Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Clea Helena Species Tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44646)

Stefan0s 11-10-10 21:22

Clea Helena Species Tank
 
Πρίν απο 5 μέρες βρήκα τα Helena τα οποία μου άρεσαν πάρα πολυ σαν σαλιγκαράκια και δεν μπορούσα να αντισταθώ να τα πάρω. Φτάνοντας σπίτι αντιμετώπισα το συνήθες μου πρόβλημα (συνήθως δρώ χωρίς να σκέπτομαι , αν ήμουν ινδιάνος θα είχα πουλήσει όλη την Αμερική για μια χούφτα χρωματιστές χάντρες και νερό της φωτιάς).
Διατηρώ μόνο ένα ενυδρείο στο σπίτι (που είναι ακόμα στο στήσιμο και θα ξεφτιλιστώ σε αυτό σε άλλο post) που δεν είναι ''πρόθυμο'' να υποδεχτεί τα συγκεκριμένα ασπόνδυλα.
Οπότε με τα υλικά που είχα διαθέσημα έστησα αυτό προσωρινά => μέχρι να βρώ μία ζάμπλουτη γαλλίδα με κορμί εφάμιλο της Laetitia Casta που να με θέλει μόνο για την ολοστρόγγυλη κορμοστασιά μου και να είναι διατεθειμένη να πληρώσει γι'αυτό.
Έμπνευση του όλου εγχειρήματος που με έβγαλε απο το αδιέξοδο ήταν ο Γκάρι το σαλιγγάρι.
Σκοπός αυτής της παρουσίασης είναι να ξεφτιλίσω τους δισκάδες που με 2 ψάρια και 1 κώνο κλεμμένο απο την εθνική οδό νομίζουν οτι μπορούν να στήσουν σπίσις τανκ ικανό για αναπαραγωγές που κερδίζουν βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς.


Πληροφορίες


Διαστάσεις: 18 x 18 x 18 cm
Όγκος: ~ 4 lt καθαρά
Κατηγορία: Φυτεμένο :smt120 Species :smt120
Φυτά: Κερατόφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Clea Helena
Διακοσμητικά υλικά: Βότσαλα παραλίας , 1 ξύλάκι δεν ξέρω και΄γω απο που
Φόντο: Τοίχος
Φωτισμός: Λάμπα Γραφείου OSRAM 20W
Διάρκεια φωτισμού: ~ 5 ώρες
Φιλτράρισμα: Κερατόφυλλο και ανάδευση νερού με το δάχτυλο
Θερμοστάτης: :smt120
Λίπανση: :smt120
Παροχή CO2: :smt120

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού: 200 ml καθημερινά
Θερμοκρασία: 19 C και πάνω
Άλλες πληροφορίες: Όταν πάει η θερμοκρασία κάτω απο 18 βάζω να φυσάει το ανεμιστηράκι του laptop
Φωτογραφία: http://img156.imageshack.us/img156/8...ag0311a.th.jpg


Αber 11-10-10 21:26

Πολυ καλο... το post

kingrim 11-10-10 21:33

χαχαχα αρχοντας το χελενα

lingistis 11-10-10 21:47

Τι τα ταϊζεις :confused:

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις :confused:

Βάψε εκείνο το τμήμα του τοίχου που έχεις για φόντο κίτρινο για να βλέπεις καλύτερα τα ζωντανά σου... μην τα ψάχνεις με τις ώρες για να τα βρεις στο ενυδρείο σου ;)

καλού κακού τώρα που είναι φρέσκα στο ενυδρείο και δεν έχουν βρει τα κατατόπια ακόμα, βάλε από ένα αριθμό στο καθένα να τα ξεχωρίζεις!!!


Σοβαρά τώρα... θέλουν άμμο, κανά σαλιγκάρι για μασες αλλά κυρίως πιο ζεστό νερό... και ναι αλλαγές νερού!!!

Κατά τα αλλα νομίζω ότι έχεις κάνει μια καλή αρχή :smt041

Raven 11-10-10 21:55

Ανοιγοντας την παρουσιαση σου, κατ αρχην την βρηκα πρωτοτυπη και το ενυδρειακι ομορφο αρκετα.
Ομως διαβαζοντας τα λιτρα και την απουσια εξοπλισμου, απογοητευτηκα γιατι τα σαλιγκαρια σου οχι μονο δεν ειναι αρχοντες εκει μεσα αλλα μαλλον καταδικασμενα.

Κατ αρχην τι γνωριζουμε γι αυτο το ειδος (Anentome helena).. ζουν σε τροπικες περιοχες της Ν.Α.Ασιας και αρα ειναι τροπικα ειδη. Για αρχη λοιπον η θερμοκρασια θα πρεπει να βρισκεται μεταξυ 18-26.
Δεν μπορουν να αναπνευσουν αερα απο την επιφανεια οπως κανουν αλλα ειδη οπως τα appelsnails, αρα θελουν καλη οξυγονωση. Ενα μικρο φιλτρακι δεν κοστιζει πολυ και θα βοηθησει.
Το φιλτρο επισης θα βοηθησει στο αλλο στοιχειο που γνωριζουμε απο το φυσικο τους περιβαλλον...ζουνε σε καθαρα τρεχουμενα νερα (και σε λιμνες) και ειναι οπως πολλα ειδη ασπονδυλων ιδιαιτερα ευαισθητα στην αμμωνια και στην ποιοτητα νερου.
Ολα αυτα λυνονται με αν μικρο θερμαντικο και ενα μικρο φιλτρακι (φτηνα και τα 2).

Κατι αλλο που ειναι must για αυτα τα σαλιγκαρια ειναι η αμμος. Ζουνε σε αμμωδεις βυθους και τους αρεσει πολυ να χωνονται μεσα στην αμμο.

delta66 11-10-10 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s (Μήνυμα 492267)
Φτάνοντας σπίτι αντιμετώπισα το συνήθες μου πρόβλημα (συνήθως δρώ χωρίς να σκέπτομαι , αν ήμουν ινδιάνος θα είχα πουλήσει όλη την Αμερική για μια χούφτα χρωματιστές χάντρες και νερό της φωτιάς).

Οπως φαινεται λοιπον αν ησουν ινδιανος θα σε ελεγαν "το σταματημενο μυαλο" που ειπε και καποια ψυχη :cool:

Φιλικα και με χιουμορ

Chaotica 11-10-10 22:49

τους τσακισες τους δισκαδες τι να σου πω :p

Singha 11-10-10 23:05

χαχαχαχαα :D:D:D

Stefan0s 11-10-10 23:19

Η παρουσίαση έγινε με καθαρά χιουμοριστική διάθεση (το οποίο δεν μπόρεσε απο κάποιους να γίνει αντιληπτό, το οποίο έιναι κατα 99,9% δικιά μου ευθύνη. Για αυτούς και μόνο παραθέτω τους σκοπους μου για τα συγγεκριμένα σαλιγκαράκια μήν αισθανθούν οτι δολοφόνησα τα ζωντανά και το έκανα και παρουσίαση).

Το αργότερο το ερχόμενο Σαβ/κο (πρώτα ο θεός) θα μετακομίσουν σε 52 lt καθαρά (στρωμένο ενυδρείο με κατάληλες συνθήκες για αυτά και αύθονο ζωντανό φαί). Υπολόγιζα οτι θα κατάφερνα να τους δώσω αξιοπρεπείς συνθήκες το προηγούμενο Σ/Κ αλλα δεν τα κατάφερα(καμιά φορά δεν προλαβένεις-μπορείς να κάνεις τα πράγματα που θές, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε μένα , κάποιοι άλλοι μπορεί να τα καταφέρνουν καλύτερα).

Δεν νομίζω άλλωστε να ήταν καλύτερα σε ενυδρείο με Dwarf Puffer με άμμο και σταθερές συνθήκες διαβίωσης . Αυτό μπορούσα και αυτό έκανα.

Αλλαγές και μετρήσεις στο νερό κάνω κάθε μέρα (1 κούπα νερό ~ 200 ml και 1 stick και αμωνία με υγρό). Τα ταίζω OMEGA ONE shrimp pellets και sera flake menu μέρα παρα μέρα και είμαι 100% σίγουρος οτι θα την βγάλουν άλλες 3-4 μέρες μέχρι να εγκατασταθούν σε ένα τουλάχιστον πιο ευχάριστο (για αυτά) περιβάλλον που θα έχουν τη δυνατότητα να ρεφάρουν την ταλαιπωρία στην οποία τα ανάγκασα να μπούν.

Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται και 1ος εγώ δεν έλαβα τα μέτρα μου γι'αυτό.
Ευχαριστώ όλους τους καλοπτοαίρετους.
Φιλικά
Στέφανος

Υ.Γ την βιβλιογραφία του είδους και μερικές συμβουλές απο τον ''εκτροφέα'' τις έχω.Ευχαριστώ όμως όσους είχαν την διάθεση να την μοιραστούν μαζί μου.

lingistis 11-10-10 23:44

χιουμοριστική διάθεση!!! :smt041:smt041:smt041

delta66 12-10-10 08:08

Οπως και αν εχει ομως και μια σοβαρη αποψη επι του θεματος επρεπε να αναφερθει γιατι τα topics μενουν και διαβαζονται ως πληροφοριες και δεν πρεπει να μεινουν λαθος εντυπωσεις γιαυτους που δεν γνωριζουν και εκλαβουν ως σωστη την συγκεκριμενη διαβιωση των σαλιγκαριων.
Αυτος ειναι και ο πρωταρχικος λογος υπαρξης του φορουμ.
:smt023

Stefan0s 12-10-10 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 492431)
Οπως και αν εχει ομως και μια σοβαρη αποψη επι του θεματος επρεπε να αναφερθει γιατι τα topics μενουν και διαβαζονται ως πληροφοριες και δεν πρεπει να μεινουν λαθος εντυπωσεις γιαυτους που δεν γνωριζουν και εκλαβουν ως σωστη την συγκεκριμενη διαβιωση των σαλιγκαριων.
Αυτος ειναι και ο πρωταρχικος λογος υπαρξης του φορουμ.
:smt023

When you are right , you are right που λένε και στας αμέρικας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01972 seconds with 11 queries