Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παραλία - Beach Bar (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=219)
-   -   Ups backup (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99062)

yannisp2 02-12-17 12:35

Ups backup
 
Δυστυχώς βρέθηκε λυση μεταξύ κυβέρνησης και κομισιον, για πώληση λιγνιτικων μονάδων. Όποιος μπορεί να προμηθευτει κάνα ups , διότι προβλέπω πολύωρες διακοπές όταν θα περάσει νόμος στη βουλή.θα χρειαστεί περιορισμός στις καταναλώσεις για κάνα 10μερο

Sakisdraminos 05-12-17 07:41

Η σκέψη σου πολύ καλή!
Εγώ έχω πάρει ένα που μάλλον θα πρέπει να το αλλάξω μπαταρίες κάποια στιγμή ....

alan boy 05-12-17 10:56

Έχει κανείς καμιά πρόταση για ups;

yannisp2 05-12-17 11:33

τι καταναλωσεις εχεις?

Sakisdraminos 05-12-17 11:53

Γιάννη δεν το έχω δει για κατανάλωσης....
Ξέρεις δεν το ψάχνω Γιατί θα πάθω εγκεφαλικό.

alan boy 05-12-17 13:34

Κοίτα όλο το σύστημα δε γίνεται να το σηκώνει.
Τουλάχιστον να δουλεύει τις 2 jebao rw8 για να υπάρχει οξυγόνωση

Sakisdraminos 05-12-17 13:50

Αυτό που έχω είναι μέχρι 600 βατ κατανάλωση .

Έχει και μεγαλύτερα!

yannisp2 05-12-17 14:18

στο περιπου ενα 2000VA (1600watt) ups εχει κοντα στα 150 ευρω. (εχει πανω 6 μπαταριες των 12V/7ΑΗ)....αυτο το συστημα επειδη προσφατα ειχα διακοπη στο γραφειο , κρατησε 2 υπολογιστες περιπου 2 ωρες...οι καταναλωσεις του υπολογιστη στην ουσια ειναι τα τροφοδοτικα, που ειναι 500 watt το καθενα....οποτε με βαση αυτο ας πουμε στο ενυδρειο εχεις εξοπλισμο χωρις τον φωτισμο γυρω στα 100watt , δηλαδη μπορει να αντεξει μια 6-8ωρη διακοπη αν οι μπαταριες ειναι οκ.....

Sakisdraminos 05-12-17 14:48

Ναι δεν είναι και για πολύ παραπάνω!

Αλλά και σαν σταθεροποιητές δουλεύουν και αυτό βοηθάει πολύ να μην κάψεις τπτ σε περίπτωση ασταθές ρεύματος .

voas 05-12-17 15:01

γεια σου γιαννη....

εγώ εχω εναν 1000 και εχω βάλει πάνω μόνο την αντλία επ. και εναν κυκλοφοριτή....

σε διακοπή ρεύματος μου κρατάει καμιά ώρα πάνω κάτω ....

yannisp2 05-12-17 20:17

1 ώρα είναι λίγο, δες αν παίρνει εξωτερική μπαταρία, αν γίνει απεργία, να υπολογίζεις διακοπές 5-6 ώρες


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1030090)
γεια σου γιαννη....

εγώ εχω εναν 1000 και εχω βάλει πάνω μόνο την αντλία επ. και εναν κυκλοφοριτή....

σε διακοπή ρεύματος μου κρατάει καμιά ώρα πάνω κάτω ....


alan boy 05-12-17 23:33

Ρε παιδιά με κάτι τέτοιο δεν θα κάνουμε δουλειά;
https://www.skroutz.gr/s/3331355/Hyundai-HYH960A.html
Εγώ έχω χώρο δίπλα στο ενυδρείο ένα γκαράζ που ούτε θα ακούγεται.
Αλλα θα κάνει δουλειά; πόσα βατ πρέπει να βλέπω; αυτή λέει 650
Αυτή λέει 1000βατ https://www.skroutz.gr/s/7577873/Kraft-YK1200i.html

yannisp2 06-12-17 08:52

καλημερα, φιλε δεν συνιστω γεννητρια και μαλιστα κινεζικη σε μικροσυστηματα γιατι κανουν μεγαλη διακυμανση τασης , υπαρχει περιπτωση να εχεις απωλειες...το ups προτεινεται για συστηματα που ειναι μικροηλεκτρονικα-μικροσυσκευες...ενα μικρο ups και εξτρα μπαταριες ειναι η λυση που θα προτεινα...να εχει προνοησει απο πριν να τις εχεις φορτισει και αν χρειαστει να τις αλλαξεις..ειναι δουλεια σχετικα ευκολη...

voas 06-12-17 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1030144)
1 ώρα είναι λίγο, δες αν παίρνει εξωτερική μπαταρία, αν γίνει απεργία, να υπολογίζεις διακοπές 5-6 ώρες

Γιάννη ξεφεύγουν οι τιμές για μεγαλύτερα κατά πολύ....

η κάθε περιοχή είναι διαφορετική.....

σε εμένα λόγου χάρη, επειδή είμαι σε βουνό, έχουμε το χειμώνα αρκετές αλλά μικρές διακοπές.....

τώρα για 5-6 ώρες διακοπή, έχει να γίνει από 1993.....αν ξαναγίνει, θα τρέχω δυστυχώς για πολύ σοβαρότερα πράγματα στην δουλειά μου!

alan boy 06-12-17 15:30

Ωραία κουβέντα πιάσαμε και μου αρέσει :)
Κοίτα πως το σκέφτομαι εγώ. Ένα ups θέλει 150 ευρώ και θα δουλεύουν μόνο οι αντλίες.
Με τα ίδια λεφτά παίρνω μια γεννήτρια και θα μπορώ να δουλέψω όλο το σύστημα για κάποιες ώρες.
Ζω στην Άνδρο και γενικά έχουμε πολλά πάνω κάτω στο ρεύμα. Ευτυχώς δε μου έχει κάψει τίποτα (ακομα) από το ενυδρείο.
Πριν 2 χρονια στην Τήνο έμειναν από βλάβη 3 μέρες χωρίς ρεύμα. Αν γίνει κάτι ανάλογο θα μπορέσω με τη γεννήτρια να κρατήσω το σύστημα. Ενώ με το ups θα το κρατήσω για κάποιες ώρες.
Ετσι το σκέφτομαι εγώ(δεν ξέρω αν είναι σωστές οι σκέψεις μου) ... Τι να πω;

voas 06-12-17 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1030196)
Ωραία κουβέντα πιάσαμε και μου αρέσει :)
Κοίτα πως το σκέφτομαι εγώ. Ένα ups θέλει 150 ευρώ και θα δουλεύουν μόνο οι αντλίες.
Με τα ίδια λεφτά παίρνω μια γεννήτρια και θα μπορώ να δουλέψω όλο το σύστημα για κάποιες ώρες.
Ζω στην Άνδρο και γενικά έχουμε πολλά πάνω κάτω στο ρεύμα. Ευτυχώς δε μου έχει κάψει τίποτα (ακομα) από το ενυδρείο.
Πριν 2 χρονια στην Τήνο έμειναν από βλάβη 3 μέρες χωρίς ρεύμα. Αν γίνει κάτι ανάλογο θα μπορέσω με τη γεννήτρια να κρατήσω το σύστημα. Ενώ με το ups θα το κρατήσω για κάποιες ώρες.
Ετσι το σκέφτομαι εγώ(δεν ξέρω αν είναι σωστές οι σκέψεις μου) ... Τι να πω;

Γιωργαρα μια χαρά το σκέφτεσαι, απλά θα έβαζα και έναν σταθεροποιητή τάσης!

Τάκης 06-12-17 16:10

Γιώργο, η καλύτερη λύση είναι γεννήτρια με UPS αρκεί να συνεργάζονται,
η γεννήτρια θα σου δίνει αδιάλειπτη παροχή,
και το UPS θα φιλτράρει τις αυξομειώσεις της γεννήτριας κατά κάποιο τρόπο,
αν έχει και σταθεροποιητή το UPS, τότε είσαι μια χαρά.
Το "συνεργάζονται" το ανάφερα
γιατί θυμάμαι κάποιος πελάτης μου στη Μύκονο,
πήρε γεννήτρια και UPS και δεν συνεργαζόντουσαν,
δεν ξέρω όμως λεπτομέρειες

nikolakis94 06-12-17 18:05

Υπαρχουν οι γεννητριες inverter που προσαρμοζουν την λειτουργια τους αναλογα με το φορτιο που εχουν.Δηλαδη εχουμε συνδεμενο το φιλτρο ενυδρείου π.χ κραταει χαμηλα την καταναλωση καυσιμου τον θορυβο και η γεννητρια δεν δουλευει συνεχεια στο φουλ.Εχουν και ενσωματωμενο σταθεροποιητή για να συνδεονται αφοβα ευαίσθητες ηλεκτρονικες συσκευες.

yannisp2 08-12-17 10:46

ναι σωστο γεννητρια η οποια αναγραφει AVR θεωρειται οτι ειναι οκ, οχι τελεια αλλα καλυτερη σε σχεση με καποια που δεν εχει καθολου...3 μερες χωρις ρευμα εννοειται η λυση ειναι γεννητρια με σταθεροποιητη τασης και μπετονακια βενζινης...στην πολυκατοικια ομως ειναι λιγο δυσκολο λογω θορυβου και καυσαεριων....το θεμα με τα ups εχει να κανει με το ποσο καλης ποιοτητας ειναι η μπαταρια-ες..συνηθως η μαμα μπαταριες ειναι κινεζικες και στον χρονο αντε το πολυ 2 χρονια να θελουν αλλαγη....αν γορασεις ομως aftermarket μπαταριες επωνυμες για 5 χρονια σε βγαζουν...το εχω διαπιστωσει αυτο με τα συστηματα ασφαλειας του χωρου εργασιας...στο περιπου μια μπαταρια 7ΑΗ κινεζικη εχει 10 ευρω, η αντιστοιχη γερμανικη εχει 16-17 και η ιαπωνικη 20 ευρω

alan boy 08-12-17 11:11

Ναι εγώ δεν έχω θέμα με θόρυβο. Το ενυδρείο δεν είναι σε πολυκατοικία.
Αυτή λέει ότι έχει σταθεροποιητη τάσης https://www.kavoukistools.gr/ergalei...in-lc1600.html

yannisp2 08-12-17 13:46

καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις το καταστημα να σου προτειννουν αυτοι, ψαξε για ιαπωνα, κοστιζει λιγο παραπανω αλλα οταν θα θελεις να δουλεψει για 8 ωρες, θα ξερεις οτι θα δουλεψει...ο κινεζος μπορει να δουλεψει και στις 2 ωρες να σταματησει με βλαβη....την εχω παθει με κινεζοεργαλεια και τα αποφευγω....

Sakisdraminos 09-12-17 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1030353)
ναι σωστο γεννητρια η οποια αναγραφει AVR θεωρειται οτι ειναι οκ, οχι τελεια αλλα καλυτερη σε σχεση με καποια που δεν εχει καθολου...3 μερες χωρις ρευμα εννοειται η λυση ειναι γεννητρια με σταθεροποιητη τασης και μπετονακια βενζινης...στην πολυκατοικια ομως ειναι λιγο δυσκολο λογω θορυβου και καυσαεριων....το θεμα με τα ups εχει να κανει με το ποσο καλης ποιοτητας ειναι η μπαταρια-ες..συνηθως η μαμα μπαταριες ειναι κινεζικες και στον χρονο αντε το πολυ 2 χρονια να θελουν αλλαγη....αν γορασεις ομως aftermarket μπαταριες επωνυμες για 5 χρονια σε βγαζουν...το εχω διαπιστωσει αυτο με τα συστηματα ασφαλειας του χωρου εργασιας...στο περιπου μια μπαταρια 7ΑΗ κινεζικη εχει 10 ευρω, η αντιστοιχη γερμανικη εχει 16-17 και η ιαπωνικη 20 ευρω


Γιάννη εγώ έχω ένα ups που πρέπει να φοράει 2 9ΑΗ
Θα μπορούσες να βοηθήσεις στην επιλογή της μπαταρίας;

yannisp2 11-12-17 11:59

ψαξε την Μπαταρία Μολύβδου CSB HR1234W.ειναι καλη αυτη..σχετικα οικονομικη για την ποιοτητα της...στον δησιο την ειδα στα 24 ευρω...ειναι HITACHI, δεν ειναι κινεζια 100%...

Παναγιώτης Κ 11-12-17 18:37

Υπάρχουν γεννήτριες-κομπρεσέρ που λειτουργούν με πετρέλαιο. Αυτά όσο τς τροφοδοτείς με καύσιμο δεν σταματάνε. Βέβαια ο θόρυβος είναι ανυπόφορος, αλλά για να το κρατήσεις σε μεγάλες διακοπές ρεύματος είναι καλή λύση.

yannisp2 12-12-17 10:14

Συμφωνω Παναγιωτη αλλα το θεμα που ανοιξα εχει να κανει με ups (μια μονιη εγκατασταση) και οχι με φασαριοζικες γεννητριες και με φυσικη παρουσια...

Το ups το συνδεεις στο συστημα και φευγεις ας πουμε διακοπες..γινεται μια διακοπη και σου κραταει το συστημα για 2-3-4 ωρες μεχρι να επανελθει απο την βλαβη.....

Αν εχεις γεννητρια το συστημα σου ειναι εκτος γιατι δεν την εχεις μονιμα συνδεμενη...οποτε την αγορασες και την δουλεια σου δεν την εκανες...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1030617)
Υπάρχουν γεννήτριες-κομπρεσέρ που λειτουργούν με πετρέλαιο. Αυτά όσο τς τροφοδοτείς με καύσιμο δεν σταματάνε. Βέβαια ο θόρυβος είναι ανυπόφορος, αλλά για να το κρατήσεις σε μεγάλες διακοπές ρεύματος είναι καλή λύση.


Παναγιώτης Κ 12-12-17 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1030651)
Συμφωνω Παναγιωτη αλλα το θεμα που ανοιξα εχει να κανει με ups (μια μονιη εγκατασταση) και οχι με φασαριοζικες γεννητριες και με φυσικη παρουσια...

Το ups το συνδεεις στο συστημα και φευγεις ας πουμε διακοπες..γινεται μια διακοπη και σου κραταει το συστημα για 2-3-4 ωρες μεχρι να επανελθει απο την βλαβη.....

Αν εχεις γεννητρια το συστημα σου ειναι εκτος γιατι δεν την εχεις μονιμα συνδεμενη...οποτε την αγορασες και την δουλεια σου δεν την εκανες...

Συμφωνώ σε αυτό.

Αναφέρομαι στην περίπτωση που έγινε πολύωρη διακοπή ρεύματος και είμαστε εκεί. Φυσικά, σε πολύωρη διακοπή ρεύματος ούτε το ups μας σώζει.

Το ups είναι πολύ καλή λύση για μικρές διακοπές.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02204 seconds with 11 queries