Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   2 oscar,1 κιχιλιδα jaguar + 2 σενεγαλεζους πολυπτερους... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28588)

Psytrancer 10-12-08 18:39

2 oscar,1 κιχιλιδα jaguar + 2 σενεγαλεζους πολυπτερους...
 
1)Εχω ενα ενυδρειο 500 λιτ.. με 2 oscars(20-23cm) 1 pleco(20cm) κ ενα galacher(20-25)...

2)Σε αλλο ενυδρειο 100 λιτ εβαλα προσφατα 1 κιχιλιδα jaguar(4-5cm) k 2 polypterus (10-12cm)......

κ οπως καταλαβατε πιστευω, εχω σκοπο να τα βαλω ολα μαζι στα 500 λιτ. οταν μεγαλωσουν λιγο βεβαια..κ το ερωτημα φυσικα ειναι αν ειναι οκ!!?!?!? ή μηπως θα πρεπει να 'διωξω' το ενα oscar τουλαχιστον?μολις μεγαλωσουν κ ειμαι σε φαση να κανω το πειραμα το galacher θα το δωσω σιγουρα...οπως κ το ενα oscar δλδ..αν κ θα ηθελα να το κρατησω....

Το ενυδρειο αυτη την στιγμη δουλευει με 2 εξωτερικα φιλτρα(που τα λειτουργω ως βιολογικα[δεν θυμαμαι την ροη τους αλλα ειναι ποιο 'δυνατα' απο τα sera 1100] κ θα βαλω αλλο ενα μαλλον(sera 1100).... κ ενα εσωτερικο της fluval 1000 λιτρων μονο με σφουγγαρι....
-------------------------
Δλδ απο τους 50 που εχουν διαβασει αυτο το θεμα μεχρι τωρα δεν μπορει να μου απαντησει κανεις?!?!?!?!

PascM 10-12-08 18:47

Το galacher ή καλύτερα το Pangasius hypopthalmus είναι ψάρι που θέλει μερικές χιλιάδες λίτρα!
Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά και ξανά! Κάνε μια αναζήτηση!




mikele 10-12-08 18:51

θα σου προτεινω εγω μεσα στο 500αρι να κρατησεις τα οσκαρ και το πλεκο και τα υπολοιπα να τα δωσεις

το τζαγκουαρ παραειναι γρηγορο για τυα υπολοιπα και πιο επιθετικο
το παγκασιους αν και εχεις καποια λιτρα προσωπικα δε θεωρω οτι κανει για ενυδρεια και το πολυπτερο ειναι ενα lung fish που δε ταιριαζει επισης
-------------------------
και φτιαξε κατι αναλογων απαιτησεων στο 100αρι που θα μεινει

Psytrancer 10-12-08 19:41

το γκαλαχερ θα φυγει σιγουρα...ειναι κανονισμενο...οπως κ το ενα οσκαρ αν χρειαστει....

δλδ 2 οσκαρ μαζι με 2 πολυπτερους 1 τζαγκουαρ στο συγκεκριμενο ενυδρειο δεν κανουν?!+ο πλεκο...

αλλοι μου λενε ναι αλλοι οχι...ΑΠΟΦΑΣΗΣΤΕ!!!! μηπως καταληξω κ εγω καπου!!!! :confused::confused::confused::confused::confused: :confused:

εκδοχη 2: 1 οσκαρ,2 πολυπτερους,1 τζαγκουαρ +ο πλεκο?!?!?!?

εκδοχη 3: 1 τζαγκουαρ,2 πολυπτερους +ο πλεκο?!?!?!?!?

εκδοχη 4: 1 οσκαρ,1 πολυπτερο,1 τζαγκουαρ + ο πλεκο?!


εκδοχη 5 : ολα τα παραπανω σε συνδιασμο χωρις τον πλεκο?!?!?!?

fishme1 10-12-08 20:25

μονο τα 2 οσκαρ αν βγουν ζευγαρι τα αλλα θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο 500 λιτρα

Tolis 10-12-08 21:43

Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, ειτε ειναι μελη φορουμ, ειτε μαγαζατορες, και εγκειται ενδεχομενως στους υπευθυνους καθε φορουμ να διορθωσουν τα πραγματα, αλλά κυριως στο να πληροφορηθεις ο ιδιος απο σχετικη βιβλιογραφια τι αναγκες εχει το καθε ειδος που λες, σε λιτρα, παραμετρους νερου, και στη συμβατοτητα τους.
Τους πολυπτερους και το παγκασιους ξεχνα τα, 2 οσκαρ ΑΝ ειναι ειρηνικα μεταξυ τους και ο πλεκο ειναι το μονο που μπορεις να κρατησεις - απο τα ειδη που αναφερεις.

mikele 11-12-08 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 311879)
Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, ειτε ειναι μελη φορουμ, ειτε μαγαζατορες, και εγκειται ενδεχομενως στους υπευθυνους καθε φορουμ να διορθωσουν τα πραγματα, αλλά κυριως στο να πληροφορηθεις ο ιδιος απο σχετικη βιβλιογραφια τι αναγκες εχει το καθε ειδος που λες, σε λιτρα, παραμετρους νερου, και στη συμβατοτητα τους.
Τους πολυπτερους και το παγκασιους ξεχνα τα, 2 οσκαρ ΑΝ ειναι ειρηνικα μεταξυ τους και ο πλεκο ειναι το μονο που μπορεις να κρατησεις - απο τα ειδη που αναφερεις.


+ ακομα μια φορα θα στο τονισω και εγω οτι ειναι ο καλυτερος συνδυασμος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries