Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Δυο παπαγαλακια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67665)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 27-12-12 18:42

Δυο παπαγαλακια.
 
13 Συνημμένο(α)
Μου τα δωσαν, ενα ζευγαρι, που δεν μπορουσε να τα προσεχει αλο.Τα εβαλα σε ενα πιο μεγαλο κλουβι που πηρα(διπλασιο).Δεν ξερο και πολα αλλα μαθαινω γρηγορα:smt048.Τι αλλο να τους δινω εκτος απο τα σπορια που εχουν στα πετ για παπαγαλακια?

Και το ενα ηταν αρωστο ψωριαση στα ποδια και στη μυτη,του εβαλα ενα υγρο φαρμακο που πηρα απο το πετ με καλα αποτελεσματα.

korasidikos 27-12-12 19:44

μπορεις να τους δινεις λιχουδιες http://www.petsupermarket.gr/1824/πρ...άκια-2τμχ.html διαφορων γευσεων,καθαρο νερο και προσοχη στα ρευματα τωρα το χειμωνα.

maria p 27-12-12 19:46

πολύ όμορφα είναι να σου ζήσουν. πολύ άνετο το κλουβί τους, μόνο που τα παπαγαλάκια έχουν ανάγκη και από οριζόντια κάγκελα γιατί συνηθίζουν να σκαρφαλώνουν αλλά οκ.
χρειάζονται μια ποικιλία στην διατροφή εκτός των σπόρων μπορείς να βρεις αξιόπιστες πληροφορίες και βοήθεια από έμπειρους χομπίστες στο www.greekbirdclub.com και βέβαια κι απο μένα ό,τι χρειαστείς μην διστάσεις έχω κι εγώ παπαγαλάκια.
να χαίρεσαι τα νέα φιλαράκια σου

κ.ω.σ.τ.α.ς. 27-12-12 20:23

Ευχαριστω maria p και korasidikos.

Ryu 28-12-12 00:58

το ενα εχει scally face ψαξε το λιγο στο ιντερνετ θα βρεις πολλα..το φαρμακο pulmosan τις bogena καθε 7 μερες μια σταγονα στον σβερκο σε γυμνο δερμα 2 φορες,και η κρεμα epithol της beaphar καθημερινες επαληψεις στις περιοχες που εχει προβλημα κ θα καθαρισει εντελως.
-------------------------
το taberlnil μη τους το δινεις καθολου δεν χρειαζεται εκτος κ εαν εχουν εσωτερικα παρασιτα!δωστους καποια πολυβιταμινη στο νερο εαν τους εχεις δωσει taberlnil,για 4-5 μερες για να φτιαξει η βιολογια τους στομαχιου τους.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 30-12-12 02:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ryu (Μήνυμα 721562)
το ενα εχει scally face ψαξε το λιγο στο ιντερνετ θα βρεις πολλα..το φαρμακο pulmosan τις bogena καθε 7 μερες μια σταγονα στον σβερκο σε γυμνο δερμα 2 φορες,και η κρεμα epithol της beaphar καθημερινες επαληψεις στις περιοχες που εχει προβλημα κ θα καθαρισει εντελως.
-------------------------
το taberlnil μη τους το δινεις καθολου δεν χρειαζεται εκτος κ εαν εχουν εσωτερικα παρασιτα!δωστους καποια πολυβιταμινη στο νερο εαν τους εχεις δωσει taberlnil,για 4-5 μερες για να φτιαξει η βιολογια τους στομαχιου τους.

Ευχαριστω:smt023

κ.ω.σ.τ.α.ς. 07-01-13 20:56

1 Συνημμένο(α)
Αυτα ειναι ?? αρχιζω θεραπια;) Θα κανω και στο αλο.

maria p 07-01-13 21:14

το pullmosan είναι πολύ ισχυρό δηλητήριο, είναι για τα ακάρεα της τραχείας δεν είναι για το scaly face δεν συστήνεται η χρήση του αν δεν είναι σίγουρο το τι έχει το πτηνό και απαιτεί πολύ πολύ προσεκτική τοποθέτηση στο σβέρκο του πτηνού και μόνο αυστηρά μία σταγόνα. θα έλεγε μην το χρησιμοποιήσεις σ αυτή την φάση. το άλλο είναι μια χαρά, κάνε επάλειψη στην μύτη προσέχοντας μην του "βουλώσεις" τους ρινικούς πόρους και μασαζάκι στα πόδια να πάει παντού

κ.ω.σ.τ.α.ς. 07-01-13 21:52

Οταν μου τα δοσανε ειχαν μεγαλι υπερκερατωση με το podagrine εφιγε πολι αλλα το ενα εχει ξανα αν και πιο λιγο. Και πιο λιγο το αλο.Το ειδα και εγω αυτο με τα ακαρεα.Δεν σχετιζετε με την υπερκερατωση?

maria p 07-01-13 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 724397)
Οταν μου τα δοσανε ειχαν μεγαλι υπερκερατωση με το podagrine εφιγε πολι αλλα το ενα εχει ξανα αν και πιο λιγο. Και πιο λιγο το αλο.Το ειδα και εγω αυτο με τα ακαρεα.Δεν σχετιζετε με την υπερκερατωση?

καμμία σχέση τα συμπτώματα στα ακάρεα είναι άλλα κυρίως οτι κάνει το βράδυ σαν να σπάει σποράκια και διάφορα ακόμα. μην το δώσεις το πουλμοζάν δεν έχεις ένδειξη και είναι ρίσκο. είναι και ακριβό δεν μπορείς να το γυρίσεις να πάρεις κάτι άλλο?

Ryu 07-01-13 22:13

κ το scally face απο ακαρεα προκαλειται.βοηθαει αρκετα κ το pullmosan.ειχα κανει κ σε δικο μου θεραπεια κ καθαρισε εντελος.http://birds.99k.org/windsa/Artho-Akarea_Scaly.html

maria p 07-01-13 22:22

το καλύτερο κώστα να μπεις στο φόρουμ που σου είπα εκεί υπάρχουν πολλά έμπειρα άτομα ειδικά για τα πτηνά. οι δικές μου γνώσεις ειναι περιορισμένες δεν ξέρω του φίλου Ryu. αφού τ αγαπάς και θές να κάνεις το καλύτερο μην διστάζεις να πάρεις γνώμες. εύχομαι το καλύτερο

basillis 08-01-13 00:21

Εδω, θα βρείς τα πάντα για τα πουλάκια σου. www.greekbirdclub.com

κ.ω.σ.τ.α.ς. 12-01-13 23:01

Μετα απο 4 μερες και αυου τους εδωσα μια σταγονα πουλμοζαν στο λαιμο και καθε μερα επαλιψει με την αληφοι και αυου τα συμπτωματα διχναν πως ειναι ακαραια σημερα που τους ευαζα αληφοι ειδα πως το ενα που ειταν και πιο πολη αρρωστο ειχε χασει το ενα του νυχι στο ποδι του και εχει πληγη που εκλεισε με το αιμα του.

Τορα να αυτοτραυματιζεται? παντος πηγαινουν πολυ καλυτερα καθαρισανε και το ραμφος τους και τα ποδια τους,και ειναι πολυ πιο κινιτικα και ορεξατα και διχνουν καλυτερα.

Αυτη η υπερκερατωση στα ποδια φαινεται πως τους τα ετρωγε τα ποδια σιγα σιγα,φανταστητε τη εκανε στο ραμφος τους και εσωτερικα,ευτυχως δεν φαινεται τωρα κατι και οι τριπουλες στο ραμφος ειναι καθαρες.

Το πιο αρρωστο εχανε και πολλα φτερα που φαινεται πως δεν χανει αυου δεν βλεπω τορα.

Κανονικη διασωση.

maria p 13-01-13 03:37

ο ακρωτηριασμός του δακτύλου του είναι αποτέλεσμα της προχωρημένης προσβολής. δεν είναι μοιραίο για το πουλάκι αλλά σιγουρέψου οτι έχει καθαρίσει εντελώς. επανέλαβε τις επαλήψεις μετά λίγες μέρες. μπράβο σου και χαίρομαι για την αίσια κατάληξη. να τα χαίρεσαι

κ.ω.σ.τ.α.ς. 10-04-13 08:25

6 Συνημμένο(α)
To νεο τους κλουβι!!!:p

basillis 10-04-13 08:47

Μπράβο φίλε, έκανες καταπληκτικά πράματα για τα πουλάκια σου!
Πάρα πολύ ωραίο συγχαρητήρια. Βασιλιάδες τους έχεις...;)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 10-04-13 09:23

Ευχαριστω.

maria p 10-04-13 09:27

πολύ ωραίο κλουβί!!! να τα χαίρεσαι!

korasidikos 10-04-13 10:27

πολυ ωραιο το εφτιαξες μπραβο!!:smt003

Ryu 10-04-13 11:09

το νιμα για την φωλια ειναι αχρηστο,βγαλτο.τα παπαγαλακια δεν βαζουν υλικα μεσα στην φωλια.εαν θες μπορεις να του βαλεις λιγο ροκανιδι(αυτο για τα τρωκτικα)για να εχουν να πατανε οι νεοσσοι να μη στραβωσουν τα ποδια τους.αλλα και παλι δεν ειναι συγουρο οτι θα το δεχτει η θηλυκια,μπορει να το πεταξει εξω.

Stivv27 10-04-13 13:54

Μπραβο πολυ καλη δουλεια!Σιγουρα θα χουν παθει την πλακα τους καθως μεσα σε λιγο καιρο απο το κλουβακι βρεθηκαν στην ανετη κλουβα!Οπως ειπαν και ποιο πανω βγαλε το νημα δεν κανει τιποτα.Το πολυ πολυ να το απλωσουν σε ολο το κλουβι και να σκαλωσει κανενα στα ποδια τους!
Καιι καλους απογονους!!!!

leda 10-04-13 14:52

να ρωτησω κι εγω κατι,που ειμαι τελειως ασχετη ?
αυτα τα παπαγαλακια,ειναι χιλια τοις εκατο εκτροφης και δεν ειναι αναπαραγωγες απο ελευθερα που εχουν πιαστει?
μηπως παρω κι εγω,γι αυτο ρωταω..
και πως ξεχωριζεις το αρσενικο απο το θηλυκο και ποσα χρονια ζουν περιπου οταν οι συνθηκες ειναι καλες και σωστες?

maria p 10-04-13 15:19

ναι είναι όλα εκτροφής. υπάρχουν δύο είδη τα κοινά ευρωπαϊκά και τα εγγλέζικα που είναι λίγο πιο μεγαλόσωμα και στρουμπουλά.
στο σημείο πάνω από το ράμφος, τα αρσενικά έχουν μπλε/θαλασσί χρώμα, και τα θηλυκά καφέ. ζουν περίπου 15 χρόνια και αν τους κρατάς μια απλή καθαριότητα και ποικίλη διατροφή δεν είναι φιλάσθενα.
μπορούν να μάθουν και κανα δυο κουβέντες

leda 10-04-13 15:20

δεν ζουν εξω ομως τον χειμωνα ε?

maria p 10-04-13 15:23

μπορούν και να ζήσουν σε πολύ προφυλαγμένο σημείο (εδώ στην πλατεία Χαλανδρίου είχαν τα παλιά χρόνια μια κλούβα έξω) αλλά δεν είναι το ιδανικό τους. κατάγονται από την Αυστραλία. επίσης αγαπούν την συντροφιά σου. προσοχή στο γατί.

leda 10-04-13 15:29

τα γατια μου εχουν παθει γενικως εναν νευρικο κλονισμο:D...σκυλια,ψαρια,πουλια,ολουθε !αχαχαχα!

maria p 10-04-13 15:32

κι εμένα έτσι, αλλά παρ όλο που τις αγαπώ πολύ είναι οι αφιλότιμες ασύμβατες με τα μικρόζωα

κ.ω.σ.τ.α.ς. 10-04-13 15:52

Ευχαριστω ολλους:pτο νημα μου το δοσαν στο πετ:D

sarpijk 10-04-13 19:20

Μπραβο για το ωραιο σπιτακι που εκανες αν και το στρογγυλο σχημα δεν ειναι και το καλυτερο γιατι τα πουλια δεν εχουν πολυ χωρο να πεταξουν. Φροντισε να εχουν σουπιοκοκαλο και μια ειδικι πετρουλα (οχι ασπρη καρδουλα απο γυψο για το ραμφος.

http://i.imgur.com/796gE6ul.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02347 seconds with 11 queries