Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   φιλτρο ιδιοκατασκευη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11959)

aristsats 22-05-06 18:55

φιλτρο ιδιοκατασκευη
 
2 Συνημμένο(α)
Χωραει 20lt υλικο και η κατασκευη κοστισε 50 euro:smt026:smt026:smt026.
Ποιο υλικο πιστευεται οτι θα ηταν καλυτερο μακαρονι ή βιοσφαιρες?


p.s thanks john

Takis 22-05-06 19:08

Με τι αντλια δουλευει αυτο;

aristsats 22-05-06 19:12

Καλησπερα,εβαλα ενα κυκλοφορητη 800lt/h.Δεν βρισκω το κουτι να σου πω τη μαρκα

Το βρηκα 'NOVA CENTRIFUGAL PUMP' 800L/H'

Takis 22-05-06 19:22

Τα λιτρα ειναι τοσα που οτι και υλικο να βαλεις θα κανει δουλεια.
Βεβαια αν εχεις καλο φιλτρο δεν ξερω ποσο θα σε βοηθησει αυτο το φιλτρο.
Μεσα εχεις βαλει σκαρες πανω και κατω ή θα μπει το υλικο χυμα; Αν δεν εχεις βαλει, δεν θα ξερεις ποτέ αν το νερο θα περναει μεσα απο ολα τα υλικα ή θα βρει εναν βολικο συντομο δρομο απο την εισοδο μεχρι την εξοδο...

aristsats 22-05-06 20:07

Για κατω,που ειναι η εισοδος του νερου,θα δοκιμασω να φτιαξω μια σκαρα οπως ειναι και στο eheim.Αν και πιστευω πως αν το γεμισω με υλικα δεν θα εχω τετοιο προβλημα.Αρα να βαλω βιοσφαιρες που ειναι και πιο φτηνες?

Να ρωτησω και κατι αλλο,στα εξ. φιλτρα του εμποριου το μοτερ δουλευει για την εισοδο ή για την εξοδο του νερου?

Takis 22-05-06 20:08

Η αντλια ειναι στο σημειο που διωχνει το νερο προς το ενυδρειο.

Tolis 22-05-06 20:21

Αν χρησιμοποιηθει μονο για βιολογικο, καλο ειναι να εχεις ενα προφιλτρο να κραταει τις βρωμιες.

aristsats 22-05-06 20:53

Εχω βαλει δυο κουτια biofibres,φανταζομαι οτι φτανουν για αυτη τη δουλεια.Τις βιοσφαιρες τις βρηκα 10 λεπτα τη μια σε κοντινο καταστημα(καλα ειναι?) αρα με κανα 15euro θα το γεμισω ενω για μακαρονι θα χρειαστω πολλα περισσοτερα για αυτο και ρωτησα.Η βιοσφαιρα χρειαζεται αντικατασταση μετα απο καποιο διαστημα?

halvas69 22-05-06 21:43

Όχι

KOKORAS 22-05-06 22:02

Καλησπέρα και από μένα.
Για πόσα λίτρα νερού προορίζεται αυτό το φίλτρο? Για τι ενυδρείο ενοώ όχι τη χωριτηκότητα του φίλτρου.

aristsats 22-05-06 22:16

Καλησπερα.Το ενυδρειο ειναι κοντα στα 250lt και φιλοξενει αφρικανικες κιχλιδες.Ειναι λιγο υπερβολη τα λιτρα του φιλτρου για αυτο το ενυδρειο αλλα προετοιμαζομαι για μια μεγαλη κατασκευη μεσα στο καλοκαιρι(1000+lt)

KOKORAS 22-05-06 23:16

Μάλιστα. Σκέφτηκες να βάλεις και το θερμοστάτη εκεί μέσα μήπως?
Μια ιδέα σου ρίχνω απλώς.
Αντε με το καλό να δούμε και την πισίνα που ετοιμάζεις.

aristsats 24-05-06 15:59

Εχω δυο θερμοστατες(300w) αρα θα χρειαστω δυο καινουριες τρυπες στο φιλτρο.Το προβλημα ειναι οτι οσο και να τις μονωσεις υπαρχει μια μικρη διαροη κατα τη διακοπη του ρευματος οπου η πιεση μεσα στο φιλτρο ειναι ιδια με του ενυδρειου.Ωσπου να βρω καμμια λυση σε αυτο οι θερμομοστατες δεν μπαινουν.

aristsats 25-05-06 11:31

Καλημερα σε ολους.Μπορει,οπως ανεφερα, τα λιτρα του φιλτρου να ειναι υπερβολικα για τα λιτρα του ενυδρειου,αλλα επιτελους καταλαβα τι παει να πει καθαρο ενυδρειο μετα απο 3 μονο μερες λειτουργιας(και ακομα δεν μπηκαν οι βιοσφαιρες).Το προτεινω σε ολους ανεπιφυλακτα,μιας και η κατασκευη ειναι πιο ευκολη απο οτι φαινεται!!!

GP250381 19-06-06 18:14

το ιδιο εχω κανει και εγω με παρομοιο δοχειο και εδω και μηνες δουλευει ρολοι.

yannis 20-06-06 02:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aristsats
Καλησπερα,εβαλα ενα κυκλοφορητη 800lt/h.Δεν βρισκω το κουτι να σου πω τη μαρκα

Το βρηκα 'NOVA CENTRIFUGAL PUMP' 800L/H'

Αυτή η αντλία μπαίνει μέσα στο φίλτρο ή είναι εξωτερική?

aristsats 04-07-06 14:42

Με συγχωρεις,τωρα το ειδα.Το μοτερακι βρισκεται μεσα στο φιλτρο.Παντως δεν εχω καταφερει να μην εχω διαρροες οταν εχω διακοπη ρευματος.Το εχω κολυμπησει στο teflon(στο βιδωτο καπακι) αλλα δεν....

fitilakias 12-04-07 12:08

πολυ ωραια η κατασκευη.
συγχαρητηρια.
μηπως θα μπορουσες αν εχεις την καλοσυνη να εξηγησεις με λιγο λεπτομερεια περισσοτερο τον τροπο της κατασκευης?
ευχαριστω πολυ

kirkib 12-04-07 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fitilakias (Μήνυμα 167250)
πολυ ωραια η κατασκευη.
συγχαρητηρια.
μηπως θα μπορουσες αν εχεις την καλοσυνη να εξηγησεις με λιγο λεπτομερεια περισσοτερο τον τροπο της κατασκευης?
ευχαριστω πολυ

Το φίλτρο το φτιάξαμε μαζί με τον aristsats αγοράζοντας αρχικά αυτο το βαρελάκι που βλέπεις απο το χρωματοπωλείο 8 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Στη συνέχεια κάναμε 2 τρύπες με τρυπάνι στο πάνω και κάτω μέρως όπως φαίνοντε. Η όλη ιστορία είναι στο πως να έναι στεγανό.. Εκεί χρησιμοποιήσαμε άφθονη λευκή ταινία για βρύσες σε συνδιασμό με σιλικόνη για ενυδρεία και πολύ γερό σφίξιμο με παξιμάδια που βρίσκοντε εντός του φίλτρου. Η κάτω βαλβίδα είναι η είσοδος οπου είχαμε βάλει ενα αρκετά πορόδες σφουγγάρι (έμοιαζε με νήμα) για να μην μπουκώνει. Μετά του ρίξαμε φουλ υλικό βιόσφαιρες, άνθρακα, μακαρόνια κ.α. Στο τέλος (επάνω μέρος του φίλτρου και μέσα) βάλαμε κλασικό μοτεράκι απο σιντριβάνι (κυκλοφορητή). Εδώ θέλει προσοχή γιατί το μοτεράκι είναι μέσα αλλά το καλώδιο για το ρεύμα απο πού θα βγεί? Εμείς κόψαμε το καλώδιο, κάναμε μια πολύ μικρή τρύπα στο επάνω μέρος του φίλτρου ( λόγο μικρότερης πίεσης) το περάσαμε, το ενώσαμε και η ίδια ιστορία με λευκή ταίνία και σιλικόνη όπως τις βάνες. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ρυθμιζόμενες βάνες για ευκολότερο καθαρισμό φίλτρου (δεν θα χρειαστεί να ρουφάς). Προσοχή θα πρέπει να δείξεις στη μόνοση διότι ανα έχει διαροή και πέσει το ρεύμα, απλά θα πλημυρίσεις και θα ψηθείς όταν ξαναέρθει. Ο άρης κάθε φορά που πάω σπίτι του μου λέιει: Με έσωσε αυτό το φίλτρο.. !

Τέλος στο προτείνω να ασχοληθείς ανεπιφύλακτα για να γλυτώσεις 100 ευρώπουλα απο μαγαζί. Για ότι χρειαστείς στείλε π.μ. να σου δώσω το τηλ. αν θες να σε βοηθήσω περισσότερο για την κατασκευή.

Υ.Γ. Ο aristsats εχει καιρό να μπεί λόγο φόρτου και γι αυτό σου απάντησα εγώ.

PascM 12-04-07 20:14

Άσπρη ταινία για βρύσες να υποθέσω οτι λέμε το τεφλόν? (λογικά αυτό είναι, και έτσι το ζητάτε από καταστήματα υδραυλικών κλπ. - Για διευκόλυνση)

kirkib 13-04-07 09:53

Ναι, έχεις δίκιο έτσι λέγετε....

fitilakias 13-04-07 18:33

ευχαριστω πολυ.ευκολο ακουγετε.αν κ σημερα για καλη μου τυχη μου χαρισαν ενα eheim μαλλον λεει χαλασμενο.αν δε το καταφερω θ ασχοληθω κ ισως σε ξαναενοχλησω.
κ παλι ευχαριστω

redman88 24-05-11 20:35

ξεθαβω αυτο το θεμα μιας και ειναι κατι που σκεφτομουν να φτιαξω και εγω

θα ηθελα να ρωτησω πως παει η λειτουργεια του φιλτρου(αν υπαρχει ακομα)?
αν καταφερες να πετυχεις 100% στεγανοτητα και με ποιο τροπο?
και τελος γιατι το κοστος εφτασε τα 50€???

Κλεόβουλος 24-05-11 20:53

Τα παιδιά πιό πάνω μάλλον χλωμό το βλέπω να σου απαντήσουν :D
Τέτοια φίλτρα πάντως έχουν φτιάξει πολλοί και αν πιάνουν τα χέρια σου κάντο (θέλει προσοχή στις ενώσεις/μονώσεις και στην επιλογή δοχείου που ν' αντέχει τις πιέσεις και μην βάλεις μεταλλικές βάνες όπως πιο πάνω).
Δες εδώ μια καλή παρουσίαση κατασκευής ;)
http://www.aquasquale.com/V3/modules....php?itemid=92

Είναι καλό που μερικοί ψάχνουν τα παλιότερα θέματα :smt023

redman88 24-05-11 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 592928)
Τα παιδιά πιό πάνω μάλλον χλωμό το βλέπω να σου απαντήσουν :D
Τέτοια φίλτρα πάντως έχουν φτιάξει πολλοί και αν πιάνουν τα χέρια σου κάντο (θέλει προσοχή στις ενώσεις/μονώσεις και στην επιλογή δοχείου που ν' αντέχει τις πιέσεις και μην βάλεις μεταλλικές βάνες όπως πιο πάνω).
Δες εδώ μια καλή παρουσίαση κατασκευής ;)
http://www.aquasquale.com/V3/modules....php?itemid=92

Είναι καλό που μερικοί ψάχνουν τα παλιότερα θέματα :smt023

ειναι κατι που το σκεφτουμουν απο την αρχη που ξαναεστησα ενυδρειο(μετα απο αποχη 4 χρονια)
μεταλλικα αντικειμενα γενικα δεν θα μπουν καθολου
επισης σκεφτομαι οτι αν οι τρυπες γινουν ολες ψηλα θα ειναι καλυτερα απο θεμα πιεσης και στεγανοτητας
η προσπαθεια θα γινει το καλοκαιρι(αν υπαρξει χρονος)
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι εφτασε το κοστος στα 50€
οσο για την σελιδα που δινεις πολυ καλες οι φωτο αλλα το κειμενο χαλια(δεν γνωριζω την γλωσσα):p:p:p

Κλεόβουλος 24-05-11 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 592937)
ε
οσο για την σελιδα που δινεις πολυ καλες οι φωτο αλλα το κειμενο χαλια(δεν γνωριζω την γλωσσα):p:p:p

πάτα τον μεταφραστή (όλο και κάτι θα καταλάβεις) :)

kwstas_original 26-05-11 10:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 592928)
Δες εδώ μια καλή παρουσίαση κατασκευής ;)
http://www.aquasquale.com/V3/modules....php?itemid=92

Είναι καλό που μερικοί ψάχνουν τα παλιότερα θέματα :smt023

+1000;)

Κλεοβουλε, το φιλτρο που δινεις στο λινκ δεν ειναι ιδιοκτασκευη.
Ειναι κοπια του γνωστου tetra pond (φιλτρο λιμνης) και δεν ειναι φιλτρο πιεσεως αλλα φιλτρο βαρυτητας.
http://www.google.gr/search?hl=el&sa...og&sa=N&tab=wi
Το λεω αυτο για να μην το παρει κανεις και πλημμυρισει,
μιας και αν προκειται να τοποθετηθει κατι τετοιο σε ενυδρειο πρεπει να τοποθετηθει πανω απο την σταθμη του νερου οπωσδηποτε.
Ο τυπος καποια μαγκια εχει κανει και το δουλευει σαν πιεσεως αλλα δεν βγαζω ακρη γιατι παντα μισουσα τα Γαλλικα και το πιανο:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 592937)
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι εφτασε το κοστος στα 50€

Το 2006 που γραφτηκε το ποστ ξερεις ποσο κοστιζε εστω μια ενυδρειακη αντλια?!:D:D
Σημερα και με το ebay το φτιαχνεις με τα μισα και μεγαλητερο...;)

Κλεόβουλος 26-05-11 11:14

Έχεις δίκιο Κώστα. Η ιδιοκατασκευή που φαίνεται (είναι αντιγραφή του tetra) είναι φίλτρο βαρύτητας και μπαίνει πάνω από τη στάθμη του νερού του ενυδρείου.

a tout a l'heure :D

redman88 26-05-11 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 593423)
+1000;)


Το 2006 που γραφτηκε το ποστ ξερεις ποσο κοστιζε εστω μια ενυδρειακη αντλια?!:D:D
Σημερα και με το ebay το φτιαχνεις με τα μισα και μεγαλητερο...;)

γνωριζω τι τιμες υπηρχαν παλια γιατι ασχολουμε απο το 2002
παλια για να αγορασεις εξωτερικο φιλτρο επρεπε να εισαι ο Κοκαλης
εγω το υπολογιζω γυρω στα 25-30€ το πολυ
μηπως ξερει κανεις σε τι μαγαζι θα βρω "βρυσακια" πλαστικα για να μπουν στο βαρελι για να γινει η εισοδος και εξοδος???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02383 seconds with 11 queries