Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ενυδρειο χρυσοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31013)

Dionysia 17-03-09 21:22

ενυδρειο χρυσοψαρα
 
9 Συνημμένο(α)
:pετοιμο το ενυδρειο με τα χρυσοψαρακια μου παρολο που ειχα ενα προβλημα στις αρχες με ενα απο τα χρυσοψαρα καταφερα με τη βοηθεια σας να το σωσω και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για το ενυδρειο

Διαστασεις. 0.61x0.42x0.33
ογκος. cayman co pro 60
κατηγορια. χρυσοψαρα
φυτα. valisneria-anubius-microsorium
ψαρια. δυο χρυσοψαρα ,δυο apple snapes
διακοσμητικα. ξυλο ,χαλικι ,βοτσαλα
φοντο. poster
φωτισμος. δυο λαμπες 15w
διαρκεια φωτισμου. 7 ωρες
φιλτραρισμα. υπηρχε στο ενυδρειο
θερμοστατης. του ενυδρειου
λιπανση. api conditioner 10ml ,api βακτηρια 10ml ,sera λιπασμα 15ml καθε εβδομαδα flourish excel 1/2 καπακι ανα δυο μερες
PH. 7.2
GH. 7d
KH. 3d
NH3. 0
N02. 0
N03. 10
αλλαγες νερου καθε εβδομαδα
θερμοκρασια. 25

Ηλίας 17-03-09 21:57

οτι και να πω ειναι λιγο...
εκπληκτικο!!!

Dionysia 17-03-09 22:03

ευχαριστω :smt045:smt045

Ηλίας 17-03-09 22:06

Αλλος ενα με χρυσοψαρα με μια ωραιο και προσεγμενη στεγη....;)
Συγουρα περνανε καλα

thgparas 17-03-09 22:13

ΜΠΡΑΒΟ!!!:p
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.
Καλη συνεχεια σε οτι κανεις.

Πάνος 17-03-09 23:57

πολυ πολυ ομορφο!!!:p
νομιζω πως μαυρο χαρτονι θα το αναδεικνυε ακομη περισσοτερο απο την αφισα για φοντο...
επισης ρωτα τους χρυσοψαραδες αν θα επρεπε να ανεβασεις καθολου τις σκληροτητες...
ευχομαι να σου ζησουν τοσο ωστε αργοτερα να τους δωσεις και το μεγαλυτερο ενυδρειο που θα χρειαστουν...
μπραβο!!!

in the pond 18-03-09 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 341635)
πολυ πολυ ομορφο!!!:p
νομιζω πως μαυρο χαρτονι θα το αναδεικνυε ακομη περισσοτερο απο την αφισα για φοντο...
επισης ρωτα τους χρυσοψαραδες αν θα επρεπε να ανεβασεις καθολου τις σκληροτητες...
ευχομαι να σου ζησουν τοσο ωστε αργοτερα να τους δωσεις και το μεγαλυτερο ενυδρειο που θα χρειαστουν...
μπραβο!!!

Όντως πρόκειται για πολύ όμορφη προσπάθεια ενυδρείου με χρυσόψαρα, ορειακά ικανοποιητικά λίτρα αναλόγως βιοφορτίου. Χαίρομαι που δεν έχεις πέσει στον πειρασμό να προσθέσεις κι άλλα χρυσόψαρα.;)

Όντως το μαύρο χαρτόνι θα το αναδείκνειε ακόμα περισσότερο.
Οι σκληρότητες όντως πρέπει να ανέβουν οπωσδήποτε, ειδικά αφού έχεις και μηλοσαλίγγαρα μαζί με τα χρυσόψαρα.

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου.

duaz 19-03-09 16:13

αλλα δυο χαρουμενα χρυσιοψαρα ...
μου αρεσουν πολυ τα δεμενα φυτα στο ξυλο ...

μπραβο μπραβο μπραβο !!!

freediver 19-03-09 21:40

¶ξια! Είμαι σίγουρος ότι κάθε χρυσόψαρο εκεί μέσα, θα σου κουνάει την ουρά του!!!

Stathis.k 19-03-09 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από duaz (Μήνυμα 342057)
αλλα δυο χαρουμενα χρυσιοψαρα ...
μου αρεσουν πολυ τα δεμενα φυτα στο ξυλο ...

μπραβο μπραβο μπραβο !!!


και απο μένα το ίδιο! πολύ όμορφο!

Serafeim 20-03-09 12:07

Μπραβο Διονυσία. Εύγε. Ωραία προσπάθεια.
Πρόταση : η κάτω ανούμπια λίγο χαμηλότερα ή λιγο πιο πίσω ώστε να μην φαίνονται οι ρίζες τόσο έντονα. Στο μεσαίο κομμάτι της ρίζας αν δέσεις και λίγο μους πιστεύω θα δείχνει πολύ όμορφα. Όταν "πιάσουν" καλά οι ρίζες, βγάλε τα μισά βότσαλα, να δείχνει πιο φυσικό και να ευχαριστεί τα Oranda σου που τους αρέσει να σκαλίζουν τον βυθό..
Και πάλι εύγε...

duaz 08-04-09 23:16

ανυπομονουμε να δουμε τις αλαγες σου χεχε:D

Dionysia 11-04-09 21:54

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από duaz (Μήνυμα 347232)
ανυπομονουμε να δουμε τις αλαγες σου χεχε:D

το μονο που αλλαξα ειναι το χαρτι πισω εβαλα μαυρο:):):rolleyes:

Γιώργος Κ 11-04-09 22:01

Πολυ ωραιο ενυδρειο!!!Μπραβο!!!!:p Να τα χαιρεσαι τα ψαρακια σου!!!!

duaz 25-04-09 11:53

θα μου αρεσε να δω το ξυλο αριστερα και να το γυρισεις λιγο προς τα δεξια ... με τα βοτσαλα να κανεις ενα μικρο διαδρομο απο το ξυλο ως απεναντι και τα φυτα κολησε τα προς τα πισω ... αφηνοντας ενα διαδρομο αναμεσα τους και προσθεσε ενα φυτο δεξια ..:smt045

Dionysia 25-04-09 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από duaz (Μήνυμα 350832)
θα μου αρεσε να δω το ξυλο αριστερα και να το γυρισεις λιγο προς τα δεξια ... με τα βοτσαλα να κανεις ενα μικρο διαδρομο απο το ξυλο ως απεναντι και τα φυτα κολησε τα προς τα πισω ... αφηνοντας ενα διαδρομο αναμεσα τους και προσθεσε ενα φυτο δεξια ..:smt045

καλη ιδεα σου μ αρεσει οπως το λες αλλα φοβαμε αν βγαλω τα φυτα οτι θα μου χαλασουν.:confused:γιατι εχουν πιασει καλα οπως τα εχω.

fotis_k 25-04-09 21:57

Ωραιο το ενυδρειο σου.Μπραβο.Εγω αν ημουν στην θεση σου θα αφαιρουσα λιγο χαλικι γιατι εχω την εντυπωση οτι εχεις βαλει πολυ και το πνιγει.Αν καλο λαθος διορθωστε με.

Dionysia 25-04-09 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 350929)
Ωραιο το ενυδρειο σου.Μπραβο.Εγω αν ημουν στην θεση σου θα αφαιρουσα λιγο χαλικι γιατι εχω την εντυπωση οτι εχεις βαλει πολυ και το πνιγει.Αν καλο λαθος διορθωστε με.

η αληθεια ειναι οτι επεσε λιγο παραπανω αλλα το αφησα γιατι φοβομουν για τα φυτα μηπως δεν ειναι ενταξει με πιο λιγο.[για το χαλικι λες οχι για τα βοτσαλα]

Nik25 26-04-09 17:31

Βγαλε το μικροσοριουμ σπο το υποστρωμα και δεστο πανω σε κανα ξυλο.Θα σου χαλάσει φυτεμενο ετσι..

Dionysia 26-04-09 20:58

δικιο εχεις γι αυτο τελευταια δεν το βλεπω καλα:confused:σ ευχαριστω

birdy 26-04-09 22:25

πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!αν και είμαι αρχάριος το κοίταζα στις photo και είναι πολύ ωραίο.τα χαρακτηριστικά του μοιάζουν με αυτό που έχω.θα κοιτάξω να πάρω και εγώ ένα ξύλο και μία ανούμπια για αρχή να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο.το σαλιγκάρι το έχεις για κάποιο λόγο ή αισθητικά μόνο;

Dionysia 26-04-09 22:44

τα σαλιγκαρια τα εβαλα γιατι μου αρεσαν πολυ και τρωνε τα υπολειματα απ το φαι και ειναι καλο για την αλγη.
μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα με την αλγη.
στο αλλο ενυδρειο που ειναι τροπικα εβαλα ενα γλυφτη και 5 γαριδες.

birdy 27-04-09 20:01

παίζει και μια γαρίδα που κάνει παρόμοια δουλειά με αυτή που κάνουν τα σαλιγκάρια.σκεφτόμουνα μελλοντικά να τη βάλω στο δικό μου.αλλά δεν ξέρω μήπως δεν κάνει με τα χρυσοψαρα?

uptight 27-04-09 20:22

Πω πω πανέμορφο! Συγχαρητήρια. :)

Dionysia 27-04-09 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από birdy (Μήνυμα 351375)
παίζει και μια γαρίδα που κάνει παρόμοια δουλειά με αυτή που κάνουν τα σαλιγκάρια.σκεφτόμουνα μελλοντικά να τη βάλω στο δικό μου.αλλά δεν ξέρω μήπως δεν κάνει με τα χρυσοψαρα?

καλησπερα:)δεν ξερω αν κανουν οι γαριδες με τα χρυσοψαρα.
εγω της εχω στο αλλο ενυδρειο τα παιδια μου ειπαν για της γαριδες αμανο.
σ αυτο εχω τα σαλιγκαρια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από uptight (Μήνυμα 351380)
Πω πω πανέμορφο! Συγχαρητήρια. :)

ευχαριστω πολυ.
απλο ειναι :rolleyes:οτι μπορω κανω.

Blanch 29-04-09 14:37

Είναι πολύ πιθανό οι γαρίδες να γίνουν γεύμα για τα χρυσόψαρα. Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία των συγκεκριμένων ή από τη συμπεριφορά που θα αποκτήσουν μεγαλώνοντας... :rolleyes:

Dionysia 13-05-09 20:44

:smt100:smt010βοηθεια γραφω εδω για να εχετε μια εικονα απο τον κορμο που εχω το ενα χρυσοψαρο εχει μπη σε μια τρυπα ουτε ξερω απο που και εχει σφυνωθη δεν μπορω να το βγαλω τι να κανω:smt086
-------------------------
φωναξα ενα γειτονα μου με τα πολλα καταφερε και το εβγαλε εκοψε λιγο το ξυλο και το εβγαλε .εδειχνε οτι ειχε τελειωση ξαφνικα αρχεισε να αναπνεει αλλα ειναι στην επιφανεια και σαν να ειναι γδαρμενο στο σωμα του και το ενα πτεριγιο σαν φαγωμενο.εκλεισα το φως καλα εκανα:confused:

in the pond 13-05-09 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dionysia (Μήνυμα 354653)
:smt100:smt010βοηθεια γραφω εδω για να εχετε μια εικονα απο τον κορμο που εχω το ενα χρυσοψαρο εχει μπη σε μια τρυπα ουτε ξερω απο που και εχει σφυνωθη δεν μπορω να το βγαλω τι να κανω:smt086
-------------------------
φωναξα ενα γειτονα μου με τα πολλα καταφερε και το εβγαλε εκοψε λιγο το ξυλο και το εβγαλε .εδειχνε οτι ειχε τελειωση ξαφνικα αρχεισε να αναπνεει αλλα ειναι στην επιφανεια και σαν να ειναι γδαρμενο στο σωμα του και το ενα πτεριγιο σαν φαγωμενο.εκλεισα το φως καλα εκανα:confused:

Είναι σιδεροκέφαλα τα χρυσόψαρα. Μην το φοβάσαι.
Καιρός να γεμίσεις εκείνη την τρύπα με ένα φυτό.

Dionysia 14-05-09 08:30

προς το παρων το βλεπω καλα δεν κολυμπαει αλλα δεν ειναι πλαγια.στην επιφανεια παντα ειναι γι αυτο εκλεισα το φως μηπως δεν του κανει καλο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 354661)
Είναι σιδεροκέφαλα τα χρυσόψαρα. Μην το φοβάσαι.
Καιρός να γεμίσεις εκείνη την τρύπα με ένα φυτό.

καλημερα
μαλλον δεν ηταν τοσο σιδεροκεφαλο και τυχερο.
ευχαριστω παντως προσωπικα εσας που μου απαντησατε γιατι ειστε ο μονος που ενδιαφερθηκε να μου γραψει κατι.

Blanch 14-05-09 12:00

Ποια ήταν η συνέχεια; :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02300 seconds with 11 queries