Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Καποια φυτα που να ειναι τελειως αυτοματος πιλοτος. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61479)

theofilos 10-04-12 21:53

Καποια φυτα που να ειναι τελειως αυτοματος πιλοτος.
 
Επειδη θα ξεκινησω απο την αρχη ενα ενυδρειο που αδειασα, λογω ελειψης χρονου θελω να φτιαξω κατι που να ειναι πολυ ευκολο στην συντηρηση για να παραμενει παντα κουκλι.

Θα μπουνε μεσα σιγουρα πετρες, ξυλα και καποια φυτα.

Ο στοχος μου ειναι τα φυτα να μην χρειαζονται υποστρωμα ή διοξειδιο , παρα μονο καποιο χαμηλο/μετριο φωτισμο και ισως κανα υγρο λιπασμα μια φορα στο τοσο.

Επισης λογω του ογκου του ενδρειου και για βολικους λογους θα ηθελα αυτα τα ευκολα φυτα που θα βαλω να μην ειναι κατι το οποιο θα θελει συνεχως ενασχοληση. Ας το επεξηγησω αυτο, δλδ π.χ. κατι το οποιο θα θελει συνεχως δεσιμο (ceratophylum) ή κατι που θα θελει συνεχως κλαδεμα ή και ξαναφυτεμα (Καποιες πολυ γρηγορης αναπτηξης hygrophila). Α μην ξεχασω και κατι το οποιο θα μεγαλωνει απιστευτα γρηγορα και θα πρεπει συνεχως να το αφαιρω απο το ενυδρειο.

Οποτε συνοψιζουμε και ευκολο στην συντηρηση και στις αναγκες του, αυτοματος πιλοτος που λεμε δηλαδη :D.

To Υψος του ενυδρειου μεχρι τα φωτα ειναι 60 εκ. και οι λαμπες ειναι PL36W 6000K.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε προταση!

gianniwpopi 10-04-12 21:55

αρα θες φυτα αργης αναπτυξης.
μπορεις να βαλεις ανουμπιες, κρυπτοκορινες...

theofilos 10-04-12 22:04

Ναι ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες, απλα δεν ειμαι σιγουρος για τις απαιτησεις που θα εχουν. Απο οτι θυμαμαι οι anubies θελουν κυριως δεσιμο?

gianniwpopi 10-04-12 22:06

η ανουμπια δεν εχει ακθολου απαιτησεις. μπορεις να την δεσεις η αν θες να την φυτεψεις να κοιταξεις να μην βαλεις μεσα το οριζοντιο κορμο της , μονο τις ριζες

theofilos 10-04-12 22:17

Οσες φορες τις φυτευα παντα βγαιναν στην επιφανεια. Λογικα θελανε δεσιμο σε κατι πιο πριν μεχρι να πιασουν ισως

GiWrGoS198 10-04-12 22:24

Κάνε το ένα moss tank .Τα περισσότερα είδη moss είναι εύκολα .

theofilos 10-04-12 22:52

Απο οσο γνωριζω τα Moss θελουν ολα πιασιμο με πετονια και παιζει συνεχως θεμα με το να ξεπιανονται και να πρεπει να τα ξαναδεσεις? Ειναι ετσι οπως τα λεω?

manolischania 10-04-12 23:52

Υπάρχουν κάτι τρελαμένοι mod εδώ μέσα που τα έχουν συγκεντρώσει για να μας κάνουν τι ζωή ποιο εύκολη
Check
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411

Sakisdraminos 11-04-12 07:24

εγω θα ελεγα να βαλεις ανουμπιες χορις φοβο το μονο που θελει ειναι να μην εχεις χαμηλο ph μπορει να αργει σχετικα αλλα ειναι ορεα αμα μεγαλωσει!!!

aquatropic 11-04-12 07:47

Βαλε CryptocoryneΚανά 2-3 Ίδη ανά ομάδες 2πισο που να ψιλώνουν 25-40cmκαι μπροστά 1 ομάδα δεξιά και μια αριστερά και άφησε στο κέντρο να φεύγει το μάτι. Να ξέρης οτη απλώνει με δρομείς αργά και σταθερά και θα σου γεμίσει το ενυδρείο

theofilos 11-04-12 08:42

PH στην περιοχη παιζουμε γυρω στο 7.5 και το ενυδρειο ειναι στην μεση χωρου οποτε θα πρεπει να φαινεται και απο τις 2 πλευρες. Για ανουμπιες και κρυπτοκορινες το εχω σιγουρο καθως δεν μεγαλωνουν πολυ, κοιταγα να βαλω κατι αλλο μεσαιο προς ψηλο μεγεθος, παιζει καμμια υγροφιλα να ειναι πιο κοντη και αργη?
-------------------------
Ναι βοηθαει πολυ η λιστα οντως. Για να βγαλω μια λιστα απο εκει να σας την δειξω μεχρι αυριο!

Sakisdraminos 14-04-12 08:31

αμα θες να εχουν υψος θα σου ελεγα βαλσηνεριες και κερατοφυλο!!!

theofilos 14-04-12 09:56

Ακομα σκεφτομαι τη λιστα, βασικα θελω υψος αλλα δεν θελω να να φτανει πανω απο 40 εκ περιπου ωστε να μην χρειαζεται κουρεμα συνεχως.

Ποσο ειναι το ελαχιστο υψος στο χαλικι που θα χρειαστω. Οσο το δυνατον λιγοτερο αλλα χωρις να δημιουργειται προβλημα στα συγκεκριμενα φυτα που λεμε (ανουμπιες, κρυπτοκορινες κλπ.) Το λεω γιατι σκεφτομαι να παιξω στα 3-4 εκ (με το ζορι 5), λογω του οτι το ενυδρειο εχει πολυ χαμηλη κατω φασα και θα φαινεται ασχημα αν πεσει πολυ ψηλα το χαλικι.

exelix 14-04-12 10:10

Για τις ανούμπιες δεν έχει σημασία το ύψος του βυθού, αφού εφόσον τις βάλεις εκεί και όχι σε κάποιο ξύλο-πέτρα θα το χρησιμοποιούν πιο πολύ για να κρατιούνται στη θέση τους. Οι κρυπτοκορίνες θέλουν το βάθος τους. Γενικά αν βάλεις φυτάκια με "αναπτυγμένο" ριζικό σύστημα να υπολογίζεις 4-5 πόντους.

Επίσης χωρίς λιπάσματα, διοξείδιο και με χαμηλό φωτισμό μην έχεις την αίσθηση ότι τα γρήγορης ανάπτυξης θα πετάνε ένα πόντο τη μέρα και θα βαριέσαι να κλαδεύεις. Το ότι ένα φυτό είναι εύκολο δε σημαίνει και ότι θα το δεις να φουντώνει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

theofilos 14-04-12 10:21

Ναι γνωστο αυτο, αλλα οταν θα ερθει σε ισορροπία ενα ενυδρειο ακομα και χωρις διοξειδιο ή λιπασμα μπορεις να δεις πολυ καλα αποτελεσματα (εκ πειρας).

Στην ουσια εγω αυτο που θελω να αποφυγω ειναι φυτα που γινονται πολυ μεγαλυτερα, θελω να παιρνουν την τελικη τους μορφη χωρις προβλημα και πιστευω ετσι θα δειχνει πιο φυσικο!

exelix 14-04-12 10:29

Σαφώς και θα δεις καλά αποτελέσματα, απλά θα πάρει αρκετό καιρό! Τώρα για το ύψος αν δε βάλεις κάποιο είδος που γίνεται πολύ μεγάλο δε θα σου δημιουργηθεί θέμα. Και hygrophila να βάλεις άμα κλαδέψεις μια φορά το δίμηνο και φυτέψεις το κλάδεμα αφαιρώντας το παλιό στο μάτι είναι μια χαρά φυσικό.

Βέβαια περί ορέξεως...!

theofilos 14-04-12 10:35

Σωστο!

Sakisdraminos 14-04-12 10:56

για το θεμα της αναπτυξης μην σε νοιαζει με τις αλλαγες θα καλυπτεται. επισις καλο θα ηταν να ειναι 5εκ και γιατι μπορει καποια στγμη να βαλεις ενα φυτο που να το χρειαζεται!!μην χρειαζεται να αλλαζεις ολο το set yp!

klipitiklopos 14-04-12 18:53

Δες και microsorum pteropus, το ειχα σε ολα τα setup μου, και ειναι στην κυριολεξια οπως το πας εσυ.
Δεν φυτευεται, δενεται, η απλα το σφηνωνεις αναμεσα σε 2 πετρες και πιανεται μονο του.

theofilos 14-04-12 19:30

Ναι ειχα παλια και πηγαινε πολυ καλα, αλλα εγω το ειχα φυτεμενο χωρις προβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01905 seconds with 11 queries