο πάχος και ποιο τύπο να παρω; πρόκειται για reef 500 λίτρα και σαμπ 250

Καλήμερα, για που ακριβώς το θέλεις το ξύλο?

Giwrgos P. 04-10-17 07:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1023224)
Καλήμερα, για που ακριβώς το θέλεις το ξύλο?

καλημερα. για να ντυσω μια βάση απο κοιλοδοκο αλλα νταξει το ολοκλήρωσα το εγχείρημα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02286 seconds with 11 queries